version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

forumporadyIndonezja - podróżne ABC:

raul użytkownik raul(wpisów:398) dodano 30.03.2010 10:40

Tak jest, to stare numery. Facet podaje Tobie plik banknotów, przeliczasz i okazuje się, że brakuje małej kwoty. Oddajesz mu ten plik, on oczywiście nie wierzy i przelicza jeszcze raz. Z zakłopotaniem przeprasza, dokłada banknot czy dwa i znów Tobie oddaje. Ty oczywiście już nie liczysz, bo widziałeś na własne oczy jak dołożył brakującą kwotę ... tyle tylko, że ta paczka, którą znów dostałeś, to już jest zupełnie inna paczka :)
Często również taki plik banknotów upadnie sprzedawcy na ziemię, to co z niej podniesie, z pewnością nie będzie pieniędzmi, które widziałeś i policzyłeś.

Najbardziej bezczelny numer widziałem jednak na Krupówkach. Numer bezczelny, ponieważ wykorzystuje uczciwość ofiary.
Idzie sobie człowiek, wyciąga chusteczkę i wypada mu portfel. Kobieta idąca za nim schyla się podnosi i woła ... proszę pana, proszę pana portfel panu wypadł !!!
Facet się odwraca, podchodzi, dziękuje z uśmiechem, zagląda do portfela ... ale proszę pani, tu było 700 zł !!!!
I nagle jak z pod ziemi znajdują się koledzy faceta w wyglądzie zastraszającym, którzy z ochotą potwierdzają stan gotówki i żądają natychmiastowego jej zwrotu.
Kobieta stanęła jak wryta, ale wobec krzyków, gróźb i przewagi liczebnej kapituluje. Bandzior zarobił 7 stówek.
Skąd bandzior wie, że ofiara ma 7 stówek do oddania i jaki jest sposób typowania ofiary?
Po prostu zostaje namierzona podczas zakupów w jakimś sklepie, gdzie stan zawartości jej portfela został dokładnie prześwietlony.

marek50 użytkownik marek50(wpisów:263) dodano 30.03.2010 09:04

Pablo - wszystko pieknie i ladnie- to naprawde garsc przydatnych informacji- zwlaszcza dla kogos malo obytego w egzotycznych podrozach. mam tylko jedno "ale".
W dniu, w ktorym zamiesciles ten pos bylem na Bali i z nic w swiecie nie moglem za dolara uzyskac wiecej, niz 8500 rupii. Byl jeden kantor, ktory teoretycznie proponowal wiecej, praktycznie jednak szukali naiwnych, ktorych mozna oszukac. ...i tu moje radfa- jesli wymieniasz pieniadze gdzie indziej, niz w banku , upewnij sie, ze to wlasnie Ty jestes ostatnia osoba, ktora liczyla pieniadze!!! Wlasciciel kantoru czesto bedzie chcial je po tobie raz jeszcze przeliczyc...jesli tak jest, to nalezy byc absolutnie pewnym, ze czesc gotowki ulegnie wyparowaniu. Chcbyscie nie wiadomo jak przygladali sie wszystkim ruchom liczacego, to i tak nie zauwazycie kiedy pieniadze znikna :)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:136) dodano 24.01.2010 12:29

Bull ma racje:)

raul użytkownik raul(wpisów:398) dodano 24.01.2010 01:44

Przeczytałem tutaj mnóstwo praktycznych rad i wskazówek, które bez wątpienia wynikają z Twojego praktycznego doświadczenia Indopablo. To bardzo cenne, że zechciałeś podzielić się z nami tą wiedzą. Zadałeś sobie sporo trudu. Dziękuję bardzo. Witaj na pokładzie Obieżyświata.
Pozdrawiam.

indopablo użytkownik indopablo(wpisów:9) dodano 23.01.2010 22:32

Wakacje, urlop, podróże, zwiedzanie to przede wszystkim odpoczynek, oderwanie się od codziennej rzeczywistości, to pełen luz, który towarzyszy nam właśnie w dalekich podróżach. Aby pobyt w pięknej Indonezji, kraju tysiąca wysp, tak zróżnicowanym kulturowo i geograficznie, był niezapomniany, należy zadbać o kilka spraw jeszcze przed wyjazdem, jak również na kilka zwrócić uwagę zaraz po dotarciu na miejsce.

Zapraszamy do zapoznania się z poniższymi uwagami, które mamy nadzieję, przyczynią się do cudownych, niczym nie zmąconych wspomnień z Indonezji.

PRZED WYJAZDEM

* Skontaktuj się ze swoim lekarzem i dowiedz się czy nie powinieneś zaszczepić się przeciwko tężcowi, durowi brzusznemu lub żółtaczce typu A i B. Jeżeli zamierzasz wziąć udział w trekkingu np. przez równikową dżunglę, zgłoś to lekarzowi, może trzeba będzie zastosować profilaktykę przeciw malarii. Może też w danym regionie nie należy kąpać się w wodach stojących. Pomyśl również o ochronie skóry przed silnym, tropikalnym słońcem oraz przed komarami.
* Upewnij się czy waluta jaką chcesz zabrać ze sobą jest walutą wymienialną w Indonezji lub czy nie ma ograniczeń w jej wymianie (np. w przypadku dolarów amerykańskich, w indonezyjskich kantorach akceptowane są tylko te dolary, które zostały wydrukowane po 2002 r.).
* Zastanów się gdzie i jaką chcesz wykupić wizę. Możesz zrobić to w stosownej placówce dyplomatycznej w Twoim kraju lub po przylocie do Indonezji. Wizę można nabyć na lotniskach w Dżakarcie, Medanie, Pekan Baru, Pandangu, Surabayi, Manado i Denpasar (Bali).
* Skontroluj datę ważności swojego paszportu. Przy wjeździe do Indonezji paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy, a w przypadku wiz wielokrotnych - 18 miesięcy.
* Zwróć uwagę na kolejne etapy zaplanowanej przez siebie wyprawy i upewnij się, czy któryś z nich nie będzie wymagał zakupu biletu (np. Park Narodowy Komodo lub inny) czy uzyskania specjalnego dokumentu (np. chcąc podróżować w głąb wyspy Papua).
* Jeżeli na miejscu będziesz chciał wziąć lekcje surfowania, albo zapragniesz przeżyć przygodę podczas raftingu, żeglując lub trekkingu, a może zechcesz podziwiać zachód słońca z siodła kłusując po plaży? Pomyśl o tym już teraz, przygotowując odzież i obuwie na wyjazd ale weź też pod uwagę możliwość wypożyczenia niezbędnego wyposażenia na miejscu.
* Jeżeli masz zamiar podróżować po Indonezji korzystając z lokalnych źródeł transportu, załóż w etapach swojej wyprawy bezpieczne marginesy czasowe w miejscach gdzie zaplanujesz np. przesiadkę. Może się zdarzyć, że samolot lokalnej linii nie odleci/przyleci w danym dniu z niewyjaśnionego powodu lub Twój bagaż "dogoni" Cię z jednodniowym opóźnieniem. Ogólnie szlaki komunikacyjne z wyjątkiem nielicznych autostrad są zatłoczone. Jeśli możesz korzystaj z samochodu z wynajętym kierowcą.
* Indonezja to kraj wielu religii, a co za tym idzie wielu świąt religijnych. Upewnij się czy w zaplanowanym przez Ciebie okresie podróży nie wypada jakieś święto, z czym związane może być częściowe ograniczenie dostępu do wielu usług. Okres przedświąteczny/świąteczny, to również zwiększony ruch turystyczny, co może spowodować problem z kupieniem biletu na samolot/prom.
* Uważaj, bo to co w Twoim kraju może być dozwolone, dostępne, legalne, w Indonezji może spotkać się z bardzo surową karą. Indonezyjskie prawo najsurowiej karze za posiadanie, wwożenie czy wywożenie narkotyków - z karą śmierci włącznie.PO PRZYJEŹDZIE NA MIEJSCE

* Zaktualizuj godzinę w swoim zegarku. Różnica czasu, w stosunku do Dżakarty i Bangkoku, wynosi +1 godzina. W stosunku do czasu środkowoeuropejskiego, należy cofnąć zegarki o siedem godzin (przy czasie letnim - o sześć godzin).
* Napięcie w sieci wynosi 220 V. Jednak czasami należy zwrócić uwagę na wskazówki dotyczące korzystania z prądu, np. znajdujące się w łazience hotelowej.
* Pij wodę tylko butelkowaną, a jeśli zamawiasz napój z lodem to zastanów się czy wiesz z jakiej wody zrobiono lód.
* Na terenie całej Indonezji, a w szczególności na prowincji, unikaj spożywania posiłków w tanich małych, przydrożnych straganach.
* Walutą indonezyjską jest rupia. W obiegu są zarówno banknoty, jak i monety. 10 000 IDR (rupii) = około 1 USD. W ostatnich dniach pobytu nie należy wymieniać dużej ilości gotówki. Wywóz waluty krajowej dozwolony jest do wysokości 5 mln rupii. Ponowna wymiana rupii na walutę obcą jest możliwa wyłącznie na lotnisku, po wyjątkowo niekorzystnym kursie.
* Dokonując zakupów w licznych, przyulicznych butikach, pamiętaj, że pogodni Indonezyjczycy lubią się targować, więc nie odbierz im tej przyjemności.
* Wynajmując przewodnika lub samochód z kierowcą, spytaj o cenę - jednym słowem umów się na cenę "z góry". Jeśli korzystasz z taksówki, upewnij się czy kierowca włączył taksometr.
* Pamiętaj, że Indonezja to kraj wielu religii. Na każdym kroku będziesz napotykać przejawy aktywności religijnej, bądź uprzejmy dla mieszkańców i traktuj je z należytym szacunkiem. Z uwagi na dominujący w Indonezji islam, z wyjątkiem wysp: Bali, Celebes, Papua i Małe Wyspy Sundajskie, niewskazane jest noszenie skąpych ubrań w dużych skupiskach miejskich, a szczególnie podczas zwiedzania świątyń i miejsc kultu. Wchodząc do meczetów, należy pamiętać o zdejmowaniu butów, natomiast kobiety powinny okryć głowy chustą. Na Bali podczas zwiedzania świątyń buddyjskich i hinduistycznych, należy nałożyć sarong (tkaninę, którą owijasz biodra) - udostępniany na miejscu najczęściej bezpłatnie.
* W okolicy i na terenie niektórych świątyń, mieszkają małpy, więc uważaj - zanim sobie przypomnisz, że gdzieś o tym czytałeś - aby nie stracić okularów, biżuterii czy aparatu fotograficznego. Kolczyki lepiej zdjąć zdecydowanie wcześniej.
* Jeżeli lubisz zbierać na plaży muszelki, upewnij się czy jeśli zdecydujesz się zabrać je ze sobą na pamiątkę, nie spotka Cię na lotnisku niemiła i kosztowna niespodzianka.
* Jeśli zajdzie potrzeba skorzystania z pomocy lekarskiej, najlepiej zwrócić się do recepcji hotelowej. Za wszystkie świadczenia medyczne płaci się gotówką.
Wskazówka: Jeśli wykupiliście przed wyjazdem ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą, należy poprosić lekarza o wystawienie szczegółowego rachunku, który będzie podstawą zwrotu kosztów leczenia po powrocie do kraju.


Jeśli jednak planujesz wyjazd samodzielny, który pozwoli na większą swobodę i indywidualizację Twoich wakacji, zadbaj o uzupełnienie swojej wiedzy o kraju i panujących w nim warunkach. Wielkość Indonezji oraz jej nietypowe położenie na kilku tysiącach wysp, tworzą jednocześnie dużą różnorodność warunków na jakie możesz natrafić. Dlatego też, przede wszystkim powinieneś zapoznać się warunkami jakie możesz natrafić w miejscach, które masz zamiar odwiedzić. Jeśli planujesz przyjazd do Indonezji zorganizowany przez biuro turystyczne, zapewnie zostaniesz poinformowany na co masz zwrócić uwagę przygotowując się do wyjazdu.

Aby dodawać wpisy musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!