m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
W centrum Rzymu znajduje się wiele pięknych placów, monumentalnych zabytków i uroczych zakątków. Na zdj. Widok z Bazyliki Św. Piotra w kierunku północnym na Rzym z Kliniką Gemelli Tu nowoczesność przeplata się ze sztuką z ubiegłych epok, a pomiędzy wysokimi budynkami mieszkalnymi kryją się prawdziwe skarby sztuki. Na zdj. Widok z Bazyliki Św. Piotra w kierunku południowym  Piazza del Popolo (Plac Wszystkich Ludzi)
 okazałe skrzyżowanie dróg, zbudowane w 1538 r. dla papieża Pawła III (Allesandro Farnese), któremu zależało na stworzeniu imponującego wjazdu do miasta. W czasach cesarstwa rzymskiego znajdował się przy północnej bramie Murów Aureliana zwanej w starożytności Porta Flaminia. Przez lata plac był miejscem publicznych egzekucji - ostatnią wykonano w 1826. Na zdj. Monumentalna Porta del Popolo wzniesiona w 1655 r. to dzieło Berniniego W roku 1589 papież Sykstus V umieścił na środku placu egipski obelisk przeniesiony z Circus Maximus (był to obelisk wzniesiony przez Ramzesa II w Heliopolis, a do Rzymu sprowadził go w 10r.p.n.e. cesarz Oktawian August). Wchodząc przez Porta del Popolo, po lewej stonie znajduje się Kościół Najświętszej Maryi Panny Wszystkich Ludzi (Santa Maria del Popolo) , kościół tytularny arcybiskupa metropolity krakowskiego Stanisława kardynała Dziwisza.
Kościół zbudowano w 1099 r. na miejscu antycznego grobowca, rzekomo miejsca ostatniego spoczynku cesarza Nerona. Budowla ta powstała dzięki pomocy rzymskiego ludu w dowód wdzięczności dla Maryi za wyzwolenie Grobu Świętego w Jerozolimie. Śmierć wg Berniniego w świątyni Santa Maria del Popolo. Z której praktycznie zaczynamy zwiedzanie Rzymu. Egipski obelisk z czasów Ramzesa II, pochodzący ze Świątyni Słońca w Heliopolis. Przywieziony do Rzymu ok. 10r. pne przez Augusta, ustawiony pierwotnie w Circus Maximus.
W 1589r, na polecenie papieża Sykstusa V, przeniesiony przez Domenica Fontanę na dzisiejsze miejsce. Wysokość samej iglicy - 24m, razem z plintą - 36m. Jest to jeden z najwyższych obelisków w Rzymie i drugi co do wieku. Aktualny układ placu został zaprojektowany w stylu neoklasycystycznym w latach 1811 - 1822 przez Giuseppe Valadiera. Na zdj.Monumentalna Fontana widok na Watykan z Piazza del Popolo powyżej fontanny Widok z parku Villa Borghese nad placem Popolo na centrum zabytkowego Rzymu.
via del Corso-ciągnie się ona na długości 1500 m, pomiędzy placem Weneckim i placem del Popolo. Nazwa ulicy pochodzi od jej przeznaczenia: w XV w. papież Paweł II nakazał wybudowanie drogi w prostej linii, by mogły się tu odbywać gonitwy konne (corse). Na zd. Bazylika s. Giacomo in Augusta  Ulica jest jednym z emblematów Rzymu barokowego, ponieważ przy niej znajdują się przebogate fasady pałaców książęcych, a dzisiaj - siedziby banków, dzięki czemu via del Corso zyskała przydomek rzymskiego city?.  Mieszczą się tu również godne uwagi kościoły: Santa Maria in Lata, S. Lorenzo in Lucina, czy kościół św. Ignacego Loyoli. Na zdj. via del Corso-ciągnie się ona na długości 1500 m, BASILICA DEI SANTI AMBROGIO E CARLO AL CORSO
(św.Ambrożego) BASILICA DEI SAN LORENZO IN LUCINA Po oryginalnej dwunastowiecznej bazylice pozostały: uroczy portyk z granitowymi kolumnami, kampanila, oraz, wewnątrz front ołtarza w stylu Cosmati oraz tron Paschała II. W wyniku przebudowy w XVII wieku powstała Kaplica Fonseca Berniniego w 1660 oraz Krucyfiks Guido Renie
 wyróżnia się swoją piękną kopułą, przepięknym dziełem autorstwa Pietro da Cortony (1668). Jego wnętrze zdobią barokowe dzieła: sztukaterie, freski, posągi i obrazy autorstwa Carlo Maratty i Pier Francesco Moli. Fontana del Tritone - barokowa fontanna z rzeźbą Trytona, dłuta Berniniego, zlokalizowana na Piazza Barberini. Rzeźba została wkomponowana w plac w czasie przebudowy zleconej przez papieża Urbana VIII w latach 40. XVII wieku. Fontanna została wykonana z trawertynu w latach 1642-3.
Rzeźba przedstawia greckie bóstwo morskie, Trytona, syna władcy mórz i oceanów Posejdona. Via del Corso-ciągnie się ona na długości 1500 m. Plac Hiszpański to jedno z najbardziej znanych miejsc w Rzymie, pełne uroku i lokalnego kolorytu, miejsce spotkań cudzoziemców, artystów i młodzieży. Mimo upływu lat nie traci na swej atrakcyjności i popularności. Z placu wychodzą najbardziej znane i eleganckie rzymskie ulice: Via Condotti ze słynną Kawairnią Greco, Via Frattina -elegancka i bardzo uczęszczana, Via del Babuino - znana z licznych prywatnych galerii. Przy Placu Hiszpańskim wznosi się Pałac Propaganda Fide, przy którym pracowali Bernini i Borromini.
Po środku, tuż obok Schodów Hiszpańskich wytryska niewielka ale urocza fontanna zwana łódeczką Barcaccia. Najpiekniejszą częścią Placu są Schody Hiszpańskie - zwane także Trinita dei Monti - od nazwy kościoła, do którego prowadzą. Schody zaprojektował w XVIII wieku Francesco De Sanctis.Wiosną schody toną w kwiatach sprzedawanych przez wędrownych sprzedawców. W maju organizowana jest wspaniała ekspozycja azalii.
Plac Hiszpański - Obok stoi pałac mieszczący ambasadę Hiszpanii, od niej utworzono nazwę placu i schodów. Z bocznej części placu po prawej stronie wznosi się wysoka kolumna z figurą Madonny, pochodząca z XIX. Oto podstawa kolumny i napis z treścią pozdrowienia anielskiego czyli (,, zdrowaś Maryjo łaski peł.... ) szczyt kolumny z figurą Matki Najświętszej XIX w.
Podstawa kolumny z innej strony z upamiętnieniem fundatorów tej że kolumny. Kolumna Marka Aureliusza - została ustawiona na Polu Marsowym w starożytnym Rzymie po śmierci cesarza Marka Aureliusza (budowa została ukończona w 196 r.). Kolumna stanowiła podstawę, na której stał pomnik zmarłego cesarza. 27 października 1588[1] na szczycie kolumny umieszczono (na polecenie papieża Sykstusa V) statuę św. Pawła Apostoła, która stoi tam do dziś. Fontanna di Trevi jest jednym z najsławniejszych symboli Rzymu: włączona do każdej wycieczki miasta, tradycja mówi, że wrzucając monetę do fontanny, przyniesie nam pogodną przyszłość i szczęśliwy ponowny powrót do Rzymu. Fontanna di Trevi - najpiękniejsza i najsłynniejsza barokowa fontanna Rzymu i jedna z najpiękniejszych fontann europejskich. Powstała w roku 1762 stworzona przez Nicole Salvi’ego umieszczona przy ścianie pałacu na małym okrągłym placyku wciśniętym w wąską i krętą zabudowę miasta.  Fontanna Di Trevi prawdziwe swe oblicze odkrywa dopiero nocą.
Sama fontanna ma 20 m szerokości i 26 m wysokości i poprzez natłok wąskich przejść ulicznych sprawia wrażenie wielkiego monumentalnego wodnego widowiska. Woda do fontanny jest dostarczana do dziś dzień akweduktem Acqua Vergine zbudowanym w XIX w. przez Marka Agrypę. Wiąże się z tym starodawna legenda, która mówi, że źródło z której zasilana jest fontanna odkryła dziewica o imieniu Trevia stąd też i pochodzi nazwa samej fontanny. Fontanna w pierwszym kontakcie przytłacza swoim rozmachem i wielkością. Głównym elementem fontanny jest ozdobna fasada przypominająca swoim wyglądem łuk triumfalny, poniżej zaś widzimy Neptuna w rydwanie ciągnącym przez dwa konie oraz dwoma Trytonami po bokach. Konie symbolizują różne stany oceanu.
Plac Wenecki uważany jest za geograficzne centrum Rzymu, z którego rozchodzą się najważniejsze arterie miasta, m.in. via del Corso.
Plac ma wymiary 130 x 75 m.
Znajduje się przy nim m. in. Pałac Wenecki, wzniesiony w 1455 r. dla kardynała Pietro Balbo, pochodzącego z Wenecji (późniejszy papież Paweł II). Uważany jest za pierwszą renesansową budowlę Rzymu. 
Na zdj. Via Corso wpada wprost na Plac Wenecki widziany z Vittoriano, po lewej - Pałac Wenecki. Z placu Weneckiego prowadzą schody do Ołtarza Ojczyzny z widokiem na starożytny Rzym i Forum Romanum. Ołtarz Ojczyzny - jest to duża, budowla z białego marmuru, dominująca nad placem Weneckim, będąca zarazem pomnikiem króla Wiktora Emanuela II i Grobem Nieznanego Żołnierza. Pomnik zaprojektowany przez Giuseppe Sacconiego, został zbudowany dla uczczenia zjednoczenia Włoch. Centralna jego część to Grób Nieznanego Żołnierza. Płonie tu wieczny ogień a żołnierze trzymają wartę. W jego wnętrzach mieszczą się muzea, m.in. Museo del Risorgimento ze zbiorami upamiętniającymi historię walk o zjednoczenie Włoch. Tuz o bok Ołtarza Ojczyzny po prawej stronie wznosi się Bazylika Santa Maria in Aracoeli - zabytkowy kościół na rzymskim Kapitolu. Zbudowany został w XIII wieku, najprawdopodobniej na miejscu starożytnej świątyni Junony. Do dnia dzisiejszego poświęcony jest senatowi i ludowi rzymskiemu
22 kolumny, pochodzące z różnych antycznych budowli, dzielą wnętrze na trzy nawy. Wspaniały barokowy ołtarz główny zawiera obraz Matki Bożej. Bazylika Santa Maria in Aracoeli jest połączona bezpośrednio przejściem na Kapitol. Świątynia znana jest jednak przede wszystkim z Santo Bambino - piętnastowiecznej figurki Dzieciątka Jezus. Według tradycji, była ona wyrzeźbiona z drzewa oliwnego, pochodzącego z Ogrójca. Aktualnie w kościele wystawiona jest kopia, oryginał został skradziony w 1994 roku. Za czasów rzymskich Kapitol był centrum religijnym a obecnie stanowi centrum historyczne. Wzgórze Kapitolińskie jest najmniejszym z siedmiu wzgórz.Wzgóze Kapitolińskie, które Rzymianie odebrali ludności Sabińskiej było sceną najważniejszych wydarzeń antycznego Rzymu. Na jego dwóch wierzchołkach wznosiła się Arx Capitolina ( obecnie znajduje się tam kościół Santa Maria in Aracoeli).Dzisiejszy wygląd ostatecznie nadał mu Michał Anioł.
Wilczyca kapitolińska - symbol Rzymu. Słynna brązowa rzeźba z ok. 470 p.n.e., przedstawiająca wilczycę karmiącą bliźnięta przechowywana jest w Pałacu Konserwatorów na Kapitolu, a jej kopia została umieszczona na kolumnie w Kapitolu.

Przypisywana etruskiej szkole rzeźbiarstwa z Wejów. W średniowieczu stała na Lateranie w Rzymie. W 1471 papież Sykstus IV podarował ją miastu. W okresie renesansu (w końcu XV w.) dorobiono do niej figurki nagich bliźniąt, Romulusa i Remusa, gdyż, jak podaje Cyceron, zostały one zniszczone w 63 p.n.e. od uderzenia pioruna. Opuszczając Kapitol i idąc starożytnymi uliczkami spotykamy Kościół Santa Maria della Consolazione Kościół Santa Maria della Consolazione wnętrza świątyni
 Bazylika Di Sant Anastasia Al Palatino
(św. Anastazji)
W kościele tym, zbudowanym w V wieku na pozostałościach domu rzymskiej matrony Anastazji, możemy podziwiać starożytne kolumny i osiemnastowieczne obrazy.
 Bazylika Św. Anastazji nazywana jest jako call center wiary.

najbliższe galerie:

 
Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu
1pix użytkownik maja-maja odległość 0 km 1pix
Włochy-Rzym cz.II
1pix użytkownik tereza odległość 1 km 1pix
Wieczne Miasto - Rzym
1pix użytkownik dawiddrozd odległość 1 km 1pix
Roma
1pix użytkownik immaqlata odległość 1 km 1pix
Rzym-wnetrza kosciolow Ignazio di Loyola, Nuova, de Gesu
1pix użytkownik andy odległość 1 km 1pix
Śladem Berninniego i Michała Anioła, czyli Rzym cz. 1
1pix użytkownik imod odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (15):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 28.07.2017 14:22

Rzym robi wrażenie, mnie się podobało.

charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 20.01.2010 11:04

Mocar, po obejrzeniu Twojej galerii mam wrażenie że w Rzymie są same kościoły. Tyle ich tam :-)
Gratuluję Ci pięknych zdjęć pokazujących ich wnętrza. To niełatwe zadanie zatrzymać w obiektywie tą specyficzną atmosferę. Tobie się udało :-)
A już absolutnie genialna fotka wg. mnie to 21.
Pozdr.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2775) dodano 18.01.2010 20:36

Rzym to ogromna przeplatanka kultur, wieków i historii, nawet w kilkunastu galeriach nie jesteśmy tego nawet po części pokazać, dlatego w moim opracowaniu zawierającym dwie części to tylko namiastka tego to co można tam spotkać i zobaczyć. Pokazuję tylko wybrane miejsca godne zwiedzenia w tym wiecznym mieście, aby to zrobić poświęciłem indywidualnie w wrześniu ur. cały tydzień. Dziękuje za Wasze słowa uznania i Pozdrawiam .

jo_ta użytkownik jo_ta(wpisów:397) dodano 18.01.2010 16:14

Jak sam przyznałeś mocno napracowałeś się nad tą galerią i efekt jest naprawdę imponujący. Rzymu jeszcze nie widziałam, ale zachęcona Twoimi fotkami nie omieszkam tam zajrzec.

marioli użytkownik marioli(wpisów:1031) dodano 18.01.2010 15:28

Twój Rzym zupełnie nie przypomina mi tego Rzymu, który oglądałam niedawno w filmie "Rzym" Felliniego.

glockerka użytkownik glockerka(wpisów:741) dodano 18.01.2010 15:24

Przed wizytą w Rzymie wystarczy przeczytać Twój komentarz i żadnego przewodnika nie trzeba.:-)

hana użytkownik hana(wpisów:198) dodano 18.01.2010 13:42

Piękna, profesjonalna galeria, gratuluję. Byłam w Rzymie 10 lat temu, dzięki Twojej galerii powspominałam sobie trochę!

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 18.01.2010 08:27

Przyjemnie ogląda się Rzym,jaki pokazałeś.
Komentarz lepszy jak w przewodnikach.
Miło znowu wrócic do miejsc,gdzie byłam.
Mnie bardzo ciężko zwiedzało się to miasto.Jak dla mnie zbyt głośne i ruchliwe.
I trzeba się było sporo nachodzić.Czekam na kolejne galerie.
Pozdrawiam-)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2775) dodano 17.01.2010 22:26

Dziękuje za wszystkie komentarze i oceny, to naprawdę dodaje chęci do dalszego działania. A muszę się przyznać że takowe przygotowanie galerii zajęło mi cały tydzień i to jeszcze nie jestem z tego zupełnie usatysfakcjonowany. W przygotowaniu już mam II część Rzymu. Sam Rzym odwiedziłem już wiele razy, spędziłem w nim wiele dni i poznałem go w miarę dobrze, lecz przygotowanie galerii idzie znaczniej trudniej i z mozołem :)
Owszem - awatarek;? w zimowym wydaniu :)
Pozdrawiam !!!

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2091) dodano 17.01.2010 21:55

Rzym jest piękny, a Ty ukazałeś go w szczegółach fachowo opisanych. Dowiedziałam sie więcej niż jak tam byłam "ślęcząc" nad przewodnikami :))) Pozdrawiam

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 17.01.2010 21:32

Mam nadzieję Borek, że nie masz mi za złe :) Pamiętam po prostu, że to Rzym to Twój faworyt ... przynajmniej w Europie.
Pozdrawiam.

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 17.01.2010 21:04

Oooo ... to już nie jest spacerek, to prawdziwa wycieczka traktem rzymskich zabytków, dopełniona pełną i fachową informacją.
Odkryłeś Mocar przed nami wiele pięknych miejsc tego miasta - gratuluję i pozdrawiam.
P.S.
Martwię się tylko, że Borek coś nam zaniemógł ... bo przecież zdrowy, to już by tu dawno był ;)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 17.01.2010 20:24

Rzym to dla mnie jedna z najpiękniejszych stolic europejskich.bardzo ładnie ją pokazałeś:))) Czy się nie mylę ,że nowy awatarek;?

zahara użytkownik zahara(wpisów:68) dodano 17.01.2010 20:22

Pokazales taki Rzym jaki lubie,
Koscioly, obeliski i mistrz Bernini!
Bardzo ciekawy kometarz.
Czekam na wiecej twoich galerii
bo zabraklo ukochanego
Castel Sant'Angelo:)
Pozdrawiam

tereza użytkownik tereza(wpisów:3882) dodano 17.01.2010 19:53

Ładnie pokazane i ładnie opisane.Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!