m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Plaza del Chorro de Quevedo-gdzieś tu,w okolicach niewielkiego placu leżącego w historycznej dzielnicy La Candelaria,w sierpniu 1538 r. o.Gonzalo Jimenez de Quevedo założył miasto Bogota. Tak piszą w przewodnikach,choć brak danych historycznych,które by to potwierdzały. Na placu i wokół niego liczne bary i restauracje,galerie sztuki,sklepy z wyrobami rzemiosła artystycznego. Jest trochę pustawo,lecz jest poniedziałek,godziny tuż popołudniowe. Znajdujemy się na Plaza de Bolivar,historycznym centrum miasta.Mieszczą się przy nim najważniejsze obiekty miasta oraz kraju: Catedral Primada (1556r.),Pałac Sprawiedliwości,Alcaldia Mayor(magistrat),Capitolio Nacional (siedziba Kongresu). Siedziba Kongresu (z 1847 r.)
Alcaldia Mayor (z 1902r.) Straż przed siedzibą prezydenta,Casa de Nariño.Sam budynek jest w głębi ogrodzenia. Naprzeciw siedziby prezydenta,po drugiej stronie calle 7, Iglesia de San Agustin z 1637 r.Jeden z najstarszych kościołów kolonialnych w Bogocie. Gdzieś w pobliżu katedry. Calle 11,na wschód od Plaza de Bolivar.Po prawej stronie La Puerta Falsa,najsłynniejszy w Bogocie bar przekąskowy,istnieje od 1816 r. Idąc dalej calle 11,mijamy Museo Botero.Zbiory malarstwa i rzeźby podarowane przez Fernando Botero,najbardziej znanego kolumbijskiego artystę.Są także prace Picassa,Chagalla,Moneta.
Na skrzyż.calle 11 z carrera 4 - Iglesia de La Candelaria (1686 r.).Konstrukcja w wyrafinowanym stylu Mudejar (hiszpańsko-mauretańskim). Dzięki temu,iż Bogota rozwijała się głównie w kierunku północnym i zachodnim, La Candelaria zachowała wiele ze swej kolonialnej atmosfery. Iglesia del Carmen,dość nowa,z 1930 r. Wspaniałe witraże przedstawiają owoce i kwiaty.Ponad ołtarzem mozaika z Virgen del Carmen,patronki kolumbijskich kierowców. Przystanek TransMilenio Museo del Oro przy Av.Jimenez. 
TransMilenio - szybki autobus miejski, z wydzielonymi pasami ruchu i przystankami. Ciclovia to cotygodniowa impreza,w ramach której ok.100 km ulic Bogoty jest zamykanych dla ruchu samochodowego.Mieszkańcy mogą z nich korzystać spacerując,jeżdżąc na rowerach,biegając,jeździć na desce,urządzając pikniki.Ciclovia jest organizowana w każdą niedzielę od 7 rano do 14 po południu. Estacion de la Sabana - niegdyś główny dworzec kolejowy Bogoty.Funkcjonowanie rozpoczął w 1917 a zakończył w 1991 wraz likwidacją kolumbijskich kolei państwowych. W niedzielę kursuje stąd pociąg turystyczny do podmiejskiej Zipaquira.
Iglesia La Capuchina przy Av.Caracas. Obecny budynek powstał w 1926 r. w miejscu starego kościoła Ojców Kapucynów z 1783 r. Iglesia de la Veracruz jest nazywana Narodowym Panteonem,gdyż wielu bohaterów walk o niepodległość zostało tu pochowanych.Powstała w 1631 r.,częściowo zniszczona w trzęsieniu ziemi w 1827.Ostatnia rekonstrukcja miała miejsce w 1960 r. Iglesia de la Tercera (1761) - uważana za klejnot kolonialnej architektury sakralnej Bogoty.Wewnątrz wspaniałe barokowe rzeźby z drzewa cedrowego,ołtarze,ambony,konfesjonały w duchu rokoka. Bogota ma wiele wspaniałych muzeów,ale czymś rzeczywiście oryginalnym,czego nie powinniśmy przegapić jest Muzeum Złota (Museo del Oro). W swych zbiorach posiada kolekcję 50 tys.złotych artefaktów pochodzących z czasów prekolumbijskich. Złote maski,biżuteria,amulety i naczynia religijne były wykonywane przez wszystkie kultury dzisiejszej Kolumbii : Calima,Quimbaya,Muisca,Zenu,Tierradentro,
San Agustin,Tolima,Tayrona i Uraba. Bogate dziedzictwo Kolumbii uzupełniają w muzeum wyroby z kamieni szlachetnych,tekstylia,ceramika oraz wyroby z drewna.
Więcej o muzeum można przeczytać na stronie :
www.banrep.org/museo
Zbudowany w XVII stuleciu mały,piękny kościół,Iglesia de las Aguas, napotkamy idąc ku górze Cerro de Monserrate od końcowego przystanku TransMilenio. Nad miastem wznosi się widokowa góra,Cerro de Monserrate (3200m npm).Na szczyt dostaniemy się kolejką linową (teleferico),a w niedzielę także kolejką szynową (funicular).

Budynek dworca kolejki linowej. Na szczycie,w miejscu dawnej pustelni wzniesiono kościół i klasztor.Znajdująca się wewnątrz cudowna figura upadającego pod krzyżem Chrystusa jest celem licznych pielgrzymek. Za kościołem stragany,gdzie sprzedaje się wszelkiego rodzaju pamiątki oraz punkty gastronomiczne. Wokół Sanktuarium możemy przejść się nastrojową aleją. Stara studnia na dziedzińcu.
Wypowiedziane do niej życzenie podobno się spełnia.
Dla osób o zasobniejszych portfelach - stylowa restauracja Casa Santa Clara. Ze szczytu, w pogodny dzień,wspaniała panorama Bogoty.
Centro Internacional. Pora wracać, ale najpierw trzeba swoje odstać w dość długiej kolejce. Dzielnice północnej Bogoty są uważane za bogatsze i bezpieczniejsze od reszty miasta.
Ciekawym miejscem jest tu Usaquen,niegdyś podmiejska osada,obecnie wchłonięta przez szybko rozrastającą się metropolię.Zabytkowy kościół,Iglesia de Santa Barbara (1665) przy ładnym Plaza, wokół stylowe kafejki,sklepy z pamiątkami,niezłe restauracje a w niedzielę targ staroci. Odrestaurowany budynek dworca kolejowego Usaquen.
W niedzielę zatrzymuje się tu pociąg turystyczny (Tren Turistico)na trasie do Zipaquira.
W okolicy nowe dzielnice mieszkaniowe dla przedstawicieli klas średnich i wyższych, mają swe siedziby międzynarodowe korporacje. W bogatszych dzielnicach miasta można napotkać zawodowych wyprowadzaczy psów, tzw.paseaperros. Jest również miejsce dla młodzieży szkolnej.. Dla wielu turystów zachodnia Bogota ogranicza się do dworca autobusowego i portu lotniczego.Jedną z wizytówek miasta jest położony właśnie w tym rejonie Parque Simone Bolivar. Powstały w 1966 r. megapark zajmuje pow.600 ha (większy niż nowojorski Central Park) i jest niezwykle popularny wśród mieszkańców Bogoty.Znajdują się w nim dwa jeziora z łódkami i kajakami do wypożyczenia,16km ścieżek rowerowych i spacerowych,boiska do piłki nożnej i koszykówki.Zwraca uwagę wszechobecna czystość i idealnie wystrzyżona trawa.
Park gościł dwóch papieży,Pawła VI (1968) oraz Jana Pawła II (1986).Na Plaza de Eventos,mogącym pomieścić 140 000 osób,występowały takie gwiazdy jak Iron Maiden,Def Leppard,Megadeth,Metallica,Manu Chao,Sepultura. Na terenie parku bądź w jego bliskim sąsiedztwie znajduje się wiele obiektów użyteczności publicznej takich jak :
Biblioteca Virgilio Barco,zaprojektowana w ten sposób,że nie potrzebuje sztucznego światła w ciągu dnia.Powierzchnię 16 000 mkw na trzech kondygnacjach,640 miejsc do czytania.Miesięczna liczba użytkowników przekracza 90 tys. Palacio de los Deportes, hala sportowa o poj.5000 osób, Complejo Acuatico ,kompleks trzech basenów,w tym olimpijski z widownią na 1500 osób, basen 25 m-treningowy oraz basen do nurkowania, za ograniczającą park od wschodu Av.de Quito jest jeszcze imponujące Coliseo El Campin,hala widowiskowo-sportowa mogąca pomieścić 25 tys. osób. Interesująca,podwieszana kładka dla pieszych w pobliżu głównego dworca autobusowego.

najbliższe galerie:

 
MI QUERIDA COLOMBIA
1pix użytkownik madeleine odległość 5 km 1pix
Laguna de Guatavita
1pix użytkownik hardin77 odległość 54 km 1pix
Villa de Leyva
1pix użytkownik hardin77 odległość 129 km 1pix
Monasterio del Santo Ecce Homo (okolice Villa de Leyva)
1pix użytkownik hardin77 odległość 130 km 1pix
KOLUMBIA -  Park Narodowy Los Nevados
1pix użytkownik madeleine odległość 136 km 1pix
Parque Nacional Natural Los Nevados
1pix użytkownik hardin77 odległość 140 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
hardin77 użytkownik hardin77(wpisów:174) dodano 18.12.2011 23:11

Zgadzam się w pełni z Twą opinią na temat sąsiadów córki.
Dodałbym jeszcze,że są szczęśliwi i dumni z bycia Kolumbijczykami.
Chociaż w Kolumbii mając dobrą,pasjonującą i nieźle płatną
pracę,spędzając wolny czas według swego uznania,podróżując,
żyjąc wygodnie,można stworzyć sobie warunki do życia
dużo wyższe niż np.polskie.
Dziękuję za odwiedzenie galerii i pozdrawiam.

travelan użytkownik travelan(wpisów:348) dodano 16.12.2011 14:20

Z zaciekawieniem obejrzałam galerię, jako że moja córka parę miesięcy pomieszkuje z Kolumbijczykami z Bogoty właśnie, którzy wyemigrowali do Hiszpanii. Wspaniali, mili, serdeczni ludzie około 30-tki. Przez to zaciekawiłam się Kolumbią, choć nie jest mi dane poznać Ameryki Płd.
Podziwiam Twoje galerie:))

agata_checktravel użytkownik agata_checktravel(wpisów:107) dodano 18.05.2011 11:32

No ale napisy na ścianach są, przynajmniej częściowo, po angielsku :)

A propos skojarzeń z Bogotą: pierwsza wersja sławetnej "Brzyduli" powstała właśnie w Kolumbii :)

moneeq użytkownik moneeq(wpisów:1090) dodano 19.04.2010 19:45

jaka perelka!

filmdil użytkownik filmdil(wpisów:1408) dodano 27.01.2010 21:21

Z Bogotą mam kilka skojarzeń:
1) Shakira
2) IVAN Y SUS BAM BAND i ich płyta "De Punta A Punta"
3) złote maski z "Museo del Oro"
4) dzieci w ładnych szkolnych mundurkach
5) egzotyczne owoce
6)......

..... trochę dziwne zestawienie wychodzi, więc na tym zaprzestanę ;)


konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 15.01.2010 19:59

Dla mnie zupełna egzotyka,ale pięknie pokazana.
Pozdrawiam-)

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2091) dodano 15.01.2010 19:42

Pewnie nigdy nie będę w Bogocie, a dzięki Twojej galerii mogłam ją sobie zobaczyć. Piękna ta Iglesia del Carmen i fajny pomysł z Ciclovią. Pozdrawiam.

beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 15.01.2010 07:56

Dla nas to zdecydowanie za daleko i za drogo - ale galeria i opisy EKSTRA

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!