m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (47):

 
Zamek położony jest na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego, w strefie brzeżnej Pogórza Wałbrzyskiego między doliną Pełcznicy a drogą łączącą Wałbrzych ze Świebodzicami. Do zamku prowadzi droga przez Książański Park Krajobrazowy, który w zimowej scenerii napewno ma inny urok niż latem Jedna z wielu bram wjazdowych na teren zamku Książ, ... ... i dalej przez park, wokół biało, szadź na gałęziach, lekki mróz, ... cudowna zima. Kompleks budowli zamkowych oraz tarasów wokół zamku otaczają kamienne mury. Wejście na teren zamkowy prowadzi przez budynek bramny, zwany kiedyś barakiem i gdzie w wiekach wcześniejszych znajdowała się placówka służąca do pierwszej obrony zamku. Zbudowany on został z łamanego kamienia i jest budowlą powstałą na planie prostokąta, dwukondygnacyjną, nakrytą mansardowym dachem i oflankowaną dwoma ośmiobocznymi wieżami. Budynek bramny zdobią pilastry z głowicami korynckimi, kartusz herbowy Hochbergów ...
Od 1897 r. w budynku bramnym znajdowała się biblioteka licząca ok. 60 000 tomów oraz Archiwum Dworskie.
Prostopadle do budynku bramnego usytuowane są dwie oficyny gospodarcze z XVIII w., mające obecnie przeznaczenie turystyczne i użytkowe. Między oficyną, północną wieżą budynku bramnego i biegnącą w dole oślą drogą. znajduje się kilka budynków mieszkalno-gospodarczych, oraz starych więziennych, które później przebudowano i zmieniono przeznaczenie.
Opisane wcześniej budynki znajdują się na terenie pierwotnego zamku dolnego.

Zamek Książ był w ciągu wieków wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany, a ponieważ odbywało się to w różnych epokach, stąd też wszelkich zmian dokonywano w charakterystycznych dla nich stylach. 
Ale zmieniano nie tylko bryłę zamku, także wnętrza zamkowe ulegały w ciągu wieków przebudowie. W sezonie zimowym nie wszystkie trasy zwiedzania są udostępnione turystom ... dlatego nasz program ograniczył się tylko do Trasy Maksymiliana. Sala Maksymiliana. Jest ona najpiękniejszą w zamku Książ, utrzymaną w stylu oryginalnego baroku wiedeńskiego. W tej reprezentacyjnej sali przyjmowani byli goście odwiedzający Książ, a jej nazwa przypomina fundatora barokowej części zamku -  Konrada Ernesta Maksymiliana Hochberga (władał Książem w latach 1705-1742). Ten wszechstronnie wykształcony człowiek przystąpił w XVIII w. do upiększania swojej rezydencji, nadając zamkowi charakter pałacowy. Wspaniały i bogaty wystrój wnetrza, jest efektem pracy kilku znanych w swojej epoce artystów: świdnickiego architekta F.A. Hammerschmidta, sztukatora Ramelliego, rzźbiarza J.G. Schenka, ...
Szczególną uwagę zwraca malowidło zdobiące plafon, wykonane w 1732 r. przez Schefflera, typowe dla baroku sięgnięcie do tematyki mitologii greckiej. W centralnej części jest Pegaz - nieśmiertelny rumak narodzony z krwi Meduzy, poniżej Pallas Atena, a w około dziewięć muz - opiekunek nauki i sztuki. W narożnikach przedstawione są Moira - bogini przeznaczenia, Ares - bóg wojny, alegoria życia pasterskiego - trzech mężczyzn i alegoria władzy. Trzy balkoniki nad drzwiami prowadzącymi na korytarz były kiedyś miejscem przeznaczonym dla kapeli dworskiej, ... ... a dwa boczne wychodzą z dawnych prywatnych apartamentów książęcych.
Wokół sali na ścianach znajduje się 12 stiukowych pilastrów zwieńczonych złoconymi głowicami, w których umieszczone są iowalne medaliony wypełnione płaskorzeźbami, przedstawiającymi scenki nawiązujące do kolejnych miesięcy roku.

Sala Maksymiliana została dość wiernie zrekonstruowana, prace przeprowadzono w latach 60-tych i 70-tych XX wieku. Salon Biały. Szczególnie interesujaca jest tutaj bogata dekoracja sztukatorska sufitu, utrzymana w stylu rokoko. Meble neorokokowe w stylu Ludwika Filipa (ok. 1840 r.), sprowadzone zostały po wojnie z hotelu Śląski Dwór w Szczawnie Zdroju (obecnie Sanatorium nr 1), który należał do Hochbergów. Przed 1939 r. salon ten nazywano czerwonym, z uwagi na kolor draperii zdobiących jego sciany. Z dawnego wyposażenia wnętrza zochował się do dzisiaj barokowy kominek z różowego , z maszkaronami po obu stronach i wazą w kluczu. Boki paleniska obłożone są żeliwnymi płytami. Salon Chiński. Obecna nazwa tego salonu ma związek ze współczesnymi ... .... tkaninami pokrywającymi jego ściany. Przedstawiają one drzewa kwitnącej wiśni oraz pawie, a więc motywy często spotykane w sztuce Orientu. Ściany salonu wyłożone są stiukiem, a z marmuru (czerwonego) wykonany jest barokowy kominek.
W przewodnikach przedwojennych obecny Salon Chiński określano mianem przedpokoju, w którym znajdował się gobelin przedstawiający kąpiele Achillesa.
Salon Zielony. Podobnie jak w salonie Białym sztukateria zdobiąca sufit  utrzymana jest w stylu rokoko. W miejscu współczesnych tkanin pokrywających obecnie ściany znajdowały się dawniej portrety rodzinne właścicieli zamku. Z dawnego wyposażenia wnętrza zachował się kominek wykonany z czerwonego marmuru z kartuszem w kluczu.
meble znajdujące się obecnie w tym pomieszczeniu pochodzą z końca XIX w. Pochodzą z zakupów od osób prywatnych, bądź z muzeów. Salon Gier. Nazywany był on także bawialnią. Dawniej ściany salonu pokrywały cztery duże gobeliny przedstawiające sceny z życia Heleny i Parysa, z mitologii greckiej. Ściany wyłożone są obecnie współczesnymi tkaninami. Meble będące w obecnym wyposażeniu salonu są wykonane technikami inkrustacji. Salon Barokowy. Jest on jednym z kilku pomieszczeń reprezentacyjnej, barokowej części zamku. Salon ten nazywano wcześniej Włoskim i nazwę tą wziął od drewnianego stropu, ... pokrytego płaskorzeźbami i barwnymi malowidłami z XVIII w. o tematyce mitologicznej. Strop ten zachował się do dzisiaj.
Czarny Dziedziniec, przylega do Sali Konrada (w okresie II wojny światowe, zniszczony został jej dawny, bogaty wystrój i sala nie odzyskała już swojej dawnej świetności) i jest dobrze widoczny z jej okien. Sala Balowa. Odbywają sie tutaj wesela, imprezy biznesowe, integracyjne, konferencje, szkolenia, bankiety. 
Widok z okna na taras ...latem napewno prezentuje się wspaniale i jest dostępny. Zamek jest jednym z elementów Szlaku Zamków Piastowskich. Jest to trzeci co do wielkości zamek w Polsce, po zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu. Niewielka część zespołu pałacowego jest udostępniona dla zwiedzających, w tym znajdujący się w części centralnej zamek piastowski. Historia zamku - Pierwsza historycznie udokumentowana wzmianka podaje, że w latach 1288-91 warownię w Książu odnowił i rozbudował książę świdnicko-jaworski Bolko I, syn Bolesława Rogatki i wnuk Henryka Pobożnego. Zbudowany na miejscu zniszczonego w 1283 roku przez króla Przemysła II Otokara gmach pierwotnie pełnił rolę strażnicy granicznej. Niedługo potem Bolko I przeprowadził swój dwór z Lwówka do Książa i odtąd aż do roku 1392 obiekt ten pełnił funkcję centralnego, obok Świdnicy, ośrodka władzy monarszej. Wzniesioną przez dziadka twierdzę znacznie rozbudował jego wnuk, siostrzeniec Kazimierza Wielkiego, Bolko Mały, zrobił wiele dobrego dla swojego śląskiego państewka. Książę ten zmarł w 1368 roku nie doczekawszy się następcy i w wyniku wcześniejszej umowy, dobra książańskie przeszły na własność króla Czech z klauzulą, iż dożywotnie prawo dysponowania majątkiem miała wdowa po Bolku Agnieszka.
Po śmierci Agnieszki w 1392 roku budowla przeszła we władanie króla czeskiego Wacława II Luksemburczyka.
Podczas wojny trzydziestoletniej (1618-1648) budowla była wielokrotnie zdobywana i niszczona przez wojska saskie, szwedzkie i cesarskie. Po ustaniu działań wojennych rozebrano urządzenia fortyfikacyjne twierdzy, a w ich miejscu założono ogrody. W tamtym czasie właścicielem Książa był Jan Henryk I, który podniósł rangę rodu przez uzyskanie tytułu barona, a później hrabiego dziedzicznego. 
W roku 1705 zamek na własność otrzymał Ernest Maximilian von Hochberg, za którego renesansowa dotąd rezydencja przekształcona została w prawdziwie bajkowy, barokowy pałac. Od roku 1772, gdy właścicielem Książa był Jan Henryk V, rozpoczął się gwałtowny rozwój gospodarczy dóbr rodzinnych. Z końcem XVIII wieku przyszła zapoczątkowana we Francji moda na romantyzm, która udzieliła się również kolejnemu właścicielowi Książa Janowi Henrykowi VI. 
W roku 1794 po drugiej stronie wąwozu rzeczki Pełczycy wzniósł on romantyczne ruiny, nazwane Starym Zamkiem. Wiek XIX przyniósł Hochbergom długo oczekiwany tytuł książęcy. Dzięki koligacjom weszli oni w posiadanie rozległych dóbr pszczyńskich i od tego czasu zaczęli się pisać książętami Hochberg von Pless. Na skutek rodzinno-małżeńskich powiązań i dzięki szczęśliwym dla nich dobrodziejstwom drapieżnego kapitalizmu Hochbergowie osiągnęli status gigantów finansjery niemieckiej, pod względem bogactwa zajmując trzecie miejsce w Niemczech, a siódme w Europie. Na ich potrzeby oraz utrzymanie w samym Wałbrzychu pracowało ponad 9 tysięcy ludzi.


Na zdjęciu Taras Prochowy z Basztą prochową. Rok 1891 przyniósł najgłośniejsze bez wątpienia małżeństwo w dziejach książańskiego zamku. Spadkobierca dóbr - Henryk XV - ożenił się z Marią Teresą, zwaną księżną Daisy. Ich związek, pomimo obiecujących początków, rozpadł się wkrótce po zakończeniu I wojny światowej. Henryk wyemigrował wówczas do Francji, a panią na zamku została Daisy. Jeszcze przed rozpadem słynnego małżeństwa, w 1907 rozpoczęto kolejną rozbudowę książęcej siedziby. Wzniesiono wtedy monumentalną, utrzymaną w duchu renesansu część południowo-zachodnią zamku z dwiema narożnymi wieżami. Neorenesansowe zwieńczenie otrzymała mierząca 48 metrów wysokości wieża główna; swój wygląd zmieniły też tarasy i najbliższe otoczenie pałacu. Daisy - Właściwie Maria Teresa Oliwia Cornwallis West. Urodziła się w 1873 w niezbyt zamożnej rodzinie, szczycącej się jednak znakomitym pochodzeniem. Z jej przodków wywodziły się dwie królowe angielskie, natomiast brat Daisy był ojczymem Winstona Churchilla. Maria Teresa była kobietką pełną wdzięku i urody, a o jej względy zabiegała cała męska część Europy.
Starszego o jedenaście lat Henryka poznała na jednym z reprezentacyjnych balów w Londynie. On zaimponował jej wszystkim, choć głównie pieniędzmi. Po ceremonii ślubnej młodzi wyjechali w podróż dookoła świata, z której Daisy przywiozła sznur pereł o długości ponad 6 metrów. Pożycie małżeńskie układało się w początkowym okresie bez zarzutu, za które wdzięczny Henryk spełniał wszystkie zachcianki żony, pozwalając wydawać pieniądze na zbytkowe klejnoty i toalety. Daisy nie potrafiła przyzwyczaić się do pruskiej etykiety książańskiego dworu. Powiadała, że w Niemczech nawet kwiaty muszą żyć, rosnąć i kwitnąć według ustalonych z góry reguł. Nie znosiła licznej służby w stylowych wyszywanych liberiach, urzędników dworskich w służalczych pozach, trzydziestoosobowej obsługi przy stole czy czterdziestu lokai pełniących służbę dniem i nocą, gotowych na każde skinienie i wiecznie sterczących pod drzwiami jej sypialni. Gdy miała zamiar wyjść ze swego pokoju, natychmiast otwierały się drzwi, gdy przechodziła, przodem szedł lokaj. Nie wolno jej było zadawać się z nieodpowiednimi osobami, a nieliczne wyjazdy z zamku w celach towarzyskich lub innych odbywały się zawsze z dodatkową ochroną w postaci damy dworu, dwóch sekretarzy, kuriera, trzech lokai i kilku służących. Pomimo wielu zakazów Maria Teresa utrzymywała kontakty z pisarzem Bernardem Shaw i darzyła sympatią potępianego O. Wilde'a. Po zakończeniu I wojny światowej doszło wreszcie do rozwodu. Henryk XV wyemigrował do Francji, zaś Daisy pozostała w Książu. Po zajęciu zamku przez hitlerowców w 1941 przeprowadziła się do willi parkowej w Wałbrzychu, gdzie zmarła 23 czerwca 1943 roku. Została pochowana w rodzinnym grobowcu na terenie Książa, lecz tuż przed zakończeniem wojny, z obawy przed profanacją jej szczątków ze strony sowieckiej inteligencji, trumnę zakopano w nieznanym dziś miejscu gdzieś na terenie zamkowego parku. I tak idąc przez park opi-, prze-pisałam historię zamku. 

Widok zamku z tarasu widokowego.

najbliższe galerie:

 
Książ-zamek
1pix użytkownik mieczysaw odległość 0 km 1pix
Zamek Książ - Perła Dolnego Śląska i Szczawno Zdrój
1pix użytkownik patryk odległość 0 km 1pix
KSIĄŻ - ZAPRASZAM DO ZAMKU 2
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Jesienny spacer do zamku Książ
1pix użytkownik elise odległość 0 km 1pix
Książ  , zamek  cz. 1 / 2
1pix użytkownik warusek odległość 1 km 1pix
Zamek Stary Książ w Wałbrzychu
1pix użytkownik patryk odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 02.07.2010 16:26

Tak jarfry ja też tam byłem w tamtych latach i nie byłem zachwycony.
hejka!

ulka użytkownik ulka(wpisów:265) dodano 18.04.2010 19:21

Witaj ! Kilka lat temu byłam w ogrodach zamku, niestety nie zwiedzalam jego wnętrz, zachecialaś mnie, dziękuje zaglądne tam jak bedę w okolicy.
A teraz cd naszej rozmowy ha ha .. rosjanie których spotykalam byli bardzo ciekawi wszystkiego jak sie u nas zyje, ile trwa nauka , czy jest platna, kiedy przechodzimy na emeryturę, ile kosztuje mieszkanie , lecznictwo , oczywiście polituyka tez nie jest im obca. Jeśli będziesz w polskiej wiosce Wierszyna to prosili o polskie filmy, polską muzykę , pomoce do szkoly, książki. Zreszta takie suweniry chętnie przyjmuja tez w innych miejscach. Tam jest inaczej dzieciaki nie napadaja na turystow i nie wołaja dolarów. Ale napewno bardzo chetnie przyjma coś polskiego, zostawialiśmy im tez osobiste rzeczy. Ale oni tez obdarowywali nas suwenirami i swoja życzliwością. Ludzie nas tam zaczepiali i rozmawialiśmy o wszystkim , a w tej sytuacji ....
Jeślui chodzi o jedzenia to ze sobą miałam cos w razie jakiegoś nieprzewidywalnego głodu ha ha. Jak sobie coś przypomne to Ci napisze

jo_ta użytkownik jo_ta(wpisów:397) dodano 20.01.2010 21:03

Imponujący zamek i jego historia. Mnie kojarzy się z filmem o tytule bodajże "Biała wizytówka". Kilka lat temu i ja go zwiedziłam, ale wtedy wnętrza nie były jeszcze aż tak piękne jak w Twojej galerii. Pamiętam, że mnie zachwyciły wtedy kominki. Bardzo duże, bogato zdobione. Nigdzie nie widziałam piękniejszych.

elise użytkownik elise(wpisów:979) dodano 20.01.2010 09:22

Zaciekawila mnie historia Marii Anny Deisy. W zamku w Pszczynie jest jej piękny obraz. Wnętrze zamku w Pszczynie zawiera więcej oryginalnych rzeczy i jest bardzo ciekawe. Szkoda że autor galerii z OS tego nie pokazal.

elise użytkownik elise(wpisów:979) dodano 20.01.2010 08:56

Moglas jeszcze zwiedzić pobliską stadninę ogierów. Teraz są organizowane kuligi z ogniskiem i pieczeniem kielbasek za 50 zl. Mówili w TV że obecni wlasciciele stadniny od kilku lat nie dostają dotacji od państwa.

charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 20.01.2010 07:56

A czy na 28 nie powinno być raczej: "techniką intarsji" ?
Intarsja to tworzenie obrazków na podłodze lub meblach poprzez łączenie ze sobą kawałków drewna o różnych odcieniach.
Natomiast inkrustacja to zdobienie np. mebli elementami takich materiałów jak kość słoniowa, masa perłowa, metal.

Galeria piękna, już dawno marzyłam by tam pojechać ale nigdy nie było mi po drodze.
Teraz dzięki Tobie mogę powiedzieć że byłam w Książu, ulubionym miejscu pięknej Daisy.
Pozdr.

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 20.01.2010 05:24

Kryjan,nigdy nie widziałam tego zamku zimą.
Jak już mi się udało dojechać za Boguszów-Gorce do domu,krętymi,zaśnieżonymi drogami to nie miałam ochoty na zwiedzanie.
W tym roku widzę,że śniegu bardzo dużo.
Zamek uroczo wygląda w zimowej szacie.
Kilka razy byłam tam latem,zupełnie inne wrażenie.
Ślicznie jest wiosną,kiedy kwitną w parku rododendrony.
Co do wnętrz,przeczytałam na forum,że to wielkie rozczarowanie i nie ma co oglądać.
Uważam,że jest.Jak się nie trafi na jakąś imprezę,to sporo komnat do zwiedzania i można robić zdjęcia,oczywiście za opłatą.Ale wtedy nikt nas nie przegania.
Jest to trzeci,co do wielkości zamek w Polsce i naprawdę imponujący.
Pozdrowienia-)

gosiekz11 użytkownik gosiekz11(wpisów:51) dodano 19.01.2010 23:54

Piekny zamek, chetnie poszlabym na jakas impreze :-) a moze samemu cosik zorganizowala

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!