m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (30):

 
Pierwotny kościół parafialny w Dukli był skromną, XV-wieczną budowlą, złożoną z murowanego prezbiterium i drewnianej nawy. Kościół ten spłonął w czasie pożaru Dukli w 1738 r. W jego miejsce zbudowano w latach 1742-47 i ostatecznie ukończono w 1765 r. Nowy kościół z fundacji Jerzego Wandalina Mniszcha, marszałka nadwornego koronnego i jego żony Marii Amalii z Brűhlów. Stanowi on interesujący przykład architektury późnobarokowej a jego wartość podnosi cenne rokokowe wyposażenie wnętrza. Jest to obiekt jednonawowy z prezbiterium zamkniętym trójbocznie, parą kopułowych kaplic przy nawie, przedsionkiem od zachodu i przybudówkami zakrystyjnymi przy prezbiterium.  Ołtarz główny rokokowy wykonany według projektu Piotra Polejowskiego w latach 1772-73, z czterema kolumnami dźwigającymi przerwany przyczółek, rzeźbionymi personifikacjami trzech cnót teologicznych: . Wiary, Nadziei i Miłości oraz rzeźbą św. Marii Magdaleny jako pokuty, wykonanymi przez Jana Obrockiego, w zwieńczeniu płaskorzeźbiona scena Noli me Tangere a nad przyczółkiem rzeźby aniołów Na zdj. Wewnątrz sklepienia kolebkowe z lunetami Dwa ołtarze boczne: prawy, z obrazem św. Antoniego i rzeźbami proroków oraz aniołów w zwieńczeniu,
Ołtarz św. Antoniego lewy, z obrazem Wizja św. Jana z Dukli a w zwieńczeniu z gołębicą w glorii i rzeźbami aniołów. Drzwi, kraty do kaplic bocznych wykonane zostały przez drezdeńskich kowali artystów. W północnej części świątyni znajduje się kaplica z ołtarzem w którym znajduje się obraz z MB Jasnogórskiej Dekoracja ołtarza i kaplicy wykonana w stylu rokokowym Gloria ołtarza z obrazem MB J.
Ambona z lat 70-tych XVIII w., z rzeźbami czterech ojców kościoła: Augustyna, Hieronima, Ambrożego i Grzegorza Wielkiego na korpusie ... oraz rzeźbą Chrystusa Dobrego Pasterza na baldachimie. Szczególnie godny uwagi jest znajdujący się w południowej kaplicy pomnik nagrobny Marii Amalii z Brűhlów Mniszchowej,.. uważany za jedno z wybitniejszych dzieł polskiej rzeźby rokokowej, wykonany przez Jana Obrockiego w 1773 r. z białego i czarnego marmuru,... z lezącą postacią zmarłej w bogatym stroju dworskim, ułożoną na sarkofagu. Nagrobek Amalii Mniszchowej w kościele św. Marii Magdaleny. Zmarła przedstawiona jest w bogatym stroju dworskim, na sarkofagu.
Krata ozdobna znajdująca się w południowej kaplicy Mniszchów, wykonana została przez drezdeńskich kowali artystów. Kaplice symetryczne, nakryte kopułami z latarniami, z zewnątrz wieloboczne, wewnątrz owalne o ścianach z dekoracją rokokową i wypełnionymi lustrami w rokokowych ramach.  Polichromia iluzjonistyczna na sklepieniach, rokokowa, wykonana przez Antoniego Stroińskiego w latach 1770-79. Na sklepieniu nawy głównej sceny: Chrystus u Marii i Marty, Maria u grobu, Wizja św. Marii Magdaleny, częściowo rekonstruowana w latach 60-tych XX w. W kaplicach sceny starotestamentowe. Wyposażenie wnętrza jednolite rokokowe. Nad portalami stiukowe płaskorzeźby aniołów, wykonane przez Jana Obrockiego, podtrzymujących niegdyś portrety Mniszchów: ... Jerzego Augusta i Amalii z Brűhlów, dziś wiszące po bokach chóru muzycznego.
Chór muzyczny późnobarokowy, o falistej linii, wsparty na półkolistej arkadzie. Rokokowe stiukaterie na ścianach świątyni W przedsionku ustawiony jest jeszcze klasycystyczny nagrobek Franciszka Stadnickiego (zm. 1810). dłuta Jana Obrockiego. Kościół był wielokrotnie niszczony, w tym w 1944 r. Remontowany w 1954 r. i w latach 1964-65, został gruntownie odrestaurowany w latach 1999-2006. Na zdj kropielnica w kruchcie kościelnej Przy kościele stoi trój kondygnacyjna dzwonnica z półkolistymi arkadami, w narożnikach opięta pilastrami dźwigającymi przełamany półkoliście gzyms, nakryta hełmem baniastym. Na zdj. Widok Dukli z rynku na wieże Kościoła Sw. Mari Magdaleny

najbliższe galerie:

 
D U K L A
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
CHYROWA - Cerkiew Grekokatolicka
1pix użytkownik mocar odległość 6 km 1pix
Beskid Niski, październik 2012 - cz.I
1pix użytkownik satan odległość 6 km 1pix
Chyrowa
1pix użytkownik dispar odległość 6 km 1pix
Bóbrka Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego
1pix użytkownik thunder odległość 7 km 1pix
Iwonicz-Zdrój
1pix użytkownik thunder odległość 8 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 04.02.2010 16:25

Faktycznie rokokowy klejnot.
Pełna profesja z Twojej strony.
Pozdrawiam-)

filmdil użytkownik filmdil(wpisów:1408) dodano 04.02.2010 14:18

Mocar - bardzo profesjonalnie pokazane.
Obejrzałem i przeczytałem z wielka przyjemnoscią.

charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 04.02.2010 12:18

Zaiste, piękny kościół. Choć z zewnątrz sprawia bardzo skromne wrażenie.
Zaskoczył mnie bardzo róż na ścianach świątyni. Trochę nietypowy kolor jak na sacrum :-)
Pozdr.

beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 04.02.2010 11:44

No, no, cudo architektury tak ślicznie opracowane- gratulujemy.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!