m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (24):

 
 Pierwsze powstało wczesnogotyckie prezbiterium, kaplice i transept, sto lat później gotycka nawa, a na początku XVI wieku dwie późnogotyckie kaplice znajdujące się przy prezbiterium. Na zdj. Do opactwa prowadzi brama wjazdowa znajdująca się w szeregu kamienic wzdłuż głównej ulicy Henrykowa. Pod koniec XVII wieku świątynia została przebudowana w stylu barokowym i jednocześnie wzniesiono od strony południowej trzy skrzydła nowego klasztoru. Około 1760 roku wybudowano kaplicę św. Marii Magdaleny,
w której znajduje się nagrobek księcia Bolka II Ziębickiego i jego żony Jutty. Na zdj. Następnie idziemy ulicą między murami i W 1810 roku król pruski Fryderyk Wilhelm III zlikwidował opactwo, a jego dobra skonfiskowano. Na zdj. przez drugą bramę wchodzimy na dziedziniec przed świątynią, Majątek ten w 1812 roku nabyła siostra króla, która przebudowała klasztor na pałac.  Później właścicielami zostali książęta Sachsen-Weimar-Eisenach. 
Na zdj. Elewacja frontowa klasztoru
 Po II wojnie światowej kościół i część klasztoru przejęli cystersi ze Szczyrzyca. Obecnie w klasztorze znajduje się filia Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego we Wrocławiu,
a od 1993 roku wspólny nowicjat dla polskich cystersów. Na zdj.Dziedziniec klasztorny na którym stoi figura pasyjna. W dawnej infirmerii klasztornej od 2002 roku mieści się Katolickie Liceum Ogólnokształcące dla chłopców. Odnowione wnętrza klasztorne po których jest możliwość zwiedzenia z przewodnikiem, jest to brat kleryk WSD, którego prosimy na furcie seminaryjnej. 1990 - opactwo pocysterskie z inicjatywy ks. Henryka kard. Gulbinowicza przechodzi w ręce Kościoła; od 25 września 1990 działa Annus Propedeutieus Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. W ciągu następnych kilku lat wyremontowany został sam budynek klasztorny, przylegające do niego oficyny oraz teren wokół obiektu. Ksiądz Arcybiskup Marian Gołębiewski nowy Metropolita Wrocławski kontynuuje dzieła Księdza Kardynała Henryka Gulbinowicza i otacza opieką Klasztor Księgi Henrykowskiej

Na zdj. Sale reprezentacyjne WSD.
Podczas zwiedzania wnętrz WSD Kaplica seminaryjna Na tyłach założenia znajduje się park i ogród opacki. Na zdj. Elewacja od strony parku Wystrój wnętrza świątyni pochodzi z przełomu XVII i XVIII wieku i ma charakter barokowo-rokokowy. Godziny zwiedzania kościoła: codziennie (poza trwaniem nabożeństw) Ołtarz główny pochodzi z 1684 roku. W jego środkowej części znajduje się obraz Boże Narodzenie według
św. Bernarda pędzla Michała Willmanna.
W prezbiterium znajdują się wspaniałe drewniane, barokowo-rokokowe stalle zdobione płaskorzeźbami, powstałe w latach 1702-10. Elementy dekoracyjne z świątyni, szopka bożonarodzeniowa w stylu barokowym. Widok z bramy gospodarczej na fronton świątyni i klasztoru. Fragment XVII-wiecznego muru obronnego z barokowymi bramami: Dolną i Górną. Na zdj . Brama dolna. Brama główna dolna ,ulica do pierwszej górnej bramy. Całość stanowi piękny, fascynujący kompleks architektoniczno - przyrodniczy, w którym można spędzić cały dzień, odpocząć, zrelaksować się i wyciszyć. Droga z klasztoru do pierwszej bramy i miasta. Henryków jest położony 7 km na północ od Ziębic, przy drodze nr.395 do Strzelina. Opactwo znajduje się po prawej stronie drogi w centrum miasteczka.

najbliższe galerie:

 
Henryków
1pix użytkownik kazelot odległość 0 km 1pix
 Księgi Henrykowskie -Unesco Pamięć Świata - Cystersi –
1pix użytkownik barsolis odległość 1 km 1pix
Przedwiosnie w lesie
1pix użytkownik darekpawlowski odległość 5 km 1pix
Arboretum Wojsławice
1pix użytkownik wielkopolanka odległość 10 km 1pix
Arboretum w Wojsławicach
1pix użytkownik henia odległość 13 km 1pix
Jak nakradliśmy kwiatów z Wojsławic
1pix użytkownik ak odległość 13 km 1pix

komentarze do galerii (10):

 
knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 23.06.2010 11:03

Byłem tam jakieś 20 lat temu to wszystko było w opłakanym stanie.
Nie było wtedy nawet możliwości zwiedzania,oprócz kościoła w czasie mszy.
Pamiętam że dotarliśmy tam póżnym popołudniem,bramę przejechaliśmy bo nie odróżniała się od kamienic.
Przed kosciołem spotkaliśmy księdza który jak się okazało był tam całym "szefem".
Był zdziwiony że przyjechaliśmy aż z Wielkopolski zobaczyć klasztor,trochę nam poopowiadał o klasztorze i zaoferował miejsce na namiot /zdj.7 pod drzewem po prawej stronie/.
Pamiętam że z tyłu za kościołem były jakieś ruiny z dużą ilością kolumn.
hejka!

wkraj użytkownik wkraj(wpisów:125) dodano 07.02.2010 17:49

Piękny zespół klasztorny. Pamiętam, jakie wrażenie zrobiły te zabudowania na mnie podczas ich zwiedzania. Szczególnie wnętrze kościoła, a zwłaszcza bogato rzeźbione stalle. Miło było powrócić jeszcze raz w to miejsce.

Pozdrawiam.

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 06.02.2010 15:03

Mocar Ty wydawaj jakieś albumy.
A się tu nie marnuj.
Pięknie!
Pozdrawiam.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 05.02.2010 23:40

irolek - to tłumaczenie jest współczesne :)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 05.02.2010 23:11

Znalazłem taką o to odpowiedz:
1268 - 1273 – opat Piotr I rozpoczyna spisywanie Liber fundationis claustri Sancte Marie Virginis In Henrichow czyli tzw. Księgi Henrykowskiej. Właśnie na kartach tej księgi pisanej w języku łacińskim zostało umieszczone pierwsze zdanie w całości napisane w języku polskim: „day ut ia pobrusa, a ti poziwai”, co znaczy „pozwól, ja będę mełł, a ty odpocznij”. Słowa te zostały wypowiedziane przez mieszkańca wsi Brukalice, Czecha Boguchwała, do swej żony Polki. Obecnie Księga Henrykowska znajduje się w Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu.

irolek użytkownik irolek(wpisów:1008) dodano 05.02.2010 22:49

"ja se pouzywam a ty lez spokojnie"-chyba.

michal użytkownik michal(wpisów:252) dodano 05.02.2010 22:44

trzeba dodac, ze właśnie z ksiegi henrykowskiej z opactwa pochodzi najstarsze zdanie w języku polskim: "dej ja pobrusze a ty poczywaj". powiedział to mężczyzna do kobiety w XIII w wieku więc cholera wie co znaczy ;-)

weronika użytkownik weronika(wpisów:238) - Użytkownik usunięty. dodano 05.02.2010 21:29

u Ciebie zawsze fajnie ;D

pipol użytkownik pipol(wpisów:9047) dodano 05.02.2010 18:48

Zaszaleli z kolorem farby na murach ;)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 05.02.2010 18:31

Wszystko jak zawsze na najwyższym poziomie:)))

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!