m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Naszą podróż zaczynamy w sanktuarium Pasyjno - Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Można tu poświęcić na zwiedzenie klasztoru i bazyliki jedną godzinę z przewodnikiem lub dwie godziny w terenie idąc na Drogę Krzyżową bądz cztery godziny na całe Dróżki PJ lub MB, to jest 6 km. i od 4 - do 5 godzin marszu.   * godziny i zakres oprowadzania: 
      Historia sanktuarium (ok. 45 min.)
      od 9.00 do 17.00 (o pełnej godzinie)
      Droga Krzyżowa od Piłata (ok. 2 godz.)
      godz.: 9.00, 11.00, 13.00, 15.00
     Dróżki Pana Jezusa lub Matki Bożej (ok. 5 godz.)
      po uprzedniej rezerwacji
Przy sanktuarium czynny jest : DOM PIELGRZYMA, RESTAURACJA, SKLEP Z PAMIĄTKAMI
  * Czynne cały rok
  * Pielgrzymi przybywający do sanktuarium w grupach zorganizowanych oraz indywidualnie mogą skorzystać z noclegów i posiłków
  * W Domu Pielgrzyma przy recepcji znajduje się kaplica, makieta klasztoru i Dróżek kalwaryjskich
  * Zapraszamy !
Wszelkie informacje można uzyskać na stronie internetowej :http://www.kalwaria.eu/
Na zdj Wzgórze Lanckorońskie widoczne z drogi przed klasztorem Z klasztoru wyruszamy na Dróżki Kalwaryjskie którymi można dojść spacerkiem na wzgórze Lanckorońskie (552 m n.p.m.) ok. 4 km aby zwiedzić tam ruiny zamku Mikołaja Zebrzydowskiego Wojewody Krakowskiego 1601 r.oraz zabudowę miasta Lanckorona.
Widok z wzgórz Lanckorony na dolinę Dróżek Kalwaryjskich i w oddali klasztor.
Wzgórze Lanckorońskie w raz z częścią miasteczka założonego przed 1366, rokiem przez Króla Kazimierz III Wielkiego.  W 1336 r. roku w Lanckoronie (wtedy jeszcze Villa Hermani) został ufundowany kościół parafialny pod wezwaniem Narodzenia Św. Jana Chrzciciela, oto dzisiejsza forma i stan świątyni. W 1361 r. Król Polski Kazimierz Wielki zezwolił na lokację miasta, hojnie uposażając wójta poprzez nadanie mu 2 łanów frankońskich - 50 ha, a także  liczne przywileje. Na zdj. Charakterystyczna zabudowa miasta. Poruszając sie po wspomnianym terenie łatwo się z orientować że jest to teren rolniczy i ekologiczny jak na tereny podmiejskie podbeskidzia. Kolejnym punktem naszej wędrówki po podbeskidziu jest miasto powiatowe Sucha Beskidzka, Herbem Gminy Sucha Beskidzka jest Starykoń widoczny na zdjęciu w centrum miasta. W 1405 r. Jan II, Książę Oświęcimski wydał przywilej, w którym zezwalał niejakiemu Strzale na lokację w tym miejscu osady. Sucha Beskidzka, to 10 tys. miasto powiatowe położone w śródgórskiej, beskidzkiej kotlinie u ujścia rzeki Stryszawki do Skawy, w 2005 r.miasto obchodziło 600-lecie swego istnienia. Na zdj. Renesansowy zamek suski zwany Małym Wawelem
Zamek - pierwotnie drewniano - kamienny dwór obronny Kaspra Suskiego herbu Saszor, wzniesiony w latach 1554 - 1580, prawdopodobnie na miejscu drewnianego dworku Słupskich, który spłonął doszczętnie. Karczma Rzym, usytuowana w centrum suskiej agory, stanowi jeden z ginących przykładów architektury drewnianej, nawiązującej bezpośrednio do tradycji budownictwa ludowego regionu Podbeskidzia. Tu warto zjeść i nie drogo zapłacić :) Wzniesiona została w II poł. XVIII wieku, za przyzwoleniem byłych właścicieli miejscowości - Wielopolskich, kiedy Sucha zyskując przywileje oraz prawa m. in. do odbywania jarmarków, stała się osadą targową.  Stary i nowy kościół,	 
te piękne pod względem architektonicznym i stylistycznym budowle wraz z budynkiem klasztornym oraz czterema kaplicami tworzą zespół klasztorno - kościelny. Stary kościół o typowo gotyckiej bryle i renesansowych elementach dekoracyjnych wraz z budynkiem klasztornym, który obecnie pełni funkcję plebani, wzniesiony został z fundacji byłego właściciela Suchej - Piotra Komorowskiego, w latach 1613 -1614. Konsekracji świątyni, która przyjęła wezwanie Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny dokonał w 1624 roku ks. biskup Tomasz Oborski.
Stary kościół połączony został z nowym kościołem za pomocą parterowej przewiązki, która pełni również rolę zakrystii. Zaprojektowany przez Teodora Talowskiego został wzniesiony w latach 1897 - 1908. Głównymi fundatorami świątyni byli Braniccy oraz suscy kolejarze. Na naszym szlaku kolejnym pięknym miastem podbeskidzia jest Gmina Maków Podhalański położona jest w malowniczym Beskidzie Średnim zwanym też Makowskim.  W Makowie czas płynie wolno. Tak wolno, że ma się wrażenie, że czas się tu zatrzymał. Z jednej strony to przekleństwo tego miejsca, a z drugiej - w tym tkwi właśnie urok tej górskiej miejscowości!. Początki Makowa giną gdzieś w mrokach średniowiecza, nie wiadomo bowiem dokładnie, kiedy na tych terenach powstała pierwsza osada. Najprawdopodobniej było to gdzieś ok. XI-XII wieku. Na zdj. Kościół Parafialny Rzymskokatolicki p.w. Przemienienia Pańskiego W parafii p.w. Przemienienia Pańskiego w Makowie Podhalańskim znajdują się:
Sanktuarium Matki Bożej Makowskiej Królowej Rodzin. Parafia została utworzona w 1528. Kościół parafialny wybudowany w 1701 (prezbiterium) i 1828 (nawa). WIZERUNKI MATKI BOŻEJ 
OPIEKUNKA RODZIN z MAKOWA PODHALAŃSKIEGO czczony jest tu już od 1590 r.Technika powstania obrazu (92.5x135 cm), namalowanego temperą na desce lipowej, na podkładzie kredowym, od XVII w.
Obraz Opiekunki Rodzin koronował 10.VI.1979 Jan Paweł II, w czasie niezapomnianej Mszy św. na Błoniach Krakowskich („…proszę was” - Papież błagał wtedy - „abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili, abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy…”) A więc dalej posuwając się w  naszej wędrówce zatrzymamy się na chwilę w miejscowości Gilowice koło Żywca.  A jak - Gilowice to i piękne górskie okolice oraz zabytkowy drewniany kościół z XVI w Tuz przy głównej drodze z Suchej B do Żywca znajduje się zabytkowy drewniany kościół  pw. św. Andrzeja z XVI w.(1547r.) Przeniesiony z Rychwałdu w 1757r. do którego między innymi właśnie zmierzamy. Wewnątrz barokowe wyposażenie z XVIII w. Zbudowany z belek ciosanych na kant z sygnaturką i wieżą, kryty gontem, otoczony oblankami, w stylu zakopiańskim. Kościół w Gilowicach jest otoczony parkiem leśnym, w którym postawiona jest przy wejściu na plac kościelny figura Matki Boskiej z dzieciątkiem na ręku.
 Z Gilowic do Żywca mamy już tylko 10 km droga wprawdzie lokalna i nie najlepszej klasy za to urokliwa, biegnie szczytami gór i dolin do samego jeziora żywieckiego i centrum miasta. Historia samego Żywca liczy sobie przeszło 700 lat. Jego nazwa pochodziła ponoć od słowa żywić, co wskazuje na to, że tutejsze ziemie były urodzajne i obfitowały w zwierzynę. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi ze spisów świętopietrza Diecezji Krakowskiej z 1308 roku, w których wymieniona jest parochia ecclesie de Ziwicz, czyli parafia żywiecka. W 1327 roku Żywiec miał już prawa miejskie. Na zdj. Fragment Rynku Głównego Kościół katedralny Narodzenia NMP zbudowano w I połowie XV wieku. W latach 1515 - 1542 został znacznie rozbudowany poprzez podwyższenie murów i prezbiterium. Po poważnym zniszczeniu przez pożar w 1711 roku został odnowiony w stylu barokowym przez ówczesnych właścicieli Żywiecczyzny, Wielopolskich. Od 1992 kościół pełni funkcję konkatedry diecezji Bielsko-Żywieckiej. Kościół p. w. Świętego Krzyża, wzniesiony został w końcu XIV wieku w stylu gotyckim. Dawna nawa została usunięta w roku 1679 i zastąpiona obecną znacznie obszerniejszą. W 1690 roku powiększono prezbiterium przez dobudowanie kolistej apsydy. W XVIII wieku kościół przebudowano w stylu barokowym, a w 1910 roku została dobudowana wieża.  Stary Zamek w Żywcu swymi początkami sięga połowy XIV w., wzniesiony z kamienia łamanego, potynkowany. Od pn. - wsch. łączy się z nim czworoboczna wieża zwieńczona pseudogotyckimi krenelażami. Nie tylko ze względu na swój wiek, ale również ze względu na ciekawą historię powiązaną ściśle z wydarzeniami dziejowymi o wymiarze europejskim, zasługuje on na miano światowego dziedzictwa kulturowego. Tak zwany Nowy Zamek, czyli klasycystyczny w stylu pałac, został wybudowany przez Habsburgów na miejscu dawnych oficyn zamku Wielopolskich. Pałac projektowany był przez znanych architektów tej epoki - Mączyńskiego i Stryjeńskiego.
Niewątpliwie najsłynniejszym zakładem Żywca jest browar, który rozsławił imię miasta na całym świecie. Jest to firma o wspaniałych tradycjach sięgających 1856 roku. Historia browaru w Żywcu rozpoczyna się w 1856 roku, kiedy to arcyksiążę Albert Fryderyk Habsburg założył Arcyksiążęcy Browar w Żywcu. O trafnym wyborze miejsca świadczą sukcesy, jakie przez dziesięciolecia odnosiło żywieckie piwo. Od samego początku browar pomyślany był jako nowoczesne przedsiębiorstwo. A więc gdy zwiedziliśmy centrum miasta a także browar żywiecki, możemy udać się do nie zbyt odległego Sanktuarium w Rychwałdzie gdzie zakończymy naszą wyprawę szlakiem Podbeskidzia.

 Rychwałd - to miejscowość położona 6 km na północny-wschód od Żywca, w dolinie potoku Nawieśnik.
Należy do najstarszych osad otaczających w średniowieczu miasto Żywiec. Początki tej miejscowości sięgają przełomu XIII i XIV wieku. Są przypuszczenia, że parafia w Rychwałdzie istniała już w 1335 r., jednakże danehistoryczne mówią o roku 1472 jako dacie jej powstania.

Pierwszy kościół, ufundowany przez właściciela Ziemi Żywieckiej, Mikołaja Komorowskiego, był drewniany. Konsekrował go biskup krakowski Erazm Ciołek w 1547 r. W 1644 r. właścicielka Ślemienia, Katarzyna z Komorowskich Grudzińska, darowała do kościoła rychwałdzkiego obraz Matki Bożej, który początkowo umieszczono w bocznym ołtarzu. Biskup krakowski Mikołaj Oborski dekretem ogłosił obraz jako cudowny i polecił szerzyć jego kult. 22 października 1678 r. obraz przeniesiono do głównego ołtarza.
W połowie XVIII w. wybudowano w Rychwałdzie nowy murowany kościół w stylu barokowym, który konsekrował biskup Franciszek Potkański 2 lipca 1756 r. W tym samym dniu przeniesiono obraz Matki Bożej do nowego kościoła i umieszczono go również w głównym ołtarzu. W uroczystość Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny 1817 r. duchowieństwo dekanatu żywieckiego założyło korony na obraz Matki Bożej Rychwałdzkiej. W pierwszej połowie XX w. przeprowadzono gruntowną odnowę świątyni, a w r. 1930 Paweł Palka z Łukowa na Podlasiu, wykonał istniejącą do dziś polichromię.
 Od 1946 roku, na prośbę kard. Sapiehy, kustoszami sanktuarium zostają Ojcowie Franciszkanie z krakowskiej prowincji św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię. 11 lutego 1947 r. został w Rychwałdzie erygowany klasztor. Wielowiekowy kult Matki Bożej Rychwałdzkiej został uwieńczony 18 lipca 1965 r., gdy obraz ukoronowano papieskimi koronami. Aktu tego dokonał kard. Stefan Wyszyński, Prymas Polski i kard. Karol Wojtyła, metropolita krakowski. Dwór Rychwałd pochodzący z XIX w. znajduje się na południowym skraju wsi Rychwałd. Zabytkowy Dwór w stylu klasycystycznym położony na obszarze 6,5 ha, otoczony jest dwuhektarowym parkiem ze starodrzewiem. Oddalony od wsi Dwór, położony jest od niej znacznie wyżej - 480 m n.p.m.. Obiekt został wpisany do rejestru zabytków. To wspaniały teren do spacerów i odpoczynku.
Dwór składa się z trzech budynków położonych obok siebie , w których znajdują się sale bankietowe, apartament, pokoje hotelowe oraz biuro z recepcją, restauracja i kawiarnia.
 Praktycznie na pokonanie i zwiedzenie całej tej trasy Podbeskidzia którą przedstawiłem Państwu, potrzebujemy na to cały dzień czasu.Dziękuje za wspólnie spędzony czas. DZIĘKUJE.

najbliższe galerie:

 
Żywiec-Zespół Pałacowo Parkowy
1pix użytkownik lala odległość 0 km 1pix
SZLAK ZBÓJNIKÓW KARPACKICH
1pix użytkownik zbojnik odległość 1 km 1pix
Żywiec - krótki spacer.
1pix użytkownik popekpawel odległość 1 km 1pix
Żywiec- moje miasto
1pix użytkownik metuzalech odległość 1 km 1pix
Nad Jeziorem Żywieckim
1pix użytkownik lala odległość 2 km 1pix
Kilka migawek z Żywiecczyzny
1pix użytkownik margo odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
toman użytkownik toman(wpisów:188) dodano 03.07.2016 22:33

Urocza galeria z pięknych miejsc. Lanckorona malowniczo położona ze świetnym rynkiem! Kiedyś kierując się zapachem trafiliśmy do piekarni, takiej w starym stylu, z pysznym chlebem. Jadaliście świeży wiejski chleb ze smalcem ze skwarkami i ogórkiem małosolnym? Pychota!
Dzięki za galerię. Pozdrawiam:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 28.08.2012 11:00

Piękną trasę pokazałeś,dobrze znane mi miejsca,do których lubię wracać:)
Lanckorona,Sucha Beskidzka,Maków Podhalański,Żywiec toż to same perełki:))
Tam czas jakby wolniej płynie i jest czym oko nacieszyć:) Pozdrawiam!

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 13.02.2010 01:22

charlie - Ty zawsze masz na mnie pozytywny wpływ :) dzięki i pozdrówka *

charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 12.02.2010 12:37

Sucha bez... Kicka. Kicek zdechł... :-)
Ten żart usłyszałam kiedyś od koleżanki mieszkającej w Suchej.

A tak na poważnie - jak zawsze piękne zdjęcia. Zwłaszcza te z wnętrz kościołów. Wszyscy wiemy że fotografowanie w tych dość specyficznych warunkach przy takim oświetleniu łatwe nie jest. A Tobie zawsze się udaje :-)
Pozdr.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 11.02.2010 00:26

konwalia , jarfry , Jesteście nie samo wici, dziękuje Wam za Waszą obecność i komentarze. Pozdrawiam serdecznie !

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 10.02.2010 20:15

Mocar,ja już wogóle nie wiem co pisać przy Twoich galeriach.
Są perfekcyjnie przygotowane.
A ta bliska mojemu sercu.Mój Tato urodził sie w Stryszawie.
Po powrocie mówiłam z akcentem góralskim.
Często wysyłano mnie do dziadków,więc te strony dobrze znam.
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!