m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (30):

 
Zakon karmelitański w swoich początkach w Palestynie (XII-XIII w.) miał charakter pustelniczy. Po osiedleniu się w Europie karmelici zmienili styl życia z eremickiego na cenobicki; zakon zaliczony został do zakonów żebrzących. Zawsze jednak umożliwiał swym członkom prowadzenie życia pustel­niczego według pierwotnego ideału. Aby umożliwić swoim członkom prowadzenie życia ściśle kontemplacyjnego i kontynuować pustelniczą tradycję zakonu prężnie rozwijający się na ziemiach polskich (od 1605 r.) karmelici bosi postanowili założyć klasztor pustelniczy. Na zdj. Plac przed wejściem na teren klasztorny. W 1625 r. zachęcona przez jednego zakonników fundacji eremu podjęła się Agnieszka z Tęczyńskich Firlejowa, wojewodzina krakowska. W tym celu poleciła szukać odpowiedniego miejsca pod budowę eremu. Karmelici znaleźli je w lesie siedleckim nad doliną Dubia. Na zdj. Wejście na teren klasztoru Budowę klasztoru rozpoczęto 1629 a już w roku 1633 zamieszkali tu pierwsi pustelnicy. W 1640 r. konsekrowano kościół pw. św. Proroka Eliasza. Wkrótce wybudowano mur zamykający klauzurę i 12 eremitarzy. Na zdj. Plac przed kościołem . W pierwszej połowie XVII wieku wodę dla klasztoru pu­stelnicy dowozili ze źródła św. Eliasza. Było to dla nich bar­dzo uciążliwe. W 1644 r., za poradą pewnego bernardyna z Alwerni, rozpoczęto kopanie studni na podwórzu klasztor­nym, od strony kuchni i czeladnicy. Kopali ją sami pustelnicy w litej skale. Po siedmiu latach pracy dotarli do wody, która trysnęła w wystarczającej dla potrzeb klasztoru ilości. Stud­nia posiadała 21 m głębokości i 2 m średnicy. Styl życia pustelników:
Do eremu przybywali zakonnicy z innych klasztorów karmelitańskich, aby pogłębić życie duchowe. W eremie obowiązywała ścisła samotność i milczenie. Pustelnicy w okresie Adwentu i Wielkiego Postu udawali się do oddalonych nieco od klasztoru pustelni.
Przechodzące przez Rzeczpospolitą wojny zakłócały prace budowlane i modlitewne skupienie zakonników. Nie obeszło się bez kontrybucji, rekwizycji, rabunków i dewastacji. Na zdj. Przed kościołem znajduje się plac, przy którym w 1995 wykonano grotę z pomnikiem Eliasza i scenami z jego życia (dłuta Alfreda Kotkowskiego) oraz źródełko w kształcie serca z rzeźbą kruka. Grasowały tu na zmianę wojska szwedzkie, moskiewskie, saskie, konfederaci warszawscy i sandomierscy.Pod koniec XVIII w. klasztory kontemplacyjne w zaborze austryjackim przeżywały kryzys. Klasztor w Czernej zmienił swój charakter.  Na zdj j.w. Wchodzimy do kościoła gdzie tuż za drzwiami - zgodnie z życzeniem zmarłej, która w swej pokorze chciała, aby wszyscy wchodzący deptali po niej - jest grobowiec fundatorki klasztoru i kościoła Agnieszki Firlejowej. Wielka klauzura została zniesiona, a kościół udostępniono wiernym. W 1880 r. przy pomocy personalnej prowincji austriackiej dokonano reformy życia zakonnego. Na zdj. główne wejście do kościoła Święty Rafał Kalinowski
 Urodził się w Wilnie 1 IX 1835 r. Ukończył studia w Mikołajewskiej Akademii Inżynierskiej w Petersburgu, otrzymując stopień kapitana. W czasie powstania styczniowego był jednym jego z przywódców. Pochwycony przez Rosjan, został zesłany w roku 1864 na dziesięć lat pobytu na Syberii. Potem był wychowawcą bł. Augusta Czartoryskiego. W roku 1877 wstąpił do karmelitów bosych i otrzymał imię Rafała od św. Józefa. Święcenia kapłańskie przyjął w 1882 roku w Czernej. Odznaczał się wielką gorliwością w życiu zakonnym i kapłańskim.
Niestrudzenie oddawał się posłudze sakramentu pokuty i kierownictwu duchowemu. W 1892 r. założył klasztor w Wadowicach i kilkakrotnie był jego przełożonym. Zmarł w 15 XI 1907 r. w Wadowicach. W roku 1983 papież Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym, a w 1991 roku świętym. Na zdj. Pod ołtarzem znajduje się sarkofag z relikwiami św. Rafała Kalinowskiego. Kaplicę wybudowano w latach 1981-1983.jako miejsce złożenia relikwii św. Rafała po beatyfikacji, której dokonał papież Jan Paweł II w 1983 r. Obraz w ołtarzu głównym namalował Jerzy Kumala z Krakowa. W Czernej św. Rafał spędził większość swojego życia zakonnego,i tu znajduje się sarkofag z Jego relikwiami . Zakon karmelitański należy do zakonów maryjnych. Założony zos­tał dla szerzenia czci Matki Boskiej i jest Jej całkowicie poświęcony. Zakonnicy nazywają się Braćmi Najśw. Maryi Panny z Góry Karmel. Matka Boska zajmuje central­ną pozycję w życiu zakonu. Duchowe życie Karmelu jest inspirowane przez Maryję i maryjne w swoich początkach, tradycji, nazwie, modlit­wie oraz apostolstwie. Na zdj. Fragment zabytkowego ornatu Kościół św. Eliasza jest miejscem kultu Matki Boskiej Szkaplerznej i św. Rafała Kalinowskiego. Wzniesiony na planie krzyża łacińskiego w stylu wczesnobarokowym, zdobiony jest czarnym marmurem dębnickim (kamieniołom w Dębniku należał wówczas do klasztoru). Z tego materiału wykonane są m.in. ołtarze, posadzka i świeczniki oraz portal, prowadzący do kościoła
Znajdujący się obecnie w bocznym ołtarzu obraz namalowany na blasze zastąpił wcześniejszy namalowany na płótnie wizerunek. 17 lipiec 1988 r. odbyła się 
 Koronacja Obrazu Matki Bożej Czerneńskiej
Koronami Papieskimi, koronacji dokonał Ks. kard. Franciszek Macharski, metropolita krakowski. Czerneński obraz jest wzorowany na obrazie Matki Bożej Śnieżnej znajdującym się w bazylice S.Maria Maggiore w Rzymie. Obraz Matki Bożej Szkaplerznej jest kopią prawie kalkową po­przedniego. Wykonany on został techniką olejną w kształcie stojącego prostokąta, o wymia­rach szer. 107, wys. 208 cm. Teologia obrazu -
Obraz wyraża rolę Maryi w historii zbawienia. Znakiem jej zatroskania jest szkaplerz święty. Na zdj. Fragment zabytkowego ornatu w przy klasztornym muzeum misyjnym. Karmelitański szkaplerz przypomina zasadniczą rolę Maryi jako du­chowej Matki ludzkości - Oto Matka twoja {J 19,27), którą ustawicz­nie spełnia aż do końca świata w ekonomii łaski. Klasztor z kościołem - widok z punktu widokowego.  Do ważnych miejsc w otoczeniu klasztoru, które warto odwiedzić, należy cmentarz założony 1843 roku. Tutaj w latach 1907-1937 spoczywał św. Rafał Kalinowski, a także bł. Alfons Maria Mazurek 1944-1999. W centrum cmentarza znajduje się wspólna mogiła ok. 60 pustelników, a wokół groby współcześnie zmarłych zakonników.
 Przy klasztorze funkcjonuje muzeum eksponujące pamiątki z życia zakonu karmelitów bosych, ich działalności misyjnej w oraz związane z postacią św.Rafała Kalinowskiego.Muzeum misyjne dokumentuje pracę misyjną polskich Karmelitów Bosych w Burundi i Rwandzie oraz eksponuje faunę i florę, rzeźbę, malarstwo, artystyczne rzemiosło, stroje, ozdoby, narzędzia pracy i przedmioty codziennego użytku mieszkańców Burundi i Rwandy. Do roku 1668 główna brama wjazdowa i wejściowa do eremu znajdowała się od strony południo­wej, w kierunku wsi Czerna. Na zboczu wzgórza, wznoszącym się przed kościołem, usytuowany jest ołtarz polowy, a nad nim (od 2005) punkt widokowy ... Na pobliskim wzgórzu w ostatnich latach została zbudowana - wyrzeźbiona w kamieniu - Droga Krzyżowa. Panorama z punktu widokowego na klasztor z kościołem .
Dojazd - 
Czerna usytuowana jest na trasie między Krakowem a Katowicami w pobliżu miejscowości Krzeszowice. Do Krzeszowic można dojechać pociągiem (z Katowic bądż Krakowa), a następnie busem w kierunku Czernej lub Paczółtowic. Należy wysiąść na przystanku Czerna I. Obok przystanku jest mostek nad potokiem Czeremka, a za nim stroma ścieżka w górę wiodąca do klasztoru. Jadąc busem na Paczółtowice można poprosić kierowcę o zatrzymanie w pobliżu mostu diabelskiego. I tak znajdziemy się w miejscu WYJĄTKOWYM wyciszonym uroczym i świętym. Życzę Wszystkim wielu łask.

najbliższe galerie:

 
Wodospady . . . Swiata . . .
1pix użytkownik irolek odległość 3 km 1pix
 Moje TOP 50
1pix użytkownik irolek odległość 5 km 1pix
Tenczyn
1pix użytkownik demi92 odległość 6 km 1pix
Zamek Tenczyn
1pix użytkownik jaskoolka odległość 6 km 1pix
Dolinki Krakowskie - wiosenny spacer
1pix użytkownik romana odległość 7 km 1pix
Dolina Szklarki 2010 r
1pix użytkownik magdar odległość 7 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
irena2010 użytkownik irena2010(wpisów:18) dodano 28.05.2010 03:00

Dziękuję... Zaglądam tutaj, a właściwie do Czernej... mamy tam być w lipcu na ślubie męża siostrzenicy. Pozdrawiam:)

agata użytkownik agata(wpisów:428) dodano 03.03.2010 00:13

Witam, piękna galeria z tak cudownego miejsca. Chciałam się równiez dołączyć - może trochę późno - do dyskusji nt.wykonywanej pracy, zawodu - Kardynał???? Pytam nieśmiało, ale coś takiego wyczytałam przy jednej z Twoich galerii. Sadząc po prezentowanych przez Ciebie galeriach wszystko by pasowało:) Dziękuję za pokazanie miejsca wartego odwiedzenia, do którego mam niedaleko.
Pozdrawiam.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2765) dodano 14.02.2010 13:30

jarfry - No blisko, ciepło ,ciepło
elise - dokładnie tak jest
Dziekuje i pozdrawiam .

elise użytkownik elise(wpisów:969) dodano 14.02.2010 11:27

Te róże to dla Matki Boskiej Szkaplerznej pięknie wkomponowane w galerie. Pięknie się oglądało w niedzielny poranek.

wkraj użytkownik wkraj(wpisów:125) dodano 13.02.2010 23:49

Kiedyś szukałem informacji o tym klasztorze, planowałem wyjazd ale nic z tego nie wyszło.
Galeria ciekawa, pełna ładnych zdjęć i dobrych opisów.
Fajnie się ogląda. Pozdrawiam

mocar użytkownik mocar(wpisów:2765) dodano 13.02.2010 21:08

Czy ja wyglądam na biskupa ?? może pozostawię to bez komentarza :)) w każdym bądz razie dzięki za ciepłe słowa uznania. Pozdrawiam !

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 13.02.2010 18:59

Sakralne obiekty sa piękne.
I pięknie je przedstawiasz.
Czasami się zastanawiam,czy Ty nie jesteś jakimś Biskupem;)
Az się chce jechać zwiedzać.
Pozdrawiam.

filmdil użytkownik filmdil(wpisów:1408) dodano 13.02.2010 18:08

Mocar - pieknie pokazujesz obiekty sakralne, zwłaszcza te z bogatą historią.
Planowałem stworzyć galerię o "młodym" kościele prafialnym na Ursynowie - bo jest taki trochę "obieżyswiatowy" .
Ale już kiedys napisałem - najtrudniej pokazać to co bliskie - więc nie ma takiej galerii.
"Obieżyświatowy " - bo parafia zaprzyjaźniona jest z Luchan - sankturium w Argentynie oraz dlatego , że wokół kościoła utworzono mur z Kaplicami Sanktuariów Maryjnych Świata .
Galerii nie ma , ale dla zainteresowanych linki:
http://www.ofiarowaniepanskie.pl/index.php?/MATKA_BOŻA_Z_LUJAN/&id=2
http://www.ofiarowaniepanskie.pl/index.php?art_id=122

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!