m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Po inwazji Czamów w 1177 roku, zniszczeniu Angkoru, król Dżajawarman VII buduje nową stolicę Angkor Thom, która w ciągu zaledwie kilku lat prześcignęła wspaniałością Angkor sprzed inwazji Czamów. Fosa otaczająca Angkor Thom. Na terenie nowej stolicy zbudowano kilka świątyń, jedną z nich była Preah Khan - Szczęśliwe miasto zwycięstwa, zbudowana pod koniec XII w. Dżajawarman VII zbudował ją dla upamiętnienia rozgromienia Czamów i dla uwiecznienia pamięci swego ojca. Garuda - bóstwo hinduistyczne o ludzkim ciele z głową ptaka. Reliefy w Preah Khan są znacznie bardziej wypukłe niż w innych świątyniach.
Tancerki uśmiechają się uwodzicielsko. Preah Khan pozostawiono niemal w tym samym stanie, w jakim została odkryta przez Francuzów w II połowie XIX w. Inskrypcja na steli głosi, że było tu 430 posągów, a na terenie otaczającym świątynię 20000 posągów ze złota, srebra i kamienia. Utrzymanie świątyni było brzemieniem dla wielu tysięcy ludzi przez ponad 2 stulecia. Kolejna inskrypcja głosi, ze pracowało tu 306372 służących z 13500 wsi i rocznie zjadali oni 38000 ton ryżu. W Preah Khan natrafiamy na wieże, fosy, biblioteki, galerie.
Cały kompleks został jednak tak zdewastowany przez potężną dżunglę... ... że niewiele pozostało z jego dawnej świetności. Mimo wszystko Preah Khan spowity całunem z korzeni, łapczywych konarów i gałęzi to widok pełen osobliwego piękna. W przeciwieństwie do Angkor Watu, którego galerie pną się stopniowo w górę, tu znajdują się na jednym poziomie. Różnice te wywodzą się stąd, że król Dżajawarman VII był zagorzałym buddystą i wyzwolił się spod wpływów mitologii hinduistycznej, zgodnie z którą centralny kompleks  świątyni musiał mieć kształt piramidy, zwieńczonej pięcioma sanktuariami symbolizującymi pięć wierzchołków góry Meru. Ruiny biblioteki.
Kompleks zbudowano na planie krzyża, o jednym pomieszczeniu w każdym z jego ramion. Liczne oznaki wandalizmu wskazują na to, że świątynia padła ofiarą antybuddyjskich nastrojów po śmierci Dżajawarmana VII. Strażnicy w kształcie lwów to częsty motyw w Angkorze. Precyzja reliefów robi duże wrażenie. Rzeźby mają wszak ok. 800 lat. Dżajawarman VII zapisał się w annałach państwa Khmerów jako niezrównany budowniczy. Angkor Thom powstał na trupach tysięcy niewolników, a ci z nich co przeżyli, przeklinali świątynie i fundatora.
W tym samym czasie co Preah Khan zbudowano świątynię Ta Prohm, o której była poprzednia galeria, a także Banteai Kdei o której jeszcze będzie mowa. Żaden późniejszy król nie zbudował tak wiele jak Dzajawarman VII, ograniczali się do konserwacji już powstałych obiektów.
Twórczość na piasku.
Po obu stronach każdej grobli prowadzących do Angkor Thom znajdują się dwa szeregi posągów. Kamienne olbrzymy wyobrażają bogów i demony. Trzymają w ramionach, opierając łokcie na ugiętych kolanach, wielkie kamienne nagi - węże. Nagowie tworzą balustrady grobli, prowadzących ponad fosą do wszystkich pięciu bram miejskich. Każdego z nagów podtrzymuje 54 olbrzymów, na jednej grobli jest ich więc 108, a w sumie 540.

najbliższe galerie:

 
Kambodża cz.VI - Angkor. Taras Słoni.
1pix użytkownik wmp57 odległość 2 km 1pix
Świątynie  Angkoru
1pix użytkownik stewal odległość 2 km 1pix
KAMBODZA... OBIEŻYŚWIAT - PASJA FOTOGRAFOWANIA
1pix użytkownik deszcz odległość 2 km 1pix
Bayon & Angkor Thom-Kambodża
1pix użytkownik baracuda77 odległość 2 km 1pix
Kompleks Angkoru cz. II
1pix użytkownik daleko_stad odległość 2 km 1pix
Światynie Angkoru
1pix użytkownik kiclaw odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 04.02.2012 13:46

Sztuka kamieniarska robi niesamowite wrażenie. Pozdrawiam :)

kapsell użytkownik kapsell(wpisów:884) dodano 04.02.2012 13:38

Gdybym miał kiedyś pojechać do Kambodży, to właśnie dla takich niezwykłych miejsc. pozdrawiam.

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 08.03.2010 20:49

Całe szczęście że jest koment z bardzo ciekawymi informacjami,
bo tak było by nudno przy tej ilości zdjęć.
hejka!

tereza użytkownik tereza(wpisów:3902) dodano 08.03.2010 14:23

Miejsce niezwykłe i ciekawa galeria.Pozdrawiam:)

beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 06.03.2010 19:59

Piękne obiekty - może kiedyś uzbieramy na lot w te strony świata.

maciek użytkownik maciek(wpisów:40) dodano 06.03.2010 16:15

Przepiękne zdjęcia!!! Ja chcę tam jechać!!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!