m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (30):

 
Przypominam, że znajdujemy się na terenie Angkor Thom, nowej stolicy państwa Khmerów zbudowanej przez króla Dżajawarmana VII na przełomie XIII i XIV stulecia. Przed chwilą zwiedziliśmy świątynię Preah Khan. W miejscu przeznaczonym na sklepiki z pamiątkami zawsze gromadzą się dzieci. Młodsze pod opieką starszych.
Przechodzimy przez Wielki Plac. Na trasie naszej wycieczki zatrzymujemy się na Tarasie Trędowatego Króla. Posąg mężczyzny pozbawionego genitaliów, siedzącego na kamiennej płycie z uniesionym prawym kolanem, na którym opiera prawy łokieć przedstawia... tak do końca nie wiadomo kogo. Niektórzy powiadają, że założyciela Angkor Thomu - Dżajawarmana VII, który miał chorować na trąd. Wszechobecne dzieci. Znawcy historii i kultury khmerskiej twierdzą jednak, że nie ma on znamion tej choroby, a przecież rzeźbiarze tak dbali o szczegóły byliby z pewnością uwiecznili deformacje w wyglądzie postaci. Schodzimy stromymi, wąskimi schodami między dwoma murami tworzącymi wewnętrzną i zewnętrzną fasadę tarasu. Ściany pokrywają piękne reliefy odznaczające się starannością i dbałością o detal.
Są doskonałym przykładem umiejętności rzeźbiarzy khmerskich. Taras Słoni to mur o długości ponad 800 m, a na nim 365 m relief przedstawiający te potężne zwierzęta idące w orszaku lub w czasie łowów w dżungli. Centralna część tarasu znajduje się naprzeciw wschodniej bramy pałacu królewskiego.
Z pałacu pozostało niewiele prócz bram, rzeźbionych tarasów i licznych kondygnacji schodów. Część tarasów ozdabiają Garudy... ... z uniesionym w górę skrzydłami.
Budynki otaczające Wielki Plac leżą dziś w ruinach. Tylko dzięki wyobraźni można sobie wyczarować przed oczyma barwne widowiska, które się tutaj odbywały:... ...różne uroczystości i zawody, parady wojskowe, przygrywające orkiestry i tysiące widzów... Opuszczamy Wielki Plac i udajemy się do perły Angkor Thomu - świątyni Bajon. O tym w następnej galerii.

najbliższe galerie:

 
Świątynie  Angkoru
1pix użytkownik stewal odległość 0 km 1pix
Kompleks Angkoru cz. II
1pix użytkownik daleko_stad odległość 0 km 1pix
Bayon & Angkor Thom-Kambodża
1pix użytkownik baracuda77 odległość 0 km 1pix
Światynie Angkoru
1pix użytkownik kiclaw odległość 1 km 1pix
W dżungli Angkoru-Kambodża
1pix użytkownik baracuda77 odległość 1 km 1pix
Kompleks Angkoru cz. I
1pix użytkownik daleko_stad odległość 1 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!