m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (14):

 
Pośród lasów, w dorzeczu rzeki Mała Panew, zbudowali książęta opolscy zameczek myśliwski. Nie wiadomo, jak wyglądał i jak długo stał, a także - czy to prawda, czy tylko podanie... Wiadomo natomiast, że w XVI wieku ziemia turawska należała jeszcze do Kotorza Wielkiego, była własnością Katarzyny Kokorz von Kamenz, a potem jej wnuczki Katarzyny, żony barona Andrzeja von Kochtitz. W roku 1629 turawskie dobra nabył Jan von Dubrawka z Jasieni, po nim kolejno: Mikołaj von Blankowsky, Jan von Blankowsky i jego syn, szambelan cesarski Bogusław Ernest. W roku 1712 syn Blankowskyego, Franciszek Karol sprzedał Turawę Martinowi Scholzowi von Loewenckron z Wieszowej. Loewenckron, bogaty górnośląski szlachcic zbudował w Turawie swą rezydencję (obecne południowe skrzydło pałacu) według planów jednego z opolskich architektów, Adama Tentscherta. W owym czasie w Turawie istniał jedynie młyn wodny i kilka budynków. Za czasów Loewenckrona Turawa została rozbudowana i stała się odrębną wsią. Martin zmarł w 1731 roku, a majątek odziedziczył jego syn Anton. W roku 1746 ożenił się z Francuzką, Anną Barbarą von Garnier (ród Garnierów pochodzi z Mt. Saxonett koło Cluses). Utrzymywanie akurat w tym pałacu Domu Dziecka jest nieekonomiczne i nieracjonalne.
Tak dogodne położenie historycznej rezydencji znanego w świecie rodu Garnier w pobliżu stolicy województwa i jezior turawskich kwalifikuje to miejsce na komercyjne, regionalne centrum kongresowe, którego w Opolu i okolicy nie ma
W XIX wieku, za czasów panowania w Turawie rodu von Garnier-Turawa, wieś liczyła ponad pół tysiąca mieszkańców, miała szkołę, młyn, cegielnię, dwa piece hutnicze, staw rybny i nadzwyczaj łowne lasy. Ostatnim właścicielem Turawy był hrabia Hubertus, wieloletni deputowany do parlamentu pruskiego. Dobudował drugie skrzydło pałacu. To na jego ziemiach powstały w latach 30-tych XX wieku Jeziora Turawskie.
Hubertus zmarł w 1952 roku w Bawarii. Garnierowie odwiedzają czasem Turawę i pałac, korespondują z okolicznymi mieszkańcami. Garnier to na Opolszczyźnie nazwisko znane raczej jedynie historykom. Na świecie znaczy nieco więcej: bowiem to francuscy Garnierowie są producentami popularnych kosmetyków, a Charles Garnier, francuski architekt, zbudował operę paryską i kasyno w Monte Carlo. W odległości około 500 metrów od pałacu w kierunku Kotorza, na Łysej Górze, znajdowała się ich rodzinna kaplica, według podania, połączona z pałacem podziemnym przejściem. Pod posadzką umieszczone były trumny, a sama kaplica pełniła funkcję kościółka. Otoczona była niewielkim, śródleśnym cmentarzem.
W roku 1956 kaplica została wysadzona w powietrze. Rodzina von Garnier przeznaczyła pałac w roku 1937 na sierociniec. Od roku 1949 mieści się tu Dom Dziecka. Turystom mniej wymagającym wystarczają liczne ośrodki usytuowane wokół jezior, zaś dla bardziej wymagających - idealnym miejscem wypoczynku mógłby być pałac Loewenckronów i Garnierów.
Jezioro Duże jest jednym z najbardziej żeglownych jezior w Polsce. Ze względu na dogodny kształt, żeglarze chwalą jego „dobre wiatry”, a fakt, że jest ze wszystkich stron okolone lasami - dodaje mu niewątpliwie uroku. Na zdj. Domki letniskowe po ośrodku wyp. Huty Mała Panew. Niestety, urodę jeziora psuje letni zakwit glonów, odstraszający od tego akwenu nawet najwierniejszych miłośników turawskiego żeglowania. W ostatnich latach na jeziorze pojawia się coraz więcej motorówek i nart wodnych, co stanowi nowe wyzwania dla właścicieli okołojeziornej gastronomii - konieczność ciągłego podwyższania standartu usług.

najbliższe galerie:

 
Turawa -  koniec lata
1pix użytkownik dreptak odległość 1 km 1pix
Jeziora Turawskie zapraszają
1pix użytkownik asasura odległość 1 km 1pix
Jezioro Turawskie
1pix użytkownik romana odległość 5 km 1pix
Turawa zimowa
1pix użytkownik dreptak odległość 6 km 1pix
Jezioro Turawskie
1pix użytkownik pirania odległość 6 km 1pix
Kościół w Bierdzanach
1pix użytkownik zbigniew odległość 10 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 16.02.2010 11:10

Czasami tu się bywało i kąpało za bajtla....ale to już historia i to stara porośnięta glonami. Ta twoja historia - oczywiście bogata , szkoda tylko takich posiadłości na dom dziecka? Będzie pewnie niedługo zrujnowany?

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 16.02.2010 09:15

jarfry - Nie przesadzaj :)) dziękuje pięknie . Pozdrawiam !

wkraj użytkownik wkraj(wpisów:125) dodano 15.02.2010 21:59

Miejsce ładne, pamiętne dla mnie z czasów studenckich, gdy stanowiło cel wycieczek rowerowych z Opola.
Pozdrawiam

pipol użytkownik pipol(wpisów:9047) dodano 15.02.2010 17:28

zacna fotka nr.8

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 15.02.2010 16:42

Mocar ....
haha...no ja Cię przepraszam z tym Biskupem.
Poprostu tak przepięknie przedstawiasz obiekty sakralne.
Masz piękne,pełne wiadomości o danym miejscu galerie.
Pozdrowienia dla siotry i Ciebie-)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 15.02.2010 16:38

Konwalio - owszem rejon Śląska Opolskiego czy Dolnego poznałem dosyć dobrze i mam już kilka galerii, jest to teren bardzo bogaty w zabytki historyczne. Pani na zdjęciach to moja siostra, tak ze daje Ci jeszcze trochę nadziei :)

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 15.02.2010 15:12

Mocar,widzę,że ostatnio Twoje galerie są blisko mojego miejsca zamieszkania.
Jakoś tak się kręcisz obok mnie;)
Zdjęcie 12 urocze.
Galeria jak zwykle pełna ciekawych informacji.
A jak już na dwóch zdjęciach umieściłeś panią,to wierzę,że nie jesteś Biskupem.
Pozdrawiam.

watcher użytkownik watcher(wpisów:1927) dodano 15.02.2010 15:11

Wszystko na temat.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!