m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Historia serca tej ziemi, a zatem historia zamku i przylegającego do niego miasta, sięga początków Polski Piastów. Według XIX-wiecznego archiwariusza książęcego Schaeffera pierwszy zamek książąt piastowskich stał tu już w XII w., za to początków miasta szukać należy na przełomie XIII i XIV wieku. Wtedy to przy głównym szlaku handlowym prowadzącym z Ukrainy przez Małopolskę i Bramę Morawską na południe Europy, istniał już zamek otoczony obwarowaniami i fosą, do którego przylegało miasto - gród spełniający rolę targowiska i strażnicy zarazem. Rynek jest jednym z największych w południowej Polsce i jednym z najbardziej uroczych na dodatek. Pszczyna zachowała średniowieczny układ przestrzenny z rynkiem, który stanowi jej centrum. Ratusz - na zdjęciu jest neorenesansowym budynkiem usytuowanym północnej części rynku, w bliskim sąsiedztwie budynku zboru ewangelicko-augsburskiego. Już od przeszło trzech wieków jest siedzibą władz miejskich. Z najciekawszych budynków znajdujących się na rynku, można wymienić: Ratusz, Frykówka (jedna z zachowanych kamieniczek z 1748 roku, dawna winiarnia), Brama Wybrańców oraz kościoły: katolicki i ewangelicki. Kościół parafialny pw.. Wszystkich Świętych wzmiankowany był już w 1326 roku. Odbudowany po pożarze w 1622 r. przez Jerzego Walentyna Meyera z Morawskiej Ostrawy, uległ ponownie zniszczeniu w czasie pożaru w roku 1748. Obecna budowla wzniesiona została według planów architekta Chrystiana Jahne, z wykorzystaniem murów poprzedniej. Kościół konsekrowany został w roku 1754. Odnowiony w 1791 r. był kilkakrotnie przebudowywany, m.in. w 1849 r.
Jest to budowla barokowa, orientowana, z trójbocznie zamkniętym prezbiterium. Od południa przylega prostokątna kaplica z mieszczącą się pod nią kryptą oraz zakrystia i analogiczna Przybudówka z emporą na piętrze; od zachodu zbliżona do kwadratu nawa oraz wieża. Brama Wybrańców nazwą tego obiektu jest Warta, to w tym miejscu pszczyńscy wybrańcy (żołnierze do straży, wybierani przez Promnitzów spośród chłopów z podległych im włości) strzegli bezpieczeństwa zamku. Budynek ten powstał w 1687 i jest to najstarsza, zachowana do dziś w niezmienionej formie część kompleksu zamkowego. Przekroczyliśmy progi Bramy Wybrańców , aby wkroczyć na teren zamku. Zamek po remoncie prezentuje się imponująco, wiele pozłacanych elementów, pięknie odrestaurowane rzeźby. Jak podają źródła w zamku mieszczą się najzasobniejsze eksponaty muzeum wnętrz w Polsce. Przed wejście do zamku znajdują się posagi dwóch lwów wykonanych z spiżu, strzegących wejścia. W tym miejscu istnieje powiedzenie że gdy obok przechodzi dziewica ,lew po prostu ryczy, a ostatnio bardzo rzadko. Co ciekawe nie ma dokładnej daty powstania zamku, przyjmuje się, ze powstał on w miejscu piastowskiej warowni z XI lub XII wieku.
Pierwsze wzmianki pochodzą z roku 1303. Do dzisiejszego dnia zachowały się w zamku gotyckie piwnice. XVI wiek, nacechowany renesansem, przynosi nam przebudowę zamku. Na zdj. Park pałacowy z licznymi stawami. W tym czasie zamek posiada już dwa skrzydła, a jego rzut wpisuje się w trochę zniekształcony prostokąt. Następstwem pożaru z roku 1737 była odbudowa zamku w stylu barokowym. Dobudowane zostało trzecie skrzydło, a sam zamek nabrał regularnych kształtów. Francuski architekt Aleksandr Destailleur w latach 1870 - 1876 dokonuje przebudowy zamku w stylu klasycyzmu francuskiego. Konstrukcja nabiera kształt pałacu. Na zdj. Główne wejście do Pałacu. Obecnie w zamku urządzone jest muzeum wnętrz pałacowych.  Na zdj. Dolny hol główny pałacu Szczęśliwym zrządzeniem losu ocalało ponad 80% wystroju wnętrz.
w tym apartamenty cesarza Niemiec Wilhelma II, który wraz ze swoim sztabem przebywał w zamku w czasie I wojny światowej w latach 1914-1917. Na zdj. Fragment wnętrza sali lustrzanej.  Oprócz samego zamku, porównywalną atrakcję stanowi kompleks pałacowo-parkowy. Park ma powierzchnię 156 ha i leży wzdłuż rzeki Pszczynianki. Sztucznie utworzone na rzece kanały i stawy dodają dodatkowego uroku. Co ciekawe Park podzielony jest na trzy części: Park Zamkowy, Park Dworcowy, Park Zwierzyniec. Na zdj. Fragment wnętrza sali lustrzanej , nie wolno robić zdjęć dlatego tylko  tyle ukradłem :) Park Zamkowy, który nota bene zwiedzamy, stanowi integralną część parku z rezydencją książęcą, rozpościera się na obszarze 48 ha. Dodatkową atrakcję stanowią wkomponowane w przyrodę zabytkowe elementy architektury: Na zdj. Korytarze pałacowe Pawilon herbaciany na wyspie, mosty łukowe, lodziarnia, nekropolia Książąt Anhalt-Köthen z lat 1773 do 1841, groby członków rodu książęcego Hochberg von Pless. Równie imponujące są zabytki przyrody, do który zaliczamy trzy dęby. Na zdj. Widok pałacu od strony południowej z ulicy.
Strona wschodnia pałacu. Strona zachodnia widziana z parku. Strona zachodnia widziana z perspektywy parku.
Strona północna Park pałacowy Natomiast w Parku Dworcowym znajduje się Skansen - Zagroda Wsi Pszczyńskiej, który zajmuje 2 ha. Na zdj. Brama wejściowa w stronę skansenu. Prezentuje najcenniejsze zabytki drewnianej architektury ludowej, pochodzące z okolicznych wsi.
Budowle wyróżniają się charakterystyczną dla całego regionu konstrukcją wieńcową, sposobem łączenia belek, a także sochowo-ślemieniową i krokwiowo-łątkową konstrukcją dachów. We wnętrzach poszczególnych obiektów zobaczyć można autentyczne, charakterystyczne dla regionu pszczyńskiego wyposażenie.
Ważnym elementem założenia ogrodowo-krajobrazowego stała się Dzika Promenada założona na przełomie XVIII/XIX wieku, w miejscu osuszonego po 1792 roku ogromnego Parku Miejskiego  Na tym powozie człowiek miał okazję tylko raz na Ziemi się przejechać i to gdy był jeszcze do tego, szlachetnie urodzony. Prawdę mówiąc to nie wielki skansen , ale piękny i wart zwiedzenia , za wstęp dodatkowe opłaty.
DZIĘKUJE.

najbliższe galerie:

 
Pszczyna - Spacer po Parku Zamkowym
1pix użytkownik mgfoto odległość 0 km 1pix
Pszczyna
1pix użytkownik popekpawel odległość 0 km 1pix
MUZEUM ZAMKOWE w ... Pszczyna ( 01 )
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 0 km 1pix
Pszczyna- galeria pałacowa
1pix użytkownik anikm odległość 0 km 1pix
Pszczyna - zespół pałacowo - parkowy
1pix użytkownik eddie odległość 0 km 1pix
Zamek w Pszczynie
1pix użytkownik jo_ta odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
tereza użytkownik tereza(wpisów:3887) dodano 19.02.2010 14:01

Ładnie pokazałeś i ciekawie opisałeś.Pozdrawiam:)

beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 18.02.2010 11:26

Jak zwykle bardzo dobra galeria - bywało się tu parę razy i pewnie pojedziemy znowu.

charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 17.02.2010 23:27

Z przyjemnością obejrzałam Twoją galerię. Tym bardziej że akurat jutro planowałam wizytę w Pszczynie.
Ale taki śnieg że chyba sobie daruję i poczekam na troche zieleni :-)

Mocar - we wnętrzach można robić zdjęcia, ale po uiszczeniu stosownej opłaty. Natomiast nie wolno ich upubliczniać. Na www pałacu umieszczono ostrzeżenie.
Można mieć z tego tytułu nieprzyjemności.
Zapis ten tyczy się również zamku Książ.
A szkoda bo wnętrza są po prostu cudowne.
Pozdr.

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 17.02.2010 21:24

Wyczerpująco pokazany temat - tak trzymać
Pozdrawiam

filmdil użytkownik filmdil(wpisów:1408) dodano 17.02.2010 14:58

Mocar - z Twoich galerii to można by już solidny przewodnik po południowej Polsce zmontować.

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 17.02.2010 14:35

Mocar,nie wierzę,że ten pałac wreszcie wyremontowano.Byłam tam kilka razy,ciągle rusztowania i wiszące folie.
Tym razem jak tylko stopnieją śniegi(o ile wogóle to nastąpi,bo mam wrażenie ,że mamy epokę lodowcową) to natychmiast tam jadę...
Tuż przy ryneczku w jednej z restauracji jadlam przepyszne krewetki z porami ,popijając chilijskim winem.
Ale się potem zwiedzało....
Jak zwykle piękna galeria i miejsce.
Pozdrawiam.

pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 17.02.2010 14:35

Solidne i kompleksowe podejście do tematu, choć nie pozbawione uroczych detali.
Podoba mi się szczególnie 8, 11, 22 i 25.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!