m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Kieżmark to miasteczko położone w Kotlinie Popradzkiej na Spiszu. 
Trafiliśmy do niego przypadkiem, naszym celem był bowiem Poprad. Po zwiedzeniu obydwu miast stwierdziliśmy, że Kieżmark jest o wiele bardziej godny uwagi. Miasto liczy sobie ok.17 tys. mieszkańców. Pełno w nim malowniczych zakątków, kolorowych domków, wąskich uliczek. Jest też zamek i ciekawe zabytki sakralne. Brakuje tylko... turystów.
Ci mkną autami w poszukiwaniu kolejnych basenów termalnych i innych rozreklamowanych atrakcji, mijając takie perełki jak Kieżmark. Osobiście nie lubię zatłoczonych miejsc i brak turystów absolutnie mi nie przeszkadza. Podziwianie piękna w spokoju to jest to. Kieżmark prawa miejskie otrzymał w 1269 r.
Od 1440 r. w mieście znajdowała się siedziba władz Związku Sasów Spiskich. Wcześniej miasto zostało złupione przez husytów. W 1441r. Kieżmark opanowały wojska królowej Elżbiety trwając w nim do 1462r.
Na skutek tych wydarzeń postanowiono postawić w mieście obronny zamek. Budowę rozpoczęto w 1463 r. Nie wyszło to jednak miastu na dobre, ponieważ władający zamkiem ród Zapolya od samego początku dążył do podporządkowania sobie miasta. Dokonał tego już w 1530 r. Hieronim Łaski, polski szlachcic w służbie Jana Zápolyi. 
Wg przekazu, stąd właśnie  w roku 1565 polka Beata Łaska, żona ówczesnego właściciela zamku wyruszyła na wyprawę w Tatry, stając się pierwszą turystką tatrzańską. Skończyło  się to dla niej źle, ponieważ małżonek, za samowolę kazał  zamurować ją w zamkowym oknie wychodzącym na jej ukochane Tatry, przebywała w nim ponad 6 lat. Później, w 1583 r., miasto przeszło w ręce rodu Thökölych. Kieżmarscy mieszczanie nigdy się nie pogodzili z utratą swobód i po długiej serii zatargów w 1655 r. Kieżmark odzyskał status wolnego miasta królewskiego,
a w 1702 r. odkupili zamek od jego panów, co definitywnie zakończyło konflikt. Niestety nie udało nam się zwiedzić wnętrz, można było podziwiać tylko dziedziniec i zewnętrzną bryłę zamku. I jeszcze jedno spojrzenie na zamek. Wędrując kolorowymi uliczkami powoli oddalamy się od zamku. Korzystne położenie miasta na szlaku handlowym z zachodu na wschód Europy pozwoliło miastu na szybki rozkwit. Miasto osiągnęło wysoki stopień zamożności. Już od XV wieku istniało tu około 40 cechów rzemieślniczych, liczba warsztatów sięgnęła 263 w 1715 r.
Bogactwo i znaczenie miasta wywoływało również liczne konflikty. Między innymi Kieżmark popadł w ponad stuletni konflikt z niedaleką Lewoczą o prawo składu Handel kwitł w XVIII i XIX wieku. Od XIX wieku miasto było ośrodkiem przemysłu odzieżowego. W średniowieczu miasto było konglomeratem narodowości - oprócz Niemców i Słowaków mieszkali tu Węgrzy, Polacy, Żydzi i Rusini. Na początku XVI wieku Kieżmark jednogłośnie przyjął luteranizm. Do rekatolicyzacji miasta doszło pod koniec XVII wieku.
Kieżmark przyciągał licznych uczonych, był też ośrodkiem kultury. Wyjątkowe dla tego miasta jest urbanistyczny układ rynku w kształcie trójkąta z położonym w środku ratuszem,
Gotycki ratusz miejski z 1461 roku, kilkakrotnie przebudowywany po pożarach którym uległ na przestrzeni wieków, w wieku XVI w  stylu renesansowym a w wieku XVIII w stylu klasycystycznym. W roku 1641 dobudowano do niego wieżę, a w roku 1922 nadbudowano II piętro, nadając mu dzisiejszy wygląd.  Obecnie jest siedzibą Urzędu Miasta i burmistrza. Gotyckie i renesansowe domy mieszczańskie i rzemieślnicze. Najstarsze z nich znajdują się przy ul. Stary Targ. Fundamenty większości z nich pochodzą z XIII wieku.
Pozostałości miejskich murów obronnych z XV wieku, Nowy kościół ewangelicki (tzw. zielony) z lat 1873-1894 wybudowany w stylu klasycystyczno-orientalnym (tzw. nowobizantyjskim). W kościele znajduje się kaplica grobowa Emeryka Thököly'ego z 1909 r. Obok zielonego kościoła znajduje się drewniany artikularny kościół protestancki z roku 1717, jeden z najważniejszych zabytków Kieżmarku. Niestety powalona urodą i potężną bryłą nowego kościoła nie zauważyłam i nie sfotografowałam tego bardziej zabytkowego.
A to współczesna cerkiew. Miasto ma stale wielonarodowościową atmosferę. Obecnie w skład społeczności miasta wchodzą Słowacy, Cyganie, Czesi, Polacy, Węgrzy, Rusini i Ukraińcy. Liceum, zbudowane w latach 1774 - 76, obecnie jedna z największych w Europie środkowej szkolnych bibliotek historycznych. Znajduje się w niej ok. 150 tys. woluminów wydanych w wielu językach, od roku 1983 - narodowy zabytek kultury.
Szczególnym zabytkiem miasta jest największa na Spiszu późnogotycka bazylika pw. Świętego Krzyża z wolno stojącą renesansową dzwonnicą. Najstarsza jej część pochodzi z połowy XIII wieku. Obecny kształt nadano w czasie przebudowy i rozbudowy dokonanej w  latach 1444 - 1498. Rzymsko-katolicki kościół św. Krzyża z roku 1498 został przez papieża w roku 1998 podniesiony do rangi bazyliki mniejszej.
Od roku 1950 Kieżmark jest  jednym z obecnie siedemnastu miast Słowackich uznanych za rezerwat architektury miejskiej. Miasto, przez które mieliśmy tylko przejechać w drodze do Popradu pozostanie w naszej pamięci na długo.

najbliższe galerie:

 
dyskretny urok Spisza
1pix użytkownik archipio odległość 2 km 1pix
Słowacja - Tatry Bielskie i Spisz
1pix użytkownik mayanna9 odległość 9 km 1pix
Spiska Sobota
1pix użytkownik kabaczek odległość 11 km 1pix
Słowacja
1pix użytkownik pawelpz odległość 11 km 1pix
Slowackie Tatry i Demianowska Dolina
1pix użytkownik lala odległość 11 km 1pix
''czerwcówka w Tatrach
1pix użytkownik karola odległość 11 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
hana użytkownik hana(wpisów:198) dodano 15.03.2010 09:08

Dziękuję wszystkim za komentarze i życzliwe przyjęcie galerii. Pozdrawiam :)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2761) dodano 01.03.2010 11:21

Niewielka mieścina ale urokliwa jak większość miasteczek tego typu na Słowacji.

marioli użytkownik marioli(wpisów:1031) dodano 17.02.2010 09:03

Miasteczko rzeczywiście pełne uroku, zasługa to niemała zdjęć w "ciepłej" tonacji. Przejeżdżałam przez to miasto całkiem niedawno, na początku lutego, ale z okien samochodu nie wyglądało zachęcająco. Twoja galeria dowodzi, że warto tam zatrzymać się na chwilę.

beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 17.02.2010 08:49

Fajnie jest tak czasami zboczyć z obranego kursu aby pokazać takie miejsce jak Przedstawiłaś na ekstra galerii.

wkraj użytkownik wkraj(wpisów:125) dodano 16.02.2010 23:44

Byłem, widziałem i w pełni polecam odwiedzenie tego miasteczka.
Spacer bocznymi uliczkami to podróż w czasie do początków XX w.
Pozdrawiam

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6116) dodano 16.02.2010 21:14

Pieknie je pokazałaś, W pełni oddany klimat prowincjonalnego miasteczka, ładne kadry i kolorystyka:)))

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 16.02.2010 19:03

Hana...ja tylko słyszę od znajomych,że jadą wygrzać ciałko w gorących źdródłach na Słowacji.
Ale ,żeby tak co zwiedzić,ani śladu.
Więc dziekuję za miasteczko,urokliwe.Dużo informacji.
Pozdrawiam.

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2091) dodano 16.02.2010 18:21

Bardzo ładnie pokazałaś to miasteczko. Podoba mi się ten nastrój spokoju, ładna kolorystyka zdjęć i wiele ciekawych ujęć.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!