m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Banteai Srei to perła architektury khmerskiej oddalona od Angkoru o 20 km. To oddalenie zapewne uchroniło świątynię przed Czamami i Syjamczykami najeżdżającymi Angkor. Odkryto ją dopiero w 1914 roku, kiedy to natrafił nań francuski archeolog Henri Marchal. On też pracowicie i umiejętnie zrekonstruował tę wspaniałą świątynię. Wszystkie budynki są tu niewielkie i zbudowane z różowego piaskowca o niekiedy przepięknym czerwonawym odcieniu. Koloryt ten znakomicie harmonizuje z otoczeniem, przez co budynki zyskują ogromnie na atrakcyjności.
Banteai Srei odznacza się specyficzną, odmienną atmosferą. Panuje tu spokój tak wielki, że zapomina się o Khmerach i ich podbojach, o potężnych budowlach przez nich wzniesionych. Wielu znawców twierdzi, że jest to nie tylko najpiękniejsza świątynia ze wszystkich zbudowanych w tej epoce, lecz że właśnie tu znajdują się najwspanialsze dekoracje ścienne w sztuce khmerskiej. Jest to świątynia jedyna w swoim rodzaju, w całej architekturze khmerskiej nie znajdziemy niczego, co by dorównywało tym uroczym miniaturowym budynkom. Portyk - brama wejściowa - wspiera się na czterech prostych kolumnach z kamienia. Dach przyciąga natychmiast nasz wzrok niezwykłą dekoracją rzeźbiarską.
Jest ona tak przemyślna, że wydaje się iż mamy do czynienia nie z kamieniem, lecz z drewnem. Na otoczonym murem dziedzińcu znajdziemy skupisko miniaturowych budynków z różowego piaskowca, który cieszy oko po charakterystycznej dla większości świątyń khmerskich, przygnębiającej szarości. Budynki i kaplice zachowane są tu tak znakomicie, że można by myśleć, iż pozostały nietknięte przez całe stulecia. Niestety tak nie było. Wiele rzeźb skradziono i wywieziono za granicę, gdzie stały się ozdobą prywatnych zbiorów.
Podziwiając subtelne reliefy o niezwykle skomplikowanej i wyszukanej kompozycji jesteśmy wprost zdumieni umiejętnością, precyzją i cierpliwością ich twórców. Tu nie mogli sobie pozwolić na najmniejszy błąd, na tuszowanie choćby jednego ześlizgnięcia dłuta, upływający czas zdemaskowałby każdą usterkę. Budynki stoją w niewielkiej odległości od siebie, co podkreśla piękno całego zespołu świątynnego. Zdobienia świątyni to sceny z legend lub legendarne żywoty Wisznu i Sziwy. Małe kapliczki stanowią zagadkę. Nie można z całą pewnością określić do czego służyły.
W ciągu wieków od upadku Angkoru do odkrycia Banteai Srei zamieszkiwali w nich pustelnicy. Dziś są w ruinie. Długi czas trwały spory co do czasu powstania tego kompleksu. Dziś ogólnie przyjmuje się rok 967 jako datę powstania owej pięknej świątyni. Zadziwia też fakt, że dżungla skrywała tę świątynię ponad 50 lat. Tyle bowiem minęło od czasu odkrycia ruin Angkoru w 1861 roku. Banteai Srei oznacza tyle co Twierdza kobiet.
W budowli tej jest coś specyficznie kobiecego - czar, subtelność, filigranowość. W przeciwieństwie do potężnych świątyń khmerskich, o masywnych wieżach dominujących nad całą okolicą, tu wszystko jest niewielkie. W czasach kiedy budowano Banteai Srei, Khmerowie cieszyli się krótkim okresem pokoju. Dwór królewski pędził wystawne życie, kwitła też sztuka. Stolica stała się ośrodkiem nauki, ściągali do niej zewsząd uczeni i artyści. Zaprzestano podbojów, nie trzeba było więc uwieczniać zwycięstw.
Banteai Srei odzwierciedla ducha epoki.

najbliższe galerie:

 
Kompleks Angkoru cz.  VI
1pix użytkownik daleko_stad odległość 0 km 1pix
Angkor Thom (Kambodża)
1pix użytkownik romario odległość 11 km 1pix
Siem Reap, Wat Preah Prom Rath i Niebiańskie Apsary
1pix użytkownik sona_dora odległość 12 km 1pix
ANGKOR
1pix użytkownik kordula157 odległość 14 km 1pix
ANGKOR WAT
1pix użytkownik ulka odległość 14 km 1pix
PZ-KAMBODZA.Swiatynie Angkor
1pix użytkownik irolek odległość 16 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 21.10.2014 17:58

obejrzałam z zainteresowaniem. fajnie, że dodałeś trochę historycznych informacji, przybliżyło mi to trochę to miejsce.
ile czasu potrzeba, by spokojnie to obejść?
podobało mi się:)
pozdrawiam!

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 08.04.2010 17:59

Ale tu się kłębi na tych budowlach.
Robi wrażenie.
Pięknie.
Mnie uspokaja 1.To coś dla mnie.
Pozdrawiam-)

beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 08.04.2010 17:38

Łał - ale piękne miejsca i dobrze sfotografowane- pozdrawiamy.

tereza użytkownik tereza(wpisów:3887) dodano 08.04.2010 15:26

Bardzo interesujące te kambodżańskie galerie.Pozdrawiam:)

ryzykant użytkownik ryzykant(wpisów:145) dodano 08.04.2010 12:39

Te misterne zdobienia robią wrażenie. Prawdziwa perełka. Pozdrawiam.

marek50 użytkownik marek50(wpisów:771) dodano 08.04.2010 11:49

WMP - jest w tej galerii cala masa bardzo, bardzo zblizonych do siebie zdjec. Niestety trafiles tam w niezbyt przychylnej dla fotografii porze dnia - stad zdjecia traca wiele na plastyce obrazu. Od strony technicznej - mysle, ze czasem powinienes rozwazyc wprowadzenie korekty, lub tez pomiar punktowy. To daloby jakas gre swiatla i cienia, czyniac obraz bardziej trojwymiarowym. Mam wrazenie, ze starajac sie kadrowac najmniej uwagi zwracasz na dol obrazu i stad czesto go ucinasz w nietrafionym miejscu. To, co jednak dla mnie najwazniejsze tutaj, to brak jakies roznorodnosci. Nie probujesz oddac romantyki tego miejsca, nie pokazujesz jakiegos indywidualnego spojrzenia. Robisz bardzo, bardzo wiele zdjec, ale zbyt do siebie podobnych.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!