m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Hoi An jest sennym, starym portem handlowym Azji Południowo - Wschodnim, słynącym ze starych domów kupieckich.Kamieniczki chińskich i japońskich kupców oddają klimat tamtych czasów.
Moja znajoma z Wietnamu powiedziała mi , że starsza Pani taka jak ta, po wietnamsku to -Ba GIA. Tak więc Ba- Gia zaprasza na spotkanie z HOI AN Targ w Hoi An przyciąga jak magnez. Przyciągnął i mnie . Wietnam to kraj , gdzie jada się wszystko , co rośnie. Wszelkie zielska trafiają do garnka. W Wietnamie w odróżnieniu od innych regionów Azji Południowo-Wschodniej rolę warzyw pełnią rolę bardzo aromatyczne zioła. Duża ilość ziół towarzyszy wielu daniom,zazwyczaj podaje się je na surowo, by nie straciły smaku. Do najbardziej ulubionych należą azjatycka bazylia, kolendra i mięta.Popularne są również cebula dymka, szczypiorek i rzeżucha.
Szczególnie popularna jest palczatka (trawa) cytrynowa, którą w wietnamskiej kuchni stosuje się niemalże do wszystkiego. Wietnam to raj dla łakomczuchów. Na każdym kroku można zjeść coś pysznego, wcale nie trzeba szukać restauracji . Najlepsze jedzenie jest na ulicy, lub w sklepie z ryżem i kluskami. Siedząc na małych stołeczkach , przy małym stoliczku , czujesz się jak przedszkolak. Wietnamczycy spotykają się całymi rodzinami i jedzą , jedzą.... Przenośna restauracja , to bardzo popularny rodzaj biznesu. Prowadzą ją Panie, przemieszczające się po ulicach miasta. Przykucając co pewien czas , szykują prosty posiłek. Można zjeść również i coś europejskiego np: bagietkę, ( w końcu Francuzi urzędowali w Wietnamie 100 lat), ale po co...Poznawanie kraju to również poznawanie kuchni. Wietnamska kuchnia jest lekka , ,prosta w przyrządzaniu i zawsze świeża. Najpopularniejszą potrawą wietnamską jest zupka PHO. Jada się ją o każdej porze dnia. Jest to najlepiej znana w świecie wietnamska potrawa i powód do wielkiej narodowej dumy. PHO , to rosół z kluskami ryżowymi, przyprawiony aromatycznymi ziołami, zwłaszcza kolendrą i miętą.Do rosołu wkłada się cienko pokrojoną wołowinę i ok 20 innych składników.PHO pochodzi z Hanoi, i ponoć tam jest najlepsza. Mnie smakowała zawsze wybornie, bez względu na miejsce jej spożywania. PHO pochodzi z Hanoi, i ponoć tam jest najlepsza. Mnie smakowała zawsze wybornie, bez względu na miejsce jej spożywania.         W HOI AN warto wstać o 4 rano i pobiec na targ rybny.
Ruch jak w Rzymie. Kobiety w kapeluszach a mężczyżni w kaskach. Szkoda ,że nie miałam możliwości wyjścia wyżej. Widok był kapitalny. Wietnam ma długą linie brzegową , prawie 3500 km. W związku z tym w kuchni wietnamskiej nie brakuje doskonałych dań z ryb i owoców morza. Na targu najwięcej było takich oto małych rybek. Warto wspomnieć,że Wietnam słynie z sosu rybiego. 
Jest to ostra przyprawa, bez której, potrawy kuchni wietnamskiej nie byłyby takie dobre. Sos rybi robiony jest w wioskach rybackich. Małe rybki , które służą do produkcji sosu rybiego nazywają się Ca COM. Są to sardele. Rybki składa się warstwami w kadziach , beczkach, przesypuje solą i zostawia na kilka miesięcy. Potem oddziela się wytworzoną ciecz, fermentująca partię zalewa się i znowu zostawia na pewien czas. Sos rybi dla Wietnamczyków jest tym czym oliwa z oliwek dla Włochów.
Kobiety w Wietnamie na co dzień często chodzą w piżamach. Właśnie w takiej piżamie prezentuje się ta kobieta. Całe widowisko trwało około dwóch godzin, handlem rybami zajmują się głównie kobiety. Wszystko szybko jest posegregowane, przesypane lodem i błyskawicznie sprzedane. I tak codziennie. Zanim na dobre wzeszło słońce, wszystko zostało sprzedane. Wietnamczycy są bardzo pracowitym narodem , szybko uporali się ze skutkami ostatniej wojny. Ludzie tu wykazują się sprytem w życiu codziennym. Nie na darmo Wietnam jest nazywany Małym Tygrysem Azji Południowej. Na targu można kupić wszystko. Miotły też i ...... kaczory na zupkę,
 zielone banany. Dzisiejszy dzień był udany , czas policzyć zyski. Wszystko sprzedane, więc chwila odpoczynku się należy. Dziewczynie przechadzały się po targu i sprzedawały jakieś wietnamskie łakocie. Dzień się dobrze zaczął, pora wracać na śniadanie. Przeprawa na drugą stronę rzeki .W Wietnamie mężczyźni bardzo lubią paradować w kaskach.
Praca rybaków jest ciężka. Przeważnie pływają parami, często kobieta i mężczyzna. A może to Złota Rybka? Okazało się ,że miał ich więcej. A teraz trochę o samym mieście. Stare Miasto Hoi An pochodzi głównie z XVI - XVIII w. Dzięki miejscowym kupcom Hoi An stał się głównym ośrodkiem handlowym. Na zaproszenie feudalnych panów przybyli tu Japończycy oraz Chińczycy. i osiedlili się po obu stronach rzeki.
Brzegi rzeki połączył KRYTY MOST JAPOŃSKI. Stanowi on obecnie jeden z najważniejszych zabytków Hoi An. Po Japończykach i Chińczykach pojawili się Portugalczycy, potem Holendrzy. Za nimi przybyli Anglicy i Holendrzy. Europejczycy nie pozostawili po sobie prawie żadnych śladów. Japończykom i Chińczykom miasto i port zawdzięczają swój obecny urok. W Hoi An często pada. Wietnam jest dość kapryśny pogodowo, jak na północy jest słonecznie , to na południu leje. Hoi An leży na środkowym wybrzeżu. My nawet trafiliśmy na początek tajfunu. To się nazywa mieć widok z okna......
Kilka twarzy z targu Hoi An . BA GIA i ja dziękujemy:))))

najbliższe galerie:

 
Hoi An
1pix użytkownik jotwu odległość 10 km 1pix
HOI AN
1pix użytkownik andzia odległość 11 km 1pix
Na targu w Hoi An
1pix użytkownik doracz odległość 12 km 1pix
Danang. Marmurowe Góry
1pix użytkownik jotwu odległość 29 km 1pix
Migawki z Wietnamu
1pix użytkownik piipin odległość 65 km 1pix
Tu Duc
1pix użytkownik jotwu odległość 111 km 1pix

komentarze do galerii (28):

 
kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6073) dodano 02.03.2010 09:53

Bullu, ja pewnie też bym coś pozmieniała , tylko czasami nie umiem i normalnie nie mam czasu. Cały czas się uczę. Pstrykanie sprawia mi wiele radości ,a przecież jestem tylko amatorką , więc chyba wybaczysz mi te błędy...... Włosy w całości to najważniejsze. A teraz zmykam , cierpię teraz na brak czasu, pozdrawiam:)))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6073) dodano 02.03.2010 09:46

Droplecie , dziękuje . A co do Hoi An , to nie port został wpisany tylko stare miasto zostało uhonorowane wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - plątanina uliczek z mnóstwem pięknej, chińskiej architektury z wyjątkowym Japońskim krytym mostem. Pozdrawiam

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6073) dodano 02.03.2010 09:42

Tereso , miło Cie było gościć, dziękuję:) Pozdrawiam i ja:)

droplet użytkownik droplet(wpisów:276) dodano 02.03.2010 00:10

nie doczekałem się na krytykę bulla ;-).
Ciekawy reportaż, nie wynika jednak z niego dla mnie dlaczego port jest wpisany na listę UNESCO. Dobrze mi się czytało i oglądało. Dziękuję :-)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3878) dodano 01.03.2010 21:43

Egzotyczne miejsce i jak zwykle ładnie pokazane i opisane.Pozdrawiam:)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6073) dodano 01.03.2010 14:11

I ja tez , więc czekam :)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6073) dodano 01.03.2010 14:02

Bullu , na niczyją pomoc sie nie zdaję. Efixa nie miałam przez pewien czas , bo sobie coś u siebie powyłączałam , a obrabiam w prostych programach typu:Foto Scape, Foto Studio. To teraz powiedz , które to według Ciebie te lepsze co niby nie sama? Włosy mam ułożone więc sie nie martw. Mam ich sporo, i na pewno coś zostanie. Mam nadzieje jakoś to przeżyć, złaszcza ,ze mam jeszcze duzo ważniejsze sprawy na głowie niż ta załączona galeria. Więc się nie przejmuj tylko wal z grubej rury:))))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6073) dodano 01.03.2010 13:52

Deszczu zaraz to zrobię. Galerie znad jeziora Inle już były , tylko jak się z lekka podkurzyłam, to wszystko skasowałam. Teraz tego żałuję, że dałam się tak sobą zmanipulować, Pozdrawiam i dzieki:))))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6073) dodano 01.03.2010 13:49

Filmdilu, więc dziękuję po trzykroć, jak wpadniesz jeszcze raz , ja jeszcze raz podziękuję. Z podziękowaniami przesyłam pozdrowienia- Urszula:))))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6073) dodano 01.03.2010 13:47

Raulu , dziękuje jak tylko umiem, tutaj każdy z nas pięknie dokumentuje rzeczywistość. Każdy robi to na swój sposób ,każdy inaczej i każdy pieknie, jeszcze raz serdeczne dzieki:))))

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 01.03.2010 12:11

WITAJ.., przy zdjęciu 11 opowieść o zupie została ucięta przez automat, który wpuszcza na stronę taką a nie inną ilość znaków. Przenieś tę opowieść na następną fotkę 12, tam jest dużo miejsca. Chciałbym wiedzieć o tej zupie tyle co Ty wiesz. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie...,widziałem Twoje zdjęcia z Inle Lake na innym portalu. Wrzuć ju tutaj też będzie piękniej.

filmdil użytkownik filmdil(wpisów:1408) dodano 01.03.2010 10:10

Ulu - kolejna galeria z klasą. Wracam tu już 3 raz.

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 01.03.2010 09:55

Nudno, bardzo nudno, szaro, buro, bez ładu i składu, monotonnie, nieciekawie, powierzchownie, banalnie i pobieżnie ... tego z pewnością nie można napisać o tej galerii.
Można natomiast, bez żadnych wątpliwości stwierdzić - Kordula reporterkę ma w małym palcu lewej ręki - i tyle.
Pozdrawiam.
P.S.
I proszę mnie nie posądzać o słodzenie, kumoterstwo i inne dyrdymały ... stwierdzam fakt i to niezaprzeczalny.

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3656) dodano 01.03.2010 09:41

kordulo
Byłam. Ślad po swojej wizycie zostawiłam. Napisałyśmy sobie już kiedyś, że chyba "nadajemy na podobnych falach". Pozdrawiam i gratululuję galerii.

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6073) dodano 01.03.2010 09:34

Yetino , ten urok to ludzie , których mam mozliwość spotykać na swej drodze:)))) Dziękuję:)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6073) dodano 01.03.2010 09:32

Konwalio , pieknego masz nowego Awatara. Wiosna idzie:))))) Dzieki że wpadłaś, milo mi:)))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6073) dodano 01.03.2010 09:31

Dziękuję Jafry , dla mnie ludzie liczą się najbardziej, oni decydują ,czy wyjazd zaliczam do udanych , czy też nie:)))) Wietnam to kraj , wart odwiedzenia.Zresztą Indochiny to taki skrawek świata , który bardzo lubię:)))

yetina użytkownik yetina(wpisów:230) dodano 01.03.2010 09:03

Kordulo, Twoje galerie mają niepowtarzalny urok, smakuję je powoli, rozkoszując się atmosferą miejsc, które odwiedzałaś. Ślicznie dziękuję kolejną ucztę :D

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 01.03.2010 07:01

Kordulo,jak zwykle dobre zdjęcia i galeria.
Bardzo egzotyczne miejsce.
Pozdrawiam.

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6073) dodano 28.02.2010 22:26

Sono ,za uśmiech dziękuję i odpłacam się tym samym:)))

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2091) dodano 28.02.2010 21:58

Kordulo...egzotycznie, smakowicie, zachwycająco pokazałaś Hoi An. Uśmiech Ba- Gi ze zdjęcia 46 jest zniewalajacy. Przesyłam Ci też swój uśmiech :)))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6073) dodano 28.02.2010 21:54

Tak Mocar, radości i optymizmu moglibyśmy się uczyć od nich:))) dzięki:)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6073) dodano 28.02.2010 21:53

Wmp, dziękuję. 43 to była piekność targu ( tak jej się wydawało). Po tym targu krążyłam dwa dni, ona siedziała zawsze w jednym miejscu i lubiła sie fotografować, więc usiadłam przed nią i zrobiłam jej kilka zdjęć. Błąkaj się , z przyjemnością powspominam z Tobą Kambodżę

mocar użytkownik mocar(wpisów:2761) dodano 28.02.2010 21:44

Kraj i kultura zupełnie odmienna od Europejskiej a optymizm i radość życia płynie z oczu tych ludzi.

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2276) dodano 28.02.2010 21:44

Nie byłem na środkowym wybrzeżu Wietnamu.
Szkoda.
Pod 43 to chyba się wczołgałaś,
Nie "kradłem" starych, zniszczonych twarzy.
A tu jak widzę trzeba będzie o tym pomyśleć.
Super, ale do tego już zdążyłaś nas przyzwyczaić.
Ja się jeszcze pobłąkam po Angkorze.
Pozdrawiam.

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6073) dodano 28.02.2010 21:27

Tak Beato , Wietnamczycy są jak mróweczki , pracują dużo i szybko. Są bardzo sprytni, szybko się uczą i jak wszyscy Azjaci z uśmiechem na ustach:)Dzieki :)

beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 28.02.2010 21:24

Bardzo dobra galeria,pokazuje pracowitych ludzi i ich codzienny trud pracy-pozdrawiam

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6073) dodano 28.02.2010 21:19

Miło ,że zajrzałeś, dziękuje:))))

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!