m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (22):

 
Niewiele jest miast w Polsce o takim nasyceniu zielenią, terenami wodnymi oraz dogodnymi warunkami klimatycznymi do życia, mieszkania oraz turystyki. Na zdj. Zamek Książąt Pomorskich - plac zamkowy Wśród miejskiej zabudowy znaleźć można enklawy zieleni jak parki z rzadkimi okazami drzew i krzewów, czy jeden z największych w świecie Cmentarz Centralny (pow. ok. 170 ha).Na zdj. Zamek Książąt Pomorskich Szczecińskie zieleńce zdobi wiele odmian kwitnących wiosną magnolii. Miasto leży na skraju trzech puszcz: Bukowej, Goleniowskiej i Wkrzańskiej).  Nieco ponad godzina jazdy samochodem, koleją czy też drogą wodną dzieli mieszkańców Szczecina od znanych nadmorskich miejscowości wypoczynkowych - Świnoujścia (z bazą promową w kierunku Danii i Szwecji), Międzyzdrojów, Dziwnowa, czy Rewala. Nie mniejszą popularnością cieszą się miejscowości położone nad Zalewem Szczecińskim - Nowe Warpno, Trzebież, Stepnica. Miasto Szczecin i województwo zachodniopomorskie należą do najatrakcyjniejszych turystycznie regionów Polski.
Szczecin ma wielonarodową i wielokulturową przeszłość. Historia miasta rozpoczęła się na przełomie VII i VIII stulecia, kiedy to na dzisiejszym wzgórzu zamkowym istniała już osada słowiańska oraz gród obronny. W końcu X wieku Szczecin stał się posiadłością lenną księcia polskiego Mieszka I, ale już w 1005 roku Pomorzanie odzyskali pełną niezależność Po raz drugi w orbicie wpływów polskich Szczecin znalazł się w czasach Bolesława Krzywoustego. W tym okresie biskup Otto z Bambergu prowadził na Pomorzu misje chrystianizacyjne (1124/1125 i 1128). Ten kolejny okres zwierzchnictwa lennego Polski nad Pomorzem Zachodnim i Szczecinem trwał przez 60 lat (1121- 1181 ). W latach 1184-1227 Szczecin wraz z Pomorzem znalazł się pod panowaniem duńskim. Około potowy XII wieku w Szczecinie zaczęli pojawiać się pierwsi Niemcy, którzy osiedlali się w okolicach dzisiejszego Ratusza Staromiejskiego. Na zdj.Katedra W 1187 roku bogaty kupiec Beringer z Bambergu ufundował dla nich kościół św. Jakuba. Od tego momentu datuje się żywiołowy napływ do miasta ludności niemieckiej oraz wzrost jej znaczenia. Rozrastająca się szybko gmina niemiecka już w 1237 roku wchłonęła stare miasto słowiańskie. Na zdj. Katedra - główne wejście
Prawa miejskie Szczecin uzyskał w 1243 roku, a gród szczeciński został stałą siedzibą książęcą. Na zdj.Bazylika archikatedralna - Prezbiterium W pierwszej połowie XVII wieku nastąpił schyłek okresu prosperity miasta, a wkrótce potem nastąpiło wyraźne załamanie gospodarcze całego księstwa, pogłębione skutkami religijnej wojny trzydziestoletniej (1618-1648). W 1637 roku zmarł bezpotomnie książę Bogusław XIV, ostatni z dynastii Gryfitów na tronie szczecińskim. Zgodnie z traktatem westfalskim zawartym w Osnabrück (1648) samodzielne dotąd Księstwo Pomorskie podzielono między Szwecję i Brandenburgię. Szczecin wraz ze znaczną częścią Pomorza znalazł się w rękach szwedzkich. W okresie 90 lat szwedzkiego panowania na Pomorzu i w Szczecinie zaznaczył się wyraźny upadek miasta, portu i handlu. Po wielkiej wojnie północnej zakończonej traktatem sztokholmskim w 1720 roku Szczecin został włączony do Prus i uzyskał status stolicy Prowincji Pomorskiej. W czasie wojen napoleońskich miasto przez kilka lat (1806-1813) było ważną twierdzą francuską. Pobyt Francuzów spowodował znaczny spadek liczby ludności oraz doprowadził miasto do upadku gospodarczego. Na zdj. Czerwony Ratusz, elewacja północna i wschodnia
Po powrocie miasta do Prus najpierw zaczął odżywać przemysł stoczniowy, a miasto stawało się stopniowo ważnym ośrodkiem tego przemysłu w państwie pruskim. Wieloletnie starania władz miasta o likwidację umocnień zostały uwieńczone powodzeniem w 1873 roku, kiedy to rozpoczęto burzenie fortów i murów miejskich. Od tego momentu datuje się bardzo dynamiczna rozbudowa miasta. Rozwój ten wiązał się ze znaczącą rozbudową infrastruktury komunalnej. W dniu 26 kwietnia 1945 roku Szczecin został zdobyty przez 65 armię sowiecką, a polska administracja przejęła miasto 5 lipca 1945 roku. Na konferencji w Poczdamie Wielka Trójka postanowiła o przyznaniu Szczecina Polsce.

najbliższe galerie:

 
Szczecin - Moje miasto
1pix użytkownik supbit odległość 2 km 1pix
Polskie Miasta - SZCZECIN
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 3 km 1pix
Szczecin (Stettin) część I
1pix użytkownik claude odległość 3 km 1pix
Szczecin II
1pix użytkownik robson odległość 3 km 1pix
Polska - Szczecin
1pix użytkownik kamila_kula odległość 3 km 1pix
Szczecin 2
1pix użytkownik popekpawel odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
supbit użytkownik supbit(wpisów:9) dodano 08.09.2012 04:15

http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=8528# zapraszam :D

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 25.02.2010 12:17

Dokładnie zgadzam się z Wami i uważam że jest to najsłabsza moja galeria , gdyż w Szczecinie byłem bardzo krótko przejazdem nocowałem w tym hotelu na 3-ej fotce, zdjęcia wykonałem rano a następnie jechałem do Świnoujścia z kąt będzie następna galeria - nieco lepsza :) Galerie tu zamieszczane przez zemnie są są jako wspomnieniowe, często zdjęcia robione innym aparatem nie jednokrotnie w pośpiechu i nie pod katem Obieżyświata , za co Was najmocniej przepraszam ! Pozdrawiam i dziękuje za uwagę i oceny.

magg użytkownik magg(wpisów:423) dodano 25.02.2010 11:22

Zgodzę się z Marioli .Słabo wyszło.
A zdanie :,,Miasto Szczecin i województwo zachodniopomorskie należą do najatrakcyjniejszych turystycznie regionów Polski."
wydaje mi się mocno naciągane.
Miasto jest pięknie położone ,ale nie wykorzystano tego w powojennej historii tego regionu.

marioli użytkownik marioli(wpisów:1031) dodano 25.02.2010 11:00

A mnie ta galeria nie przypadła do gustu - zdjęcia są takie sobie (ciemne, źle wykadrowane - przykład zdjęcie 11) a i to co pokazujesz nie przekonywuje mnie do tego miasta - na Twoich zdjęciach jest szare i brzydkie.

tereza użytkownik tereza(wpisów:3881) dodano 25.02.2010 10:24

Ładna galeria,Szczecin miło wspominam.Pozdrawiam:)

beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 25.02.2010 09:57

Lubimy Szczecin - fajne miasto ale najczęściej oglądane od strony Wałów Chrobrego i portu - podobała się nam ta galeria.

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 25.02.2010 09:10

Mocar,w Szczecinie byłam wieki temu.
Dobrze sobie przypomnieć to miasto.
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!