m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (44):

 
Z Helu po przepłynięciu Zatoki Gdańskiej nasz pobyt w Gdańsku zaczynamy od portu i stoczni - Historia Stoczni Gdańskiej zaczęła się w roku 1844 wraz z powstaniem Królewskich Zakładów Budowy Korwet. Dwadzieścia siedem lat później stocznię przejęły Prusy, a nazwę zmieniono na Kaiserliche Werft. W 1890 roku obok stoczni powstał drugi zakład - Schichau Werft (Stocznia Schichaua). Nowa firma budowała statki transportowe, pasażersko - transportowe, pasażerskie oraz okręty wojenne. Podczas Drugiej Wojny Światowej obie stocznie pracowały na rzecz Marynarki Niemieckiej. Na zdj. Westerplatte pomnik widziany z przystani promowej. Po wyzwoleniu w 1945 roku stocznie gdańskie były w dużym stopniu zniszczone. 14 czerwca 1945 roku Departament Morski Ministerstwa Przemysłu utworzył Zjednoczenie Stoczni Polskich z siedzibą w Gdańsku, które przejmowało zajęte przez Rosjan zakłady. Zjednoczenie zarządzało 11 stoczniami, które funkcjonowały m.in. w Gdańsku, Gdyni i Elblągu. Przedsiębiorstwa te ponumerowano. Stoczni Gdańskiej nadano nazwę Stoczni Nr 1, a Stoczni Schichaua nazwę Stoczni Nr 2. 19 października 1947 utworzono z obu zakładów Stocznię Gdańską. Na zdj.Pomnik Obrońców Wybrzeża.
Pierwszy statek, rudowęglowiec „Sołdek” zwodowano 6 listopada 1948 roku. Został wykonany na zamówienie Polskiej Żeglugi Parowej. Dwa lata później Stocznia wykonała pierwsze zamówienie eksportowe. Był to rudowęglowiec „Pierwomajsk” dla rosyjskiego armatora Sudoimport. Przez wiele lat zakład budował statki głównie dla Związku Radzieckiego i armatorów z całego świata. W roku 1967 zmieniono nazwę przedsiębiorstwa na Stocznię Gdańską im. Lenina. Podczas prywatyzacji firmy w 1990 roku została przekształcona w spółkę akcyjną. Skarb Państwa posiadał 61% udziałów, a reszta 39% znalazła się w rękach pracowników stoczni. Od tej chwili zmieniła się również nazwa na Stocznię Gdańską SA. Z powodu narastającego zadłużenia i niewypłacalności wobec kontrahentów w 1996 roku Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy ogłosiło upadłość spółki. Po ogłoszeniu upadłości, mimo odejścia wielu doświadczonych pracowników, produkcja statków nie została przerwana.
W 1998 roku syndyk masy upadłościowej sprzedał funkcjonujący w pełni zakład Trójmiejskiej Korporacji Stoczniowej (będącej własnością Stoczni Gdynia S.A i firmy developerskiej EVIP Progress). Na bazie tego majątku powstała Stocznia Gdańska - Grupa Stoczni Gdynia S.A.. W sierpniu 2006 roku nastąpiło formalne wydzielenie Stoczni Gdańskiej z Grupy Stoczni Gdynia poprzez zmianę struktury własnościowej, statutu stoczni oraz jej nazwy. Nową nazwą stoczni jest obecnie Stocznia Gdańsk S.A. Na zdj. Twierdza Wisłoujście. Rok później, w listopadzie 2007 roku zakład został sprywatyzowany przez ukraiński koncern ISD Polska przez przejęcie akcji i podwyższenie kapitału Stoczni. Na zdj. W bezpośrednim sąsiedztwie półwyspu Westerplatte, znajduje się unikalny zabytek sztuki fortyfikacyjnej - Twierdza Wisłoujście. Dziś, od 2005, w Stoczni Gdańskiej jest corocznie organizowany koncert Przestrzeń Wolności w celu upamiętnienia podpisania porozumień sierpniowych 1980. Koncerty organizuje Fundacja Gdańska. W pierwszym punkcie porozumień gdańskich stwierdzano, że działalność związków zawodowych nie spełniła nadziei i oczekiwań pracowników, dlatego uznaje się za celowe powołanie nowych, samorządnych związków zawodowych, które byłyby autentycznym reprezentantem klasy pracującej. Na podstawie tego punktu dopuszczono do zarejestrowania NSZZ Solidarność.
W dalszej części rząd zobowiązał się m.in. do wniesienia do Sejmu ustawy o ograniczeniu cenzury. Władze zobowiązały się do ponownego zatrudnienia osób zwolnionych z pracy po wydarzeniach 1970 i 1976 r. W kwestii gospodarczej władze zobowiązały się do opublikowania podstawowych założeń reformy i umożliwienia nad nią publicznej dyskusji. Reforma miała opierać się na zwiększonej samodzielności przedsiębiorstw i udziale samorządu robotniczego w zarządzaniu. Stocznia Gdańska w ciągu swojej działalności zbudowała i przekazała do eksploatacji armatorom z różnych krajów świata ponad 1000 w pełni wyposażonych statków pełnomorskich o wysokim światowym standardzie, a w ostatnich latach głównie kontenerowce, masowce i statki pasażerskie, ro-ro i żaglowce. Żaglowce :

  * Pogoria (1980)
  * Dar Młodzieży (wodowanie 1982)
  * Iskra II (1982)
  * Kaliakra (dla Bułgarii) (1984)
  * Oceania (1985)
  * 5 jednostek dla ZSRR (1987-1992): Informacje ogólne:
Atutem lokalizacji Portu Gdańsk jest centralne położenie na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego w najszybciej rozwijającym się regionie Europy. . Port jest kluczowym ogniwem Transeuropejskiego Korytarza Transportowego nr VI łączącego Skandynawię z Europą Południowo-Wschodnią
W Porcie Gdańsk wyodrębniono dwa obszary o zróżnicowanych w sposób naturalny parametrach eksploatacyjnych: Port Wewnętrzny usytuowany wzdłuż Martwej Wisły oraz Port Północny z bezpośrednim dostępem do Zatoki Gdańskiej, stwarzającym warunki umożliwiające obsługę największych statków wchodzących na Bałtyk. W Porcie Wewnętrznym znajdują się: terminal kontenerowy, baza i terminal dla promów oraz statków ro-ro, bazy przeładunku samochodów osobowych, owoców cytrusowych, siarki płynnej i granulowanej, a także fosforytów. . Pozostałe nabrzeża mają charakter uniwersalny i umożliwiają przeładunek drobnicy konwencjonalnej oraz towarów masowych. W Porcie Północnym zlokalizowane są nowoczesne bazy przeładunku surowców energetycznych: paliw płynnych oraz węgla. Warunki hydrograficzne:
W części zewnętrznej, wysuniętej w morze - w głębokowodnym Porcie Północnym - mogą być przyjmowane największe statki, jakie pływają po Morzu Bałtyckim.
W tej części portu mogą być obsługiwane statki przy pirsach o długości od 220 do 765 m i przy zanurzeniu wynoszącym do 15 m. Głębokość toru wodnego wynosi 17 m. Na zdj. Masowiec Port wewnętrzny, usytuowany wzdłuż Kanału Portowego i ujścia Wisły, może przyjmować statki o maksymalnym zanurzeniu 10,2 m i długości 225 m. Na zdj. Masowiec - statek, zazwyczaj z pojedynczym pokładem i dnem podwójnym, zbiornikami szczytowymi i obłowymi oraz z pojedynczym lub podwójnym poszyciem burtowym, przeznaczony głównie do przewozu suchych ładunków masowych luzem, tj. bez opakowania, wsypywanych bezpośrednio do ładowni Obie części portu posiadają oddzielne kotwicowiska i tory wodne.    Na zdj. Masowiec - statek, zazwyczaj z pojedynczym pokładem i dnem podwójnym, zbiornikami szczytowymi i obłowymi oraz z pojedynczym lub podwójnym poszyciem burtowym, przeznaczony głównie do przewozu suchych ładunków masowych luzem, tj. bez opakowania, wsypywanych bezpośrednio do ładowni W Porcie Gdańsk nie występuje zjawisko pływów. Dzięki lokalizacji przy ujściu rzeki, port i sąsiadujące tereny są przez cały rok wolne od zalodzenia. Nawet w czasie najcięższych zim warunki nawigacyjne są dogodne, co czyni Port Gdańsk jednym z najbardziej przyjaznych portów w regionie Morza Bałtyckiego.
Informacje szczegółowe:Powierzchnia terenów 	653 ha
Powierzchnia akwenów 	412,56 ha
Całkowita długość nab. eksploatacyjnych 	11 km
Powierzchnia magazynowa 	106 300 m2
Powierzchnia składowa 	548 000 m2 Maksymalne zanurzenie:Port Wewnętrzny 	10,2 m
Port Północny 	15,0 m
Zdolność przeładunkowa: Port Wewnętrzny 	
11,5 mln t
Port Północny 	48,5 mln t Nasza wycieczka po Stoczni Gdańskiej powoli dobiega końca, poznaliśmy historię i produkcję zakładu. Zbliżamy się statkiem rejsowym z Helu do nabrzeża ... statków turystycznych po akwenach Stoczni i Zatoki Gdańskiej cumujemy tuż przy bramie Straganiarskiej z XV w. prowadzącej na stare miasto Gdańsk.
Dla chętnych zwiedzenia Gdańska, Stoczni portów od strony morza : http://www.zegluga.pl/?str=zatoka&okr=cennik Zapraszam do zwiedzenia miasta Gdańsk w kolejnych moich pięciu galeriach .

najbliższe galerie:

 
Twierdza Wisłoujście.
1pix użytkownik cestaw odległość 0 km 1pix
Gdańsk Twierdza Wisłoujście
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
Oblężenie Wisłoujścia
1pix użytkownik kabaczek odległość 1 km 1pix
Westerplatte
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 1 km 1pix
Gdańsk Katedra
1pix użytkownik maryush odległość 1 km 1pix
Gdańsk - latarnia morska
1pix użytkownik kabaczek odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 28.02.2010 14:04

Mocar, Ty od zamków po porty, opracowujesz wszystko perfekcyjnie.
Pozdrowienia.

watcher użytkownik watcher(wpisów:1927) dodano 28.02.2010 10:21

Stocznia i port w pigolce. Ciekawe.
Plywy ponoc jednak w tym rejonie wystepuja w oszalamiajacej wysokosci ok 18mm.
Pozdrowienia.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!