m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (43):

 
Wiem, wiem, wiem, to miejsce jest już wyczerpująco pokazane i opisane na OŚ. Mimo to dodaję jeszcze jedną galerię z Pamukkale. Jest to miejsce niezwykłe, choć moje wyobrażenie o nim było nieco inne.
Troszeczkę się rozczarowałam. Pamukkale słynie z wapiennych osadów powstałych na zboczu góry Cökelez. Z okien autokaru dostrzegliśmy białą górę, czy raczej zbocze góry. Znajdują się tam gorące źródła, z których wypływa woda bogata w związki wapnia i dwutlenek węgla. Woda, ochładzając się na powierzchni, wytrąca węglan wapnia, którego osady układają się w malownicze nacieki i stalaktyty.
Na zboczu góry powstają progi, półkoliste i eliptyczne baseny wody termalnej, ukształtowane w formie tarasów. Spływająca po nich woda tworzy coraz to nowe nacieki. Twory te w czasach rzymskich nazywane zostały trawertynami. Proces ten trwa od około 14 tysięcy lat. Niestety postępująca cywilizacja i związana z nią degradacja środowiska doprowadziły do częściowego zniszczenia tego pięknego miejsca. Pobudowane w górnej części zbocza hotele przyczyniły się do stopniowego wysychania źródeł wody termalnej. Hotele zlikwidowano, ale to nie powstrzymało procesu niszczenia. Władze tureckie objęły teren ochroną tworząc w tym miejscu Park Narodowy, który objęło swoim patronatem UNESCO, wpisując go na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego.
W 1997 została zamknięta trasa prowadząca przez naturalne tarasy. Obecnie dla turystów udostępniona jest specjalna trasa wzdłuż wybudowanego przez ludzi wąskiego kanału, którym płynie woda termalna napełniając utworzone sztucznie baseny. Betonowe zapory tworzące sztuczne baseny są już dokładnie przykryte osadem węglanu wapnia. Pracownicy parku regulują przepływ wody tak, aby równomiernie zasilać naturalne i sztuczne baseny. Zawartość wapnia w spływającej wodzie jest tak wysoka, że może pokryć osadem grubości 1 mm powierzchnię około 4,9 km2 rocznie. Osadami są pokrywane również rośliny, rosnące na zboczu.
Wejście na trawertyny, z uwagi na ochronę osadów, jest możliwe tylko po zdjęciu obuwia. Zgodnie z zaleceniem władz parku przeszliśmy brodząc boso w ciepłej mleczno-seledynowej wodzie trasę turystyczną. Niektórzy próbowali nawet brać kąpiel w płytkiej wodzie. Nikogo takie zachowanie nie dziwiło, bo Pamukkale zwiedzaliśmy w samo południe. Spora grupa turystów (i turystek) z Rosji paradowała w strojach kąpielowych lub samej bieliźnie, nie zważając na prażące słoneczne promienie. Przejście trasy turystycznej zajmuje około 1,5 godziny. Zdecydowanie przyjemniej schodzi się z góry. Mankamentem takiego spaceru jest poruszanie się w tłumie turystów. Trudno zrobić dobre zdjęcia, o wypoczynku nie wspominając.
Ze wszystkich stron słychać: Iwan, Wala, Wiera... Widoki częściowo rekompensują te niedogodności. Szkoda, że naturalne trawertyny w zdecydowanej większości były suche. Widok Pamukkale mocno odbiega od zdjęć zamieszczanych w folderach i przewodnikach.
Dlatego zdecydowałam się na zakup kilku pięknych widokówek z tego miejsca.
Ciekawe ile lat temu zrobiono to zdjęcie... Obecnie naturalne trawertyny prezentują się zdecydowanie skromniej. Dobrze, że rząd Turcji ocknął się i zaczął chronić Pamukkale. Może za jakiś czas nabierze znów dawnego blasku i w pełni zasłuży na miano Bawełnianej Twierdzy. Taką bowiem nazwę nadali temu miejscu Rzymianie. Zbudowali oni nad trawertynami ogromne miasto-uzdrowisko, które nazwali Hierapolis...
... aby móc korzystać z leczniczych właściwości wód, Na wzgórzu ponad trawertynami prócz ruin Hierapolis znajdują się pozostałości zburzonych hoteli z lat 60-70- tych. Najprzyjemniejszą pozostałością są dawne hotelowe ogrody. Będąc w Pamukkale wypada sprawdzić lecznicze działanie wód termalnych i wypluskać się w basenie Kleopatry. To lecznicze działanie jest może mniej ważne, bo kąpiel podobno odmładza o 10 lat. W termie, z której powstał basen kąpała się sama Kleopatra, władczyni Egiptu.
Popływać w basenie specjalnie nie można, bo na dnie leżą antyczne marmurowe kolumny i płyty, ale co za przyjemność pluskać się wśród oleandrów tak jak czyniła to przed wiekami Kleopatra.

najbliższe galerie:

 
Turcja, Pamukkale - Hierapolis - 2007
1pix użytkownik julian53 odległość 0 km 1pix
Turcja -  PAMUKKALE
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 1 km 1pix
Turcja - Pamukkale
1pix użytkownik rzeleg odległość 1 km 1pix
Pamukkale i Hierapolis - 2012
1pix użytkownik kulart odległość 1 km 1pix
Pamukkale - Turcja
1pix użytkownik kabaczek odległość 1 km 1pix
Hierapolis
1pix użytkownik jo_ta odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (17):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 12.04.2017 20:15

Piękne miejsce, szkoda, że powoli znika.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6843) dodano 26.04.2012 19:48

Może skromniej się dziś prezentuje Pamukkale niż kiedyś, ale nadal robi wrażenie:) a że, każdy chce tam być, dotknąć, zobaczyć to ciężko uniknąć tłumów... fajne panoramy i fajna galeria:)
pozdrawiam:)

norli użytkownik norli(wpisów:46) dodano 09.05.2011 23:24

i już jestem po mojej wycieczce do Turcji...cieszę się bardzo,że zobaczyłam tą galerię już wcześniej. Biało, ślicznie, ciepło w nogi ...ku mojemu zaskoczeniu;) ale to jednak jak pisałam wcześniej ...nie to...;) co mój mózg sobie wyobrażał wcześniej hehe
Galerii są naprawdę świetna...jak ja tam byłam to ciężko było o coś tak śnieżnobiałego jak na Twoich zdjęciach. pozdrawiam:)

norli użytkownik norli(wpisów:46) dodano 17.08.2010 20:41

Pamietam jak byłam malutka zobaczyłam zdjęcie w gazecie...zapamiętałam tylko piękne białe baseny z błekitną wodą i że to Turcja... tak mi w głowie pozostał ten widok...identyczny jak na pocztówce ze zdj. 31 !!! Pomyślalam sobie wtedy, że jak juz bedę duża...to choćby nie wiem co..chcę wejść do jednego z takich baseników !
We wrześniu chcemy jechać na jakąś wycieczkę...i pomyślałam...Turcja. Odszukałam to tajemnicze miejsce...Pamukkale....i jestem zrozpaczona:(
Jakby mi ktoś czymś ciężkim w głowę przyłożył ! Zdjęcia same w sobie są piękne ( 1 extrrrra ) tylko żal mi bardzo, że to juz nie jest miejsce z moich marzeń. Dobrze jednak wiedzieć że tak się to wszystko tam pozmieniało. Pozdrawiam i dzięki za tą fotorelację...przynajmniej się nie rozczaruję...ale i tak chcę to zobaczyć:)

hana użytkownik hana(wpisów:198) dodano 13.03.2010 22:50

Konfred: pochwała od Ciebie liczy sie podwójnie. Pozdrawiam :)))))))))

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 11.03.2010 17:17

Bardzo ładnie opisane i pokazane szczególnie 1
hejka!

hana użytkownik hana(wpisów:198) dodano 11.03.2010 08:58

Jarfry, pozdrawiam :))) A wycieczkę do Turcji koniecznie powtórz z nowym sprzętem!

hana użytkownik hana(wpisów:198) dodano 09.03.2010 00:16

Agata: dziękuję bardzo i pozdrawiam :)))

agata użytkownik agata(wpisów:428) dodano 08.03.2010 23:02

Hana, piękna galeria, te ogrody cudowne:) Widoki również przepiękne. Zdj.40 extra. To prawda jest już wiele galerii z tego miejsca, ale uważam, że i tak się różnią i to też jest piękne. Nie ma czasu na nudę.
Pozdrawiam.

hana użytkownik hana(wpisów:198) dodano 08.03.2010 20:42

Pipol: myślę, że i Wołodia też gdzieś tam był...

hana użytkownik hana(wpisów:198) dodano 08.03.2010 20:40

Bull: Niestety autorka zdania nie zmieni, albowiem bikini na objazd po Turcji nie pojechało. Jak się później okazało słusznie, bo na taplanie w hotelowych basenach czasu nie było, a kąpiele w morzu autorka brała "po muzułmańsku" tzn. w pełnym umundurowaniu. Dowód już wkrótce w galerii o tureckich kobietach :)))))))))

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 08.03.2010 20:31

Iwan, Wala, Wiera.... !! a gdzie Kola, Misza i Żenia ?

hana użytkownik hana(wpisów:198) dodano 08.03.2010 19:55

Dziękuję za pozdrowienia i komentarze. Autorki w bikini nie będzie !!!

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 08.03.2010 19:18

Ciekawa,biała galeria zrobiona miło i klimatycznie-pozdrawiam.

tereza użytkownik tereza(wpisów:3975) dodano 08.03.2010 17:37

Pamukkale robi wrażenie,ładna galeria.Pozdrawiam:)

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 08.03.2010 17:06

Hana te wapienne skały wyglądają jak śnieżne zaspy,albo jak wata cukrowa.
Galeria mi się podoba.
Pozdrawiam.

beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 08.03.2010 16:34

Fajna galeria - dobre ujęcia i dobry opis.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!