m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (14):

 
Miasto Latyczów (na Ukrainie) rozciąga się na otoczonej wzgórzami podolskiej równinie, u ujścia rzeki Wołk do Bugu. O założeniu miasta nie ma pewnych wiadomości. Latyczów, wraz z całym Podolem, w 1366 r. został włączony przez króla Kazimierza III Wielkiego do Królestwa Polskiego. 1430 r. wybudowano w Latyczowie drewniany kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i erygowano parafię rzymskokatolicką. Kościół i całe miasto zostały spalone w 1453 r. podczas napadu Tatarów. Ciągłe najazdy Tatarów uniemożliwiały rozwój miasta.  Pod koniec XVI wieku do Latyczowa przybyli z Rzymu dominikanie z kopią obrazu Matki Bożej Śnieżnej, którą otrzymali w darze od papieża Klemensa VIII, z błogosławieństwem na pracę misyjną. W 1832 r. klasztor Dominikanów został ukazem carskim skasowany, a zakonnicy wywiezieni.
Parafię przejęli księża diecezjalni, którzy nie szczędzili starań, aby odnowić świątynię i zachować w niej dawne pamiątki.  W 1933 r. z rozkazu Sowietów zamknięto latyczowską świątynię i rozpoczął się proces strasznej dewastacji. Dopiero w 1989 r. wierni odzyskali kościół i dzięki pomocy, głównie Polaków, dokonuje się proces odbudowy sanktuarium. Obraz Matki Bożej czczony w Latyczowie namalowano około poł. XVI wieku. Jest to kopia Madonny z rzymskiej Bazyliki Santa Maria Maggiore. Nie są znane ani autor, ani miejsce powstania obrazu. Od początku obecności w latyczowskiej świątyni obraz zasłynął wieloma cudami. ominikanie zabrali obraz do Lwowa (do kościoła pw. Bożego Ciała), chroniąc go podczas rozruchów powstańczych, jakie wybuchły pod wodzą Bohdana Chmielnickiego w 1648 r.
Cudowny obraz powrócił do Latyczowa w 1722 r. W 1778 r. papież Pius VI wydał dekret o jego koronacji i przysłał z Rzymu złote korony.
W czasie I wojny światowej obraz był chroniony przez jakiś czas w Winnicy (Pietniczany), następnie powrócił do Latyczowa. Nieco później znalazł się w Warszawie. Wreszcie decyzją władz kościelnych w listopadzie 1935 r. został umieszczony w katedrze w Łucku, gdzie w okresie międzywojennym cieszył się wielkim kultem. Matko z Latyczowa dalekiego Podola
z kościoła który wznieśli rycerze
z daniny od każdego końskiego kopyta
historią jak sztandarem okryta
Tułaczko Wygnanko
co w skromnej kaplicy w Lublinie
z nami żyjesz
módl się za nami 
Ks. Jan Twardowski W 1945 r., w obawie przed kradzieżą lub profanacją, cudowny obraz został wywieziony przez siostry ze Zgromadzenia Służek Najświętszej Maryi Panny do Lublina, gdzie do dzisiaj przebywa w zakonnej kaplicy przy ul. I Armii Wojska Polskiego 9. Latyczowską Panią odwiedzają dawni i nowi czciciele, upraszając Jej orędownictwa i opieki. W latach 1579 - 1598 w Latyczowie na własny koszt starosta kamieniecki Jan Potocki wzniósł murowaną fortecę, co znacznie poprawiło bezpieczeństwo miasteczka. Stało się ono wtedy jednym ze znaczniejszych ośrodków handlowych na Podolu. W 1935 klasztor był miejscem czystek stalinowskich, w jego katakumbach spoczywają tysiące zamordowanych. Na zdj. Pomnik na placu obok sanktuarium W czasie II wojny Niemcy wyprostowali drogę przez Latyczów (Lwów - Front Wschodni), prowadząc ją przez tereny ogrodów klasztornych i niszcząc zabytkowe mury klasztorne. Drogę tę budowali Żydzi, po jej ukończeniu zamordowani pod lasem za Zalatyczówką.
Klasztor nie został wysadzony w powietrze w czasach Breżniewa, bo jeden z ówczesnych pracowników kijowskiej architektury, pochodzący z Latyczowa, wstawił się za jego pozostawieniem.  Kościół i klasztor są obecnie odbudowane. Na zdj. Pomnik na placu fortecznym obok sanktuarium.

najbliższe galerie:

 
Latyczów - Sanktuarium M. B.  Królowej Podola i Wołynia
1pix użytkownik kabaczek odległość 1 km 1pix
Międzybóż twierdza nad Bohem
1pix użytkownik kabaczek odległość 17 km 1pix
Krótka wizyta w Barze
1pix użytkownik kabaczek odległość 35 km 1pix
Ukraina - Meżirow
1pix użytkownik daleko_stad odległość 44 km 1pix
SZAROGRÓD
1pix użytkownik mocar odległość 79 km 1pix
Wołyń III.
1pix użytkownik jotwu odległość 92 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
mocar użytkownik mocar(wpisów:2794) dodano 22.10.2012 10:18

Sanktuarium odwiedziłem podczas podróży do Kamieńca i nie wiele czasu miałem na szczegółowe zwiedzanie i cmentarz pominełem . Dzieki za wizyte i cenny komentarz.

Pozdrawiam.

jakubkarol użytkownik jakubkarol(wpisów:1) dodano 21.10.2012 16:40

Obok cerkwi jest polski cmentarz w tym roku miałem możliwość porządkowania go jest naprawdę piękny tylko trochę ,, zapomniany " ale sporą część ocaliliśmy :)

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 08.03.2010 15:59

Patrze galeria z sanktuarium,myślę sobie - mocar.
Patrzę mocar,myślę sobie - znowu 50 zdjęć z jednego miejsca do obejrzenia.
Patrzę tylko 14 - ufff.
hejka!

wkraj użytkownik wkraj(wpisów:125) dodano 06.03.2010 22:59

Lubię, gdy na OŚ pojawia się galeria pokazująca mało znane miejsce, związane z historią Polski.
Ładnie opisane dzieje świątyni uzupełnione ciekawymi zdjęciami.
Pozdrawiam.

filmdil użytkownik filmdil(wpisów:1408) dodano 06.03.2010 20:46

Mocar - nie wiem czy się mam wstydzić , czy nie - ale dzięki Tobie odkryłem Latyczów.

beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 06.03.2010 19:38

Jak zwykle - piękny opis i fotografie

desidera użytkownik desidera(wpisów:59) dodano 06.03.2010 06:14

Kawał historii,wyjątkowe miejsce pięknie opisane i pokazane,pozdrawiam

agata użytkownik agata(wpisów:428) dodano 05.03.2010 23:19

Mocar, jak zwykle piękna galeria z dobrym kawałkiem historii. Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!