m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (12):

 
Odwiedziłem to miasteczko przejazdem na bardzo krótko, posiadam nie wiele zdjęć, jedynie z Kościoła OO.Franciszkanów i po sąsiedzku Monastyru Prawosławnego.Miasto wielu nacji narodościowych i kulturowych, godne zwiedzenia lecz poza szlakami turystycznymi.
Polacy przyjeżdżający do Szarogrodu nad Kiełbaśną przeżywają przy wjeździe do tego miasteczka prawie szok. I to bynajmniej nie dlatego, że to założone przez Zamoyskich miasteczko stanowi perełkę architektoniczną, przypominającą Zamość. Na zdj. Kościół Św. Floriana w Szarogrodzie  OFM ber. Nic z tych rzeczy, pod tym względem w miasteczku jest jeszcze sporo do zrobienia. Każdego turystę witają potrójne napisy z nazwą miasta, po ukraińsku, hebrajsku i po... polsku. Tutejszy mer chcąc podkreślić wkład w rozwój grodu wszystkich nacji, które po dziś dzień żyją w nim w zgodzie zdobył się, czy raczej odważył na taki gest.Na zdj. Kościół Św. Floriana Szarogród się od tego nie zawalił, a wszystkie nacje czują się u siebie i zgodnie z nim mieszkają i pracują dla jego rozwoju. Najwięcej w tym 15- tysięcznym mieście mieszka oczywiście prawosławnych Ukraińców, jest ich około 10 tys. katolików o polskich korzeniach jest trzy tysiące. Resztę stanowią Żydzi.Na zdj. Kościół Św. Floriana ołtarz główny Większość rodzin jest też mieszanych i wytyczenie ścisłych granic między nacjami nie jest możliwe. Polacy dominują w miejskiej elicie i biznesie.Na zdj. Kościół Św. Floriana
Kościół Św. Floriana w Szarogrodzie został ufundowany w 1595 roku przez kanclerza Jana Zamoyskiego i otwarty już 3 listopada tego roku. Konsekrowany został w 1636 roku przez biskupa kamienieckiego Pawła Wołuckiego.Na zdj. Stacje Drogi Krzyżowej Zaledwie 12 lat później w roku 1848 kościół wraz z miastem został zniszczony przez Kozaków. Odbudowę podjęto dopiero w 1717 roku czyli kilkanaście lat po oswobodzeniu miasta z rąk tureckich, ale pełna restauracja trwała jeszcze przez wiele lat.Na zdj. wyposażenie świątyni - Św.Antoni Padewski. W nienaruszonym stanie przetrwał kościół do ok. 1930 roku, kiedy to władze sowieckie zamknęły świątynię i urządziły w niej magazyn zboża. Zniszczeniu uległo wtedy wyposażenie nawy głównej, a przede wszystkim główny ołtarz. Na zdj. Figura Matki Boskiej . Na szczęście nie ucierpiały nawy boczne, ani sama budowla. Kościół został ponownie otwarty w 1942 roku.Kościół Św. Floriana jest trzynawowy, a jego mury wzniesione są, jak większość szarogrodzkich budowli, z ciosanego kamienia wapiennego, otynkowane i pobielone. Fasada z nieźle zachowaną dekoracją i pewną oszczędnością detalu ma wyrazistą, wpadającą w oko sylwetkę - zaostrzone, faliste kontury attyk naw bocznych powtórzone w wysokiej części środkowej zwieńczonej niewielkim półokrągłym frontonem z krzyżem. Na zdj. Figura Św.Franciszka z Asyżu. Wnętrze kościoła pełne jest pięknych, a jednocześnie prostych, zgodnych z tradycją detali. Półokrągłe sklepienie pokryte jest bogatymi malowidłami z piękną ornamentyką. Zwracają uwagę piękne stacje Drogi Krzyżowej, czternaście płaskorzeźb z alabastru w obramowaniu, ufundowane przez parafian na 300-lecie kościoła w 1895 roku, pochodzące z warszawskiej pracowni.Obecnie parafią i kościołem opiekują się OO. Franciszkanie tzw.Bernardyni. MONASTYR Św. MIKOŁAJA.W skład monastyru wchodzą dwie cerkwie. Jedna pochodząca XVIII wieku - przebudowana w 1833 roku i druga wzniesiona w roku 1829 na wzór soboru Św. Aleksandra Newskiego w Petersburgu.
 DZIĘKUJE !

najbliższe galerie:

 
Ukraina - Meżirow
1pix użytkownik daleko_stad odległość 38 km 1pix
Krótka wizyta w Barze
1pix użytkownik kabaczek odległość 48 km 1pix
Latyczów - Sanktuarium M. B.  Królowej Podola i Wołynia
1pix użytkownik kabaczek odległość 79 km 1pix
SANKTUARIUM M B. LATYCZOWSKIEJ
1pix użytkownik mocar odległość 79 km 1pix
MOŁDAWIA  ( 01 )  -  podróż
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 84 km 1pix
MOŁDAWIA  ( 07 ) REP. NADDNIESTRZAŃSKA  - Kamionka
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 91 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 09.03.2010 12:10

Fajnie że są takie miejsca jak to gdzie występuje taka międzynarodówka z naszym udziałem.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2806) dodano 09.03.2010 01:25

Dlatego zamieszczam ta galerię która nie wiele pokazuje ale informuje o tym ciekawym jak by nie było polskim miasteczku./ pomocny link na stronie /

hana użytkownik hana(wpisów:198) dodano 09.03.2010 00:28

To musi być bardzo ciekawe miejsce, gdzie Ukraińcy, Polacy i Żydzi żyją w jakiejś harmonii. No i te napisy w trzech językach... godne podziwu!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!