m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (40):

 
Znany motyw mostu, przez który wjeżdżamy do Dubrovnika. Także aktualny podgląd dostępny jest na http://wap.hak.hr/kamera.asp?g=4&k=8 To jest też normalne miasto. Od reklam nie można uciec. Ale wszyscy przyjeżdżają właśnie po to żeby podziwiać między innymi te mury. Pomimo tego, że wszystko lśni jakby było zbudowane rok temu, zachowano wszystko jak było pierwotnie.  Od wewnątrz ten kąt ostry też rzuca się w oczy. Jak najbardziej pasuje, po wejściu w stare miasto. Piękne żaglowce współgrają i dodają uroku.
To jest już XXI wiek. Albo turysta, który chce zobaczyć inaczej albo... nie, to na pewno turysta. Jeden z zabytków Dubrovnika (Kościół Św. Błażeja - patrona Dubrovnika). Schody do tego kościoła często oblegane są przez odpoczywających turystów a pięknie zdobienia na frontowej ścianie przez... gołębie. Kolumna Orlanda. Rzeźba średniowiecznego rycerza - symbol wolności Dubrovnika. Prawe przedramienie służyło jako wyznacznik miary w Republice - łokieć dubrownicki - 51,2 cm. Po drodze idąc murami dookoła miasta. Św. Błażej - patron Dubrovnika - trzymający w ręce makietę miasta.
Czy ktoś odpowie dlaczego na niektórych rzeźbach trzyma makietę już w drugiej ręce?  Marin Drżic - jeden z najbardziej znanych chorwackich pisarzy. Odzyskanie wolności często pokazywane w różny sposób. Idąc murami.
Na każdym kroku można spotkać fotografujących... wszystko. To też gdzieś było widoczne z murów. A bez tego ani rusz. W jednej z kawiarenek na murach. Figury, które wybijają godziny na wieży zegarowej były wykonane z drewna, później zastąpiono je brązowymi. Zzieleniały jednak z czasem a miejscowi nazywają je zelenci.
Czyż nie przyjemny ganek -ze spaceru murami dookoła miasta? A to już chyba komercja - też mi knajpka. Nikogo tam nie widać... Idąc w stronę starego miasta trzeba te wszystkie hotele minąć. Ale za to można iść takimi schodami. Mieszkańcy chyba poruszają się w większośći motorynkami. Podczas jednego z pobytów szukaliśmy wolnego miejsca na parkingu ok. 1 h.
To właśnie stamtąd spadło 314 pocisków a w mury obronne uderzyło 111 - podczas wojny jugosłowiańskiej w latach1991-1992. W oczekiwaniu na wejście do jednego z muzeum. W cieniu, w przerwie od obowiązków. Rzeźba Ivana Gundulicia - poety pochodzącego z Dubrovnika - opiewającego walki pod Chocimiem. Na postumencie - cztery płaskorzeźby, m.in. możemy dostrzec wizerunek Jana III Sobieskiego. Tak jak w innych miastach Chorwacji.
Jedna z bram wejściowych do miasta - strzeżona - a jakże. Niektórzy zwiedzają w komfortowych warunkach. Ponoć Dubrovnik trzeba zobaczyć również nocą.
Ale czy usłyszymy gdzieś hymn Dubrovnika skomponowany przez naszego rodaka Ludomira Michała Rogowskiego - honorowego obywatela miasta?

najbliższe galerie:

 
Dubrovnik
1pix użytkownik reggie odległość 0 km 1pix
Dubrovnik - Chorwacja 2010
1pix użytkownik pesteczka123 odległość 0 km 1pix
Rejs Dubrovnik 01.10.2006
1pix użytkownik robertos odległość 0 km 1pix
Dubrovnik i okolice
1pix użytkownik cristiano0 odległość 0 km 1pix
Chorwacja Dubrownik:  okolica i Wyspy Elafickie
1pix użytkownik felix odległość 0 km 1pix
Dubrownik z morza i murów
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:5928) dodano 07.01.2013 20:37

Nie chcę nic sugerować, ale chyba doszedłem, czyjego pędzla dzieło posłużyło rzeźbiarzowi jako wzór do "odrobienia"...

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:5928) dodano 07.01.2013 19:46

Cytuję: "Największym dziełem Gundulicia jest epopeja Osman, napisana w latach 1621-1638. Składa się ona z 20 pieśni i opisuje wydarzenia w Turcji po klęsce pod Chocimiem w 1621. Jest pochwałą polskiego bohaterstwa i męstwa, a sam autor staje się niejako piewcą wysławianego przez siebie królewicza polskiego panującego potem jako Władysław IV, który jest główną postacią utworu". Tyle Wikipedia. Ale Wikipedia to nie wyrocznia i to nie dzieło "papierowe", które ma konkretnego autora, odpowiadającego własnym nazwiskiem i reputację za prawdziwość napisanych słów.

Prawdą jest, że królewicz Władysław, później król Władysław IV brał udział w walkach pod Chocimiem. Miał wówczas 26 lat. Jednak wszystkie znane obrazy i grafiki, przedstawiają Władysława IV jako mężczyznę słusznej postury i z reguły ubranego z francuska, z zawadiackim kapeluszem, podkręconym wąsem i szpicbródką. Oczywiście jako młody królewicz mógł wyglądać inaczej, jednak nie znam żadnej grafiki, żadnego wizerunku Władysława Wazy, na którym występowałby w stroju typowo polskim (czapka!), w przeciwieństwie właśnie do... jak piszesz, hetmana Chodkiewicza.

Z tym, że hetman Jan Karol Chodkiewicz, który pod Chocimiem zmarł, miał w chwili śmierci lat 61. Tu, znanych jest bardzo wiele obrazów, dzięki którym wiadomo, jak hetman wyglądał w starszym wieku. I choć postać z płaskorzeźby nie przypomina ani 26-latka, ani 61-latka, to artysta raczej odmłodziłby bohatera, aniżeli postarzył. Strój też zdecydowanie pasuje do Chodkiewicza, podczas gdy do Władysława – wcale. Dlatego, moim zdaniem, podobnie jak i Ty przypuszczasz, jest to dowodzący polskimi i litewskimi wojskami pod Chocimiem, hetman Jan Karol Chodkiewicz. Choć sprawa jest trudna, trochę z cyklu, „co poeta miał na myśli”, w tym przypadku rzeźbiarz. Natomiast na 1000% nie jest to Jan III Sobieski, wówczas pacholę 9-letnie, ani Władysław III Warneńczyk, bo i takie opinie można spotkać. Z czterech płaskorzeźb na pomniku, mam zdjęcia tylko dwóch. Nie wiem co jest na pozostałych. jeśli do czegoś dojdziesz interesującego, daj znać, proszę: jestem ciekaw rozwikłania tej zagadki. Pozdrawiam!

zbik użytkownik zbik(wpisów:246) dodano 07.01.2013 01:27

Czyżby o hetmana Chodkiewicza? Myślę, że on jest na innej płaskorzeźbie. Sprawdzę na innych zdjęciach i jeszcze się odezwę. Dzięki za odwiedziny.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:5928) dodano 06.01.2013 23:22

PS: z tym, że nie o Jana III Sobieskiego tu chodzi... ;))

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:5928) dodano 06.01.2013 22:59

Dzięki żbik! Nareszcie kompetentny opis: Gundulić - tego nazwiska nie mogłem sobie przypomnieć, a przecież na jego pomniku tak ważna tablica. Przechodzą rodacy-polacy gapią się na "rolanda" i inne takie, a pojęcia nie mają. że krok dalej jest kawałek polskiej historii. Pozdrawiam!

mirak użytkownik mirak(wpisów:270) dodano 02.04.2010 18:56

Turyście rzeczywiście fotografują teraz wszystko. Ale dzięki temu powstają ciekawe galerie.

beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 06.03.2010 19:52

Fajne wspomnienie odwiedzanych już miejsc.

olazim użytkownik olazim(wpisów:2223) dodano 06.03.2010 18:33

Galeria warta zwiedzania-dużo ciekawych,ustronnych miejsc-syper fotka nr.5-pozdrawiam.

agata użytkownik agata(wpisów:428) dodano 06.03.2010 15:51

Dubrownik jest pięknym miastem, każda galeria jest piękna, ale po obejrzeniu Twojej przyznaję, że udało Ci się osiagnąć to co chciałeś. Jest inna:) Dziękuję za wspomnienia, pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!