m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (30):

 
Ten typ architektonicznego założenia klasztornego przejęli paulini z Węgier, skąd przybyli na Jasną Górę w 1382 r.  . W drugiej połowie XV wieku, ten jednonawowy początkowo kościół został rozbudowany, dobudowano trójnawowy korpus, tak że wcześniejsza jednonawowa budowla stała się wydłużonym prezbiterium. Na zdj. Brama Lubomirskich Kościół posiadał wyposażenie, na które składał się zespół ołtarzy, z ołtarzem głównym wykonanym w stylu manieryzmu, jak też i z organów.  Niestety to wyposażenie zmieniające się na przestrzeni wieków, w swej różnorodności stylów spłonęło w czasie pożaru w roku 1690. Na zdj. Brama, obecnie druga od wewnątrz, zwana bramą Matki Boskiej Bolesnej wzniesiona została w 1641 Obecna bazylika jest monumentalnym dziełem sztuki barokowej, powstałym w latach 1692-1695 i 1706-1728. Sklepienia nawy głównej, prezbiterium, oraz naw bocznych pokrywają freski Karola Dankwarta z końca XVII wieku. Otacza je wspaniała dekoracja stiukowa. Tematyka malowideł w prezbiterium nawiązuje do tytułu kościoła, jakim jest historia znalezienia i tryumfu Krzyża Świętego.  Na zdj. Bazylika - nawa główna
W nawie głównej i nawach bocznych malowidła przedstawiają chwałę Maryi i Jej cnoty. Ołtarz główny przedstawia scenę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Kompozycyjnie podzielony jest na dwie strefy. W centralnym miejscu znajduje się scena Wniebowzięcia, Maryja uniesiona jest do nieba, u góry zaś Trójca Święta czekająca z koroną chwały. Całość utrzymana jest w stylu baroku, niezwykle dynamicznego. Otoczony szczególnym kultem Wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej był ośrodkiem, wokół którego rozbudowano zespół obiektów sakralnych. Pierwotnie Obraz został umieszczony w drewnianym kościółku, który Paulini otrzymali w 1382 r. z rąk księcia Władysława Opolczyka W latach 1642 - 1644 dołączono do gotyckiej kaplicy trójnawową budowlę barokową, typową dla polskiej architektury z przełomu okresu manieryzmu i baroku, często określaną jako styl lubelski. Na zdj. Widok na ołtarz w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej Wśród pięciu ołtarzy tej części Kaplicy na szczególną uwagę zasługuje ołtarz Jezusa ukrzyżowanego z cennym krucyfiksem z końca XV w., wykonanym w szkole Wita Stwosza. Ściany tej części Kaplicy pokryte są licznymi wotami, będącymi świadectwem wdzięczności za cuda i łaski otrzymane za pośrednictwem Matki Bożej. Na zdj. Dziedziniec główny prowadzi do Sali Jana Pawła II, Kaplicy św. Antoniego (a dalej Bazyliki), wieczernika, na wały i bramą na wieżę oraz na dziedziniec przed Kaplicą Matki Boskiej Jasnogórskiej. Wkrótce jednak kościół ten okazał się niewystarczający dla potrzeb miejsca pielgrzymkowego, jakim szybko stała się Jasna Góra. Dlatego też już za panowania króla Władysława Jagiełły, przy wydatnej pomocy jego żony, św. Jadwigi, zbudowano gotycką kaplicę stanowiącą obecnie prezbiterium oddzielone od reszty świątyni kratą gdańską z 1644 roku. Na zdj. Figura Chrystusa Króla  Wszechświata.
W prezbiterium tym znajduje się hebanowy ołtarz barokowy ze srebrną bogatą dekoracją rzeźbiarską z 1650 r., ufundowany przez wielkiego kanclerza koronnego Jerzego Ossolińskiego. Srebrna zasłona, która zakrywa Cudowny Wizerunek, pochodzi z 1673 roku. Bryła sanktuarium chroniącego Cudowny Obraz, ukształtowana jest przez kolejne epoki i style w sztuce: gotyk, renesans, barok, regencję czy eklektyzm. Przechodząc bramy, dziedzińce i portale klasztoru, wtapiamy się w historię miejsca, w ciąg wielkich wydarzeń z dziejów narodu, utrwalonych tysiącem znaków kultu widniejących na ścianach sanktuarium, ołtarzu, czy te najcenniejsze na sukienkach przyozdabiających obraz. Na zdj. Pomnik Jana Pawła II;Monument przedstawia stojącego papieża w sutannie, z piuską w lewej ręce, wyciągającego prawą dłoń w geście pozdrawiania.  W ciągu ostatnich 15 lat decyzją władz klasztoru jasnogórskiego, wiele tych znaków znalazło swoje nowe miejsce ekspozycji. Na zdj. Pomnik Jana Pawła II znajduje się na bastionie Świętej Trójcy i mierzy 4,3 m (bez cokołu). Autorem tego pomnika z brązu jest Władysław Dudek, a fundatorami małżeństwo Gołąb z USA. Został odsłonięty i poświęcony 26 sierpnia 1999 r. - w uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej, z udziałem Episkopatu Polski. W parku klasztornym, który otacza z trzech stron mury Sanktuarium (dawne fosy fortecy), zbudowano w latach 1900-1913 drogę krzyżową, wykonaną według projektu Stefana Szyllera. Odlane w brązie figury 14 stacji są dziełem rzeźbiarza Piusa Welońskiego.
Stało się już tradycją jasnogórskich pielgrzymek, że każda niemalże grupa odprawia tu nabożeństwo drogi krzyżowej. Często widać pielgrzymów, którzy przechodzą od jednej stacji do drugiej na kolanach. Fenomen nieustannie trwającej drogi krzyżowej na wałach Jasnej Góry jest jednym z najbardziej charakterystycznych rysów chrystocentrycznych tego maryjnego sanktuarium. Polacy bardzo kochają nabożeństwo Drogi Krzyżowej - pisał w 1921 r. o. Euzebiusz Rejman, paulin, przeor klasztoru jasnogórskiego i generał zakonu, inicjator powstania monumentalnej drogi krzyżowej na wałach Jasnej Góry. Jasnogórska droga krzyżowa była zbiorowym wotum całego polskiego społeczeństwa, a jej powstanie miało związek z zakrojoną na wielką skalę odnową klasztoru jasnogórskiego, dla której jednym z ważnych bodźców były obchody jubileuszu roku 1900. Ponad jasnogórskim zespołem architektonicznym góruje wysoka, bardzo wysmukła wieża, do niedawna najwyższa w Polsce /obecnie najwyższa w sanktuarium Maryjnym w Licheniu - 141 m./, ma 106 m. i 30 cm wysokości.
Na zdj. Panorama z Bastionu św. Rocha . Obecna wieża, piąta w historii sanktuarium, w dolnej części pochodzi z 1714 r., natomiast jej szczyt pochodzi z początku XX wieku. Całość jest niezwykle spójna i nosi cechy baroku. Na zdj. Panorama z Bastionu św. Rocha Iglicę wieży wieńczy kruk z bochenkiem chleba w dziobie, oraz metalowa chorągiewka z monogramem imienia Najświętszej Maryi Panny, a najwyżej znajduje się krzyż, którego palące się w nocy lampy są symbolem światła i mocy płynącej z tego świętego miejsca. W 2000 roku wieża została całkowicie odrestaurowana.
Działo obronne z czasów  potopu szwedzkiego w roku 1655, ustawione na Bastionie św. Rocha  Jasnogórska twierdza otoczona była murem już w roku 1624, z wejściem jedynie od strony wschodniej - obecna brama Jana Pawła II - pierwotnie zwana wjazdową. Brama ta zmieniła nazwę w 1987 po ozdobieniu jej papieskim herbem i mottem Totus Tuus.

najbliższe galerie:

 
Jasnogórskie sanktuarium (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Częstochowa-Jasna Góra
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
Częstochowa
1pix użytkownik vipepol odległość 0 km 1pix
Jura Krakowsko-Częstochowska zaprasza
1pix użytkownik irkas odległość 0 km 1pix
KLASZTOR NA JASNEJ GÓRZE
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Polskie miasta powiatowe - Częstochowa 1
1pix użytkownik u-optymisty odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
tereza użytkownik tereza(wpisów:3878) dodano 08.03.2010 14:00

Ładna galeria z tego szczególnego miejsca .Pozdrawiam:)

wkraj użytkownik wkraj(wpisów:125) dodano 07.03.2010 21:25

Miejsce niezwykłe i galeria ładnie je pokazuje.
Komentarze uzupełniają widoki na zdjęciach.
Pozdrawiam.

agata użytkownik agata(wpisów:428) dodano 07.03.2010 17:32

Jak zwykle pięknie przedstawione to jakże niezwykłe miejsce:) Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!