m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Nasz spacer po Beskidzie Niskim rozpoczynamy w Kalwarii Zebrzydowskiej , opuszczamy klasztor OO.Bernardynów i kierujemy się w stronę Stryszowa pozostawiamy w zasięgu wzroku prze piękny widok z panoramą góry Żar i klasztoru O.Bernardynów niemal każde z wyższych wzniesień stanowi doskonały punkt widokowy, z którego rozpościera się szeroka panorama z wzgórza Żarek roztacza się piękna panoram w kierunku Babiej Góry  przy dobrej pogodzie i widoczności można dopatrzeć się wysokich Tatr do których w linii prostej mamy około 80 km. Bardziej na zachód widać Pilsko i szczyty Beskidu Małego, za którymi majaczy Beskid Śląski. Na północy, z lewej strony, widoczna jest Jaroszowicka Góra, a na pierwszym planie Kalwaria Zebrzydowska z pięknie prezentującym się klasztorem. Bardziej na wschód widać Lanckorońską Górę. płaskie grzbiety i wygodne ścieżki przyciągają miłośników rowerów górskich i narciarstwa biegowego - droga nasza często wije się krętymi gliniasto kamiennymi ścieżkami w śród ukwieconych łąk, pól i lasów całym bogactwem nie skażonej przyrody
tu i ówdzie można spotkać wypasające się kozy czy krowy z pobliskich gospodarstw domowych.  Na zdj. To synonim polskiego dobrobytu :)) praktycznie na każdym kroku za każdym zakolu drogi podziwiać można różnorodną roślinność traw, kwiatów i warzyw w przy domowych poletkach. Beskid Makowski podzielić można na dwie części, rozcięte doliną Raby. Główna (zachodnia) część Beskidu Makowskiego ma wyraźnie pasmowy, równoleżnikowy układ Kontynując naszą wyprawę przechodzimy niewielki potoczek przecinający drogę w śród mieszanego lasu napotykamy malownicze podmokłe łączki na wiosnę pełne kaczeńca niezbyt głęboki i wartki potoczek możemy pokonać w bród bądz prymitywną drewnianą kładką
wczesną wiosną kiedy wystrzelą pierwsze żdzbła traw na pastwiska wylegają stada owiec na pierwszy wypas świeża wiosenna trawa popita czystą górską wodą wprost z potoku to samo zdrowie dla owiec Ingerencja człowieka pozostawiła w Beskidach trwałe ślady. Pola uprawne i sady podchodzą na zbocza, a nawet na grzbiety Beskidu Makowskiego. Świat zwierząt jest równie bogaty, jak i roślin. Nie ma tu zbyt wielu dużych drapieżników. Wilki w małych watahach pojawiają się głównie ostrą zimą. Tutejsze lasy obfitują natomiast w zwierzynę płową (jelenie, sarny, zające wśród łąk i lasów, potoków, pięknych widoków wzgórz i dolin rozsiane są ludzkie osady, wsie i miastecka, a majowy zapach czeremchy i bzów rozchodzi się po nad doliny jak narkotyk.
wchodząc do wioski zawsze spotykamy na obrzeżu miejscowości kapliczki i krzyże przydrożne, na zdjęciu widoczna jest ludowa figurka św. Jana Nepomucena po kilku set metrach wchodzimy w pierwsze opłotki zabudowań wioski pośród nowoczesności XXI w. bardzo często jeszcze możemy spotkać zamieszkałe średnio wieczne domostwa, chaty i zabudowania gospodarcze oto kilka zdjęć przedstawiających starego zrębowego budownictwa na podbeskidziu makowskim wśród starych zabytkowych kapliczek pojawiają się tu i uwdzie nowe kapliczki wotywne w podzięce za otrzymane łaski uzdrowienia, w tym wypadku nie uleczalnej choroby dziecka w wiosce Łękawica budynki mieszkalne budowane były z bali drewna zrębowego uszczelniane pakułami i malowane wapnem na biało lub niebieskim kolorem
niektóre wioski posiadają kaplice lub kościoły, na zdjęciu Kaplica-pustelnia św. Rozalii w Barwałdzie Górnym - zabytkowa drewniana pustelnia pochodząca prawdopodobnie z 1 połowy XVIII wieku. Tworzą ją dwie kaplice św. Rozalii i św. Marii Magdaleny oraz cela-pustelnia. Wewnątrz znajdują się: barokowy ołtarz Matki Boskiej i św. Rozalii, dwa barokowe płótna z 1747 przedstawiające Boże Narodzenie i Pokłon Trzech Króli, dziewiętnastowieczne obrazy wotywne związane z Misteriami pasyjnymi zawieszane przez pątników pielgrzymujących do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. W Pustelni mieszkali pustelnicy m.in. brat Stanisław Saniewski i Zofia Owsianka. Barwałd Górny - wieś w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim, w gminie Kalwaria Zebrzydowska. Na zdj. kapliczka pasyjna III upadku PJ. Położona na pograniczu Pogórza Wielickiego i Beskidu Makowskiego, na wysokości 280-340 m n.p.m., przy drodze krajowej Kraków-Cieszyn na zachód od Kalwarii. Jest jedną z trzech wsi o tej samej nazwie różniącej się przymiotnikiem. W Barwałdzie Górnym zachował się niewielki, bezstylowy dworek oraz resztki fundamentów, fos i wałów zamku Włodkowej.
Głośną postacią związaną z zamkiem w Barwałdzie była Katarzyna Skrzyńska, żona rycerza rozbójnika Włodka Skrzyńskiego. Ona również zajmowała się rabunkiem; po śmierci męża została pojmana i spalona na stosie jako czarownica. Według tradycji kamienie pochodzące z rozbiórki ruin zamku w Barwałdzie zostały wykorzystane w latach 1616-1617 przez Mikołaja Zebrzydowskiego, fundatora Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, do budowy kaplicy św. Marii Magdaleny na górze Żar, obecnie Pustelni Pięciu Braci Polaków z kaplicą św. Magdaleny istniejące jeszcze stare zabytkowe zabudowania to już ostatnie resztki za nkającej kultury XIX w. opuszczone i często zaniedbane pomieszczenia gospodarcze, stodoły i chlewnie
przy drogach bardzo często spotykane krzyże pięknie zadbane ukwiecone z ławeczka przy boku, świadczą o wciąż żywej religijności ludu Małopolski.To właśnie z tych stron pochodzi Karol Wojtyła Papież JP.II Wielki. pośród zabytkowej zabudowy ludności wiejskiej prawie w każdej wiosce można znalezć dworki i pałace szlachty polskiej Stryszowski dwór położony nieopodal Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej, należy do grupy najciekawszych zabytków dawnego budownictwa rezydencjalnego w tym rejonie. Wzniesiony pod koniec XVI wieku, pierwotnie jako dwór obronny, przebudowany w połowie XVIII wieku. Na zdj. studnia cembrowana z przykryciem gontowym obok dworku. Od ponad 30 lat dwór spełnia funkcje placówki muzealnej, będącej Oddziałem Zamku Królewskiego na Wawelu. W pomieszczeniach dworu prezentowana jest stała ekspozycja Wnętrza dworu polskiego w wieku XIX oraz organizowane są wystawy czasowe. Podziwiajmy dalej to bogactwo kultury podbeskidzkiej ziemi, na zdj obelisk z kamienia ciosowego przedstawiający koronację NMP i inne sceny religijne.
Piękno które po woli ginie i znika z naszych oczu już nie długo będziemy mogli podziwiać i oglądać takie budowle tylko w skansenach z łezką w oku utrwalam za pomocą fotografii mijający czas i kulturę naszych ojców kolumna z piaskowca ustawiona na szlaku Bursztynowym w lesie po za  klasztorem OO.Bernardynów a Barwałdem G. Dwór w Kopytówce (woj. małopolskie, pow. wadowicki) został zbudowany w stylu eklektycznym, w drugiej połowie XIX wieku przez rodzinę Baumów, którzy kupili majątek od Ostrogórskich. Po II wojnie dwór przejęła Spółdzielnia Rolnicza, która administruje nim do dzisiaj.
Obecnie mieszczą się w nim mieszkania w opłakanym stanie, bo nikogo nie stać na remont i utrzymanie tak pięknego dworku
Bugaj k/ Kalwarii a Zakrzów w połowie drogi na szczycie Strońskiej Góry /461 m npm/ znajduje się niewielka lecz zadbana kapliczka Św.Antoniego z Padwy ufundowana w 1811r. kończymy nasz krótki rekonesans po ziemi Podbeskidzia, a na tablicach odległości do których możemy się udać w dalszą drogę. Dziękuje za wytrwałość i odwiedziny.

najbliższe galerie:

 
Dwory i dworki galicyjskie
1pix użytkownik mocar odległość 1 km 1pix
Hrabstwo Bugaj
1pix użytkownik mocar odległość 2 km 1pix
Taka sobie kapliczka
1pix użytkownik mocar odległość 2 km 1pix
KALWARIA ZEBRZYDOWSKA - Misterium Meki Pańskiej 2009 r.
1pix użytkownik mocar odległość 2 km 1pix
W poszukiwaniu wiosny
1pix użytkownik mocar odległość 2 km 1pix
Dwór Senator
1pix użytkownik mocar odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (13):

 
martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 01.12.2012 00:02

zieloniutko tutaj i odświeżająco :))))

glockerka użytkownik glockerka(wpisów:742) dodano 12.03.2010 16:16

Sielsko... anielsko... :-)

lala użytkownik lala(wpisów:172) dodano 12.03.2010 08:20

bardzo przyjemny spacerek

wkraj użytkownik wkraj(wpisów:125) dodano 11.03.2010 23:13

Bardzo ładnie sfotografowana wycieczka z bogatym opisem.
Naprawdę można poczuć ciepło wiosennych dni.
Dla mnie zdjęcie nr 2 już jest wystarczającą zachętą do przejścia tej trasy. Takie widoki to marzenie turysty.
Pozdrawiam

tereza użytkownik tereza(wpisów:3887) dodano 11.03.2010 21:51

Piękny spacerek,lubię takie klimaty.Pozdrawiam:)

walczis użytkownik walczis(wpisów:127) dodano 11.03.2010 15:19

sielanka...
oby do wiosny :)

filmdil użytkownik filmdil(wpisów:1408) dodano 11.03.2010 14:49

Piękne budowle - koniecznie trzeba ocalić od zapomnienia.
Mocar - dobra robota !

mirak użytkownik mirak(wpisów:271) dodano 11.03.2010 13:59

Brrrr zimno. Kiedy znów zakwitną takie bzy?

donita użytkownik donita(wpisów:75) dodano 11.03.2010 10:05

w tym roku zima cos nie chce odejsc :-(, moze dzieki Twojej galerii wreszcie sobie pojdzie

marioli użytkownik marioli(wpisów:1031) dodano 11.03.2010 09:21

Gdyby nie ta siatka i drogowskazy (i oczywiście jakość zdjęć) można by sądzić, że zdjęcia powstały 100 lat temu. Fajna galeria - Mocar wraca do formy.

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 11.03.2010 04:46

Poczułam zapach bzu,szum strumyka i pospacerowałam po znajomych mi stronach.
Bardzo relaksująca galeria,zalecana po zimie.
Dobrze,że takie piękne miejsca zostają na zdjęciach.
A Ty Mocar lepiej wywołaj tę wiosnę!
Pozdrawiam-)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2785) dodano 10.03.2010 22:58

Oli podzielam jak najbardziej Twoją opinię, dlatego wywołuje tą galeria tą piękną porę roku i też nie mogę się już doczekać. Pozdrówka !

oli1104 użytkownik oli1104(wpisów:87) dodano 10.03.2010 22:46

Jak ja się nie mogę doczekać wiosny..., zieleni, spokoju, słońca i ciepłego powietrza...
Niech ta zima sobie już idzie daleko:D
Świetna galeria!
Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!