m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Pragnę Państwu zaprezentować kilka oblicz nad-biebrzańskich bagien i parku, jesienno - wiosenne rozlewiska następna galeria to letnie uroki, i zimowa cisza nad Biebrzą . Biebrzański Park Narodowy można zwiedzać na różne sposoby,pieszo, pływając lub z powietrza balonem. Każdy okres pory roku jest dobry nad Biebrzą lecz najbardziej pięknym i radosnym jest wiosna i lato.

 PEJZAŻE  BAGIEN: Niedostępne lasy rezerwatu, Czerwone Bagno są jednym z najbardziej dziewiczych obszarów w naszym kraju. To tu wojnę przetrwało stado łosi, z którego później odbudowała się cała ich polska populacja.
 W podmokłych ostępach spróbujemy wypatrzyć króla bagien. Widok z ,,betlejem w Burzynie lub z Łysej Góry w Szostakach ukazuje najbardziej rozległą część Biebrzańskich Bagien i pozwoli nam prawdziwie poczuć majestat przyrody! 
WIOSNA - ŻYJĄCE ŁĄKI: Z nadejściem wiosny pokryte śniegiem pustkowia ożywają. W maju możemy oglądać stada kaczek, batalionów i rybitw, krzykliwie broniące swoich gniazd czajki i rycyki oraz rzadkie ptaki drapieżne. Kośne łąki i pastwiska w pobliżu nadbiebrzańskich wsi Brzostowo, Mocarze, Szostaki, Burzyn, Rutkowskie,Wizna,Sieburczyn czy Zajki gromadzą co roku największe ilości przelotnych ptaków.
Zdjęcia prezentowane tu pochodzą z okolic wymienionych tu miejscowości. Są także niezwykłe pod względem krajobrazowym - labirynt rozlewisk z wyrastającymi z wody krzewami i drzewami oraz tętniącymi życiem trawiastymi wysepkami to obrazek będący symbolem tej krainy. Uroku dodają jej jeszcze zachowane tu i ówdzie we wsiach drewniane, kryte strzechą zabudowania z gniazdami bocianimi na dachach. SMAK KRESÓW: Poza obserwacjami przyrodniczymi zapoznamy się z historią i kulturą Podlasia, która zachowała sporo klimatu dawnych Kresów.
Odwiedzimy dwór w Pentowie (z ponad dwudziestoma gniazdami bocianów) również Kiermusy i pobliski Tykocin - miasteczko-bajeczkę z piękną historyczną zabudową, monumentalnym kościołem i jedną z niewielu ocalałych w Polsce synagog, oraz z odbudowanym zamkiem Zajrzymy też do podziemi carskiej twierdzy w Osowcu, aby poznać legendę zamieszkującego w nich ducha rosyjskiego oficera... To tylko cząstka, nie mówiąc juz o samej przyrodzie co czeka na państwa tu w tzw. ,,Polskiej Florydzie WIOSENNE ROZLEWISKA: Mokradła, turzycowiska i lasy bagienne, rozciągające się wzdłuż Biebrzy, zajmują powierzchnię blisko 100 tys. ha, co jest unikatem na skalę europejską.
Zawiłe meandry i starorzecza tętniącej życiem rzeki wylewają co roku, zamieniając dolinę w królestwo ptactwa wodno-błotnego. Biebrzańskie łąki i pastwiska, podtapiane każdej wiosny, przyozdabiają się żółtymi kaczeńcami, tworzącymi niespotykany krajobraz. PTASI RAJ: Wiosna nad Biebrzą jest wielkim widowiskiem ptasich przelotów i godów. Nad rozciągającymi się po horyzont rozlewiskami rozlega się odgłos kluczących po niebie dzikich gęsi, żurawi i innych ptaków.
 Przyciąga to nad Biebrzę ornitologów z całego świata. W Dolinie Biebrzy stwierdzono ok. 270 gatunków ptaków, w tym ok. 180 to gatunki lęgowe. Bagna zamieszkują takie rzadkości jak: łabędź krzykliwy, świstun, dubelt, batalion, wodniczka, dzięcioł białogrzbiety, rybitwa białoskrzydła, bocian czarny, orlik krzykliwy i grubodzioby, puchacz czy bielik. Spotkanie z nimi to wielka i niezapomniana przygoda. KRÓLESTWO ŁOSIA: Wśród zarośli i moczarów żyje król Bagien Biebrzańskich - łoś.
I choć przed kilkudziesięciu laty łoś wyginął na innych terenach, tutaj - w rozległym i niedostępnym dla ludzi rezerwacie Czerwone Bagno - udało mu się przetrwać. Nad Biebrzą łatwo można odnaleźć również ślady bytowania bobra, wydry, jelenia, jenota, borsuka, łasicy, czy największego tu drapieżnika - wilka. PIĘKNE STORCZYKI: Równie interesujący i bogaty jest świat flory. Oprócz cennej roślinności wodnej i bagiennej uwagę przykuwają liczne gatunki objęte ochroną np. lilia złotogłów, rosiczki, wawrzynek wilczełyko, pełnik europejski. Godne zauważenia są również relikty glacjalne jak np. wielosił błękitny, gnidosz królewski, wełnianeczka alpejska czy brzoza niska.
Perełką biebrzańskiej flory są licznie występujące tu storczyki MIEJSCA W KTÓRYCH CZAS SIĘ ZATRZYMAŁ: Nad Biebrzą spotkasz życzliwych ludzi, którzy podobnie jak ich pradziadowie, związani są nierozerwalnie z rzeką, tradycyjnym rolnictwem oraz rękodziełem ludowym - tkactwem, rzeźbiarstwem, wikliniarstwem. Region ten, leżący przez wiele wieków na pograniczu państw, kultur i religii, zawdzięcza swą bogatą tradycję zarówno Polakom, jak i Prusom, Litwinom, Rusinom - oni bowiem zamieszkiwali okolice Bagien Biebrzańskich.
Oprócz malowniczych, drewnianych kościółków, przydrożnych kapliczek i krzyży oraz drewnianych zagród zachowały się nad Biebrzą cenne zabytki. I oto w taki sposób na pewno wielu z Państwa wzbudziłem chęć odwiedzenia tego przeuroczego regionu naszego Kraju. Zapraszam do śledzenia następnych galerii na temat Biebrzy i Podlasia, które już są na OŚ.i ukażą się następne.  DZIĘKUJE.

najbliższe galerie:

 
Biebrza - wiosna 2019 r.
1pix użytkownik mocar odległość 1 km 1pix
BIEBRZA - NIEUJARZMIONA RZEKA
1pix użytkownik mocar odległość 1 km 1pix
BIEBRZA - wiosenne rozlewiska
1pix użytkownik mocar odległość 1 km 1pix
Biebrza w barwach jesieni
1pix użytkownik mocar odległość 1 km 1pix
BIEBRZA - styczeń 2018 r
1pix użytkownik mocar odległość 1 km 1pix
PEJZAŻE PODLASIA - 2
1pix użytkownik mocar odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
kryjan użytkownik kryjan(wpisów:416) dodano 14.03.2010 21:57

Rewelacja!!! Nigdy tam nie byłam , a oglądając Twoje galerie ... WARTO!!!

mocar użytkownik mocar(wpisów:2785) dodano 13.03.2010 23:23

Moja Mała Ojczyzna miejsce ukochane, miejsce rodzinne.
Konwalio - i to jeszcze nie ostatnia ! już przygotowuje następną.
wkraj - napewno warto zapewniam na 100% najlepiej w maju.
Pozdrawiam !!

wkraj użytkownik wkraj(wpisów:125) dodano 13.03.2010 21:33

Jedno z miejsc, gdzie jeszcze nie dotarłem. Twoja galeria zachęca do tego, więc może już niedługo...

Pozdrawiam.

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 13.03.2010 13:01

Mocar...ależ pięknie!
Ja się chyba tam wyprowadzę.
A swoją drogą zrobiłeś tyle galerii z tego miejsca i każda jest zachwycająca.
Pozdrawiam-)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9073) dodano 13.03.2010 00:01

Bardzo fajna, nastrojowa galeria. Pozdrawiam

mocar użytkownik mocar(wpisów:2785) dodano 12.03.2010 22:30

hana - no wiosna ale tylko w mojej galerii, bo za oknem biało i mrozno. Pozdrawiam i dziekuje za uznanie i oceny !!

hana użytkownik hana(wpisów:198) dodano 12.03.2010 21:35

Mocar u Ciebie już wiosna, a mi za oknem pada śnieg! Przepiękna galeria, gratuluję!!!

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 12.03.2010 20:32

Bardzo dziękuję za tę galerię. Zachęcona przez xxx tratwami planuję poznać rozlewiska Biebrzy w tym roku. Tak to już jest - cudze chwalicie, swego nie znacie. Nigdy tam nie byłam, choć słyszałam, że pół Europy zjeżdża nad Biebrzę obserwować ptaki. Pozdrawiam.

glockerka użytkownik glockerka(wpisów:742) dodano 12.03.2010 20:06

Ach, jak tu pięknie... Piękne obrazy wyczarowałeś swoim obiektywem...

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!