m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (45):

 
Uppsala tak naprawdę powstała w miejscu oddalonym o kilka kilometrów na północ, w Starej Uppsali (Gamla Uppsala). Dzisiejsze miasto było portem i handlowym centrum, które się szybko rozwijało. W 1274 r. katedra w Starej Uppsali spłonęła w związku z czym arcybiskup zadecydował, aby nową wybudowano w miejscu dzisiejszej. Miejscowość początkowo była centrum wierzeń pogańskich, gdy przyjęto chrzest, Uppsala stała się siedzibą władzy kościelnej. W 1164 r. Uppsala zyskała status archidiecezji. Budowę obecnej katedry, której patronami są św. Olaf, Eryk i Wawrzyniec rozpoczęto w 1287 r. Inauguracja nastąpiła w 1435 r., jednak zakończenie prac nastąpiło wiele lat później. Świątynia była wielokrotnie przebudowywana, jej obecny kształt pochodzi z 1892 r. Założeniem budowniczych było zbudowanie wspanialszej świątyni, niż konkurencyjna w Trondheim w Norwegii.
Cel udało się częściowo osiągnąć, głównie za sprawą rozmiarów. Nawa ma 118,7 metrów długości, taka sama jest wysokość obu zachodnich wież. W kościele znajduje się także największy w Szwecji dzwon oraz witraż. Dziś świątynia pełni rolę kościoła katedralnego arcybiskupów Uppsali, kościoła parafialnego miejscowej parafii katedralnej, a także narodowe sanktuarium królestwa Szwecji (szw. rikshelgedom). Katedra była miejscem, gdzie do końca XVII w. koronowali się władcy szwedzcy. Jest tu także wiele grobowców monarchów oraz innych zasłużonych osobistości. Na zdjęciu sarkofag króla Jana III Wazy Sarkofag Katarzyny Jagielonki, królowej Szwecji, żony Jana III Wazy. Grobowiec Gustawa I Wazy, założyciela dynastii Wazów króla, który zerwał Unię Kalmarską z Danią i Norwegią, co w rzeczywistości oznaczało pełną niezależność Szwecji. Wokół grobowca znajdują się obrazy przedstawiające życie króla.
Sarkofag Axela Oxenstierny, hrabiego, polityka, reformatora. Uznawany za szarą eminencje  w ówczesnej Szwecji. Poza pokazanymi sarkofagami w świątyni spoczywają m. in. 
Święty Eryk - król Szwecji, 
Laurentius Petri - protestancki arcybiskup Szwecji, odnowiciel Kościoła, 
Karol Linneusz - przyrodnik, 
Emanuel Swedenborg - naukowiec i filozof, 
Nathan Söderblom - arcybiskup Szwecji, laureat Pokojowej Nagrody Nobla. W architekturze katedry dominuje gotyk i neogotyk, choć można tu zauważyć elementy baroku i manieryzmu. Kościół świętej trójcy - znajduje się obok katedry, przy której nie zwraca uwagi, jednak warto mu się przyjrzeć, gdyż pochodzi on z końca XIII w. Wnętrze kościoła świętej trójcy.
Budynek uniwersyteckiego Gustavianum powstał w 1625 r. Znajduje się w nim świetnie zachowana sala sekcji zwłok. Mieszczą się w także niewielkie zbiory antyczne egipskie i grecko-rzymskie, zabytki nordyckie, oraz urządzenia naukowo dydaktyczne. Cześć eksponatów w Gustawianum pochodzi z Polski, m. in. tablice astronomiczne, jakiś stary komputer i inne. Niestety nie mam pojęcia jak się tam znalazły. Uniwersytet w Uppsali, najstarsza uczelnia Skandynawii, założona w 1477 r., do dziś jest jednym z najważniejszych ośrodków naukowych regionu. Uniwersytet może pochwalić się słynnymi absolwentami, m.in. Anders Celsjusz - fizyk i astronom, twórca skali temperaturowej,
Dag Hammarskjöld - sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowej nagrody Nobla,
Pär Lagerkvist - prozaik, poeta, laureat literackiej nagrody Nobla,
Karol Linneusz - przyrodnik,
Nathan Söderblom - arcybiskup i teolog protestancki, laureat pokojowej nagrody Nobla,
August Strindberg - pisarz. Główny budynek uniwersytecki jest wybudowany w stylu neorenesansowym i pierwotnie pełnił rolę seminarium duchownego. Obiekt pełni role reprezentacyjną, jednak nadal odbywają się w nim wykłady i ćwiczenia oraz majowe ceremonie magisterskie.
Warto zobaczyć także inne budynki uniwersyteckie, m. in. bibliotekę, mi niestety nie starczyło czasu. Główna aula uniwersytecka podczas przygotowań. Uliczki starego miasta, w części zachodniej. Warto wspomnieć, że z Uppsali pochodzi wybitny szwedzki reżyser Ingmar Bergman. Ciekawe jak wielki wpływ na geniusz reżysera miał charakter miasta, w którym przyszedł na świat.
Rzeka Fyris przepływająca przez Uppsalę, kilka kilometrów dalej uchodzi do jeziora Melar, które łączy się z Bałtykiem. W byłym młynie znajduje się dziś muzeum Uppsala län (regionu Uppsali). Warto zajrzeć do muzeum, aby poznać historię regionu. Ciekawe gdzie właściciel?
Most prowadzący na drugą stronę miasta. Nowsza, wschodnia część miasta, wiele budynków na tym obszarze zostało wyburzonych w latach 60 i 70tych XX w., z powodu pogoni za nowoczesnością. Dziś zjawisko nie spotykane na szerszą skalę. Centrum miasta Uppsali wyróżnia się spośród miast szwedzkich o podobnej wielkości, wyraźną żywotnością. Poza studentami, odwiedzają je rzesze turystów i weekendowych zakupowiczów. Vaksalaskolan - szkoła i jeden z ładniejszych budynków neoklasycystycznych w Szwecji (tak uważają miejscowi). Uppsala Konsert & Kongress UKK - decyzję o budowie obiektu na potrzeby kultury podjęto w 2004 r. Budynek powstał w szybkim tempie przy placu Vaksala.
Dziś budzi lekkie kontrowersje, ze względu na swój nowoczesny charakter, niedostosowany do centrum miasta. Charakterystyczny widok dla miasta, które warto odwiedzić nie tylko dla walorów estetycznych, ale również bogatej, wielowiekowej historii, nierozerwalnie związanej z dziejami szwedzkiej państwowości.

najbliższe galerie:

 
. . na  królewskim szlaku  . . . Uppsala. . .
1pix użytkownik irena2005n odległość 1 km 1pix
Vasamuseet w Sztokholmie
1pix użytkownik jotwu odległość 18 km 1pix
Sztokholm w zimowej szacie wygląda przepięknie.
1pix użytkownik elizabeth odległość 38 km 1pix
Szwecja - Sztokholm
1pix użytkownik herika odległość 63 km 1pix
. . . wrześniowy rejs Zawiszą. . .  cz.II  ...przez szkiery
1pix użytkownik aiarenowe-opowiesci odległość 63 km 1pix
Sztokholm II
1pix użytkownik szarykot odległość 63 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:2941) dodano 28.04.2014 15:12

fajnie wstęp został przez Ciebie napisany...moim zdaniem....fotek z wnętrza...świątyni...to Ci zazdroszczę i pozdrawiam serdecznie....

zibid użytkownik zibid(wpisów:2267) dodano 23.04.2010 22:28

Nie zostałem przekonany galerią do tego miasta. Wyszło bez wyrazu. Pozdrawiam

tereza użytkownik tereza(wpisów:3841) dodano 16.03.2010 13:59

Ładne miasto,ciekawa galeria.Pozdrawiam:)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2619) dodano 14.03.2010 19:08

,, Ciekawe gdzie właściciel? " - na pewno popłynął do Bałtyku :) Byłem swego czasu i zwiedziłem to piękne i historyczne miasto, tylko jeszcze nie było cyfrówek.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!