m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (44):

 
Kordoba, kolejne miasto na trasie naszej wycieczki objazdowej, uważane jest za jedno z najpiękniejszych miast Andaluzji, bogatych w zabytki ... Alkazar, zespół fortyfikacji z czasów panowania Omajjadów. Przebudowany przez Alfonsa XI w latach 1327-28, a później wzbogacony o ogrody i łaźnie. 
 Białe elewacje kamieniczek i okwiecone balkony, można powiedzieć wizytówka miasta Zachwyca każdy mijany zakatek, ...
... każda uliczka Synagoga umieszczona przy ulicy Judíos. Została zbudowana przez robotników kierowanych przez Isaqa Moheba w 1315 roku.
Składa się z patio, do którego wchodzi się od ulicy i przez które przechodzi się do korytarza prowadzącego do głównej sali modlitewnej - na zdjęciu. Mury Mezquity, wielkiego meczetu, (obecnie katedra), jedno z najwspanialszych dzieł architektury islamu. Wejście na teren meczetu ...
... o wymiarach 179x128 metrów otoczony murem z wieżą - dzwonnicą (dawnym minaretem, na którym wzorowano się w krajach islamskich). Budowany od 785 do końca X wieku na fundamentach świątyni rzymskiej i na murach istniejącej wówczas bazyliki Wizygotów. Po zdobyciu Kordowy przez chrześcijan, na środku sali modłów meczetu zbudowano w XVI wieku katedrę. Kiedy w 1526 cesarz Karol V przybył tutaj był wstrząśnięty tym widokiem i podobno powiedział: zniszczyliście coś, co było jedyne w swoim rodzaju i postawiliście coś, co można zobaczyć wszędzie. Wnętrze o wysokości 11,50 metrów, z 850 kolumnami połączonymi podkowiastymi łukami robi wrażenie labiryntu.
Jedna z kaplic ... Teraz pozostawiam Was bez komentarza, tylko oglądać - ja byłam pod wielkim wrażeniem
Tabliczki przedstawiajace podpisy budowniczych
Maksura, swego rodzaju kaplica do użytku kalifa, porównywalna z punktu widzenia architektonicznego do ikonostasu, bowiem oddziela najświętsze miejsce od reszty sali modlitw, jest zagrodzona przez przeplecione wielolistne łuki. Kryje ona mihrab, niszę modlitewną, która w meczecie kordobańskim przybiera kształt ośmiokątnej kaplicy.
W celu podwyższenia sklepienia w meczecie zastosowano dwukondygnacyjne arkady, których pomysł zapożyczono z akweduktów rzymskich w Meridzie i Segowii. W Wielkim Meczecie dolne arkady mają kształt podkowiasty, górne mają łuki okrągłe. Ponadto klińce łuków są na wzór bizantyjski, na przemian w kolorze białym i czerwonym, co nadaje wrażenie lekkości całej konstrukcji. Ów las kolumn zwieńczonych arkadami stwarza wrażenie obserwatorowi, iż wnętrze jest jeszcze większe niż w rzeczywistości. Dekoracje meczetu pochodzą z przebudowy dokonanej w 961 przez Hakama II i nawiązują do tradycji meczetów umajjadzkich w Jerozolimie i Damaszku. Fasada Mezquity ... Widok na starożytny most i Mezquitę
Puente Romano - 16 łukowy most nad Gwadalkiwirem, zbudowany za czasów Augusta, wielokrotnie przebudowywany. Rzeka Gwadalkiwir o długości około 680 km, uchodzi do Zatoki Kadyksu (Ocean Atlantycki). Jest żeglowna od Kordowy, do Sewilli dochodzą nawet statki morskie. Oprócz zastosowań transportowych jest wykorzystywana do produkcji energii elektrycznej i nawadniania.

Następne miasto  - Valencja.

najbliższe galerie:

 
Kordowa
1pix użytkownik figielek odległość 0 km 1pix
Cordoba
1pix użytkownik warika odległość 0 km 1pix
Andaluzja 2016 - Kordoba (4)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
Cordoba katedra MESQUITA-meczet
1pix użytkownik robertno1 odległość 1 km 1pix
Hiszpania.  Kordoba,  cz. I.
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 1 km 1pix
Andaluzja 2016 - Kordoba (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
tereza użytkownik tereza(wpisów:3887) dodano 16.03.2010 18:52

Budowla robi wrażenie.Pozdrawiam:)

kryjan użytkownik kryjan(wpisów:416) dodano 16.03.2010 17:36

Dziekuję za odwiedziny moich galerii. W najbliższym czasie uzupełnię galerię o pozostałe miejsca, które zwiedzałam. Pod koniec maja wybieram się w innym kierunku: Rosja, Mongolia, Chiny - i następne zdjęcia. Pozdrawiam

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 16.03.2010 15:49

Kryjan...obejrzałam ostatnie Twoje galerie z Hiszpanii.
Są super!
Hiszpania to też moje marzenie,jak narazie niespełnione.
Pozdrawiam-)

pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 16.03.2010 08:09

Po tej wirtualnej podróży takze jestem pod wielkim wrażeniem Kordoby. Nie bedę mogła sie doczekać wyjazdu do Hiszpanii, a już na pewno nie ominę tego miasta.
Bardzo dziekuję za interesujacą wycieczkę z dobrym przewodnikiem :)
Pozdrawiam

beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 16.03.2010 08:03

Jeszcze tu nas nie zaniosło - piękna galeria.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!