m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
 Lipnica Murowana leży w widłach rzeki Uszwicy i jej dopływu Potoku Górzańskiego, w malowniczej kotlinie otoczonej od południa wzgórzami Beskidu Wyspowego, a z pozostałych stron Pogórzem Wiśnickim, który stanowi subregion pogórza Zachodniobeskidzkiego. Leżąc w dogodnych warunkach przyrodniczych była osadą od stuleci, gdyż zawsze osadnicy wykorzystywali naturalne warunki i zasiedlali je. O tym, że tereny żyznych dolin rzecznych Wisły, Raby, Uszwicy i Dunajca były gęsto zasiedlane dowodzą pośrednio liczne wyprawy na Małopolskę jak np. w IX w. Świętopełka Wielkomorawskiego, w X w. Węgrów czy też później hord tatarskich. Głównym celem tych wypraw było zdobycie niewolników i łupów.    Kolejnym dowodem jest wzmianka, że w 1144 r. erygowano parafię lipnicką pod wezwaniem św. Leonarda z drewnianym kościołem.

    Fakt wczesnego rozwinięcia się tutaj życia religijnego potwierdzają też fakty z życia eremitów mających swe pustelnie w pobliżu: Świerada, Justa i Urbana. Lpnica jako osada (wieś) otrzymała ona prawo niemieckie. Niestety nie zachował się ten dokument. Niemniej jest to pewnik wynikający z kolejnego przywileju lokacyjnego, nadanego przez króla Władysława Łokietka dotychczasowemu sołtysowi Lipnicy - Konradowi w 1326 r.
Lipnica to miasteczko bardzo bogate w historię , tradycje ludowe a le również wielkich i sławnych wielu Lipniczan - do których bez wątpliwości jako pierwszy należy Św.Szymon To jego postać wysoko wyniesiona ponad centralnym rynkiem miasta wznosi się na kamiennym cokole, na którym znajdują się cztery płaskorzeźby: Szymon udzielający pomocy,
godło Polski, godło Litwy, herb Lipnicy. Honoru i świetności Lipnicy strzeże św. Szymon, spoglądający czujnie na swoją umiłowaną Ziemię. Figurę wzniesiono w 1913 r. Kościół parafialny pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła został wzniesiony z fundacji króla Kazimierza Wielkiego, który przez dokumenty wydane w dniu 1 VII 1363 roku oddał go do kultu. Usytuowany na skraju dawnego miasta, zachował bryłę gotycką mimo przebudów (głównie z 1720 i 1754) po kolejnych zniszczeniach i pożarach. W 1810 roku runęło sklepienie gotyckie, które niestety nie zostało odbudowane tylko zastąpiono je powałą.
Do najcenniejszych zabytków znajdujących się w nim można zaliczyć umieszczona w bocznym ołtarzu gotycką rzeźbę Matki Bożej z Dzieciątkiem z około 1370 roku, krzyż na tęczy nawy głównej z XVII wieku oraz ołtarz boczny Pana Jezusa Ukrzyżowanego z początków XVIII wieku. Warto też zwrócić uwagę na chrzcielnicę kamienną z XIV lub XV wieku. Fresk w światyni przedstawiający Św. Szymona z Lipnicy. Przed wiekami Lipnicę otaczały mury obronne fundacji króla Kazimierza Wielkiego strzegące bezpieczeństwa mieszkańców. Pozostały tylko niewielkie fragmenty. Lipnica Murowana słynie z konkursu Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego na palmę wielkanocną, organizowanego od 1958 roku. Na zdj. Zabytkowy budynek szkoły Najwyższe palmy prezentowane w konkursie osiągały już ponad 30 metrów wysokości. Laureatem w 2009 został Zbigniew Urbański, który wykonał palmę mierzącą 33 metry i 45 cm. Mieszkaniec Lipnicy Murowanej został zwycięzcą konkursu już czwarty raz z rzędu.
Na zdj. Budynek szkoły
Na zdjęciu zabytkowy budynek szkoły elementarnej do której uczęszczał prawdo podobnie św. Szymon z Lipnicy W miejscu domu rodzinnego świętego Szymona znajduje się kościół, pod Jego wezwaniem do którego mieszkańcy całym sercem są przywiązani. Kościół zbudowano w latach 1636 - 1648 św. Szymon z Lipnicy

Urodzony około 1435 roku w Lipnicy Murowanej, zmarł 18 lipca 1482 roku w Krakowie. 24 lutego 1685 r. został beatyfikowany w Rzymie. Był synem piekarza Grzegorza i Anny. Po ukończeniu Akademii Krakowskiej 1454 1457 wstąpił do Zakonu Franciszkańskiego OO. Bernardynów. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1460 - 1465. W 1465 był Gwardianem w Tarnowie. Wybitny kaznodzieja i gorliwy spowiednik.
Odznaczał się wielką miłością do Matki Bożej. Odbył pielgrzymkę do Rzymu i Ziemi Świętej. Zmarł pielęgnując umierających na zarazę. Spoczywa w Krakowie na Stradomiu obok Wawelu na ul. Bernardyńskiej 2. W 7 lat po śmierci odbyła się translacja jego ciała. Na miejscu domu rodzinnego w Lipnicy Murowanej wzniesiono kościół ku jego czci.
Bezcennym klejnotem tej Ziemi jest modrzewiowy kościół św. Leonarda .... ...wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO - perła na Szlaku Architektury Drewnianej. Kościół został zbudowany w 1141 r. na miejscu gontyny pogańskiej. Obecny kościół wybudowany został na przełomie XV i XVI w. Kościół należy do najstarszych i najlepiej dotąd zachowanych gotyckich świątyń drewnianych. tym cenniejszy iż do naszych czasów przetrwał w stanie nieomal niezmienionym. Wnętrze przechowuje wyjątkowo cenne zabytki dawnego malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego. Ściany i strop pokrywają malowidła z różnych okresów, począwszy od gotyckich jeszcze, patronowych motywów na stropie, aż po barokowe cykle przedstawieniowe z 1711roku. Wystroju malarskiego i dydaktyki tej dekoracji dopełniają pełne ekspresji ludowej unikalne malowidła ilustrujące Dekalog, zdobiące parapet chóru muzycznego.
Wielką wartość artystyczną zwłaszcza w kontekście całości wnętrza, posiadały znajdujące się tu do niedawna trzy ołtarze tryptykowe, dzieła małopolskiego cechowego malarstwa tablicowego, wielokrotnie wzmiankowane i omawiane w literaturze fachowej. Ołtarz główny dedykowany patronowi kościoła św. Leonardowi powstał w warsztacie krakowskim w początku XVI wieku. Wcześniejszy jest ołtarz boczny ze sceną Adoracji Dzieciątka Jezus w polu środkowym, jeszcze ze schyłku XV wieku. Interesujący jest również trzeci tryptyk, dedykowany św. Mikołajowi z około 1530 roku. Do średniowiecznych zabytków zalicza się jeszcze płaskorzeźba zaśnięcia Najświętszej Panny Marii z końca XIV wieku. Po włamaniu do kościoła i kradzieży tryptyków jakie miało miejsce z 4 na 5 lipca 1992 roku, odzyskane tryptyki znajdują się obecnie w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie. Zabytkowy kościół św. Leonarda został wpisany 5 lipca 2003 r. na listę światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego UNESCO jako perła średniowiecznej architektury drewnianej Zwiedzając Lipnicę warto poznać tzw. Nowe Miasto. Godny uwagi jest Dwór Ledóchowskich. To tu wychowały się wyniesione na ołtarze: Urszula i Maria Teresa Ledóchowskie. Dwór został wybudowany przez Kazimierza Bzowskiego na początku XIX w.

najbliższe galerie:

 
Lipnica Murowana-niedziela palmowa w Małopolsce
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
Lipnica Murowana
1pix użytkownik tereza odległość 2 km 1pix
Rajbrot Biały Jeleń
1pix użytkownik maurka odległość 3 km 1pix
Kamień Brodzińskiego
1pix użytkownik carapana19 odległość 6 km 1pix
Wiśnicko-Lipnicki Park Krajobrazowy-Kamienie Brodzińskiego
1pix użytkownik tereza odległość 7 km 1pix
Nowy Wiśnicz - zamek
1pix użytkownik popekpawel odległość 8 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 20.03.2010 19:01

Zapomniałam dodać, że ciekawy komentarz Mocara jest w stanie uatrakcyjnić każde miejsce. Pozdrawiam :)

pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 20.03.2010 18:58

Wydaje mi się, że nawet fotki robione w dzień, przy pięknej pogodzie, niewiele tu pomogą.
Mnie Lipnica rozczarowała - wystarczy spojrzeć na fotkę nr 8. Mam podobną i niestety widać duży architektoniczny zgrzyt.
Właściwie tylko kościół św. Leonarda zasługuje na uwagę.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!