m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (47):

 
Zapraszam, ruszamy na zwiedzanie, z planu wynika że długa droga przed nami Park Güell należy do czołówki najbardziej obleganych barcelońskich atrakcji, ale gdy powstawał, zaledwie 2 osoby wyraziły ochotę na zakup jednej z 62 zaplanowanych na jego terenie rezydencji. Mieszkańców Barcelony nie skusiły możliwość wejścia do królestwa  Gaudiego, malowniczy widok na miasto, cisza, bogactwo roślinności i krystaliczna woda. O klęsce tej wizjonerskiej inwestycji zadecydował dystans, jaki miał dzielić to miejsce od położonych niżej fabryk potencjalnych właścicieli posesji. Pomysł otoczonego zielenią, zamkniętego osiedla-parku dla bogaczy zrodził się w głowie Eusebiego Güella, zamożnego protektora Gaudiego, po jego powrocie z Anglii. Przemysłowiec zachwycił się tamtejszymi ogrodami, które łączyły urodę natury z funkcją praktyczną. Z myślą o przetwarzaniu krajobrazu w ten sposób zakupił on 15-hektarową działkę na jednym z otaczających Barcelonę wzgórz i dał ją we władanie swojemu ulubionemu artyście. Gaudi stworzył na niej baśniowy świat pełen fantastycznych form i symboli.  Motywami przewodnimi była katalońska mitologia pełna smoków i innych niezwykłych bohaterów.
Dom, w którym mieszkał Gaudí nim przeprowadził się w pobliże Sagrada Familia. Mieści się tu muzeum artysty. Taras nad pawilonem kolumnowym przez architekta był nazywany teatrem greckim. Opasany jest wyjątkowo długą ławką, która jest jednocześnie gzymsem pawilonu pod nim.
Zmęczeni upałem lub wędrówką spacerowicze mogą tu odpocząć na ławce, którą wykonał Josep Maria Jujol - bliski współpracownik Gaudiego, specjalizujący się w ceramice artystycznej. I nie ma obawy, że zabraknie dla nich miejsca. Wijące się niczym wąż siedzisko jest najdłuższą ławką na świecie - ma aż 152 m i dekorują je fragmenty porcelany poukładane w malownicze wzory . Wszystkie te budowle są jednak tylko preludium do dalszej części parku pełnej niezwykłych ścieżek i zakamarków, po których można spacerować godzinami. Park zamieniono na obiekt użyteczności publicznej i oficjalnie otwarto w 1922 r. a w roku 1984 wpisano na listę Światowego Dziedzictwa KulturalnegoUNESCO.  Mistrz był ze swojego dzieła tak zadowolony, że Jujol, sam zdolny architekt, zapytał raz podchwytliwie: - Señor Gaudi, jak to jest, kiedy człowiek czuje się geniuszem? - Odczuwam jedynie to, że moi przyjaciele są zazdrośni - odparł artysta.
Sala Kolumnowa - główny pawilon, który miał służyć za targ. Liczy 86 kolumn o wzorach antycznych, w których środku są specjalne kanały umożliwiające spływ wody z położonego nad pawilonem tarasu. Dach sali ma kształt falisty i ułatwia tym bardziej spływ deszczówki.
Na sklepieniu przebogate w barwy mozaiki przedstawiające Słońce, księżyc i gwiazdy...
Salamandra - symbol Plutona.
... i to wszystko. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
mozaikowa Barcelona
1pix użytkownik tamara odległość 0 km 1pix
Moja Barcelona 2
1pix użytkownik nola76 odległość 0 km 1pix
Barcelona - Parc Guell
1pix użytkownik tuptusia odległość 0 km 1pix
Park Guell
1pix użytkownik morswin odległość 1 km 1pix
Chwila w Barcelonie
1pix użytkownik reni3 odległość 1 km 1pix
HISZPANIA Barcelona - Park Güell
1pix użytkownik paweller75 odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
kryjan użytkownik kryjan(wpisów:416) dodano 18.03.2010 23:09

darecki - cieszę się, że ożywiłam Twoje wspomnienia, zwłaszcza że miłe. Pozdrawiam

darecki użytkownik darecki(wpisów:65) dodano 18.03.2010 23:01

Bajeczne miejsce,musieli się nieźle namęczyć kładąc te malutkie kawałki porcelany :)
Również moje wspomnienia zostały mile ożywione.Pozdr.

kryjan użytkownik kryjan(wpisów:416) dodano 18.03.2010 20:05

Cieszę się, że "agata" i "beata-zbychu" mogli przywołać wspomnienia, a Tobie "pesteczko123" życzę zwiedzenia na żywo. Pozdrawiam

beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 18.03.2010 10:24

Uwielbiamy przechadzki po tym parku i tą ławeczkę z widoczkiem na Barcelonę - super galeria i wspomnienia nam się ożywiły, a zdjęć chyba nie mamy z tego parku?

pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 18.03.2010 09:33

Uwielbiam wirtualne wędrówki po tym parku, szczególnie z dobrym przewodnikiem :)
Ciekawe, czy w rzeczywistości kiedyś też będzie mi się tak podobać...

agata użytkownik agata(wpisów:428) dodano 17.03.2010 23:42

Kryjan, piękny ten Twój park. Również z chęcią powtórzyłam spacer ponieważ nie było tłoku i mogłam go obejrzeć bardziej szczegółowo. Miałaś komfortowe warunki do robienia zdjęć, bo tam, akurat tłumy ludzi troszeczkę przeszkadzają. Spacer z Tobą udany. Pozdrawiam i idę na pokaz Magicznej Fontanny.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!