m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Na początek Jaffa pod Tel Avivem. W tle kościół św. Piotra. Po prawej widać (no prawie widać) skały Andromedy. Hostel w Jaffie. Pierwszej nocy pewnemu Argentyńczykowi skradziono walizkę z wszystkimi rzeczami, więc było trochę nerwowo. Taki niestety urok spania w dormitoriach... Bosiko w dzielnicy armeńskiej na starym mieście w Jerozolimie. Część chłopców gra w jarmułkach. W tle Góra Oliwna. Żołnierze odpoczywają tuż za murami starego miasta. Mają w czasie służby takie obowiązkowe wycieczki edukacyjne. Służba trwa 3 lata dla mężczyzn i 2 dla kobiet. W hostelu w Ejlacie spotkałem chłopaka, który był w ekipie rozbrajającej bomby. Niestety również w praktyce. Dwaj sprzedawcy truskawek urządzili sobie 10 minutowy pojedynek słowny. Historia Izraela w 60 sekund. Made by Kobe z USA.
Bar micwa, traumatyczne przeżycie dla każdego żydowskiego chłopca. Mur oddzielający Jerozolimę od Betlejem. Przechodziliśmy pieszym przejściem wraz z setką palestyńczyków wracających po pracy do domu. Dosyć przygnębiające przeżycie. Nas puścili bez żadnej kontroli, każdy z palestyńczyków był drobiazgowo sprawdzany. Graffiti w Betlejem autorstwa Banksy. Jazda kolejką do twierdzy Masada pozwala zadumać się nad losem korzystających z wężowej ścieżki :) Żydowscy obrońcy twierdzy Masada w I wieku n.e. wobec przeważającej siły rzymskich legionów postanowili popełnić zbiorowe samobójstwo. Przeżyły podobno tylko dwie kobiety. Linia na fortyfikacjach odznacza kamienie oryginalne od uzupełnień. W Masadzie zaczęły mnie ścigać zagraniczne wycieczki. Najpierw przyczepiła się wycieczka niemiecka, gdy się zmęczyła zastąpiła ją wycieczka japońska.
O ile się nie mylę szczyty twierdzy Masada znajdują się poniżej poziomu morza. Na zdjęciu dodatek, żeby nie było nudno ;)
Pozostałości obozu rzymskiego z czasów oblężenia. Twierdza Arad. Tu ścigała mnie rozśpiewana wycieczka koreańska. Byłem tylko ja i oni. Niezapomniane przeżycie :))
W samym Arad nie ma nic ciekawego. Poleca się je za to astmatykom, którzy mogą z korzyścią dla zdrowia zwiedzić miasto ;P Z Arad wybrałem się do Ejlatu. Wiązało się to z przejazdem przez pustynię Negew. Najfajniejszy dzień wyjazdu. Na zdjęciu współczesne osiedla beduińskie. Grzyb atomowy w pobliżu współczesnych osiedli beduińskich. Mamszit. Osiedle nabetańskie z I wieku n.e. w samym centrum pustyni Negew. Najbogatsza odkryta osada nabatejska. Leżała na trasie karawan. Podobno właśnie tutaj powstała rasa koni arabskich.
Nabatejczycy to ludność arabska. Co ciekawe przyjęli chrześcijaństwo. Na zdjęciu tzw. kościół Nilowy z IV wieku n.e. Mozaika w kościele. Też z IV wieku ;) Freski w Mamszit. Gdzieś pomiędzy Mamszit a Machtesh Ramon natknąłem się na ciekawe miejsce. Jak się nazywało? Nazywało się kolorowe piaski :D
Krater Machtesh Ramon. Największy naturalny krater na ziemi. Stojąc na krawędzi nie da się go ogarnąć wzrokiem. To już oceanarium w Ejlacie, a konkretnie meduzy. W oceanarium można spędzić praktycznie cały dzień. To z kolei Dolphin's reef. Można ponurkować z delfinami. Może to zrobić każdy, nie potrzeba uprawnień. Po drodze do Petry wraz z zaprzyjaźnioną rosyjską wycieczką zaliczyliśmy opady śniegu i gradu. Widok zza szyby autobusu na trasie Ejlat - Jerozolima.
Jerozolima. Przemoczony schroniłem się w namiocie pod siedzibą premiera. Ta Pani zbierała podpisy pod petycją do premiera o wyrażenie zgody na wymianę żydowskiego żołnierza więzionego przez Hamas na  arabów więzionych przez Izrael. Ślady po kulach przy wejściu na stare miasto w Jerozolimie. Pozostałość konfliktu jordańsko-izraelskiego. Stare miasto stanowiło granicę Jordanii. W jego pobliżu była tzw. strefa niczyja, obecnie są tam najdroższe domy. 30 lat temu można je było kupić za dolara... Widok na Górę Oliwną z arabskiej dzielnicy starego miasta. Kopuła Skały w arabskiej dzielnicy starego miasta. Cerkiew na zboczu Góry Oliwnej. Członek arbaskiej rodziny Nuseibeh zamyka drzwi do Bazyliki Grobu Pańskiego. Na miejscu spotkaliśmy liczną polską wycieczkę wyczekującą na moment zamknięcia świątyni.
Zdziwieni żołnierze po zamknięciu drzwi powiedzieli z uśmiechem na ustach: Dziękujemy. Dobranoc.
Ściana płaczu. W Jerozolimie trafiłem na święto Purim. Wszyscy w dzień przebierają się w kostiumy, a w nocy mają pić tak długo aż nie będą w stanie odróżnić wrogów od przyjaciół. Na pytanie co upamiętnia to święto otrzymałem odpowiedź: U nas każde święto jest o tym samym. Ktoś chciał nas zabić, nie udało mu się, więc się cieszymy. :) A to już Hajfa. Pięknie położona u zbocza wzgórza Karmel. W Hajfie jest najkrótsze metro na świecie, całe 6 stacji. Metro jeździ pod górę, podobnie jak u nas kolejka na Gubałówkę. Tyle, że pod ziemią.
Na zdjęciu panorama Hajfy z ogrodów Bahaistów. Bahaizm to najmłodsza ogónloświatowa religia monoteistyczna. Powstała w XIX wieku. W hostelu spotkałem bahaistów z Niemiec, Kosowa, USA, Republiki Centralnej Afryki i Francji. Ogrody utrzymuje rzesza ochotników z całego świata. Pani na zdjęciu czyści lampy szczoteczką do zębów :) Kosćiół na wzgórzu Karmel, powyżej jaskini Eliasza. Dawniej był to silos zbożowy.
To już Akka, ostatnia twierdza krzyżowców. Polecam, bardzo ładne miasteczko. Sklep pokoju. Niestety ciągle jeszcze zamknięty... Tyberiada nad jeziorem Genezaret w Galilei. W Tyberiadzie, przynajmniej w marcu niewiele się dzieje. Na deptaku nad jeziorem przechadzają się rodziny ortodoksyjnych Żydów w tradycyjnych strojach, turystów brak. Specyficzny widok. Jezioro jest położone na wysokości ok 210 metrów pod poziomem morza. Nazwa pochodzi najprawdopodobniej od jego kształtu, który przypomina harfę. Miasteczko Safed. Jedyne miasto ze 100% ludności żydowskiej. W mieście dominują kolory biały i  niebieski.
Safed jest stolicą kabały. Zdjęcie jeszcze z Safed. Na koniec wybrałem się także do tajemniczej druzyjskiej wioski Mas'ada na wzgórzach Golan. Nic ciekawego tam nie zobaczyłem. W sumie nie wiem czego się spodziewałem ;)

najbliższe galerie:

 
Izrael - Masada 2
1pix użytkownik marucha odległość 5 km 1pix
Ruiny Avdat
1pix użytkownik doracz odległość 6 km 1pix
Egipt część 2 + Izrael + Autonomia Palestyńska
1pix użytkownik patryk odległość 13 km 1pix
Życie w Izraelu
1pix użytkownik mika odległość 14 km 1pix
Makhtesh Ramon
1pix użytkownik doracz odległość 19 km 1pix
Izrael'05
1pix użytkownik paraprawo odległość 23 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
tama użytkownik tama(wpisów:2976) dodano 24.02.2014 12:59

Ciekawa narracja.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4760) dodano 11.02.2014 10:37

Jak dla mnie to trochę chaotycznie. Bardzo dobre zdjęcia przeplatane słabymi i Petra też nie wiadomo po co tu

watcher użytkownik watcher(wpisów:1927) dodano 08.01.2012 19:58

Bardzo ciekawy material.

glockerka użytkownik glockerka(wpisów:736) dodano 24.03.2010 16:50

Ciekawy kraj i ładnie przedstawiony. Pozdrawiam.

tereza użytkownik tereza(wpisów:3830) dodano 24.03.2010 16:28

Interesująca galeria.Pozdrawiam:)

pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 24.03.2010 15:21

Podoba mi się ten "Izrael w pigułce" :)
Fotka 36 zdecydowanie najlepsza.

atropacz użytkownik atropacz(wpisów:165) dodano 24.03.2010 13:17

bull - śnieg pokrył ziemię, cienką warsta, ale pokrył. No za ciepło nie było... a jak wyruszaliśmy z Ejlatu było 27 stopni ;P
bz - to nie problem, wystarczy pogadać na granicy i nie wstawią Wam pieczątki. Mnie tam tak naprawdę oficjalnie nie było ;)
jarfry - dzięki :)

beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 24.03.2010 13:11

Ciekawy rejon świata - wybierzemy się tu w ostatnim roku ważności naszych paszportów aby pieczątka nie blokowała nam ważności dokumentu w niektórych krajach.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!