m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (29):

 
Stari grad założony został w 384 r. p.n.e., przez greckich osadników z wyspy Paros. W tym samym roku urodził się Arystoteles, przez co miasto jest często określane mianem rówieśnika słynnego filozofa. Grecy nadali miastu nazwę Faros i było ono pierwszym organizmem miejskim na wyspie oraz najstarszym na terenie dzisiejszej Chorwacji Ówczesne Faros rozwijało się dzięki rolnictwu i kupiectwu, czemu sprzyjało położenie nad zatoką, która pełniła rolę naturalnego portu. Miasto posiadało pewną niezależność, czego dowodem było prawo bicia monety. W 219 r. p.n.e. miasto stało się częścią Imerium Romanum, zmieniając nazwę na Faria. W początkach VIII w. wyspę najechali Słowianie i zmienili nazwę miasta na Hvar.
Taki stan rzeczy trwał do 1278 r., kiedy to ludność wyspy poddała się Republice Weneckiej. Głównym powodem tej decyzji, było nękanie mieszkańców przez piratów z pobliskiego Omiša. Postanowiono przenieść stolicę bardziej na południe, tak aby stworzyć dogodne miejsce na bazę dla floty weneckiej. W ten sposób powstało dzisiejsze miasto Hvar, a dawny Hvar stał się Starym Miastem, zwanym dawniej także Starym Hvarem. Muzeum miasta Na terenach dzisiejszego muzeum, ogrodu i sąsiednich budynków mieściła się posiadłość jednego z najsłynniejszych obywateli miasta poety i pisarza Petara Hektorovića. W XVI w. wyspę często najeżdżali Turcy, w związku z czym Hektorović obwarował swoje włości.
Okres rozkwitu nadszedł w 1813 r., kiedy to Hvar stał się częścią Królestwa Dalmatyńskiego, należącego do Monarchii Austro-Węgierskiej. Stari Grad był jednym z najważniejszych portów Dalmacji, aż do schyłku XIX w. U progu XX w. nastąpił atak filoksery, szkodnika niszczącego uprawy winogron, w związku z czym zabrakło wina, głównego towaru eksportowego wyspy. Wiele mieszkańców opuściło swe siedziby, dzięki czemu Stari Grad zachował swój dawny charakter. Klasztor Dominikanów z 1482 r. (restaurowany w 1686 r.) Kościół pw św. Piotra.
Stary cmentarz miejski. Kościół św. Rocha z 1569 r. Rynek barokowy Skor
Wąskie uliczki często zamieniają się w jeszcze mniejsze przejścia. Kościół parafialny pw św. Szczepana z 1605 r. Otoczony fosą park miejski Vorba. Serce miasta - port, dziś korzystają z niego żeglarze i rybacy, mimo to przypomina on o dawnej wielkości miasta i jego bogatej historii.

najbliższe galerie:

 
Wyspa Hvar 2
1pix użytkownik wielkopolanka odległość 1 km 1pix
CROATIA – GRAND TOUR 2011 –  Trogir and Islands
1pix użytkownik przemyslaw odległość 1 km 1pix
Maleństwa z Hvaru
1pix użytkownik droplet odległość 1 km 1pix
Hvar - zobaczyc ... i wrócić
1pix użytkownik fotorazdwa odległość 3 km 1pix
na Św. Nikolę piechotką
1pix użytkownik michal odległość 4 km 1pix
Hvar lawendową wyspą
1pix użytkownik zibi1955 odległość 6 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
mirak użytkownik mirak(wpisów:271) dodano 29.03.2010 17:23

Po tych zaułkach można spacerować bez końca. Ale pogoda wygląda na angielską. Szkoda bo wyszło trochę szaro.

beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 29.03.2010 16:20

Byliśmy na Hvarze - cudna wyspa i miejscowości- fajna galeria

dsk użytkownik dsk(wpisów:108) dodano 29.03.2010 12:55

Pogoda może nie była najlepsza, ale po wielu dniach słońca sprawiała ulgę, a co do tych Zastawek to na wąskie, chorwackie uliczki są doskonałe. Pozdrawiam

pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 29.03.2010 10:19

Fajne kadry, szczególnie podobają mi się 12 i 14.
Szkoda, ze pogoda, jak na sierpień, chyba nie najlepsza.
Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!