m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (16):

 
Góry, pustynie i klasztory półwyspu Synaj to znakomite miejsce na wypady dla znudzonych plażą turystów z Sharm el Sheikh i Hurghady Półwysep Synaj od zawsze był bramą oddzielającą Afrykę od Azji (turyści w Sharm el Sheikh spędzają więc wakacje w Azji, a ci, którzy odpoczywają w Hurghadzie, jeszcze w Afryce). Choć w większości dziki, pustynny i słabo zamieszkany, jest bardzo malowniczy, przede wszystkim za sprawą księżycowych, poszarpanych masywów górskich na południu. To właśnie tam, na wysokości prawie 1600 m, znajduje się najstarszy czynny klasztor chrześcijański na świecie - św. Katarzyny. Na zdj. Wejście do klasztoru dla turystów. Jego początki sięgają pierwszej połowy IV w., kiedy bizantyjska cesarzowa Helena kazała wznieść niedużą kaplicę w miejscu, gdzie rósł gorejący krzew, w którym Bóg ukazał się Mojżeszowi. Na zdj. Widok na krzew gorejący. Miejsce to od wieków przyciągało rozlicznych pielgrzymów i pustelników. W 530 r. obok kaplicy cesarz Justynian rozpoczął budowę obecnego klasztoru i kościoła, otoczonych wielkim murem mającym chronić od napadów pogańskich plemion.
Justynian osadził też na miejscu ponad dwustu rycerzy, podobno w znacznej części wywodzących się z nawróconych na chrześcijaństwo Słowian południowych (mieszkające w tych okolicach beduińskie plemię Dżabbalija właśnie od nich pochodzi). Na zdj. Krzew gorejący Sława klasztoru szybko rozniosła się po świecie chrześcijańskim, zwłaszcza wschodnim, i do monasteru zaczęli ściągać mnisi z różnych stron: koptyjscy Arabowie, Ormianie, Syryjczycy i Etiopczycy. Od końca XIII w., po upadku łacińskiego królestwa Jerozolimy, klasztor przeszedł pod jurysdykcję prawosławnego Patriarchatu Jerozolimskiego i do dzisiaj należy do prawosławnych Greków, którzy nadali mu specyficzny charakter, przypominający klimatem i zwyczajami klasztory w greckich górach. Nazwę klasztor otrzymał na początku XI w., kiedy na znajdującej się nieopodal górze znaleziono szczątki kobiece, które przypisano św. Katarzynie Aleksandryjskiej, zamordowanej w 395 r.
W monasterze mieszka dzisiaj około 25 mnichów, którzy oprócz życia duchowego, zajmują się opieką nad wspaniałą biblioteką, w której zbiorach znajdują się unikatowe starodruki i rękopisy Kościołów wschodnich, a także bogaty zbiór bardzo starych ikon. Na zdj. Kanion Kolorowy. Nieopodal Góry św. Katarzyny znajduje się ciekawostka krajobrazowa - Blue Valley (Niebieska Dolina). Belgijski artysta Jean Verame, używając 10 ton olejnej farby, pomalował skały na niebiesko. Pokrywające kamienie mikroorganizmy zostały bezpowrotnie zniszczone. Tę bezmyślną - moim zdaniem - dewastację przyrody nazwano sztuką.
Niektórzy z lekceważeniem mówią o półwyspie Synaj jako o 40 tysiącach kilometrów kwadratowych niczego. To oczywiście nieprawda. Półwysep zaskakuje bogactwem flory i fauny. Rośnie tu ponad 65 proc. gatunków roślin skatalogowanych na terenie Egiptu oraz 32 gatunki zwierząt nie występujących nigdzie indziej na świecie, m.in. specjalne odmiany hien i koziorożców. Zamieszkująca Synaj wspólnota beduińska to bardzo ciekawa grupa etniczna, niepodobna do mieszkańców innych części Egiptu.Beduini od wieków mieszkają w czarnych namiotach utkanych z koziej sierści.  Stąd ich nazwa: bajt sza'ar - domy z włosów. Za nic nie chcą prowadzić osiadłego trybu życia, mimo wielu zachęt ze strony rządu egipskiego. Beduini bardzo strzegą swojej odmienności i prywatności. Większość pustynnych spotkań aranżują biura podróży, a to już nie to samo.

najbliższe galerie:

 
Góra Objawienia
1pix użytkownik doracz odległość 5 km 1pix
Góra Mojżeszowa
1pix użytkownik gpiotrek1 odległość 13 km 1pix
Egipt - Wschód słońca na Synaju
1pix użytkownik marucha odległość 14 km 1pix
2010.05 Egipt - Góra Mojżesza
1pix użytkownik klacia odległość 15 km 1pix
Klasztor Św. Katarzyny
1pix użytkownik gpiotrek1 odległość 16 km 1pix
ZIEMIA ŚWIĘTA  -  Święta Góra Horeb
1pix użytkownik mocar odległość 16 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
glockerka użytkownik glockerka(wpisów:742) dodano 03.04.2010 14:45

Już sobie sama znalazłam odpowiedź, w Wikipedii:"Jest to jedyny tego typu krzak na całym Synaju, a wszystkie próby wyhodowania gdzie indziej zakończyły się fiaskiem".

glockerka użytkownik glockerka(wpisów:742) dodano 31.03.2010 17:56

Mocar, dlaczego tę roślinę uznano za krzew gorejący? Czy może jest niezwykła sama w sobie przez swoją unikatowość i rośnie tylko w tym miejscu?

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2091) dodano 29.03.2010 19:07

Synaju oczywiście, ;)

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2091) dodano 29.03.2010 19:07

Ciekawie pokazałeś skarby synaju. Pozdrawiam

beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 29.03.2010 16:27

Bylismy blisko ale tu niestety nie- fajna galeria.

hana użytkownik hana(wpisów:198) dodano 29.03.2010 09:38

Kolejna ciekawa galeria. Miałam okazję odwiedzić półwysep Synaj kilka lat temu prywatnie nie z biurem podróży. Niektórych zakątków nie zapomnę nigdy np. oazy ze studnią Mojżesza, linii umocnień Bar Lewa. Największe wrażenie prócz wschodu słońca na Górze Synaj zrobił na mnie przejazd tunelem pod Kanałem Sueskim (świadomość że przemykam z jednego kontynentu na drugi). Klasztoru św. Katarzyny nie miałam okazji odwiedzić dziękuję więc za tą galerię. Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!