m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Florencja - miasto w środkowych Włoszech, stolica Toskanii i prowincji Florencja. Miasto założył Juliusz Cezar w 59r p.n.e na miejscu dawnego ertruskiego miasta jako kolonię dla byłych żołnierzy i nazwał ją Florentina. Przez Florencję przepływa rzeka Arno, która jest główną rzeką Toskanii. Ma długość 241km. W 1966r.  podczas powodzi poziom rzeki podniósł się aż o 6m uszkadzając lub niszcząc wiele bezcennych zabytków. Most Złotników (Ponte Vecchio) to najstarszy z florenckich mostów. Zbudowany w latach 1335-1345. Jako jedyny przetrwał II wojnę światowa. Pozostałe zostały wysadzone. Na moście znajdowały sie warsztaty i kramiki rzemieślników w większości złotników. Nad nimi prowadzi korytarz Vasariego , który łączy Pałac Vecchio z Pałacem Pitti.
Most jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc Florencji, co widać po ilości turystów. W jednej z wnęk mostu znajduje się pomnik z popiersiem Celliniego. Widok na rzekę Arno z Mostu Złotników. Zabytkowymi uliczkami udajemy się w kierunku Piazza della Signoria. Z oddali widac górującą nad miastem 94 metrową wieżę Pałacu Vecchio. Pałac Vecchio.
Piazza della Signoria - plac w centrum Florencji budowany od XII do XIVw. Jedną z najważniejszych budowli przy Piazza della Signoria jest Pałac Vecchio. Początkowo był siedzibą republiki florenckiej póżniej pełnił rolę ratusza. Nad wejściem do pałacu znajduje się medalion z monogramem Chrystusa. Po lewej stronie przed wejściem umieszczono Dawida- kopię rzeżby Michała Anioła. Po prawej rzeżba Bandinellego - Herkules i Kakus. Obok pałacu znajduje się Loggia dei Lanzi z kolekcją kopii bezcennych antycznych rzeżb. Powstała w latach 1376-82. Znajdują sie tu miedzy innymi rzeżby Porwanie Poliksene...
...i Perseusz z głową Meduzy Na placu znajduje się fontanna Neptuna wykonana w latach 1563-75. Obok fontanny stoi konny posąg Kosmy I księcia Toskanii, protoplasty rodu Medyceuszy. Ród Medyceuszy rządził Florencją w latach 1434-1737 i doprowadził miasto do największej potęgi gospodarczej i kulturalnej. Florenckie uliczki chyba nigdy nie świecą pustką.
Loggia del Mercato Nuovo to florencki targ zbudowany w połowie XVIw. Znajduje się tu słynna rzeżba dzika Porcelino z 1612r.Jak głosi legenda potarcie jego pyska zapewni każdemu powrót do Florencji. Piazza San Giovanii jest oblegany  przez turystów. Znajduje się tu katedra Santa Maria dell Fiore i Baptysterium San Giovani. Baptysterium San Giovani jest najstarszym budynkiem na placu. Drzwi Raju - wykonane przez Lorenzo Ghiberti w latach 1425-1450 to jeden z najcenniejszych zabytków florenckich. Te drzwi sa tylko kopią, oryginał znajduje się w jednym z muzeów. Drzwi Raju sa ozdobione 10 scenami ze Starego Testamentu. Katedra Santa Maria dell Fiore.
Prace przy budowie katedry trwały z przerwami blisko 600 lat od 1296r do 1887. Fasada wykonana jest z barwnego marmuru w stylu neogotyckim. Jest najpóżniej wykonanym elementem katedry. Portal della Mandorla. Nad wejściem w owalnym obramowaniu znajduje sie płaskorzeżba  przedstawiająca wniebowziecie NMP. Powyżej umieszczona jest figura Marii z Jezusem, figury apostołów i rozeta. Kopuła projektu Filippo Brunelleschi została wykonana na planie osmiokąta. Ma wysokość 107m (wraz z latarnią)
Dzwonnica Giotta stojaca przy katedrze powstała w latach 1334-1359. Ma wysokość 84m. Piazza della Republica. W tym domu mieszkał Dante Alighieri - wybitny poeta włoski żyjacy w średniowieczu. Popiersie Dantego.

najbliższe galerie:

 
Florencja
1pix użytkownik lucpal odległość 0 km 1pix
Florencja
1pix użytkownik szarykot odległość 0 km 1pix
FLORENCJA - SACRUM
1pix użytkownik wo odległość 1 km 1pix
Włochy - Toskania
1pix użytkownik madeleine odległość 1 km 1pix
WŁOCHY - Florencja
1pix użytkownik madeleine odległość 1 km 1pix
Italia , Florencja cz. 2 / 2
1pix użytkownik warusek odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
batsheba użytkownik batsheba(wpisów:492) dodano 06.04.2013 19:09

Kolejne interesujące miasto, zresztą cała Italia wydaje się być interesująca. Byłam tylko w Rzymie, ale mam nieodparte wrażenie, że zwiedzę całe Włochy.
Fajny spacer po ciepłych uliczkach.

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 02.12.2011 21:58

Piękne miasto :)

caprio72 użytkownik caprio72(wpisów:989) dodano 10.04.2010 11:57

dsk: Dzieki za uzupełnienie informacji.

weronika użytkownik weronika(wpisów:238) - Użytkownik usunięty. dodano 07.04.2010 14:35

Spacerkiem po Florencji fajne było , chociaż nie wszystkie zdjecia wyszły dobrze .

dsk użytkownik dsk(wpisów:108) dodano 06.04.2010 17:19

Chciałbym dodać że kopuła została wybudowana bez rusztowania, wielu współczesnych mu architektów uważało pomysł Brunelleschi'ego za nierealny, jednak on do końca wierzył swym obliczeniom, dzięki czemu przeszedł do historii.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!