m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (34):

 
Do Tunisu stolicy Tunezji dotarliśmy Z Sus autokarem  turystycznym, po zaparkowaniu rzuca się w oczy olbrzymia ilość parkujących autokarów i wielka rzesza turystów zwłaszcza z Europy. Wchodząc do muzeum na  wcześniej kupionych biletach, jesteśmy szczegółowo sprawdzani przez służby porządkowo ochroniarskie w długiej i gwarnej kolejce dostajemy się do wnętrz muzeum. Muzeum słynie przede wszystkim ze wspaniałej kolekcji mozaik, które powstały na zlecenie zamożnych obywateli rzymskiej Afryki, a dziś są świadectwem ówczesnych obsesji, stylu życia oraz wierzeń Rzymian.
W Bardo można podziwiać imponującą kolekcję marmurowych rzeźb, niestety, zniszczonych przez Wandalów, , oraz zbiory Muzeum Islamskiego kontrastujące ze wszystkimi zgromadzonymi w budynku portretami, ponieważ muzułmańska sztuka koncentrowała się wyłącznie na motywach dekoracyjnych. Bardo warto odwiedzić choćby ze względu na sam budynek. Usytuowane na przedmieściu Le Bardo, około 4 km na zachód od centrum miasta,
zajmuje dawny pałac Bardo, oficjalną siedzibę bejów husajnickich. Pierwszy pałac w tym miejscu wzniósł hafsydzki sułtan El-Mustansir (1249-1277). Władca także odnowił i przebudował akwedukty z Zaghwanu do Kartaginy, aby zaopatrywały w wodę jego siedzibę oraz medynę. Obecna budowla powstała pod koniec XVII w. i była sukcesywnie powiększana przez kolejne pokolenia Husajnidów do 1888 r., kiedy założono tu muzeum. Najlepiej przyjechać wcześniej, zanim zjawią się wycieczki grupowe, w porze lanczu lub przed zamknięciem.
Latem warto rozpocząć zwiedzanie od drugiego piętra, ponieważ w godzinach popołudniowych robi się tam niezwykle gorąco. Na obejrzenie całych zbiorów potrzeba co najmniej pół dnia, więc lepiej przyjechać tu dwa razy, by nie zwiedzać w pośpiechu. Większość opisów jest wyłącznie w języku arabskim i francuskim. W Muzeum Bardo, jednak najcenniejszymi obiektami artystycznymi są rzymskie mozaiki.
Przedstawiają one tematy mitologiczne a także sceny z życia codziennego - polowania, pracę, łowienie ryb a także rolników oraz dekoracyjne motywy roślinne i zwierzęce. Szczególnie spodobały mi się mozaiki prezentujące tematy i postaci mitologiczne. Podziwiałem mistrzostwo ich wykonania. Wszystko ułożone z tysięcy maleńkich kawałeczków marmuru, lub ceramiki. Często są to piękne kolorowe kamienne dywany albo mozaiki naścienne.
Część muzeum ukazuje dawną rezydencję beja, wyposażenie jego komnat, dekoracje i meble. Zwiedzanie zbiorów jest fascynujące ale i męczące. W muzeum nie ma klimatyzacji, więc niestety jest w nim duszno i gorąco. Ale najbardziej przeszkadzał nam przeogromny hałas i gwar - wycieczkowych tłumów i ich przekrzykujących się - w różnych językach - przewodników.  Ale wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że jest to bardzo interesujące muzeum, i warto było je zobaczyć. DZIĘKUJE

najbliższe galerie:

 
TUNIS
1pix użytkownik brama39 odległość 4 km 1pix
Tunis,Sid bu Said,Kartagina,Bardo
1pix użytkownik bajer odległość 6 km 1pix
Tunezja
1pix użytkownik ignac74 odległość 6 km 1pix
Tunezja - Tunis
1pix użytkownik omektron odległość 7 km 1pix
Tunezja - Tunis - Muzeum Bardo
1pix użytkownik omektron odległość 7 km 1pix
Tunezja - Tunis - Kartagina
1pix użytkownik omektron odległość 7 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
dalenia użytkownik dalenia(wpisów:23) dodano 11.04.2010 18:08

Mnie z kolei w Bardo najbardziej zachwyciły te wspaniałe kopuły. No i rzeczywiście, krzyczący przewodnicy są nie do zniesienia.
Pozdrawiam.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2785) dodano 08.04.2010 22:48

margo - Nie niestety tam jeszcze nie dotarłem . Dziękuje i pozdrawiam !

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 08.04.2010 20:08

Bardzo lubię włóczyć się po muzeach i galeriach, dlatego Bardo jest jednym z nielicznych miejsc, które naprawdę zrobiły na mnie wrażenie.
Nie dotarłam jednak do Duggi choć miałam to w planie i bardzo chciałam zobaczyć bo też pewnie by mi się podobało.
Mam więc taką cichą nadzieję, że może Ty byłeś i coś nam pokażesz. Pozdrawiam

mocar użytkownik mocar(wpisów:2785) dodano 08.04.2010 18:31

Dokładnie Konwalio, nie lubię leżakować całymi godzinami na plaży lecz zwiedzać i to na własną rękę bo nie jestem niczym skrępowany, chociaż istnieje tu pewne ryzyko. Dziękuje i pozdrawiam Wszystkich odwiedząjących i oceniających.

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 08.04.2010 18:15

Mocar,zamiast wylegiwać się na plaży to zwiedzałeś.
I to sobie cenię.
Ciekawe miejsce.
Pozdrawiam.

hana użytkownik hana(wpisów:198) dodano 08.04.2010 17:19

Bardzo ciekawie przedstawiasz Tunezję. Do tej pory wydawało mi się, że nic szczególnego w tym kraju nie ma. Przekonałeś mnie że się myliłam. Pozdrawiam :)

beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 08.04.2010 17:14

Podobało się nam Bardo a w szczególności mozaiki które mieliśmy okazję zobaczyć na żywo- He, he.

magnus użytkownik magnus(wpisów:35) dodano 08.04.2010 17:00

W dalszym ciągu TUNEZJA, ale ciekawa. Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!