m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Puerta del Reloj (Brama Zegarowa) to główna brama wejściowa do najstarszej,otoczonej murem obronnym części Cartageny.Niegdyś połączona zwodzonym mostem nad fosą z wioską Getsemani (dziś dzielnica).Zegar (a właściwie cztery zegary)dodano w 1888 r. Środkowa,przeznaczona dla ruchu kołowego część bramy. Plaza de los Coches.W czasach kolonialnych Cartagena cieszyła się złą sławą ważnego ośrodka handlu niewolnikami.Na placu napiętnowano i sprzedano tysiące czarnoskórych mieszkańców Afryki. Narożnik Plaza de los Coches z Calle de los Carretas. W tych czasach pojazdy konne oczekiwały na placu na swych właścicieli,gdy ci załatwiali ważne sprawy w pobliskich urzędach,bądź oddawali się rozrywce.Stąd nazwa,Plaza de los Coches,czyli Plac Powozów. Znaczące miejsce na Plaza zajmuje pomnik Pedra de Heredii.Urodzony w Madrycie,w młodości zabił w bójce trzech szlachciców.Zmuszony do opuszczenia kraju chroni się na Santo Domingo.W 1526 mianowany wicegubernatorem m.Santa Marta,udaje się na kontynent amerykański.Wyróżnił się w licznych potyczkach z Indianami.W 1533 zakłada miasto,nazywając je Cartagena de Indias. Portal de los Dulces przy Plaza, tu sprzedają podobno najlepsze domowe słodycze i desery Cartageny.
Plaza de la Aduana. Jest największym i najstarszym placem na starówce,był miejscem parad wojskowych. W czasach kolonialnych znajdowały się tu najważniejsze budynki rządowe i administracyjne.W odrestaurowanym,dawnym Urzędzie Celnym (Aduana)mieści się urząd miasta. Iglesia de San Pedro Claver. Kościół powstał w 1603,dzięki staraniom ojców Jezuitów,przebudowany na początku XVIII w.Patron kościoła,św.Piotr Claver był jezuitą,obrońcą i opiekunem niewolników. Nazywany przez współczesnych apostołem Murzynów i niewolnikiem niewolników.Jego szczątki przechowywane są w szklanej trumnie pod ołtarzem. Ulica obok świątyni,Calle San Juan de Dios Museo Naval del Caribe, muzeum morskie,otwarte w 1992,z okazji 500 rocznicy odkryć Kolumba,mieści się w dużym kolonialnym budynku,będącym niegdyś jezuickim seminarium.Posiada kolekcje przedmiotów związanych z morską przeszłością Cartageny i Karaibów.
Najbardziej imponującym obiektem fortyfikacyjnym znajdującym się na terenie obu Ameryk są siedemnastowieczne mury obronne Cartageny.Budowę Las Murallas rozpoczęto w 1586,tuż po zajęciu i splądrowaniu miasta przez Francisa Drake'a a kierował nią włoski inżynier,Bautista Antonelli. Realizacja tego ambitnego zamierzenia trwała dwa wieki,prace ukończono w 1796,na 25 lat przed ogłoszeniem niepodległości Kolumbii.Całkowita długość murów wynosi 12 km,ich wysokość oscyluje między 6-8m. Równoległa do muru ulica,Playa de la Artilleria. Armaty celują w nowoczesną dzielnicę Bocagrande W Cartagenie warto spacerować nie tylko głównymi ulicami,ale też tymi na uboczu... Palacio de la Inquisiciòn, ta powszechnie szanowana kościelna instytucja otworzyła swój oddział w Cartagenie już w 1610 roku i działała aż do niepodległości Kolumbii w 1821.W tym okresie osądzono i stracono ok.800 osób.
Spacer wschodnim brzegiem Laguny de San Lazaro Puente Román, most łączący dzielnicę Getsemani z dzielnicą Manga.W miejscu pięknego dziewiętnastowiecznego mostu,wybudowano nieciekawy,współczesny. Bahia de las Animas, za nią dzielnica Bocagrande Fragment XVII wiecznego fortu,Fuerte San Sebastian de Pastellito,strzegącego wejścia do Bahia de las Animas Nowoczesna zabudowa dzielnicy Manga Marina ekskluzywnego Club de Pesca
Baluarte de San Ignacio, pochodzący z 1630 bastion obronny Iglesia San Pedro Claver i przystań turystyczna Centro de Convenciones, to pochodzący z 1982 nowoczesny obiekt,miejsce targów,wystaw,spektakli muzycznych i teatralnych. Co roku,przed Wielkanocą,gości Międzynarodowy Festiwal Filmowy (Internacional Festival de Cine). Tu mają miejsce wybory Miss Colombia, sala widowiskowa może pomieścić 2 tys.osób. Iglesia La Tercera Orden, ten skromny,jednonawowy,kolonialny kościół zbudowano w latach 1735-57.Odrestaurowany w 1954.
Teatro Colon,przy Av.del Mercado,dzielnica Getsemani Los Pegasos, pomnik Pegazów, podarowany miastu przez autora,Hectora Lombana w 1992 r. Za murem kopuła i wieże kościoła San Pedro Claver Wierna replika żaglowca z epoki przy Muelle Turistico de la Bodeguita Gdzieś tu znajdował się pierwszy port Cartageny W tym ograniczonym murami świecie powstawały w najlepszym katalońskim lub andaluzyjskim stylu pałace,wille,ogrody i kościoły.Żyła tutaj elita Nowego Świata.
Domy za murami to wysokie kamienice z wielkimi,drewnianymi drzwiami,przy których wiszą ozdobne kołatki.Okna są wysokie,z ozdobnymi ,drewnianymi kratami,zamykane żaluzjami.Wysokie sufity dekorowane stiukami. I balkony.Balkony stanowią nieodłączną część Starego Miasta.Wymyślne w kształtach,dekoracjach,porośnięte kwiatami. India Catalina, pomnik dedykowany rdzennym mieszkańcom północnych wybrzeży Kolumbii,reprezentowanych przez Catalinę,indiankę,która była tłumaczką Pedra de Heredii.Opisywana jako wyjątkowo piękna i inteligentna kobieta.Wyszła za mąż za Alonso Montañeza,z którym wyjechała do Hiszpanii. Iglesia de Santisima Trinidad, to niewielki kościół kolonialny powstały w 1643 roku, znajdujący się w centrum dzielnicy Getsemani,poza murami miasta.

Znajdująca się u wejścia do Zatoki Cartageńskiej,w cieśninie Bocachica, wyspa Tierrabomba może być celem ciekawej,całodniowej wycieczki.Na jej płd.krańcu leży duży fort obronny, Fuerte de San Fernando,
powstały w latach 1753-60, na miejscu mniejszego,zniszczonego w czasie ataku adm.Vernona na Cartagenę w 1741 r.Fort zaprojektowano tak,by był samowystarczalny i wytrzymał każde oblężenie. Posiadał basen portowy,koszary,kuchnie,szpital,magazyny z żywnością i uzbrojeniem,dwie studnie,kaplicę a nawet więzienie. Na drugim brzegu cieśniny usytuowano drugi fort,Bateria de San José.Obydwa forty strzegły dostępu do zatoki.Dodatkowo,by zapobiec niespodziewanemu atakowi,między fortami rozciągnięto potężny łańcuch. Przez resztę dnia można powłóczyć się po wybrzeżu,wspaniałym i całkowicie bezludnym, odwiedzić rybackie wioski, Punta Arena i Punta Luna, poleżeć na plaży,jeść świeże owoce,spróbować smażonej ryby z chłodnym piwem Aguila. Na wyspę Tierrabomba dostaniemy się łodzią z przystani La Bodeguita,znajdującej się w centrum Cartageny. Rejs trwa ok.20min, koszt to 15 tys.pesos (7 $),tam i z powrotem.

najbliższe galerie:

 
Castillo San Felipe de Barajas w Cartagenie
1pix użytkownik hardin77 odległość 4 km 1pix
KOLUMBIA - Cartagena de Indias
1pix użytkownik madeleine odległość 6 km 1pix
Spacerkiem  po  Cartagenie
1pix użytkownik agra60 odległość 46 km 1pix
Mompox-w świecie G.G.Márqueza
1pix użytkownik hardin77 odległość 173 km 1pix
Santa Marta
1pix użytkownik hardin77 odległość 173 km 1pix
KOLUMBIA - Santa Marta & Taganga
1pix użytkownik madeleine odległość 175 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
mocar użytkownik mocar(wpisów:2784) dodano 11.01.2012 09:24

Część historyczna zabytkowa przeplata się z nowoczesnością i tworzy udaną całość galerii - pięknie i ciekawo :)

Pozdrawiam.

tereza użytkownik tereza(wpisów:3887) dodano 08.04.2010 15:13

Bardzo interesujące te Twoje kolumbijskie galerie.Pozdrawiam:)

hardin77 użytkownik hardin77(wpisów:169) dodano 07.04.2010 12:51

San Felipe będzie później,kolorowo ubrane murzynki z koszami owoców
na głowie-to taka sama Cepelia jak Inkowie w Cuzco,nie przepadam
(fotka=dos mil≈1$,paczka papierosów lub piwo).

beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 07.04.2010 11:34

Urokliwe to miejsce - a te balkony, balkoniki......- ładnie to pokazane.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!