m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Znajdujemy się na rynku Starego Miasta.Z prawej widzimy ratusz a za nim wieżę kościoła św.Benedykta. Kamienny ratusz to mieszanka stylów -gotycki,renesansowy i neobarokowy. Pierwszy ratusz powstał w tym miejscu w 1310 roku, w XIVw. przebudowany zaś w 1901 r. powiększony o wschodnie skrzydło. W XVII wieku wejście główne zostało przyozdobione renesansowym portalem nad którym umieszczony jest herb miasta. Przed ratuszem,obok wieży narożnej stoi kamienna figura Rolanda, który symbolizuje swobodę handlu i niezależność.Wiąże się to z przystąpieniem Quedlinburga do Hanzy w 1426 roku. Zabudowę rynku (Marktplatz) tworzą XVII i XVIII wieczne kamiennice.
Malownicze uliczki wokół rynku to miły widok nie tylko dla miłośników architektury.Podczas II wojny światowej miasto szczęśliwie uniknęło bombardowań lecz mimo to zabytki znajdowały się w złym stanie. Po wojnie miasto znalazło się na terenie NRD,których władze planowały już wyburzenie historycznego Starego Miasta. Na szczęście nie zrealizowano tego szalonego planu z braku funduszy. W tym wypadku można powiedzieć że brak kasy wyszedł wszystkim na dobre ;-) Jedna z uliczek z typową dla tego miasta zabudową.Warto wspomnieć że część budynków udało się uratować dzięki pracom prowadzonym przez polskich restauratorów. Belki konstrukcyjne są często zdobione rzeźbieniem i malowaniem. A to cecha charakterystyczna dla zabytkowej architektury Quedlinburga - główki belek zakończone tzw szlifem diamentowym. Kanał Muhlengraben i uliczka Word.
Czasem można spotkać i takie ,całkiem nowe i kolorowe akcenty. Ständerbau - to budynek z pierwszej połowy XIV wieku. Należy on do Muzeum Budownictwa Szachulcowego. Na dziedzińcu muzeum. W drodze na wzgórze zamkowe. Zabudowa wzgórza zamkowego. Pierwszy z lewej to tzw Klopstockhaus, od nazwiska poety niemieckiego,który tu się urodził.
Pierzeja zachodnia... ...oraz wschodnia wzgórza. U podnóża zamku. Widok na kolegiatę św, Serwacego. Jest to jedna z ważniejszych budowli kościelnych w Niemczech z okresu romańskiego.
Ozdoba drzwi do kolegiaty. W ogrodzie na tyłach kolegiaty. Ze wzgórza rozciaga się interesująca panorama miasta. Dachy Quedlinburga... Po zejściu okrążamy wzgórze ... ...dość nietypowym chodnikiem wśród skał.
Jeszcze jeden widok na zamek i kolegiatę. Podążamy w kierunku innego wzgórza,położonego w pobliżu. Münzenberg- niegdyś znajdował się tu klasztor benedyktyński. Dziś kilka brukowanych uliczek i niewielkie malownicze domki.
Z tarasu kawiarenki na wzgórzu Münzenberg można podziwiać zamek i kolegiatę w całej okazałości. Podążamy dalej uliczkami Starego Miasta... Oryginalna ekspozycja hotelu. Kotów na ulicach nie widać tyle co w Grecji lub Turcji. Chyba te niemieckie jakieś bardziej zdyscyplinowane ;-). Za to spotkalem takiego na wystawie.
Przy kościele św. Błażeja. Kolejna interesująca dekoracja na narożniku kamiennicy. A to fontanna przy Marktstrasse. Kolejny zabytek - Hagensches Freihaus.Renesansowy dwór wzniesiony w 1564 roku, obecnie mieści się tu hotel. Domy z XVI wieku na zapleczu kościoła św. Benedykta. Kościół św. Mikołaja -widok z Rynku Nowego Miasta.
Hotel Pod Złotym Słońcem zbudowany został w 1671 roku. Spacer po tym niezwykłym mieście kończymy przy fontannie na Rynku Nowego Miasta.

najbliższe galerie:

 
NIEMCY Quedlinburg
1pix użytkownik paweller75 odległość 0 km 1pix
KWEDLINBURG
1pix użytkownik bartekplk odległość 1 km 1pix
Niemcy - Quedlinburg
1pix użytkownik marioli odległość 1 km 1pix
HEXENTANZPLATZ- Czyli tam gdzie tańczą czarownice.
1pix użytkownik bartekplk odległość 10 km 1pix
Wernigerode
1pix użytkownik czupur odległość 25 km 1pix
Wernigerode-kolorowe miasto Harzu
1pix użytkownik mieczysaw odległość 26 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 02.11.2011 21:35

Piękne miasto :)

irena2010 użytkownik irena2010(wpisów:18) dodano 30.05.2010 22:30

Ta galeria - to dla mnie powrót do wspomnień z dzieciństwa.... a drugi raz - jakoś nie po drodze. Dziękuję:)

dalenia użytkownik dalenia(wpisów:23) dodano 14.04.2010 13:19

Mnie także się podoba, szczególnie 21 :)
Pozdrawiam!

hana użytkownik hana(wpisów:198) dodano 09.04.2010 19:42

Pięknie w tym Quedlinburgu! Pozdrawiam :)

ryzykant użytkownik ryzykant(wpisów:145) dodano 09.04.2010 17:56

Bardzo malownicze miejsce i na dodatek ciekawie pokazane. Pozdrawiam

mocar użytkownik mocar(wpisów:2819) dodano 09.04.2010 16:58

Piękna krajoznawcza galeria i urocze zdjęcia . Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!