m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (14):

 
Król Kazimierz Wielki w połowie XIV wieku wybudował na skarpie pradoliny Wisły obszerny, gotycki zamek. Z zamku wyruszały wyprawy myśliwskie do pobliskiej Puszczy Niepołomickiej. Dzieło kazimierzowskie kontynuowali następni królowie: Władysław Jagiełło, Zygmunt I Stary, a następnie Zygmunt August, który zamkowi nadał obecny kształt czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem. Zasługą królowej Bony były ogrody włoskie usytuowane przy południowym skrzydle. Najazd Szwedów w połowie XVII wieku przyniósł kres świetności tej królewskiej budowli. Po rozbiorze Polski w 1772 roku zamek wraz z miastem przeszedł pod panowanie Austrii. Austriacy zmienili wystrój zamku przeznaczając go na koszary, rozebrali też drugie piętro. W okresie międzywojennym i powojennym zamek pełnił funkcję obiektu użyteczności publicznej. Od 1991 roku kiedy stał się własnością Gminy Niepołomice, przystąpiono do kompleksowych prac renowacyjnych. Po kilku latach remontów i prac adaptacyjnych, królewska siedziba odzyskała swą dawną świetność. Przez wieki zamek był rezydencją królów polskich. Obecnie zamek otwarty jest dla gości i turystów. W komnatach zamkowych powstaje Muzeum Przyrodnicze wykorzystujące eksponaty myśliwskie i łowieckie oraz zbiory Wlodzimierza Puchalskiego. W historycznych wnętrzach działa restauracja podająca tradycyjne i wykwintne dania.
Wkrótce zostanie uruchomiony luksusowy hotel mający stanowić bazę dla kongresów i zjazdów, a także dla turystów indywidualnych. W odrestaurowanym zamku organizowane są: kongresy, zjazdy, sympozja, narady, bankiety, biesiady staropolskie, wieczory myśliwskie, imprezy w Puszczy Niepołomickiej, koncerty, wystawy, przedstawienia teatralne, widowiska, pokazy rycerskie, prezentacje zwyczajów i obrzędów ludowych. W centrum miasteczka znajduję się obszerny nie symetryczny rynek główny z którego rozchodzą się dawniejsze szlaki podróżnicze . Również można zauważyć tu zabytkowe pomniki i współczesną fontannę . Kościół parafialny pod Wezwaniem 10 Tysięcy Męczenników ufundowany został przez Kazimierza Wielkiego w 1349 roku konsekrowany w 1558. Jest budowlą gotycką z dwoma zakrystiami i kaplicami. Kaplica południowa, utrzymana w stylu renesansowym ufundowana w 1596 roku przez Jana Branickiego. Znajduje się tam pomnik z ciemnoczerwonego marmuru, nad nim widnieją herby, Gryf i Kotwicz. Po przeciwnej stronie znajduje się kaplica Ludomirskich w stylu barokowym. Na zdj. Kościół Parafialny
W gotyckim presbiterium na ścianie północnej znajduje się polichromia J. Makarewicza z 1916 roku. Podobna znajduje się również na ścianie chóru muzycznego. Ściany kaplicy Lubomirskich zdobią obrazy z życia Karola Boromeusza. Znajduje się tam również słynny obraz, przywieziony z Bolonii, przed którym 400 lat temu została uzdrowiona Anna Branicka. W skarbcu kościelnym znajduje się monstrancja gotycka z XV wieku. Cały kościół zdobiony jest stiukami. Na zewnątrz umiejscowione są liczne tablice, w absydzie kapliczka z ogrójcem, obok dzwonnica. Na uwagę zasługuje bramka w murze kościelnym wykonana w stylu renesansowym przez Santi Bucciego. Archiwum kościelne zawiera wiele starych dokumentów zarówno kościelnych, jak i z życia dworu królewskiego.

najbliższe galerie:

 
Niepołomice , zamek
1pix użytkownik warusek odległość 0 km 1pix
Niepołomice  - edycja II
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Niepołomice.
1pix użytkownik halszka odległość 0 km 1pix
Niepołomice
1pix użytkownik popekpawel odległość 0 km 1pix
Niepołomice i Prezydent Bronisław Sadzący
1pix użytkownik dispar odległość 0 km 1pix
Niepołomice
1pix użytkownik nomaderro odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
maja-maja użytkownik maja-maja(wpisów:442) dodano 13.11.2011 15:45

Cieszę się, że tu wpadłam. Totalne zaskoczenie dla mnie. W Niepołomicach byłam chyba z 30 lat temu. Po obejrzeniu tych fotek postanowiłam, ze muszę tam znowu zawitać. Pozdrawiam serdecznie i dzięki za miły spacerek.

maja-maja użytkownik maja-maja(wpisów:442) dodano 13.11.2011 15:05

Cieszę się, że tu wpadłam. Totalne zaskoczenie dla mnie. W Niepołomicach byłam chyba z 30 lat temu. Po obejrzeniu tych fotek postanowiłam, ze muszę tam znowu zawitać. Pozdrawiam serdecznie i dzięki za miły spacerek.

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 25.06.2010 09:28

Myślałem że zobaczę ten widok na Tatry.
Czy naprawdę je widać? - to przecież daleko.
hejka!

mirak użytkownik mirak(wpisów:271) dodano 20.04.2010 19:52

Jak ci się zaplątała 6. Nie wspomniałeś nic o Puszczy Niepołomickiej.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!