m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Swoją podróż po Gruzji rozpoczęłam od małego klasztoru Davit Gareja, na zachód od Tbilisi. Klasztor znajduje się na totalnym odludziu, w drodze z Tbilisi minęłam może 2 maleńkie wioski. W pobliżu klasztoru nie ma po prostu nic! Tylko pustynia i skały. Mnisi żyją w grotach wyrzeźbionych w litej skale. Niestety nie wpuszczają tam turystów :( Mnich z klasztoru Davit Gareja. Bardzo niechętnie patrzyli na mnie kiedy wyciągałam aparat, więc to chyba jedyne zdjęcie mnicha, które udało mi się przywieźć z podróży. W drodze powrotnej zatrzymałam się przy całkiem sporym słonym jeziorze. Właściwie to ciężko nazwać to coś jeziorem. Była to tak naprawdę warstwa błota przykryta solą. Niemniej jednak widok powalający! :) Noc spędziłam w pociągu Tbilisi-Zugdidi, by następnego dnia z samego rana udać się do Mestii (stolicy regionu Svanetii). Droga do Mestii to coś co ciężko opisać. Ponad 6-cio godzinna jazda busikiem, który w Polsce za żadne skarby nie zostałby dopuszczony do ruchu. Droga szeroka może na 2 metry, a zaraz obok urwisko spadające kilkadziesiąt metrów w dół. Oczywiście co chwilę zakręty o 180 stopni ;) Wrażeń co nie miara, a widoki zapierające dech w piersiach! Niestety to zdjęcie zrobione było przez szybę z busika więc nie oddaje tak bardzo niesamowitego klimatu. W połowie drogi do Mestii zatrzymaliśmy się w niewielkim zajeździe. Była godzina 7 czy 8 rano, a kierowca do śniadanka strzelił sobie kilka kielonków czystej ;) Myślę, że droga od razu wydała mu się prostsza ;) Pamiętam, że dwóch Żydów którzy podróżowali ze mną wyciągnęło swoje jarmułki i zaczęli odprawiać modły za szczęśliwą dalszą podróż :) Jednak dotarliśmy szczęśliwie na miejsce. Czyżby modły zostały wysłuchane? ;) A to już cielaczek naszej gospodyni. 

Gruzini słyną z nieziemskiej wręcz gościnności. Kobieta u której się zatrzymaliśmy po prostu chciała nam nieba uchylić. Co chwilę przynosiła jakieś smakołyki (o ile kuchnię gruzińską można nazwać smaczną :P no ale starała się kobita ewidentnie ;) ) i dopytywała co jeszcze może dla nas zrobić. W ogóle wszyscy byli nad wyraz mili, co o tyle mnie zszokowało, że przed wyjazdem do Mestii wszyscy mnie straszyli, że w tym regionie napadają i zabijają ludzi i ogólnie jest bardzo, bardzo niebezpiecznie. Nic z tych rzeczy!
Główna droga przez Mestię. Jest dość pusto. Większość młodych opuściła to miejsce i ruszyła w poszukiwaniu pracy do Tbilisi i innych większych miast. Opuszczone budynki spotkać można na każdym kroku. A asfalt to rarytas na który nie można sobie tu pozwolić. Mimo to widoki powalające, ponieważ Mestia jest dookoła otoczona wysokimi górami, porośniętymi gęstymi lasami. Przy dobrej pogodzie widać nawet stamtąd Elbrus! Charakterystycznym elementem tego miasteczka są wieże strażnicze wznoszące się przy prawie każdym domu. Pochodzą one jeszcze z dawnych czasów, kiedy w górach grasowali bandyci i mieszkańcy musieli się przed nimi często bronić. Mimo panującej biedy, dzieciaki są takie jak wszędzie. Zawsze uśmiechnięte i chętnie zagajają do turystów, których niestety jest tam jak na lekarstwo.
W Mestii podobno znajdują się dwa muzea, które niestety były zamknięte podczas mojego pobytu. Jest kilka małych sklepików i... kafejka internetowa w której wszystkie europejskie strony są zablokowane przez ruskich :/ A tu już Batumi. Nadmorski kurort gruziński. Wszystkie babcie zawsze wspominały to miejsce jako bardzo ekskluzywną miejscówkę na wczasy. Niestety podczas mojego pobytu było szaro-buro i cały czas padał deszcz. No cóż.. Mimo deszczu architektura nadal zachwyca. Amazońska dżungla w Gruzji? Nie ;) To ruiny twierdzy Gonio, 10 km od Batumi. W Gruzji nawet pranie potrafi zachwycić swoimi kolorami ;) A kotki jak wszędzie..
Mimo złej pogody udało mi się uchwycić przepiękny zachód słońca na plaży w Batumi. Zalew w środku miasta. Raj dla wędkarzy. A tu już w Kazbegi. Po całonocnej jeździe pociągiem do Tbilisi i paru godzinach w busiku Drogą Wojenną. Nazwa mrożąca krew w żyłach, ale po przejeździe do Mestii chyba nic już nie jest w stanie zrobić na mnie wrażenia ;) Droga cały czas asfaltowa, w miare prosta. Luzik ;) W Kazbegi można się cofnąć w czasie. Takie pojazdy tam to codzienność. Ciężko uwierzyć jak pod górę wyprzedzają Landrovery i inne takie :P Gruzińska architektura jednak nadal nie przestaje zadziwiać ;) Rury z gazem wygrały tu walkę ze ścianą. I kolejne powalające widoki. Wymagało to sporo wysiłku, żeby się tam dostać, ale na pewno było warto!
A tu chyba najbardziej rozpoznawalny symbol Gruzji. Kościółek Tsminda Sameba wzniesiony na szczycie góry nad miastem. Dostanie się tam wymaga minimum 45 minutowego szybkiego marszu na całkiem stromą górę. Gruzin, mimo wieku i zmęczenie zawsze uśmiechnięty. Nasz gospodarz w Kazbegi. Droga Wojenna w dawnych czasach łączyła Tbilisi z Rosją. Odbywał się tu transport z i do Rosji. Przyjeżdżało też dużo turystów. Niestety jakiś czas temu granicę zamknięto i turyści przestali przyjeżdżać. Hotele opustoszały, a wręcz popadły w ruinę. Tu na zdjęciu jeden z największych i najbardziej ekskluzywnych hoteli w Kazbegi. Wnętrze zostało praktycznie całkowicie rozebrane przez miejscowych. Co mogło się co czegokolwiek przydać zostało wyniesione. Widok z jednego z pokoi. To musiał być naprawdę 5-cio gwiazdkowy hotel! Zostało jeszcze parę łóżek...
... i ogólne pobojowisko. Widok z balkonu na kuchnię. W drodze powrotnej do Tbilisi zatrzymaliśmy się niedaleko twierdzi Ananuri. Choć turystów mało, handelek nadal kwitnie ;) A tu już Tbilisi.. jak widać McDonald's jest wszędzie! Rustaveli Street, najbardziej ekskluzywna ulica stolicy. Eleganckie budynki, drogie hotele i super ekskluzywne sklepy, których próżno szukać nawet w niektórych miastach Polski. W dalszej części stolicy ciekawe stare kamienice pięknie zdobione...
... ale też niestety straszna bieda, która daje się we znaki w większej części miasta. Rozpadające się budynki, wysypujące się śmieci. Wielkie mycie dywanów przed jednym z kościołów w Tbilisi. I znów zabytkowe samochody ;) I pięknie zadbane parki.. znów wracamy w okolice Rustaveli Street ;) Stara stolica Gruzji - Mtskheta - ta nazwa nadal pozostaje dla mnie niedowymówienia ;) Na zdjęciu katedra Svetitskhoveli z XI wieku.
Oraz mniejszy kościółek Jvari usytułowany na wzniesieniu nad miastem. Jedno z najpopularniejszych dań kuchni gruzińskiej - pierożki Hinkali. Jest to ogromny pieróg w którym znajduje się kulka z mielonego mięsa pływająca w bulionie. Pierogi należy jeść ręcznie tak aby nie wylał się z nich bulion. Absolutnie nóż i widelec nie wchodzą w grę! Uplistsikhe - kolejna miejscówka nie nadająca się do wymówienia przez przeciętnego człowieka ;) Miasto skalne w okolicach Gori. Niewielki kościółek w skalny mieście. Jedyna murowana budowla. I kolejne skalne miasto, tym raziem Vardzia (to już łatwiej wymówić :P). Robi dużo większe wrażenia niż Uplistsikhe, przede wszystkim dlatego, że jest dużo dużo większa i znajduje się na urwisku skalnym. Między poszczególnymi pomieszczeniami idzie się bardzo wąskimi ścieżkami i trzeba bardzo uważać, żeby nie spaść. Za to widoki znów wspaniałe. Kolejny powód, żeby się zagapić i spaść :P
Droga powrotna z Vardzi do Akhaltsike (czy oni naprawde muszą używać takich trudnych słów? :P) Ruiny fortecy Khertvisi zostały opanowane przez pasące się tam krówki.

To już niestety koniec mojej podróży. Zaraz przekroczę granicę i udam się do Turcji.

Bardzo ciężko pokazać Gruzję jedynie w 50-ciu zdjęciach jednak mam nadzieję, że udało mi się przynajmniej namiastkę tego piękna pokazać i część z was wybierze ten region na cel swojej następnej podróży! :)

najbliższe galerie:

 
Gruzja
1pix użytkownik sircamill odległość 9 km 1pix
Tuszetia droga do Dartlo
1pix użytkownik homoviator odległość 24 km 1pix
Gruzja - Chiatura
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 27 km 1pix
Chiatura i okolice
1pix użytkownik dispar odległość 31 km 1pix
Borżomi
1pix użytkownik dispar odległość 35 km 1pix
Gruzja:  Gori,  Borżomi,  Wardzia
1pix użytkownik magdalena odległość 36 km 1pix

komentarze do galerii (24):

 
magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3704) dodano 15.05.2013 07:38

Ta galeria była dla mnie inspiracją do wyjazdu do Gruzji:-)
Claude, widzę że tu też musiałeś wtrącić swoje trzy grosze. Podobnie jak tu http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=20872
Dziękuję Diveato za podsunięcie pomysłu i pozdrawiam:-)

offca użytkownik offca(wpisów:54) - Użytkownik usunięty. dodano 14.05.2013 22:46

Świetnie wyciągnęłaś esencję :)

zibi11111 użytkownik zibi11111(wpisów:100) dodano 20.01.2012 13:39

Bardzo ładnie ukazane zostały klimaty poszczególnych rejonach Gruzji.Byłem tam w latach-80,,jeszcze dobre czasy,republik radzieckich,ale zamierzam powrócić tam obecnie i popsrtrykać trochę fotek.Galeria super tylko pogratulować.-POZDRAWIAM

robertno1 użytkownik robertno1(wpisów:93) dodano 03.08.2011 21:07

przepięknie to przedstawiłaś na 10+
Pozdrawiam

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 05.12.2010 10:58

2-niesamowitej urody. W przyszłym roku wybieram się. Twoja galeria utwierdziła mnie w przekonaniu o nieuchronności tej podróży. Dziękuję i pozdrawiam.

jezier użytkownik jezier(wpisów:40) dodano 04.12.2010 16:45

Największe wrażenie robią skalne miasta. Galeria utwierdza mnie w przekonaniu, że mój plan odwiedzenia tego zakątka świata jest dobrym planem. pozdr :)

agra60 użytkownik agra60(wpisów:1400) dodano 16.11.2010 16:20

Ciekawe zebrałaś zdjęcia z Gruzji -stworzyły prawdziwy klimat tego cudnego kraju - wraz z opisami stanowią ABC wiedzy o Gruzji - cenne dla tych co pojadą po raz pierwszy -wystarczy przepisać miejscowości nanieść np Google maps , wydrukować -a potem zwiedzać -bo Twój zestaw to lekcja obowiązkowa do poznania tego pięknego kraju.Dziękuję autorce za galerię .Pozdrawiam

atropacz użytkownik atropacz(wpisów:165) dodano 18.10.2010 22:25

Nr 2 rewelacja. Wystrzelałem cały magazynek do kalendarza :)

milena użytkownik milena(wpisów:48) dodano 11.09.2010 21:09

Bardzo dobra galeria.Interesujące i urozmaicone zdjęcia oraz ciekawy komentarz.Nic,tylko dać 10 pkt.

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 26.07.2010 21:25

Przypadkiem tu zajrzałam i nie żałuję. Ja zwolenniczka krótkich galerii stwierdzam, że było mi za krótko...
Pozdrawiam serdecznie

kropla_wody użytkownik kropla_wody(wpisów:36) dodano 28.05.2010 19:01

Świetna galeria, oglądałam i czytałam z wielką uwagą.
Pozdrawiam serdecznie

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6141) dodano 19.05.2010 11:08

Galerie obejrzałam z wielką uwaga. Po jej obejrzeniu , chce się szybko tam pojechać :))) Gratuluję:)))

gniady użytkownik gniady(wpisów:50) dodano 12.05.2010 16:47

Możesz napisać jak tam dojechałaś. Jak sądzę masz aktualne informacje na tem temat. Najlepiej odpisz na forum w temacie Gruzja. Dzięki!

moneeq użytkownik moneeq(wpisów:1090) dodano 21.04.2010 11:44

za zibidem. gratuluje

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 17.04.2010 09:35

Bardzo, bardzo udany debiut - mocne wejście - tak trzymać
Gruzja w pigułce - pozdrawaim

irolek użytkownik irolek(wpisów:1008) dodano 13.04.2010 01:44

Dziekuje za wyczerpujaca odpowiedz i pozdrawiam.

diveata użytkownik diveata(wpisów:2) dodano 12.04.2010 23:20

Dziękuję wszystkim za przemiłe komentarze i tak wysokie oceny! Naprawdę nie uważam się za jakąś profesjonalistkę. Zdjęcia robię co prawda już jakiś czas, ale z profesjonalną lustrzanką mam do czynienia dopiero od 2 lat (i tak, naprawdę mam 23 lata :P). Postaram się was nie zawieść i niebawem zamieścić galerie z innych podróży.

Na początek jednak chciałam się ustosunkować do wypowiedzi irolek'a. Piszesz, że nie widzisz nic pięknego w Gruzji, żadnych ładnych krajobrazów czy budynków. Cóż... co do budynków to masz pewnie rację, bo większość jest bardzo zniszczona przez wojnę.. zresztą ja również nie należę do amatorów architektury, więc też bym pewnie tego piękna nie dostrzegła :P Natomiast co do widoków to Gruzja jest miejscem numer jeden dla mnie i o to będę się kłócić zawsze ;) Może faktycznie moje zdjęcia nie oddają idealnie uroku gruzińskich krajobrazów... była mgła, przez większą część mojej podróży padał deszcz... Ale tam trzeba po prostu pojechać i to zobaczyć! Takich gór nie ma nigdzie! Alpejskie pagórki z Austrii czy Włoch mogą się schować ;) Kiedy wchodziłam na jakiś szczyt po prostu nie mogłam się napatrzyć! I szlak mnie trafiał jak przez pół godziny ustawiałam aparat i nie byłam w stanie zrobić zdjęcia, które choć w małym stopniu oddało by ogrom tych gór! I tych przepięknych widoków.. tak różnych od siebie.. Przykładowo w regionie Svanetii (przy granicy z Abchazją) mamy w górach bardzo gęste lasy iglaste, z kolei w Kazbegi góry pokryte są jedynie zieloną trawą i niskimi krzakami, a w południowej części kraju mamy już góry bardzej.. jakby to powiedzieć.. pustynne? Praktycznie same skały i jakieś nieliczne krzaczki. To jest po prostu bajkowy krajobraz.. jedziesz autem godzinkę i już jesteś w zupełnie innym świecie. Ja się nie mogłam napatrzyć ;) Jeśli ktoś nie widzi w tych zdjęciach nic pięknego to uważam, że jedyne co powinien zrobić to wsiąść w samolot i przekonać się osobiście! ;)

Pozdrowienia dla wszystkich :)

magnus użytkownik magnus(wpisów:35) dodano 10.04.2010 08:50

Gratulacje świetny debiud, prosimy o dalsze galerie. Co do Gruzji to kusi bardzo, ale jeszcze muszę troche poczekać. świetne fotki. Jeszcze raz GRATULACJE

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3704) dodano 10.04.2010 07:39

Jak dla mnie rewelacja! Super zdjęcia, świetne opisy – wszystko podane w lekki, żartobliwy sposób. Zdjęcia pachną mi profesjonalizmem. Czy aby na pewno jesteś amatorką? Wiek w profilu prawdziwy? Zakładając że tak, to masz dziewczyno prawdziwy talent! Pozdrawiam serdecznie.

raul użytkownik raul(wpisów:2032) dodano 09.04.2010 22:12

Witaj na pokładzie. Bardzo poznawczo, interesująco i zachęcająco. Wiesz o co chodzi. Z pewnością Twoje dalsze prezentacje będą równie ciekawe, dlatego oczekuję ich z niecierpliwością.
Pozdrawiam.

watcher użytkownik watcher(wpisów:1930) dodano 09.04.2010 21:11

Rewelacja , 25 podoba mi sie najbardziej.

irolek użytkownik irolek(wpisów:1008) dodano 09.04.2010 21:03

WITAM-piekne zdjecia, fajne miejsce, pewnie ludzie takze goscinni i fantastyczni jak piszecie o Gruzinach ale ja caly czas czekam na to ze ktos pokaze mi piekno tego kraju.Naprawde jeszcze nie widzialem zadnych zdjec krajobrazow czy budowli ktore powalilyby mnie na kolana.Prosze napiszcie mi gdzie ukryte jest piekno tego kraju.POZDRAWIAM

diveata użytkownik diveata(wpisów:2) dodano 09.04.2010 20:59

Hehe :) Debiut jak debiut... Już od dawna podróżuję po świecie i robię zdjęcia ;) Na tą stronę trafiłam całkiem nie dawno.. No i zauważyłam, że mało zdjęć z tego regionu tu macie.. A szkoda, bo to naprawdę przepiękny kraj! Mam nadzieje, że moje kolejne galerie nie okażą się mniej ciekawe.. mam jeszcze duuużo do pokazania ;)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9086) dodano 09.04.2010 20:50

zacna galeria.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!