m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (13):

 
Kościół i klasztor Bernardynów. Zakonnicy zostali sprowadzeni do Zbaraża w XVII w. Rozwinęli w tym miejscu prężną działalność oświatową. Absolwentami szkoły prowadzonej przez braci byli min. Ignacy Daszyński oraz Ignacy Tokarczuk. Od 1944 roku przez przez niemal pół wieku zarówno kościół jak i budynki klasztorne pełniły funkcje świeckie , w tym czasie dochodzi do ogromnych zniszczeń.
Kościół znajduje się w centralnej częsci miasta, spod kościoła rozpościera się widok na wzgórze zamkowe. W zabudowaniach klasztornych w chwili obecnej znajdują się tzw. biura instytucji państwowych. Kościołem opiekują się dwaj bracia Bernardyni mieszkający na podmiejskiej malutkiej plebani. We wnętrzu kościoła poza pięknymi odremontowanymi ołtarzami można zobaczyć stosy spruchniałych elenentów wystroju kościelnego które czekają na renowację. Jeszcze jakiś czas temu była możliwość zwiedzenia katakumb pod kościołem. Legenda mówi, że budowla została postawiona na dziesiątkach dębowych pali wbitych pionowo w podmokły teren. Przerażająca monumentalność w delikatny sposób komponuje się z obłędną ciszą. Widok ze wzgórza zamkowego. Obok zabudowań klasztornych widoczna jest mała kopuła cerkwi p.w. Zaśnięcia Najświętszej Bogurodzicy. Kępa drzew widoczna przed cerkwią to miejsce gdzie znajdował się kościół FARNY. Po pożarze rolę głownej świątyni w mieście przejął kościół Bernardyński. Widok ze wzgórza zamkowego.
Na zdjęciu widoczne są kopuły Grekokatolickiej cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego, przed nią ulokowane są budnki miejscowej szkoły, przy której znajduje się rynek z pomnikiem Ivana Franki. Główna brama prowadząca do zamku Zbarazkiego.
Stary Zbaraż. Właśnie na tym wzgórzu miał znajdować się pierwszy zbarazki zamek. Jego zniszczenie miało nastąpic w XIII w. przez nawały tatarskie. Na wzgórze można dostać się wędrując przedmieściami miasta. Ze wzgórza rozpościera się piękny widok na cały Zbaraż, zaś w przeciwnym kierunku na Tarnopol. Idąc na Stary Zbaraż w oddali widoczna jest Obronna cerkiew św. Onufrego, której powstanie datowane jest na 1600 r. NAGROBEK Z POLSKIEGO CMENTARZA W ZBARAŻU
NAGROBEK Z POLSKIEGO CMENTARZA W ZBARAŻU NAGROBEK Z POLSKIEGO CMENTARZA W ZBARAŻU NAGROBEK Z POLSKIEGO CMENTARZA W ZBARAŻU
NAGROBEK Z POLSKIEGO CMENTARZA W ZBARAŻU

najbliższe galerie:

 
Zbaraż
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
Na Kresach 2015
1pix użytkownik szustakowskimieczyk odległość 1 km 1pix
Na Zielonej Ukrainie I (2012)
1pix użytkownik szustakowskimieczyk odległość 1 km 1pix
Kresy
1pix użytkownik futermama odległość 2 km 1pix
Na Zielonej Ukrainie II (2012)
1pix użytkownik szustakowskimieczyk odległość 2 km 1pix
Zbaraż 1996
1pix użytkownik szustakowskimieczyk odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
szustakowskimieczyk użytkownik szustakowskimieczyk(wpisów:260) dodano 11.04.2013 21:24

Miło było obejrzeć bliskie mi miejsca w Zbarażu. Pozdrawiam.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2778) dodano 21.07.2010 00:03

Gdy tam byłem kilkanaście lat temu kościół był w remoncie i otoczony drewnianym walącym się płotem - aż trudno uwierzyć że tak teraz pięknie wygląda.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!