m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Historia zespołu klasztornego sióstr klarysek jest związana nierozerwalnie z dziejami Starego Sącza. Na zdj. Rynek Główny Starego Sącza Powstanie miasta było konsekwencją nadania św. Kindze Ziemi Sądeckiej w roku 1257 r. Ufundowany przez św. Kingę w roku 1280 klasztor klarysek otrzymał od fundatorki jako uposażenie ziemię sądecką wraz z miastem.  Został on usytuowany obok układu miejskiego, nad stromą skarpą doliny Popradu. Na zdj. Plac przed wejściem do Klasztoru Pierwszy kościół p.w. św . Klary, założycielki zakonu klarysek, zapewne drewniany, z częścią murowaną, poświęcony został w 1285 r.  Przebudowany w 1332 r. w stylu gotyckim, poświęcony został Trójcy Świętej. Liczne pożary sprawiły, że był on wielokrotnie przebudowywany i remontowany.
 Od południa do kościoła przylega późnorenesansowy budynek klasztoru wzniesiony na początku XVIII wieku. Z inicjatywy kardynała Jerzego Radziwiła. Zachował jednak charakter budowli gotyckiej, o czym świadczy bryła świątyni oraz żebrowo krzyżowe sklepienie prezbiterium i kaplicy pod chórem. Kościół jest budowlą jednonawową, o wydłużonym pięcio przęsłowym korpusie i krótkim, węższym od korpusu prezbiterium. Trzy zachodnie przęsła podzielone są na dwie kondygnacje. Górną zajmuje oratorium zakonne. Ołtarz główny z 1699 r. i ołtarze boczne są dziełem artysty włoskiego Baltazara Fontany i wykonane zostały z czarnego marmuru oraz stiuku. Obraz w ołtarzu głównym, trybowany w srebrnej blasze przedstawia Trójcę Przenajświętszą ze świętymi: Franciszkiem, Piotrem, Janem Chrzcicielem, Pawłem i Kingą.
W wieńczącej glorii umieszczona jest scena wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W ołtarzach bocznych znajdują się wizerunki św. Antoniego i św. Klary. Na drzwiach zakrystii malowidła z XVII w. przedstawiające przeniesienie relikwii św. Stanisława oraz zwycięstwo Bolesława Wstydliwego nad Jadźwingami. Na zdj. Portal wejściowy do Kaplicy Św. Kingi Ołtarze boczne w nawie kościoła barokowe poświęcone: po lewej, Matce Bożej Pocieszycielce Strapionych; po prawej, św. Kindze. Na zdjęciu. Do kościoła przylega czternastowieczna kaplica św. Kingi, otwarta od nawy dużym oknem w marmurowej oprawie barokowej, odgrodzona ozdobną kratą z XVII w. Na zdj. W przylegającej do kościoła kaplicy z XIV w. Znajduje się ołtarz z figurą św. Kingi 1470 r. wykonaną z drzewa lipowego. Kinga czyli Kunegunda urodziła się 5 marca 1234 roku w Esztergom jako córka króla węgierskiego Beli IV i Marii z rodu Laskarisów. 
Na zdj. Pod figurą umieszczona jest srebrna trumienka z relikwiami św. Kingi. W roku 1241 z powodu najazdu tatarskiego Kinga została zmuszona do ucieczki wraz z Grzymisławą i Bolesławem, doświadczając wielu uciążliwości tułaczego życia. Na zdj. zbliżenie postaci świętej Kingi.
Gdy w roku 1243 sprzymierzeńcy Bolesława ofiarowali mu tron w Krakowie, powróciła wraz z Bolesławem i Grzymisławą do Małopolski i wraz z nimi zamieszkała w Nowym Korczynie. Na zdj. Dekoracja ołtarza. Po śmierci Bolesława opuściła Kraków i zamieszkała w Sączu, gdzie oddała się sprawom całego regionu, zakładała nowe osady, organizowała parafie, budowała kościoły i zaopatrywała je w potrzebne sprzęty. Pociągnięta ideałami św. Franciszka z Asyżu i św. Klary, Kinga wstąpiła w szeregi III zakonu św. Franciszka i za zgodą Bolesława postanowiła zachować dziewictwo w małżeństwie. W kościele znajduje się unikalna barokowa ambona z 1671 r. na rzucie gwiaździstym, z bogatą dekoracją rzeźbiarską przedstawiającą drzewo genealogiczne Chrystusa i Jego Matki.  Z piersi Jessego - ojca Dawida, wyrastają dwie gałęzie winnego krzewu, ...na których umieszczono figury dwunastu królów z rodu Dawida.
Pod chórem znajduje się tablica informująca, że została tutaj pochowana Królowa Jadwiga, żona Władysława Łokietka, a matka Kazimierza Wielkiego, która po śmierci męża, zamieszkała w klasztorze sióstr klarysek. Kruchta świątyni z chórem Po lewej stronie okna umieszczono tablicę pamiątkową, ufundowaną na podziękowanie za kanonizację Panie Ziemi Sądeckiej oraz za pobyt w tym miejscu Ojca Świętego Jana Pawła II 16
czerwca 1999 r. Według legendy, gdy polski książę krakowsko-sandomierski Bolesław poprosił o rękę węgierskiej królewny Kingi, ta zwróciła się do swego ojca, aby w wianie nie dawano jej złota i kosztowności, gdyż niosą za sobą pot i łzy ludzkie.
Nie chciała też roju służby, bo ta jest znamieniem pychy. Życzyła sobie tylko jednego skarbu - soli, którą chciała dać swej przyszłej ojczyźnie. Król Węgier podarował jej więc najbogatszą kopalnię Siedmiogrodu w Marmarosz (Prajd). Kinga biorąc ją w posiadanie, Na zdj. Brama ufundowana przez społeczeństwo Węgerskie. wrzuciła do szybu swój zaręczynowy pierścień, zaś w drodze do kraju swego męża zabrała ze sobą doświadczonych górników węgierskich. W Polsce kazała im szukać soli. Gdy ją wreszcie znaleźli (w Bochni i Wieliczce) to jak pisze Ksiądz Piotr Skarga, w pierwszym bałwanie (bryle) soli, który wykopano, pierścień się on jej znalazł,
który ujrzawszy Kunegunda i poznawszy, dziękowała Panu Bogu, który dziwy czyni tym, którzy Go miłują. Kinga jest rozpamiętywana do dziś w polskich bajkach i książkach. Kościół parafialny pw. św. Elżbiety Węgierskiej Wdowy.
Konsekrowany
przed 1470 r. Spalony w 1644 r. po czym odbudowany do 1649 r. Zbudowany w drugiej połowie XIV wieku, murowany z kamienia i cegły.  Zrabowany w czasie wojen szwedzkich 1655 - 1656. Ulica łącząca Rynek Główny z Kościołem parafialnym. Kształt rynku starosądeckiego zbliżony jest do kwadratu, a każdy bok dokładnie odpowiada czterem stronom świata. Z każdego rogu prostopadle wychodzą dwie ulice.
Kinga została beatyfikowana przez Aleksandra VIII w 1690 r.
A kanonizowana w Starym Sączu
16 czerwca 1999 r. Na zdj.Na rynku pod lipami widzimy studnię. Stan w jakim studnię zastajemy datowany jest na 1848r. Lipy otaczające studnię zasadzono w 1877r.
Papieski ołtarz w Starym Sączu, na którym papież Jan Paweł II przeprowadził mszę świętą oraz kanonizował św. Kingę Ołtarz kanonizacyjny z
  16 czerwca 1999 r. Słowa z ołtarza który był wykonany z soli, a po kanonizacji przeniesiony został do kaplicy w kopalni soli w Wieliczce Św. Kinga jest patronką górników wydobywających sól.
Kaplica w kopalni soli w Wieliczce jest poświęcona tej że patronce. Panorama Starego Sącza w wiosenno - zimowej aurze.

najbliższe galerie:

 
Spacerkiem po Starym Sączu.
1pix użytkownik halszka odległość 0 km 1pix
Święto Niepodległości w Starym Sączu
1pix użytkownik walizka odległość 0 km 1pix
Stary Sącz
1pix użytkownik tereza odległość 1 km 1pix
Stary Sącz.
1pix użytkownik krushyna odległość 1 km 1pix
Nowy Sącz.
1pix użytkownik krushyna odległość 5 km 1pix
Nowy Sącz - Miasteczko Galicyjskie
1pix użytkownik popekpawel odległość 7 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
tereza użytkownik tereza(wpisów:3881) dodano 20.05.2010 19:09

Dziękuję za galerię,mam w planie na wrzesień odwiedzić te okolice.Utwierdziłeś mnie w przekonaniu,że warto.Pozdrawiam:)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 20.05.2010 12:24

beata-zbychu - Ale żeście mnie rozbawili :)) ,, specjalista " :) dzięki konwalio i borku . Pozdrawiam

beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 20.05.2010 10:50

Witamy specjalistę opracowań kościelno - klasztornych. Wypadło jak zwykle bardzo dobrze opisane i sfotografowane. Pozdrawiamy.

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 19.05.2010 20:50

Mocar,nie wiem,czy ktoś ma teraz najwyższe loty.Bo wszędzie leje.
Ale jak zwykle fajnie przygotowana i opracowana galeria.
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!