m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (27):

 
Wycieczkę zaczynamy od działobitni por. Kołaczkowskiego, zwana także  jako Reduta Napoleońska. Wykonana  jest w koronie utrackiej jako jedyny z trzech takich planowanych obiektów - po jednym dla każdej korony. Reduta to jeden z najstarszych obiektów w twierdzy. Pamięta, bowiem czasy istnienia Księstwa Warszawskiego utworzonego w 1807 r. na mocy porozumienia cesarza Francji Napoleona Bonapartego i cesarza Rosji Aleksandra I. Rozpoczęto ją budować latem 1811 r. Na parterze w narożniku północnym pomieszczono magazyn prochowy. Wewnątrz reduty znajduje się dziedziniec o boku ok. 17 m.
Pierwsze piętro przeznaczone dla załogi i obrony artyleryjskiej miało pomieścić w kazamatach 19 armat. Waldemar Łysiak w swej pracy doktorskiej dowodził, że redutę projektował sam cesarz Napoleon. Na terenie twierdzy oprócz blokowisk znajdują się również bloki carskie. Kolejnym punktem jest obiekt mało znany..wręcz mogę powiedzieć znany tylko mieszkańcom modlina . Jest to tzn. eden. Obiekt jest zaniedbany, ale posiada wiele ukrytych przejść i korytarzy..
podziemne korytarze..zwiedzanie wymaga użycia latarek.. niestety my takich nie posiadamy...:)
niestety młodzież nie przychodzi tu na lekcje historii. Na terenie twierdzy znajdują się  liczne obiekty zaplecza: zespoły prochowni, magazyny, zabudowania koszarowe. Spichlerz Zbożowy. Zbudowany w 1844 r. u ujścia Narwi do Wisły. Spichlerz, oprócz zadań magazynowych mógł pełnić funkcje obronne. tablica upamiętniająca pierwszy port wojenny II Rzeczypospolitej , utworzony w 1918 roku.
Reprezentacyjna brama zwana Ostrołęcką znajduje się we wschodniej części twierdzy nad Narwią. Jest to trzykondygnacyjna brama obronna z 1836 r. Obecnie znajduje się tu restauracja. Nazwę „Ostrołęcka” nadali bramie Rosjanie na pamiątkę swego zwycięstwa nad armią polską w maju 1831 r. w czasie powstania listopadowego 1830 -1831. Od strony rzeki na zewnątrz i wewnątrz brama jest broniona ścianką strzelecką Carnota biegnącą wzdłuż brzegu Narwi.

najbliższe galerie:

 
Twierdza Modlin
1pix użytkownik popekpawel odległość 1 km 1pix
Przywołanie wiosny
1pix użytkownik migawka odległość 1 km 1pix
Spacer po Twierdzy Modlin
1pix użytkownik ogi odległość 1 km 1pix
Rowerowo. . .
1pix użytkownik foto-jaro odległość 6 km 1pix
Poranek
1pix użytkownik ogi odległość 8 km 1pix
Na skraju Puszczy Kampinoskiej
1pix użytkownik achernar-51 odległość 12 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
pipol użytkownik pipol(wpisów:8846) dodano 14.04.2010 20:58

Ciekawa wycieczka, ale to tylko mala część twierdzy. pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!