m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Zamek w Malborku jest dawną siedzibą władz Zakonu Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie. Zamek jest pięknie położony nad rzeką Nogat. Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie powstał w czasie trzeciej wyprawy krzyżowej do Ziemi Świętej w 1190 r. Początkowo działał jako bractwo szpitalników w Akce,w roku 1198 po otrzymaniu reguły bractwa,przekształcił się w zakon rycerski. Zakony rycerskie,biorące udział w krucjatach,były zgromadzeniami religijnymi złożonymi z mnichów-rycerzy. Zakon Krzyżacki był jednym z trzech takich zgromadzeń obok templariuszy i joannitów.
Pod względem kubatury jest największym w Europie zamkiem z cegły. Budowa zamku trwała ponad 40 lat i do budowy zużyto ok.12 tys.ton kamieni fundamentowych i 3,5 mln ręcznie formowanych i wypalanych cegieł. Najstarszą częścią malborskiego zamku jest Zamek Wysoki zbudowany pod koniec XIII wieku. 14 września 1309 roku wielki mistrz zakonu Siegfried von Feuchtwangen przeniósł do Malborka swój urząd. W 1309 r. zamek awansował do stolicy jednego z najpotężniejszych państw na południowym wybrzeżu Bałtyku. W pierwszej połowie XIV w.powstał obszerny i funkcjonalny Zamek Średni dostępny dla rycerzy-gości z Europy Zachodniej.
W XIV i pierwszej połowie XV wieku założono i rozbudowano trzecią część warowni-Zamek Niski,zwany odtąd Przedzamczem. Całość otaczały fosy i mury obronne z licznymi wieżami,połączone z umocnieniami miasta Malborka. Od II połowy XV wieku zamek malborski był administrowany przez starostę malborskiego. Zamek w Malborku stanowił jeden z największych arsenałów dla wojsk Rzeczypospolitej. Zamek był również centrum administracyjno-gospodarczym dla większej części Żuław. W XVIII w.zamek przeznaczony był na magazyny,koszary lub więzienie.
W pierwszej połowie XIX w.przeprowadzono na zamku różnorakie prace konserwatorskie. Właściwa odbudowa zamku datuje się na 1882 r. W wyniku działań II wojny światowej zamek w 60% uległ zniszczeniu. Dzięki działaniom polskich konserwatorów został odbudowany. Zamek w Malborku jest jednym z najcenniejszych zabytków średniowiecznego budownictwa obronnego na ziemiach polskich. W 1949 r.decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zamek został wpisany do rejestru zabytków.
W 1994 r.Prezydent RP rozporządzeniem uznał zespół Zamku Krzyżackiego za Pomnik Historii. W 1999 r.zamek został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Zamek posiada zbiory militariów,zabytków archeologicznych i architektonicznych. Na zamku w Malborku znajdują się jedne z najcenniejszych na świecie,wspaniałe kolekcje wyrobów z bursztynu. Zamek został uwieczniony również na taśmie filmowej. W Krzyżakach z 1960 r.w reżyserii Aleksandra Forda,sceny z przybycia polskiego poselstwa były kręcone właśnie w murach zamku.

najbliższe galerie:

 
Malbork vol.  3 + Latarnia w Rozewiu
1pix użytkownik patryk odległość 1 km 1pix
Malbork - późne popołudnie i wcześnie rano
1pix użytkownik marekpic odległość 1 km 1pix
Malbork cz.II
1pix użytkownik tereza odległość 1 km 1pix
Malbork - Kościół św.  Jana Chrzciciela.
1pix użytkownik wmp57 odległość 1 km 1pix
Malbork - wnętrza
1pix użytkownik maryush odległość 1 km 1pix
Malbork - widok z wieży na zamku
1pix użytkownik robson odległość 1 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!