m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Jasna Góra to zespół klasztorny Zakonu Paulinów w Częstochowie,położony na wzgórzu Jasna Góra,którego nazwa pochodzi od nazwy klasztoru. Jasna Góra jest jednym z ważniejszych miejsc kultu maryjnego i od setek lat najważniejszym centrum pielgrzymkowym w Polsce. Paulinów sprowadził na Jasną Górę w 1382 r.książę Władysław Opolczyk. Umieszczony w klasztorze cudowny obraz Matki Bożej od XV stulecia przyciągał wielką liczbę pątników. Początkowo przybywali pątnicy z różnych regionów Polski,później także z innych krajów Europy i świata. Widoki z wieży na Częstochowę.
Widok z wieży na bramy:MB Królowej Polski i Lubomirskich. Zdobienie południowej ściany Pokoi Królewskich. W 1382 r. książę Władysław zapragnął przewieźć ikonę Matki Bożej Bełzkiej do Opola,lecz po drodze wóz z obrazem miał zatrzymać się w Częstochowie,a konie nie chciały ruszyć z miejsca.Uznając to za znak Boży książę pozostawia ikonę w miejscowym klasztorze.Takie są początki obrazu na Jasnej Górze. Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej składa się z trzech części:
...prezbiterium ufundowane przez Władysława Jagiełłę z XV w. ...część renesansowa ufundowana przez Macieja Łubieńskiego z XVII w. ...trzecia część zwana przybudówką wg.projektu Adolfa Szyszko-Bohusza pochodzi z XX w. Jasnogórski Obraz od samego początku zasłynął cudami,które nadały rozgłos Maryjnemu Sanktuarium i ściągały tłumnie pielgrzymów z całego kraju i Europy.
Potwierdzeniem łask otrzymywanych przez wiernych są rozliczne wota i wzrastający ciągle ruch pątniczy. Dzięki cudownemu wizerunkowi Matki Bożej,Jasna Góra stała się największym sanktuarium maryjnym w kraju. Bazylika rangę bazyliki mniejszej posiada od 1906 r. Wcześniej bazylika była kościołem pw.Krzyża Świętego i Nawiedzenia Matki Boskiej. Najstarszą częścią bazyliki jest prezbiterium-pierwotny murowany kościół gotycki z XV wieku,później sukcesywnie powiększany. Bazylika w obecnej formie istnieje od przełomu XVII i XVIII wieku.
Po pożarze w 1690 roku została odbudowana jako trzynawowa bazylika w stylu barokowym. W przybudówce Kaplicy Matki Bożej znajduje się 18 dużych obrazów które wykonał dla sanktuarium na jubileusz 2000 r.Jerzy Duda Gracz. Cykl obrazów Dudy Gracza nosi nazwę Golgota Jasnogórska. Podziemia Kaplicy.
Droga krzyżowa. Ołtarz polowy. Szczególnego znaczenia dla Polaków Jasna Góra nabrała podczas potopu szwedzkiego w roku 1655 oraz 1 kwietnia 1656,gdy Jan II Kazimierz Waza złożył śluby lwowskie... ...16 marca 1657 przybył na Jasną Górę i tam modlił się o uratowanie Rzeczypospolitej przed protestanckimi wojskami szwedzkimi i węgierskimi... ...W tym dniu doszło do skutecznej obrony Krosna przed woskami Rakoczego.
Śluby lwowskie powtórzone zostały 26 sierpnia 1956 w Jasnogórskich Ślubach Narodu Polskiego,napisanych przez Stefana Wyszyńskiego 16 maja 1956. Zespół klasztorny na Jasnej Gorze jest najwyższej klasy obiektem zabytkowym i poza ogromnym znaczeniem religijnym,stanowi również unikalny zespół architektoniczny. Pomnik kardynała Stefana Wyszyńskiego. Aleja Najświętszej Maryi Panny. Pomnik-ławeczka poetki Haliny Poświatowskiej w Alei Najświętszej Maryi Panny.

najbliższe galerie:

 
Częstochowa
1pix użytkownik martin66 odległość 1 km 1pix
KLASZTOR NA JASNEJ GÓRZE
1pix użytkownik afrodyta odległość 1 km 1pix
Polskie miasta powiatowe - Częstochowa 1
1pix użytkownik u-optymisty odległość 1 km 1pix
Jasnogórskie sanktuarium (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
Częstochowa - Jasna Góra
1pix użytkownik mocar odległość 1 km 1pix
Jasna Góra
1pix użytkownik dispar odległość 1 km 1pix