m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (43):

 
Wędrówkę po mieście rozpocząłem od Plaza Bolivar z kilkoma ciekawymi obiektami,jak Alcaldia de Santa Marta, ,Museo del Oro (Muzeum Złota) mieszczące się w dawnej hiszpańskiej rezydencji kolonialnej,gdzie można zobaczyć przedmioty cywilizacji Tayrona-głównie ceramika i złoto, nowoczesna siedziba Banco de la Republica. W centrum placu,pomnik Simona Bolivara na koniu. W pobliżu placu,budynek Gobernaciòn del Magdalena (Santa Marta jest stolicą departamentu Magdalena). W Santa Marta niewiele pozostało domów,które przypominają o czasach kolonialnych.Calle 17,łącząca nabrzeże z Placem Katedralnym.
Powodem do dumy dla mieszkańców miasta jest katedra,następczyni nieistniejącego kościoła,który tytuł ten otrzymał w 1533,jako pierwszy na obszarze obu Ameryk.Wewnątrz spoczywał przez dwanaście lat po swej śmierci Simon Bolivar. W 1842 jego szczątki przeniesiono do Caracas,gdzie się urodził.W murach katedry pozostała urna z jego sercem i wnętrznościami.Katedrę zbudowano w latach 1765-1795,później poddawano licznym przeróbkom,co sprawia,że jej styl jest określany jako hiszpański renesans wymieszany z barokiem. Wewnątrz katedry- nawa jest okazała lecz bez przepychu charakteryzującego inne katedry w Ameryce Południowej,które często kapią złotem i mają wymyślne dekoracje. Warto przystanąć przy grobie Rodrigo de Bastidasa,założyciela miasta,który swe ciekawe życie zakończył na Kubie,28.07.1527 zasztyletowany przez podwładnego.Przez kilkaset lat jego szczątki spoczywały w katedrze na Santo Domingo.Z Republiki Dominikany sprowadzone zostały do Santa Marta 18.09.1953 r. Plaza de la Catedral Plaza de la Catedral
Iglesia de San Francisco. Ten nieduży,piękny kościół kolonialny pochodzący z 1597,znajduje się przy Plaza de San Francisco,niegdyś głównym placu miasta.Otoczony straganami i rzeszą ulicznych sprzedawców,stanowi oazę ciszy i spokoju pośród zgiełku śródmieścia Santa Marta. Wejście do La Quinta de San Pedro Alejandrino,najważniejszego zabytku historycznego miasta.Położona na przedmieściu hacienda powstała na początku XVII w.,produkowano w niej rum,miód i melasę.Tu spędził swe ostatnie dni Simon Bolivar (zm.17.12.1830). Tajemnicza rzeźba przy wejściowej alei (z nieczytelnym napisem). Budynek w którym mieściły się urządzenia cukrowni (wewnątrz pusty). Wewnętrzne patio budynku w którym przez ostatnie siedemnaście dni swego życia mieszkał Bolivar.W budynku pokoje z oryginalnym wyposażeniem takie jak:kaplica,salon,alkowa (z łóżkiem przykrytym flagą Kolumbii),biblioteka,łazienka (z absolutnym hitem w postaci dekadenckiej marmurowej wanny),jadalnia i sypialnia dla gości. Altar de la Patria (Ołtarz Ojczyzny),współczesne mauzoleum,zbudowane przez rząd Kolumbii ku czci Bolivara.
Wewnątrz mauzoleum, Bolivar w towarzystwie Muz (tak myślę). Na terenach La Quinta znajduje się także muzeum sztuki nowoczesnej,centrum konferencyjne i amfiteatr. Wszystkie opisane powyżej obiekty znajdują się na terenie 22 ha Ogrodu Botanicznego,który jest z pewnością wart dłuższego spaceru. Zwiedzający mają możliwość zapoznania się z najbardziej charakterystycznymi ekosystemami północnej Kolumbii, bez konieczności opuszczenia Santa Marta. Nie należą tu do rzadkości ponad stuletnie drzewa jak to.. Biegnąca równolegle do miejskiej plaży Avenida Rodrigo de Bastidas (Carrera 1 C).
Pomnik Rodrigo de Bastidas,założyciela Santa Marta, znajdujący się naprzeciw Plaza de Bolivar,przy Carrera 1C. Miejska plaża, widoczny na horyzoncie łańcuch górski to początek potężnego masywu Sierra Nevada de Santa Marta. Miejska plaża, widok z falochronu Miejska plaża Miejska plaża Pływające po Morzu Karaibskim statki wycieczkowe nie omijają Santa Marta.
Bogatszym bratem Santa Marta jest znajdujący się 12 km na południe kurort El Rodadero, będący do 1954 niewielką,rybacką wioską.Tu spędzają wakacje zamożne kolumbijskie rodziny z Bogoty,Medellin czy Cali,ciesząc się ciepłym morzem i półtorakilometrową,czystą plażą.Wzdłuż wybrzeża mają swe wakacyjne domy znani kolumbijscy aktorzy i piosenkarze. Plaża w Rodadero Plaża w Rodadero Rodadero cały czas się rozbudowuje,powstają apartamentowce jak ten.. Okolice El Rodadero, płaskowyż między morzem a Sierra Nevada. Taganga - gringo paradise !
Wyjątkowo relaksującym miejscem jest Taganga,niewielka wioska rybacka leżąca 5 km na płn.od Santa Marta.Malowniczo usytuowana-nad głęboką,w kształcie podkowy,otoczoną wzgórzami zatoką. Jeśli ktoś nie jest zainteresowany plażowaniem,to może spróbować swoich sił w nurkowaniu.W Taganga działa sześć szkół nurkowania,z cenami uważanymi za dość niskie.Koszt czterodniowego kursu pozwalającego zdobyć certyfikat PADI nie przekracza 300 $. Zatoka Taganga Miejscowa plaża nie jest zbyt atrakcyjna,lecz po 20 min spacerze dotrzemy do Playa Grande,ślicznej i spokojnej zatoki. Taganga się cywilizuje,ulice otrzymują trwałe nawierzchnie,powstaje nowy wodociąg i kanalizacja. Kameralny kościół w Taganga
Ostatnie spojrzenie na zatokę i w drogę...

najbliższe galerie:

 
KOLUMBIA - Santa Marta & Taganga
1pix użytkownik madeleine odległość 3 km 1pix
Kolumbia moja trochę zapomniana
1pix użytkownik atropacz odległość 11 km 1pix
Spacerkiem  po  Parku Tayrona  w  Kolumbii
1pix użytkownik agra60 odległość 18 km 1pix
Parque National Natural Tayrona
1pix użytkownik mnowy odległość 55 km 1pix
Nabusimake, pueblo Arhuaco, 'tierra donde nace el sol'
1pix użytkownik hardin77 odległość 106 km 1pix
Pueblo Bello. . .  donde reinan naturaleza y tranquilidad
1pix użytkownik hardin77 odległość 114 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
labcio użytkownik labcio(wpisów:222) dodano 24.12.2010 10:22

takie ładnie opisane przekrojowe galerie lubię najbardziej;];] fajne miejsca;]

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!