m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (30):

 
Państwo to rozwinęło się dzięki corocznym, regularnym (a co za tym idzie dającym się przewidzieć) wylewom Nilu, który przynosił żyzne muły zapewniające przy odpowiednim nakładzie sił i środków oraz odpowiedniej organizacji dwukrotne, wysokie plony w ciągu roku. Dzięki tak sprzyjającym warunkom rolnictwo, które stanowiło podstawowe zajęcie ludności, zapewniało nadwyżki żywności, co pozwalało na jej magazynowanie na okresy nieurodzaju oraz na eksport. Równocześnie, od początku IV tysiąclecia p.n.e., posługiwano się w Egipcie żaglowymi łodziami do transportu materiałów po Nilu i opanowano obróbkę miedzi. Pod koniec tego tysiąclecia zaczęto stosować pismo hieroglificzne,
które zostało ponownie odczytane w 1822 r. przez Jeana Françoisa Champolliona dzięki czemu historia starożytnego Egiptu jest już dobrze znana. Egipt ma niezwykle bogatą, burzliwą i długą historię, dlatego budowle, świątynie i monumentalne posągi tu występujące, są nie tylko światowej klasy zabytkami, ale także świadectwem panowania na tym terenie różnych ludów tworzących wspólną, wspaniałą cywilizację. Najstarsze osadnictwo od początku skupiało się w dolinach delty Nilu - tutaj kwitło życie społeczne, kulturalne i handlowe starożytnych Egipcjan. Początkowo ziemie te zasiedlały plemiona asyryjskie i perskie. Następnie włądzę nad tymi terenami objęli Ptolemeusze. Na zdj. Dolina Królów Ostatnim władcą z dynastii Ptolemeuszy była Kleopatra VII (I w. p.n.e),
później Egipt dostał się pod panowanie Cesarstwa Rzymskiego, następnie tereny zajęło Bizancjum i Arabowie. Dzisiaj Egipt jest skarbnicą dziedzictwa przeróżnych kultur i tradycji. Przez wielu nazywany jest skarbem pustyni, gdzie pod warstwą pustynnego piasku, w alei sfinksów, w Świątyni Hatszepsut nadal odczuwa się atmosferę pradawności, niezwykłości i tajemnicy.
Z Kairu można bezpośrednio dotrzeć do piramid w Gizie.   Piramidy te jako jedyne z 7 cudów świata starożytnego przetrwały do dziś. Najstarszą i największą z nich jest Wielka Piramida Cheopsa (ok. 2589-2566 p.n.e.). Mierzyła ona oryginalnie 140m wysokości, zaś jej długość u podstawy wynosiła 230m. Egipt - kolebka jednej z najstarszych ludzkich cywilizacji, kraj tajemnic przeszłości,
zagadkowego milczenia pustyni i gwaru muzułmańskich miast wydaje się idealnym miejscem dla każdego, kto chce odpocząć od codzienności, zetknąć się z odmienną kulturą, a także dla każdego, kto lubi dobrą zabawę, plażę i ciepłe morze.Językiem urzędowym jest arabski, jednak w hotelach można też porozumieć się po angielsku i niemiecku. Wakacje można zacząć w delcie Nilu, gdzie położona jest Aleksandria - stolica hellenistycznego świata. utaj mieściła się słynna latarnia morska uważana za jeden z siedmiu cudów świata. Tutaj też znajdowała się też największa biblioteka starożytnego świata.   Dziś stanowi siedzibę patriarchy aleksandryjskiego - głowy jednego z najstarszych kościołów chrześcijańskich. Kolejnym punktem może być Kair, jedna z największych metropolii świata. Miasto o starożytnych korzeniach, gwarne i nie zasypiające chyba nigdy miasto łączące wiele tradycji, kultur, narodowości. Tutaj znajdują się jedne z najpiękniejszych meczetów na świecie: meczet Sułtana Hassana i Al Rifa, a także meczet Muhammada Ali.
95% obszaru Egiptu to pustynia, resztę zajmują rejony rozciągnięte wzdłuż doliny Nilu, a także miasta ułożone przy morzu. Zamieszkuje je około 65 mln ludności. Dlatego też Egipt jest krajem niesłychanych kontrastów - w ciągu kilku godzin możemy przenieść się z pełnego turystów kurortu lub z rojnego arabskiego bazaru na milczącą, tajemniczą pustynię.
Jeśli dodać do tego fakt, że mieszkańcy Egiptu są otwarci, gościnni i spontaniczni, to wydaje się , że nie ma lepszego miejsca na spędzenie urlopu, niż Egipt.

najbliższe galerie:

 
Egipt - centrum Kairu
1pix użytkownik marucha odległość 2 km 1pix
Kair - krótka wycieczka po Nilu
1pix użytkownik czupur odległość 2 km 1pix
Dolny Egipt - W cieniu piramid
1pix użytkownik achernar-51 odległość 2 km 1pix
Egipt - Kair
1pix użytkownik omektron odległość 2 km 1pix
Egipt - Kair - część III
1pix użytkownik kryjan odległość 2 km 1pix
Prawdziwy Kair..
1pix użytkownik fantoom odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
dzidka55 użytkownik dzidka55(wpisów:88) dodano 08.02.2011 11:16

Przejrzałam galerię z Egiptu.Żałuję,że nie mogłam robić zdjęć w Dolinie Królów,a wspięłam się do grobowca Totmosa III,tego w szczelinie skalnej ,co to 12 metrów w górze został pochowany.Zaciekawiła mnie relacja,zdjęcia trochę przypadkowo dobrałeś,jakby w pośpiechu?Każde zdjęcie z Egiptu chłonę jak bibuła.Pozdrawiam.

ignasie użytkownik ignasie(wpisów:128) dodano 16.05.2010 20:49

fajnie i ciekawie, wybieram się we wrześniu, mam nadzieję też coś ustrzelić , pozdr :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!