m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Wernigerode - miasto w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia-Anhalt, w powiecie Harz, położone nad rzeką Hommelte. Liczy 34 tysiące mieszkańców. Nazywane jest kolorowym miastem Harzu. Budynki są kolorowe i niepowtarzalne. Nie znajdzie się w całym mieście dwóch identycznych domów. Kamienice były budowane metodą ryglową ,zwaną też szachulcową , w której łączy się drewniane belki  z cegłami. Lub wypełniało się przestrzeń między belkami słomą z masą wiążącą. Na zdjęciu widzimy bardzo wąskie przejście łączące dwie ulice. Jest ono szerokości człowieka z wystającymi łokciami.
Domy są różnej wysokości i z różnym kątem nachylenia dachu. W mieście można się posilić w ponad 170 lokalach o zróżnicowanym menu. Miasto oferuje turystom 5600 łóżek noclegowych z czego ponad 3300 w 68 hotelach. Rocznie miasto odwiedza 2 miliony turystów jednodniowych i około 700 tysięcy wczasowiczów. Czarownice zwane heksami są obecne w całym mieście. Są też do kupienia jako pamiątki z pobytu. W średniowieczu pod lipą przy kościele Św. Jana spalono 27 czarownic i dwóch czarowników. Dom Krummla - całkowicie pokryta drewnem fasada szachulcowa została ozdobiona kunsztownie wykonanymi płaskorzeźbami, przedstawiającymi między innymi ludzi, zwierzęta i miasto pełne wież, a także opatrzona inskrypcjami.  Płaskorzeźby symbolizują także kontynenty.
Ulica Kocha -Średniowieczne centrum z domami o konstrukcji szkieletowej, krętymi uliczkami i wieloma zabytkowymi budynkami ma niezwykle urokliwy klimat. Najmniejszy Domek - został zbudowany na przełomie XVIII i XIX wieku, jego powierzchnia wynosi tylko 10 metrów kwadratowych.Mieści się tu muzeum. W tym wąskim budynku, mieszkało niegdyś dziewięć osób. Zamek na wzgórzu można podziwiać z różnych zakątków miasta. W niedzielny poranek trafiłem na rynku na wspólne śniadanie   mieszkańców. Taki wspólny posiłek odbywa się raz w roku przy dźwiękach muzyki. Fontanna na rynku. Ratusz-pierwsza wzmianka o tej budowli pochodzi z 1277 roku.
Już wtedy mieścił się tu sąd. Oraz wielka sala na potrzeby średniowiecznych świąt i uroczystości. Na szczególną uwagę zasługuje figuralna ornamentyka drewniana,             przedstawiająca świętych, rzemieślników i błaznów. Kościół Św. Sylwestra został postawiony w latach 1230-1265. Zegar z kwiatów nie tylko wskazuje godzinę, ale i pory roku. Kościół Św. Jana wybudowano w latach 1260-1279.
Wieża zachodnia jest w stylu romańskim, pozostała część późno-gotyckim. Piękny budynek Cafe Wien pochodzi z drugiej połowy XVI wieku. Wieża Bramy Zachodniej, stanowiąca część pierścienia dawnych murów obronnych. Widok na zamek z innej części miasta. Muzeum Straży Pożarnej. Ten budynek to przykład nowocześniejszego budownictwa szachulcowego.
Kolorowe i duże bramy, były dawniej wykorzystywane do wjazdu   powozów na posesję. Budynek Sądu Rejonowego w Wernigerode. Przy tej fontannie wypoczywali Heine i Goethe i ja. Z jednodniową wizytą gościł tu także Napoleon Banaparte. Punkt czerpalny wody przydaje się w dni upalne. Mi się przydał do umycia rąk. Drogę na zamek można pokonać pieszo lub takimi oto pojazdami. Zamek Wernigerode - pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z 1121 roku.
Główna i jedyna brama wjazdowa. Droga prowadząca do głównego wejścia na zamek obiega go dookoła. Budowla została wzniesiona w średniowieczu początkowo jako zamek. W XVI wieku przebudowana na renesansową twierdzę i wreszcie w XVII wieku na pałac-rezydencję. Wejście do zamku. Oczywiście w twierdzy nie mogło zabraknąć dział. Obecnie eksponaty stoją na placu przed wejściem do zamku.
Wieża obronna. Zamek dziś zalicza się do najważniejszych muzeów wnętrz w Niemczech. Można w nim obejrzeć oryginalnie urządzone pomieszczenia mieszkalne rezydujących tu niegdyś niemieckich arystokratów. Zdjęcie panoramy miasta pokazuje nam jak dowolna jest w nim zabudowa. Wernigerode leży u podnóża gór Harz. Są to bardzo stare góry i najwyższe góry na północ od Menu, które w masywie Brocken wznoszą się na wysokość 1142 metrów. Góry Harz nazywa się „klasyczną krainą geologii” albo „krainą srebra”. Na te słowa oczywiście szybciej zaczynają bić serca geologów-amatorów.
Na zakończenie chce pokazać, że nowoczesne elementy nie psują klimatu tego uroczego miejsca. Przejeżdżając przez Niemcy zaplanuj tak swoją trasę, żeby się tu znaleźć. Na pewno tego nie pożałujesz .

najbliższe galerie:

 
Wernigerode
1pix użytkownik czupur odległość 1 km 1pix
W POSZUKIWANIU WIDMA BROCKENU - W GÓRACH HARZ
1pix użytkownik bartekplk odległość 17 km 1pix
HEXENTANZPLATZ- Czyli tam gdzie tańczą czarownice.
1pix użytkownik bartekplk odległość 20 km 1pix
GOSLAR
1pix użytkownik bartekplk odległość 24 km 1pix
KWEDLINBURG
1pix użytkownik bartekplk odległość 25 km 1pix
Goslar
1pix użytkownik czupur odległość 25 km 1pix

komentarze do galerii (14):

 
mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 10.05.2012 08:32

violkad skoro pomysł odwiedzin tej miejscowości został zaakceptowany to nic mi nie pozostaje, jak czekać na Twoją galerię.Pozdrawiam

violkad użytkownik violkad(wpisów:41) dodano 14.04.2012 23:08

Byłam tam z rodzicami na wczasach w latach 70-tych. W maju wybieramy się z rodzinką do Amsterdamu i zaplanowaliśmy trasę nostalgicznych wspomnień z młodości, Twoja galeria utwierdziła mnie, że pomysł jest jak najbardziej słuszny, pozdrawiam

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 13.02.2011 22:00

jurasek-właśnie za to kocham ten portal.Możemy dzięki innym przywoływać swoje piękne wspomnienia.Dziękuję,że tu zajrzałeś.

jurasek użytkownik jurasek(wpisów:360) dodano 13.02.2011 21:54

Co ja narobiłem - jak można być w tym mieście i go nie zwiedzić ! Było to w latach 70-tych ub. w. Służbowa była to podróż. Ogladając niniejszy album - przypomniałem sobie bardzo charakterystyczny widok zamku na wzgórzu i jedna z ulic z domami z "muru pruskiego", którą się przespacerowałem, bedąc całkowicie nieświadomym tego, że prawie całe miasto jest takie piękne. Mieczysławie - dziekuję za odświeżenie wspomnień. Pozdrawiam.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 22.11.2010 21:20

Bardzo mi się podoba użycie ażurowego elementu jako obramowanie wieży na 43.

irena2010 użytkownik irena2010(wpisów:18) dodano 30.05.2010 22:22

We mnie - ta galeria przywołała wspomnienia, bardzo odległe, jeszcze z dzieciństwa... przywiozłam sobie wtedy taką panią... Dziękuję za tą galerię...

ignasie użytkownik ignasie(wpisów:128) dodano 16.05.2010 20:35

ładne miejsce, kolorowo, drewniana fasada na 12 naprawdę robi wrażenie, pozdrawiam

marek50 użytkownik marek50(wpisów:771) dodano 16.05.2010 11:30

nie bylem Zibid. Po prostu widzialem to miejsce na wielu innych zdjeciach. Widzialem stamtad istne perelki. Nie odbieraj tego prosze jako krytyki swojej opinii- naprawde jestem od tego daleki. Po prostu zwrocilem tylko uwage na to, ze miejsce bardzo mi sie podoba, ale galeria nie pokazuje tego w najciekawszy sposob.

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 16.05.2010 11:19

marek - byłeś tam? - bo jeżeli bazujemy na odbiorze miejsca pokazanego przez Mietka to właśnie tak jak piszesz - brak nastroju, klimatu itp. To jakie tu odwrócone 180 stopni.

marek50 użytkownik marek50(wpisów:771) dodano 16.05.2010 09:56

cudne, wrecz basniowe miejsce, czego niestety fotki w najmniejszym nawet stopniu nie pokazuja. Szkoda, ze nie ma tu nawet krzty nastroju. Tak wiec moja opinia jest o 180 stopni odwrocona opinia Zibida :)

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 16.05.2010 09:12

Napisanie wstępu to była pestka.Od miesiąca próbowałem wprowadzić zdjęcia i komentarz około 50-krotnie,stosując różne warianty i efekt zawsze ten sam. Najzabawniejsze jest to,że kolejne galerie były akceptowane bez problemu.Pozdrawiam

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 16.05.2010 09:11

Dla mnie miasta naszych zachodnich sąsiadów mają za surowy klimat. Niby jest wszystko ok - i mur pruski który uwielbiam, i piękny zamek. Lecz ten architektoniczny "Ordung" zdecydowanie mi nie leży . Pusto, surowo, bezdusznie

Jako galeria - dobra robota.

Pozdrawiam

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 16.05.2010 05:15

Za sam wstep masz order.
Punkt 50 biore do serca.
Miasto piekne.
Pozdrawiam.

pipol użytkownik pipol(wpisów:9082) dodano 16.05.2010 02:20

Mieciu !!! Toś się namęczył z tym wstępem. Szacunek !!!!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!