m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (30):

 
Zwiedziliśmy zamek w Trokach, teraz zapraszam na spacer ulicą Karaimską. Zaczynamy od Kościoła Nawiedzenia NMP. Pierwotnie został ufundowany przez księcia Witolda w 1409 roku, jednak uległ zburzeniu w połowie XVII w. Początkowo była to niewielka świątynia gotycka. Odbudowano go jeszcze w tym samym XVII wieku już jako świątynię barokową. Najcenniejszym elementem barokowego wyposażenia jest umieszczony w ołtarzu głównym cudowny wizerunek MB Trockiej z 1718 wieku. Poza słynnym zamkiem na wyspie w Trokach są jeszcze pozostałości drugiej budowli zamkowej, tzw zamek lądowy wzniesiony przez Kiejstuta w II połowie XIV wieku. Pierwotnie drewniany, później od XV wieku murowany z kamienia z murem o wysokości 9 m i 11 basztami. Rozległe terytorium jakie zajmował, każe przypuszczać, że początkowo mieścił całą osadę, później stał się siedzibą władz miasta i starosty.
Jedna z baszt zamkowych. Przydrożna kapliczka. Nazwa ulicy Karaimskiej pochodzi od Karaimów, sprowadzonych do Trok z dalekiego Krymu przez księcia Witolda przy końcu XIV wieku. Razem ze ściągniętymi nieco wcześniej na Litwę Tatarami stanowili gwardię przyboczną księcia.
Restauracja serwująca m.in słynne kibiny, duże pieczone pierożki z różnym farszem. Mniam mniam, polecam te z baraninką. Pyszota. Tu się wchodzi na jedzonko. Spokrewnieni z ludami tureckimi Karaimowie wyznają wiarę, która wyłoniła się z judaizmu u schyłku VIII wieku. Jako jedna z niewielu religii, nie dopuszcza ona przyjmowania neofitów, toteż liczba Karaimów z roku na rok maleje.
Na Litwie żyje ich około 400, w tym 150 w Trokach. Mimo odwiecznego współżycia z ludnością polską i litewską zachowali swój język i obyczaje. Troccy Karaimowie mieszkają w charakterystycznych drewnianych domach. Te trudne do przeoczenia kolorowe jednopiętrowe budynki, ... ... z trzema oknami od szczytu...
... stoją rzędem zwrócone szczytami do drogi. Kenesa - to drewniany karaimski dom modlitwy z XVIII wieku. Jest to prosty czworoboczny budynek z dachem mansardowym o bardzo prostym, pozbawionym ozdób wnętrzu, podzielonym ażurową ścianką na część dla mężczyzn i kobiet. Pod względem wyposażenia przypomina synagogę.
Kenesa była zamknięta, więc nie było nam dane zobaczyć jej wnętrza. Trudno.

najbliższe galerie:

 
Litwa - Troki
1pix użytkownik omektron odległość 0 km 1pix
Troki cz.  1
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
TROKI
1pix użytkownik patryk80 odległość 0 km 1pix
TROKI
1pix użytkownik sniegu80 odległość 0 km 1pix
Troki
1pix użytkownik muczacza odległość 1 km 1pix
Litwa -Troki, Szawle, Kowno
1pix użytkownik maria37 odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 11.11.2011 15:49

Śliczne kolorowe domki:) Pozdrawiam:)

walizka użytkownik walizka(wpisów:612) dodano 12.07.2010 13:06

Interesująca historia i malownicze miejsce.

glockerka użytkownik glockerka(wpisów:737) dodano 11.07.2010 21:43

Ulica Karaimska - dla mnie atrakcja na równi z nieopodal leżącym zamkiem.
Wmp57 - brawa za uzupełnienie galerii z Trok.

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 07.07.2010 22:03

Wmp57 - pierogi karaimskie próbowałeś - jak dla mnie największa atrakcja tej ulicy. Pozdrawiam

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 07.07.2010 18:45

Fajne są te domki kolorowe jak w bajce :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!