m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (34):

 
Pierwszego dnia pobytu spadł śnieg. Całe miasto stanęło, zaskoczeni turyści wyskoczyli na ulice z aparatami, właściciele skuterów nie mogli opanować swoich maszyn w ciasnych uliczkach, a przydrożni sklepikarze, głównie emigranci z Azji, od razu zwietrzyli pomysł na świetny interes. Atakowali każdego swoimi parasolkami made in China. Cena promocyjna - tylko 5EUR. Następnego dnia, gdy pogoda była już całkiem normalna, jak na luty w Rzymie, promocja minęła i te same parasolki można było zakupić za 2 EUR… Poprzednia śnieżyca w Rzymie miała miejsce w 1986r. Z powodu „nadzwyczajnych warunków atmosferycznych” Koloseum zostało zamknięte dla zwiedzających. Śnieg stopniał w ciągu kilku godzin. Forum Romanum - również tego dnia zamknięte dla turystów. Jedynymi gośćmi było kilka ptaków latających po ruinach dawnego imperium. Na szczęście Muzea Kapitolińskie nie zamknęły przed nami drzwi. Mieszczą się one na wzgórzu kapitolińskim. Niegdyś znajdowały się tu najstarsze świątynie. Pod koniec okresu starożytności wzgórze zostało opuszczone. Dopiero Michał Anioł przywrócił Kapitolowi centralną rolę w mieście. Wejścia na Kapitol strzegą dwie figury Dioskurów (Kastora i Polluksa) z końmi pochodzące z epoki późnego cesarstwa. Z Kapitolu rozciąga się wspaniały widok na Forum. Zachmurzone niebo i brak tłumu turystów dodały temu miejscu aurę tajemniczości i nostalgii za minioną świetnością.
W zbiorach Muzeów Kapitolińskich znajduje się między innymi słynna Wilczyca Kapitolińska. Do niedawna uznawano, że jest ona arcydziełem etruskiej sztuki odlewniczej. Kilka lat temu pojawiła się jednak hipoteza mówiąca, że rzeźba pochodzi z okresu średniowiecza. Bliźniacy pijący  mleko zostali dodani dopiero w renesansie. Widok na miasto z tarasu na Kapitolu. Na Pizza Venecia znajduje się obecnie monumentalny pomnik Vittriano. Rzymianie uważają, że wyjątkowo szpeci on panoramę miasta. Z jego tarasu rozciąga się jednak piękny widok na całą okolicę. Na fotografii skąpane w nieśmiałych płomykach zimowego słońca Koloseum. Odbijające się promienie słońca na tarasie Vittoriano Koloseum odwiedziłam dzień przed Walentynkami. W miłosny nastrój wpadły nawet gołębie, które mogły okazywać swoje uczucia w samym centrum amfiteatru, w miejscu nie dostępnym dla zwykłych turystów. Wnętrze Koloseum. Amfiteatr oszałamia swoją wielkością. Zbudowany jest na planie elipsy o długości 180m i szerokości 156m. Mogło się tu pomieścić 70. tys. widzów.
Koloseum. Miejsce antycznych igrzysk, morderczej walki ludzi i zwierząt, organizowanej co roku chrześcijańskiej drogi krzyżowej oraz turystyczna atrakcja dla ludzi z całego świata. Rzym to miasto fontann. Osławiona fontanna di Trevi, dzieło Nicoli Salviego, jest miejscem pielgrzymek prawie każdego turysty. Tradycją jest wrzucenie do niej monety. Ma to zagwarantować powrót do Rzymu. Codziennie miasto zarabia na niej  ten sposób około 500EUR. Il babbuino - mniej znana fontanna Rzymu, która „ozdabia” ulicę via del Babuino. Stanowi ona miejsce wolnego wyrażania myśli przez mieszkańców. Przyczepiają oni do niej różnego rodzaju pamflety i wierszyki satyryczne, przeważnie kpiące z władzy. Kolejna panorama miasta - tym razem z Zamku Św. Anioła. Na dalszym planie wspomniany wcześniej Vittoriano - Ołtarz Ojczyzny. Watykan - ogromna Bazylika Św. Piotra. Mnie w kadrze zmieściła się jedynie jej skromna część :) Co tydzień w niedzielę Papież spotyka się z wiernymi i turystami na Placu Św. Piotra na krótką modlitwę i błogosławieństwo. Prowadzi ją z okna swoich apartamentów. Z daleka widać jedynie jego sylwetkę.
Dopiero na dużym przybliżeniu można rzeczywiście go rozpoznać. Papieża strzegą dzień i noc gwardziści szwajcarscy. Tu akurat Spiżowa Brama prowadząca do pałaców papieskich. Wnętrze Bazyliki Św. Piotra - światło wpadające przez kopułę o średnicy 42m na fragment baldachimu nad ołtarzem głównym. Powstał on z woli papieża Urbana VIII. Kazał on użyć do jego budowy brązowych zdobień z Panteonu. Za ołtarzem głównym Bazyliki oświetlone słońcem okno z gołębicą, które otaczają rzeźby aniołów. Basilica di Santa Maria Maggiore - jedna z czterech bazylik papieskich w Rzymie. Świątynia była pierwszym kościołem w Rzymie poświęconym Matce Boskiej i według legendy została postawiona w miejscu i kształcie niespodziewanej śnieżycy, która miała miejsce w 356r. Rzym jest miastem tysięcy kościołów. Każdy z nich jest wyjątkowy i na swój sposób unikalny. Na zdjęciu proste wnętrze kościoła Santa Maria In Cosmedin. Ołtarz pochodzi z XII wieku. Świątynia powstała na fundamentach istniejących tu wcześniej budowli rzymskich. Przed kościołem znajduje się znana rzeźba Usta Prawdy. Jest to miejsce pielgrzymek całej masy turystów, głównie z Azji.
Poza kościołami i bazylikami na wielu rzymskich ulicach można spotkać małe ołtarzyki, które jak widać nie są zaniedbywane. Ta akurat w okolicach Bazyliki Św. Jana na Luteranie. Zamek Św. Anioła. - Mauzoleum Hadriana. Początkowo zamek miał być miejscem pochówku cesarza Hadriana i jego rodziny. Byli w nim chowani członkowie rodziny cesarskiej od 139r do 217r. Następnie został on przemianowany na budynek obronny, więzienie a później na fortecę papieską. Z zamku prowadzi do Watykanu słynny korytarz zbudowany w XIIIw. Co najmniej dwa razy w historii umożliwił on papieżom ucieczkę z Watykanu. Samotna rzeźba na dziedzińcu Zamku Św. Anioła. Tyber ma dość mętny kolor, choć trzeba przyznać, że idealnie wkomponował się w krajobraz. Mimo wszystko każdemu polecam spacery w małym gronie nad rzeką. Na moście na znak wiecznej miłości zakochane pary zawieszają kłódki, a kluczyk wyrzucają do Tybru Przechodząc przez most na drugi brzeg rzeki wchodzimy do zupełnie innego Rzymu. Małe kafejki, pizzerie, restauracyjki charakteryzują Zatybrze. Jest to obszar już nie tak zadbany jak centrum miasta, ale za to pełen uroku. Kręci się tu dużo studentów i Rzymian, mniej turystów. Dzięki temu w końcu w jakimś miejscu w Rzymie słyszałam przeważnie język włoski.
Rzym jest miastem skuterów. Bardzo ciężko tu o miejsce, drogi są wąskie i ciasne. Prawie zupełnie zdominowały ruch na ulicach. Włosi jeżdżą bardzo ekspresyjnie. Potrafią jednocześnie trzymać kierownicę i zajadać porcję ulubionej pizzy. Co chwilę słychać klaksony i podniesiony głos kierowców. Zwolennicy 4 kółek także znajdą coś dla siebie. Przeważają dwuosobowe smarty, które można postawić w poprzek na parkingu. Zdarzają się też bardziej oryginalne okazy. W Rzymie powoli zachodzi już słońce. No cóż - niedawno dużą część świata ogarnął szał na punkcie pewnego filmu amerykańskiej produkcji opowiadającego o cudownym świecie. Nasza planeta też ma do zaoferowania coś, co można porównać z rajem, może nie przyrodniczym, ale na pewno w wymiarze sztuki. Może warto się pokusić o stwierdzenie, że Rzym to taka nasza kulturalna Pandora;)?

najbliższe galerie:

 
Roma
1pix użytkownik immaqlata odległość 0 km 1pix
Włochy - RZYM
1pix użytkownik madeleine odległość 0 km 1pix
Rzym
1pix użytkownik sniezka odległość 0 km 1pix
Rzymska opwiesc- czesc pierwsza
1pix użytkownik do-re-mi-fa odległość 0 km 1pix
Italia - migawki z Rzymu
1pix użytkownik marucha odległość 0 km 1pix
Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu
1pix użytkownik kasai87 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (11):

 
sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2091) dodano 22.05.2010 21:37

Witaj. Śnieżyca w Rzymie...nieźle trafiłaś:))) Ciekawie "opowiedziałaś" o swoim spacerze po Rzymie. Najbardziej podoba mi sie fot.4. Pozdrawiam

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 21.05.2010 18:44

Najbardziej podoba mi się kadr w nr 6 - jakby tak jeszcze lepiej z jakością to .......
Pozdrawiam

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1185) dodano 21.05.2010 15:44

Witam, sympatycznie się oglądało.

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6140) dodano 21.05.2010 14:52

Rzym , wieczne miasto..... miło było znów po nim pospacerować:))))

kropla_wody użytkownik kropla_wody(wpisów:36) dodano 21.05.2010 14:32

Bardzo dziękuję wszystkim za miłe słowa i ciepłe przyjęcie.
Pozdrawiam serdecznie.

beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 21.05.2010 12:08

Witamy nową Obieżyświatkę - jak na pierwszy raz i zupełne amatorstwo zdjęciowe to całkiem przyzwoicie wypadło - oby tak dalej.

pipol użytkownik pipol(wpisów:9075) dodano 21.05.2010 11:33

Grunt to zwięzłe komentarze !!! ;)))

pipol użytkownik pipol(wpisów:9075) dodano 21.05.2010 08:24

ładne

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 21.05.2010 05:52

Miły spacer.Przypomniał mi spędzone tam chwile.
Pozdrawiam.

kropla_wody użytkownik kropla_wody(wpisów:36) dodano 21.05.2010 01:48

Dziękuję moneeq za pierwszy i tak przyjemny komentarz.
Pozdrawiam

moneeq użytkownik moneeq(wpisów:1090) dodano 21.05.2010 00:53

przeprzyjemna galeria. dziekuje za rome szczegolnie mi dzis bliska..

pozdrawiam serdecznie

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!