m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (20):

 
Ponad 80-tysięczny Zadar to centrum gospodarcze oraz kulturalne północnej Dalmacji i jednocześnie piąta co do wielkości metropolia w kraju. To w Zadarze produkowany jest słynny wiśniowy likier Maraschino. Bateria sloneczna Zadar ma jedyne na swiecie organy morskie, znajdujące się pod powierzchnią morza, a fale grają na nich tworząc przepięknie dzwięki Spacer po Zadarze najlepiej rozpocząć od rzymskiego forum położonego między ul. Siroką a placem Zeleni trg. Śladem stojących tu dawniej antycznych budowli są dziś ruiny. rzymska kolumna z marmuru o wysokości kilkunastu metrów, z korynckim kapitelem
Najcenniejszym zabytkiem na dawnym forum jest pochodzący z początków IX w. romański kościółek pod wezwaniem Sv. Donata (św. Donatusa), domniemanego fundatora - biskupa Donatusa. świątynia ma formę rotundy z trzema absydami o malutkich okienkach, zwieńczonej niewielką kopułą. Kościół św. Marii (crkva sv. Marije). Usytuowana po drugiej stronie forum świątynia wyróżnia się ładnym, proporcjonalnym frontem i wysoką dzwonnicą stojącą obok. Zbudowana została w X lub XI w. na miejscu dawnych rzymskich łaźni i wcześniejszego kościoła. Jej fundatorką była Ćika - krewna chorwackiego króla Petara Kreśimira. Trójnawową bazylikę przebudowano w XVI w. według gotyckich i renesansowych kanonów, a w połowie XVIII stulecia dodano barokowe ozdobniki. Położona obok katedra Sv. Stosije (św. Anastazji) z przełomu XII/XIII w. nosi cechy stylów romańskiego (bryła) i gotyku. Warto szczególnie zwrócić uwagę na fasadę, portal i wyposażenie wnętrza.
Mury obronne i brama Brama Morska stanowiąca przejście przez mury obronne zawiera fragment dawnego łuku rzymskiego. Brama stanowiła niegdyś główne przejście z portu do miasta. Idac od bramy morskiej na południe, trafimy na plac Narodni Trg. Stoi przy nim kilka interesujących obiektów, z których zwraca na siebie uwagę budynek straży miejskiej z charakterystyczną wieżą zegarową. Na szczycie wieży w ażurowej konstrukcji zawieszono dzwon.
wieza zegarowa

najbliższe galerie:

 
Zadar
1pix użytkownik muzelea odległość 0 km 1pix
Zadar - Chorwacja 2010
1pix użytkownik pesteczka123 odległość 0 km 1pix
Zadar miasto grające na morskich falach
1pix użytkownik ogi odległość 0 km 1pix
Zadar
1pix użytkownik danielski odległość 0 km 1pix
Chorwacja - Zadar,  stare miasto
1pix użytkownik valt69 odległość 0 km 1pix
ZADAR
1pix użytkownik pablo87 odległość 1 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!