m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (25):

 
Na wyspie żyje paru latarników i dość nieśmiali wojskowi do strzeżenia granicy państwa Egipskiego. Trochę kłopotliwe jest to, że żołnierze czasami ustawiają sobie tarczę nad morzem i strzelają do niej. Na latarnię można się wspiąć i obejrzeć bezmiar Morza Czerwonego Widok z latarni. Druga strona wyspy prawie taka sama ale tu widać Little Brother. Latarnicy dorabiają sobie serwując herbatę i sprzedając koszulki. W sumie koszulka za 10€ to właściwie bilet na wyspę Czasami załoga nęci rekiny liną czy też odpadkami z kuchni. Przeżyliśmy chwilę strachu bo kucharz się poślizgnął i o mało co nie wpadł do wody razem liną do nęcenia. Dobry kucharz to jednak podstawa na łodzi. O wyspę robiły się dwa statki. Numidia - brytyjski transportowiec (cargo ship) o wyporności brutto 6,399 ton z 1901. To był drugi rejs rozpoczęty w dniu 6-ego lipca 1901 a zarazem ostatni. Numidia przewoziła między innymi wagony kolejowe oraz zapasowe koła wraz z osiami do pociągów. Na pokładzie nie było pasażerów. W nocy 20 lipca Kapitan wydał rozkazy dotyczące dalszego kursu statku dzięki któremu jednostka miała ominąć latarnię o około milę, a jednocześnie pozostawiał rozkaz aby go obudzono w momencie mijania latarni, po czym opuścił mostek i udał się na zasłużony odpoczynek. O 2:10 Numidia osiadła na rafie tuż pod latarnią na północnej części wyspy Dużego Brata. Wszelkie wysiłki zepchnięcia wraku z rafy zakończyły się fiaskiem. Kapitan J. Craig spędził na tej urokliwej wyspie 7 tygodni, podczas których przeładowany został niemal cały ładunek. Po tym czasie Numidia w końcu zatonęła. Oficer będący na wachcie został oskarżony o zaśnięcie co spowodowało zmianę kursu zawieszono w czynnościach na 9 miesięcy. Teraz wrak porastają piękne korale
W okolicy wraku przyplątał się do nas duży wargacz Napeleon i próbował podskubywać. Te ryby zmieniają płeć. Największe to samce. Blue spotted coral grouper Pufferfish - Nadymka Freckled Hawkfish Giant squirrel Fish
Clearfin lionfish (Pterois radiata) Prawdę mówiąc nie miałem szczęścia na Większym Bracie, nie widziałem niczego specjalnie dużego dlatego bardzo liczyłem na nurkowanie na Mniejszym Bracie. Na tej wyspie oprócz dziwnych kopczyków nic niema. Wyspa słynie z wielkich Wachlarzy Wenery (Gorgonia flabellum, Sea fan) Wszystko dzięki silnemu prądowi Przy łodzi wreszcie coś zobaczyłem w toni. Wcześniej i tak miałem szczęście bo widziałem rekina młota ale widoczność była kiepska a pobyt na 40m niestety jest mocno ograniczony czasem a dopiero od tych głębokości zaczynają standardowo rekiny. Pierwszy raz tak blisko mnie przepłynął rekin. Szkoda, że zdjęcia robiłem fisheyem bo to zbyt szeroko na zbliżenia.
Jest to Oceanic Whitetip (Carcharhinus longimanus) rekin, który zaatakował więcej ludzi niż wszystkie inne rekiny razem wzięte. Zazwyczaj nie atakuje nurków ale ofiary wypadków morskich nie mają z nim szans. Przekonała się o tym ostatnio Francuska, która wskoczyła na tego rekina z łodzi z rurką z płetwami w południowej części Morza Czerwonego. Pod wodą wygląda niesamowicie, bardzo powoli zatacza koła, zresztą podobnie jak Młot i rafowe Blacktipy. W takich ciekawych warunkach niektórym przyszło wykonywać deko. Problem z tymi rekinami jest taki, że jak zaczną jeść to potem gryzą w amoku gdzie popadnie. Dlatego karmienie jest zakazane ale załogi łodzi mają to w nosie. Tym razem to powrót z innego nurkowania i nie pod naszą łodzią. W toni 
zobaczyłem zbliżający się do mnie taki kształt W zbliżeniu widać, że to Blacktip   Ten rekin rafowy pięknie się porusza i prezentuje w toni. Myślę, że były dokarmiane z tej łodzi. Reszcie grupy już skończyło się powietrze. W sumie rekinów było trzy, jednego miałem za sobą i siedząc sam pod łodzią czułem się nieswojo.
Opuszczamy Little Brother . Cześć z nas nurkowało już na tych wyspach ale wcześniej mieli pecha i nie widzieli żadnego rekina.

najbliższe galerie:

 
EGIPT - MORZE I WYSPY
1pix użytkownik afrodyta odległość 28 km 1pix
Egipt
1pix użytkownik jurcyk_52 odległość 43 km 1pix
Diving Safari (Test)
1pix użytkownik droplet odległość 52 km 1pix
EGIPT - WAKACJE W EGIPCIE
1pix użytkownik afrodyta odległość 53 km 1pix
Egipt - Nurkowanie OWD z Hugharda Morze Czerwone
1pix użytkownik omektron odległość 57 km 1pix
Yolanda
1pix użytkownik droplet odległość 58 km 1pix

komentarze do galerii (27):

 
martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 10.09.2013 09:33

super fajnie się oglądało i wirtualnie nurkowało!
piękne ujęcia i kadry, Droplet :)
na 21 to bym chyba zaczęła ostro płynąć w drugą stronę ;))))

mironel użytkownik mironel(wpisów:255) dodano 06.08.2011 22:33

Fajne zdjęcia. Pozdrawiam.

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 23.10.2010 21:55

Rekin na 18 do kalendarza, Pozdrawiam

agata użytkownik agata(wpisów:428) dodano 26.08.2010 19:02

Pięknie, aż mam gęsią skórę:) Super podwodna galeria. Konwalia ma rację, rybki jak z bajki. Pozdrawiam.

moneeq użytkownik moneeq(wpisów:1090) dodano 29.05.2010 00:09

o materdelo, dopiero sie zorientowalam o czym mowa <rumieniec>

droplet użytkownik droplet(wpisów:276) dodano 28.05.2010 23:43

zibid, jotwu, moneeq (mnie też podoba się avatar ;-)) , karolek-35 dziękuję za wizytę

raptorek: ładnie to opisałeś. Ten pierwszy raz jest zawsze najlepszy.
Teraz to już będę wiedział jak ustawić lampy i gdzie się ustawić ale to już nie będzie to samo uczucie.
W kwestii formalnej: ci od rurki z maską to snorkelowcy (snorkeling), być może kiedyś przyjmie się wynalazek 'snurkowanie'.
Ostatnio zostałem pouczony, że jeśli zanurkujesz na bezdechu to już jesteś freediverem.

raul: obudowa miękka sprawdza się tylko na małych głębokościach, nawet nie dlatego, że by przeciekła głębiej ale pod większym ciśnieniem wciskają się przyciski i wykrzywia port obiektywu. Dla snorkelowców jest to jakieś rozwiązanie.

marek50: ja na frekwencję , nie narzekam - przecież nie jest mała. Poza tym już dowiedziałem się paru ważnych dla mnie rzeczy i to mi wystarczy.

raptorek użytkownik raptorek(wpisów:350) dodano 28.05.2010 18:32

Ach przypomniałem sobie!
Wrażenie i adrenalina przy blisko przepływającej rybie (jaką kojarzymy zaledwie z niewielką puszką) wielkości łodzi musi być niesamowite! Pamiętam jak pływając w Morzu Czerwonym w piękny słoneczny dzień, ponad łagodnie schodzącym piaszczystym dnem zauważyłem w mrocznej części toni ruch. Z niepojętą wręcz prędkością wypłynął stamtąd półprzezroczysty kształt kalmara mojej wielkości i zatrzymał się w wodzie dosłownie naprzeciwko mnie. Był wyrażnie zdziwiony, ale o mnie myślał pewnie dokładnie to samo (to bardzo inteligentne zwierzęta). Mało mi z wrażenia rurka z ust nie wypadła. Jeden ruch aparatem w ręku i już go nie było. Pamiętam wrażenie jakie mnie wtedy szczelnie otuliło. To nie moje środowisko, jestem tu nieporadny i bezbronny, całkowicie na pastwie sił przyrody. Moje ucywilizowanie, dążenie do samodoskonalenia, pazerność na wiedzę o świecie są tu nie tyle nieistotne co wręcz śmieszne. To była dobra lekcja.

raptorek użytkownik raptorek(wpisów:350) dodano 28.05.2010 18:25

A mi najbardziej na tej stronie podoba się Awatar Moneeq :)

Droplet - fajnie się to ogląda i czyta, to coś o czym każdy marzy jak ogląda cudze zdjęcia, ale nie każdy miałby odwagę to przeżyć. Słowa o zdjęciach nie powiem, bo aż nie wiem co mam powiedzieć, robiłem ich trochę pod wodą sprzętem mocno kombinowanym i jest to zadanie bardzo trudne, wyobrażam sobie, że nurek ma prościej niż snoorker bo nim fale nie rzucają :)

moneeq użytkownik moneeq(wpisów:1090) dodano 27.05.2010 23:21

Witam.
Swiat od tej strony rownie piekny i zachwycajacy. Gratuluje i zazdroszcze odwagi i pasji.
strach by mnie zjadl zanim jeszcze dotarlabym na rog lodzi.
piekne ujecia, pozdrawiam

jotwu użytkownik jotwu(wpisów:666) dodano 27.05.2010 17:07

Gratuluję i zazdroszczę; podwodna fotografia leży poza moimi możliwościami.
Pozdrawiam.

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 27.05.2010 17:03

Robi wrażenie - nad i pod wodą. Dobra robota drop.
Pozdrawiam

marek50 użytkownik marek50(wpisów:771) dodano 27.05.2010 16:59

Droplet - moja wiedza, jak sadze jest znacznie mniejsza od Twojej . Ja pisze tylko to, co kiedys tam czytalem. Oczywiscie nie mialem specjalnych mozliwosci zweryfikowania takich danych. Sporo o rekinach slyszy sie w lokalnej telewizji- zwlaszcza po jakims ataku white pointera. Czy jednak te wiadomosci sa zgodne ze stanem faktycznym? Kto ma czas sprawdzac wszystkie wiadomosci?
Swoja droga zaskakuje mnie tak mala frekwencja w twojej galerii, no ale Ty sie nie rewanzujesz dyszkami, wiec moze to jest jakies wytlumaczenie :) Poza tym oczywiscie ten awatar galerii...teraz to juz troche pozno.

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 27.05.2010 16:30

Kolejna Twoja galeria Droplet, która uświadamia jak piękny i fascynujący jest ten podwodny świat. Mam kilku przyjaciół z charakterystycznym płetwonurkiem obok rejestracji samochodu, którzy potrafią prowadzić wielogodzinne dyskusje na temat swoich podwodnych doświadczeń. To były bardzo zaraźliwe rozmowy, zrobiłem nawet przymiarkę :) Znalazłem odpowiednią obudowę do mojego aparatu - Sea&Sea MDX-40D ... i jak się to mówi - kopara mi opadła ... szukałem dalej. Znalazłem Ikelite, już było lepiej, ale nadal głowa mnie bolała. Wreszcie znalazłem Eva Marine, było bardzo rozsądnie, ale odradzono mi ten zakup ... i tak skończyło się moje podejście do fotografii podwodnej.
Widzę teraz Twoje spotkanie z rekinami i temat wraca ze zdwojoną siłą :)
To naprawdę niesamowite podwodne spotkanie. Gratuluję odwagi, doświadczenia, wytrwałości i oczywiście tych kapitalnych zdjęć.
Pozdrawiam.

droplet użytkownik droplet(wpisów:276) dodano 27.05.2010 16:15

marek50: właściwie potwierdziłeś moje odczucia.
Z tych zdjęć z rekinem usunąłem dno łodzi Widzę teraz, że to był błąd.
Dzięki za info o rekinach, trudno mi polemizować bo wiedzę mam ograniczoną w tym temacie.

droplet użytkownik droplet(wpisów:276) dodano 27.05.2010 15:56

deszcz: zmieniłem.
Miałem plan przedstawić więcej zdjęć z wyspy ale okazały się pamiątkowymi pstrykami i zrobiła się galeria UW.
Dziękuję za miłe słowa :-).

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 27.05.2010 14:27

...też bym zmienił kartę tytułową. Z przyjemnością ogladałem to co lubię oglądać jak sam jestem pod wodą. Pozdrawiam serdecznie.

marek50 użytkownik marek50(wpisów:771) dodano 27.05.2010 14:21

Droplet - zaczne od konca...ale zanim zaczne w ogole, to mam do Ciebie prosbe. Czy moglbys na emblemat galerii wybrac zdjecie, ktore zachecaloby do jej ogladania, a nie wrecz przeciwnie? :) sorki, ale ze wszystkich zdjec tylko jeden wybor bylby tutaj gorszy :).
Zdjecie tego rekina jak najbardziej robi wrazenie!!! Jest tylko jeden w nim szkopul. Nie ma zupelnie odniesienia co do wielkosci tej ryby. Jak wiesz rekiny bywaja roznych rozmiaow - d kilkudziesieciu centymerow, do kilkunastu metrow...tym zdjeciom brakuje tego okreslenia wielkosci. Poza tym na tych 2 ostatnich rekin przeplywajac pod lodzia pokazany jest w atmosferze pelnej dramatycznego napiecia, podczas , gdy na 18 i 19 moglby byc wziety za urocze, towarzyskie stworzonko :)
Teraz sparwa tego,o czym dyskutowalismy wczesniej. Z tego , co pamietam wylacznie ataki na rozbitkow s USS Indianopolis ( za co, jak czytalem odpowiadaly rekiny tygrysie) mialy ponad 400 ofiar. W ogole , jak pamietam najczesciej za ataki na rozbitkow odpowiedzialny jest ten wlasnie gatunek. Co do bull sharka, to jest to jedyny ludojad, ktory potrafi wplynac daleko w glab wod srodladowych ( sam zreszta widzialem kiedys na ulamek sekundy takiego rekina w rzece jakies 60-70 km od jej ujscia. Te rekiny z cala pewnoscia sa odpowiedzialne za smierc bardzo wielu osob uznanych za zaginione, ktorych los jest nieznany. Za jak wielu? tego absolutnie niewiadomo. W Australii bynajmniej to wlasnie te 2 gatunki okresla sie jako najwieksze zagrozenie dla osob korzystajacych z morskich kapieli. Kiedys bardzo wiele na ten temat czytalem, tym bardziej, ze do Australii przyjechalem wkrotce po tym, gdy obejrzalem pierwsza czesc Szczek ( wiele lat po premierze) i do tego mieszkam o jakies 150 m od miejsca, gdzie robiono do tego filmu sporo zdjec , choc wiekszosc krecono po drugiej stronie zatoki w Port Lincoln.

droplet użytkownik droplet(wpisów:276) dodano 27.05.2010 12:25

marek50: też tak myślałem o rekinach ale w/g :
Bass, A.J., J.D. D'Aubrey & N. Kistnasamy. 1973. "Sharks of the east coast of southern Africa. 1. The genus Carcharhinus (Carcharhinidae)." Invest. Rep. Oceanogr. Res. Inst., Durban, no. 33, 168 pp.:
"...This aggressive but slow-moving fish dominates feeding frenzies, and is a danger to shipwreck or air crash survivors—it has attacked more humans than all other shark species combined"
Nie wiem dokładnie jak bull shark ale tiger shark jest niebezpieczny ale nie tak ciekawski jak whitetip.

Z nazwami tych wysp jest bałagan bo sami Egipcjanie dziwnie tłumaczą nazwę drugiej wyspy, raz Small Brother innym razem Little Brother i pewnie stąd nieporozumienia.

Wybrałeś zdjęcia, które na innych portalach najbardziej się podobają. Trochę mnie załamuje, że zdjęcie rekina z bliska na nikim nie robi wrażenia - pewnie przez brak drugiego planu.

Dzięki za wizytęmarek50 użytkownik marek50(wpisów:771) dodano 27.05.2010 03:01

Droplet - bardzo podoba mi sie zdjecie 8 ze swoim podwojnym planem. Rowniez zdjecie 23/24. Zdjecia ryb w rafach moze i sa fantastyczne, ale sam wiesz, ze to taka nurkowa masowka- masz ich u siebie juz w innych galeriach od cholery i praktycznie powtarzaja sie. Rozumiem, ze kompozycja zdjecia pod woda przebiega znacznie trudniej, niz na powierzchni, bo sam tego probowalem. Moja ocena dotyczy zawsze tych najlepszych zdjec, bo dla mnie one wlasnie swiadcza o calosci.
Na marginesie jedna uwaga. To chyba od czasu programu Big brother ten zwrot tlumaczony jest jako wielki, czy wiekszy brat. W rzeczywistosci oznacza starszego brata, tak , jak little - mlodszego :)
Nigdy nie interesowalem sie az tak bardzo biologia morska, ale zdawalo mi sie, ze za zdecydowanie najwieksza ilosc atakow na ludzi odpowiedzialne sa 2 gatunki rekinow - bull shark, ale przede wszystkim tiger shark
Pzdr!

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2091) dodano 26.05.2010 22:12

Niesamowitą masz pasję...i nie "zadrżała Ci ręka" w takich warunkach ;))) Podziwiam

walizka użytkownik walizka(wpisów:612) dodano 26.05.2010 20:51

Rybki piękne, ale pod koniec trochę mi ciarki po grzbiecie chodziły.

droplet użytkownik droplet(wpisów:276) dodano 26.05.2010 18:37

dzięki wszystkim, rzezeczywiście trudno się nie być zafascynowanym sylwetką czy sposobem jakim porusza się rekin

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6080) dodano 26.05.2010 16:41

Jestem pod wrażeniem, zdjęcia są piękne. Droplecie jak dla mnie bomba:)))To musi być nieprawdopodobne uczucie móc obcować z takim pięknem:)))jeszcze raz gratuluję:)))

pipol użytkownik pipol(wpisów:9039) dodano 26.05.2010 16:13

faktycznie trochę się "rozpływają" ;)

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 26.05.2010 16:13

Piękne zdjęcia podwodne.Te ryby są bajkowe.
Ale raczej nie odważyłabym się na taniec z rekinami.
Brawo za odwagę.
Pozdrawiam.

droplet użytkownik droplet(wpisów:276) dodano 26.05.2010 15:53

dzięki, niestety kompresja z portalu zmasakrowała mi zdjęcia :-(

pipol użytkownik pipol(wpisów:9039) dodano 26.05.2010 15:50

jak zwykle u Ciebie, fotki podwodne pierwyj sort. pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!