m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (44):

 
Żółty barokowy kościół Nawiedzenia NMP, kilka kilometrów na północny wschód od centrum Ołomuńca, dobrze widoczny jest na krawędzi skarpy z szosy nr 46 z Ołomuńca do Šternberka. Duża świątynia, do której zdążają liczne pielgrzymki, została wzniesiona w latach 1669-1679 według projektu Giovanniego Pietra Tencallego. Wnętrze kościoła stanowi świetny przykład połączenia sztukaterii z freskami. Przed świątynią działa stały jarmark m.in. z dewocjonaliami. Monumentalny kościół Nawiedzenia Marii Panny na Świętej Górce w charakterystyczny sposób dominuje nad okolicą. Panorama na Ołomuniec z Świętej Górki
Kościół Zwiastowania Najświętszej Marii Panny - Bazylika Minor (Bazilika minor Navštívení Panny Marie) - miejsce pielgrzymkowe Sanktuarium powstało dzięki bogatemu sprzedawcy wina z Ołomuńca, Janowi Andrýskiemu, który obiecał wybudować kaplicę w miejscach, w których ukazała mu się we śnie Matka Boska. Budową kaplicy (poświęconej w 1633 roku) na terenie opactwa Norbertanów Klášterní Hradisko pod Ołomuńcem rozpoczyna się okres współpracy przyszłego miejsca kultu z zakonnikami działającymi tutaj od 1151 roku. Sanktuarium, składające się z kościoła, krużganków z kaplicą oraz budynków m. in. mieszkalnych, jest cennym zabytkiem barokowym z XVII i początku XVIII wieku. Znajduje się tam również kaplica zimowa i schody święte, które przypominać mają dwadzieścia osiem schodów w jerozolimskim pałacu Piłata, po których przed skazaniem wchodził Chrystus. W 1995 roku papież Jan Paweł II, podczas spotkania z młodzieżą, poświęcił Świętą Górkę.
W tym samym roku kościół Nawiedzenia Marii Panny zyskał miano bazylika minor. Nawa główna Ołtarz soborowy Gloria nad ołtarzem soborowym Ołtarz główny Madonna czczona od wieków na Morawach.
Widok w stronę kruchty Chór organowy Zdobnictwo bazyliki Sklepienia
Ołtarz boczny
Sarkofag Św. Victorii Dekoracje ołtarzy

najbliższe galerie:

 
Białe Karpaty - Vrsatske bradla
1pix użytkownik szym0n odległość 20 km 1pix
Trenczyn
1pix użytkownik surykatka odległość 20 km 1pix
Trencin
1pix użytkownik admian odległość 21 km 1pix
Trencin
1pix użytkownik popekpawel odległość 22 km 1pix
Beckov
1pix użytkownik admian odległość 29 km 1pix
Beckov
1pix użytkownik popekpawel odległość 29 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
mocar użytkownik mocar(wpisów:2806) dodano 21.06.2010 18:10

I również święte jest tam Pani Moraw. Dzięki andzal !!!

andzal użytkownik andzal(wpisów:30) dodano 18.06.2010 10:56

Piękne miejsce

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!